ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

  AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII

In jos 
+48
vishzu
fishbed
VicMures
autovlad
liviu.dnistran
Balaurul
filip.serban
valavia
petrudimoff
Griff
MRares
cipi_TM
Skywalker
lrbc
loplo
Alex_tm
v-twin
Raduq
transporter
claudiup
Miţă_KRP
k0b3
Capt_Vio
YR-197
fularU
eugen
kampfmaschine
minny
dc9northwest
CalinCLJ
adrian deva
mihaiatanasie
gaudi
raduvisitor
YR-BGP
V.I.D.
coropijnita
RATus
Thomas
Mengelaus
Vreauinaer
DrakulaBV
Ioan-Adrian Popa
YR-DNY
arianne
ovidiu51
laurus
Dylan
52 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyLun 13 Iun 2011, 01:39

v-twin a scris:
Pare plauzibil pentru ca, atata vreme cat Portocaliii se afla la Guvernare, Brasovul nu va avea aeroport cum merita. Pentru ca CJ-ul nostru e condus de PNL iar primaria si ministerul de PD, cei din urma se opun si s-au opus mereu aeroportului. Acum, daca il aproba, tot ei vor sa-l spolieze prin baetii de casa mai ales c-au reusit sa zboare IntelCanul.

Eu as zice sa lasam politica la o parte, si asa toata ziua, nu vezi decat politica politica politica!!!

Alecsu`
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyLun 13 Iun 2011, 10:05

Ca sa revenim on-topic , mie mi se pare ca suma e extrem de mica (85 milioane de euro) . sa ma explic :

Daca retin eu bine , se doreste o pista de 2,500 m . Bun , impreuna cu cai de rulare si platforma , asta ar insemna , aprox 200,000 mp ( pista : 2500x45 , cai rulare 1500x30 , platforma 300x150 ) Folosind un pret mediu pt pista de 350 euro/mp (inclusiv dotarile) si pentru cai +platforma de 250 euro/mp , rezulta o suma in jurul a 55-58 milioane de euro . Cu sub 30 milioane de euro nu poti face un terminal , toate anexele necesare , dotari , parcare , accese , etc. Sa nu uitam ca e un proiect greenfield si in acest moment acolo nu exista NIMIC.

Despre licitatie , va pot confirma ca singurul ofertant a fost UTI in consortiu cu AICN . Asta intrucat licitatia a fost mai complexa , insemnand proiectare cionstructie si operare dupa inaugurare. Licitatia s-a inchis pe 1 iunie .
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyLun 13 Iun 2011, 10:40

Construirea Polderbaan-ului la EHAM a costat 320mil EUR.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyLun 13 Iun 2011, 10:49

loplo a scris:
Construirea Polderbaan-ului la EHAM a costat 320mil EUR.

Sa nu uitam ca Polderbaan-ul are 3800x60m, o cale de rulare lunga cat pista insasi, pod peste autostrada, un nou turn, eventual compensatii pentru fostii proprietari de teren...

Din punctul meu de vedere la Brasov ajunge si o pista de 1800m. Nu vad sa aterizeze in viitorul apropiat acolo ceva mai mare de un ATR/Saab si un charter cu 737/320...
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyLun 13 Iun 2011, 17:05

arianne a scris:
loplo a scris:
Construirea Polderbaan-ului la EHAM a costat 320mil EUR.

Sa nu uitam ca Polderbaan-ul are 3800x60m, o cale de rulare lunga cat pista insasi, pod peste autostrada, un nou turn, eventual compensatii pentru fostii proprietari de teren...

Din punctul meu de vedere la Brasov ajunge si o pista de 1800m. Nu vad sa aterizeze in viitorul apropiat acolo ceva mai mare de un ATR/Saab si un charter cu 737/320...

Eu ma bazez pe ce stiu ca e ca proiect. Imi amintesc acuma ca de fapt pista se vrea de 2,800 si nu 2,500 , dar in fine...
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyLun 13 Iun 2011, 19:06

arianne a scris:
Sa nu uitam ca Polderbaan-ul are 3800x60m, o cale de rulare lunga cat pista insasi, pod peste autostrada, un nou turn, eventual compensatii pentru fostii proprietari de teren...
Da, ai dreptate, e mult mai lung Polderbaanul decat pista in plan de la BV. Daca ne gandim ca la BV se contruieste un aeroport nou, normal se face si o cale de rulaj paralela cu pista, apron, terminal, parcari, etc + exproprieri. Eu per total am incercat sa il compar cu contructia Polderbaan-ului.

Daca se va construi si un terminal cargo, cum era discutia la inceput, posibil sa vina si trafic mai "greu". Dar astea sunt numai vise.
Sus In jos
lrbc
Fotograf
lrbc


Numarul mesajelor : 1823
Varsta : 110
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyDum 31 Iul 2011, 12:13

Un moderator poate schimba indicativul ICAO din numele topicului din LRBV în LRBG.
Sus In jos
Skywalker
Membru activ
Skywalker


Numarul mesajelor : 407
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/10/2008

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyDum 31 Iul 2011, 13:44

LRBG este indicativul din AIP al heliportului IAR Brasov.
Sus In jos
lrbc
Fotograf
lrbc


Numarul mesajelor : 1823
Varsta : 110
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyDum 31 Iul 2011, 14:36

Skywalker a scris:
LRBG este indicativul din AIP al heliportului IAR Brasov.
OK. Atunci e greseala mea.
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ
cipi_TM


Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Aeroportul Braşov, blocat de un punct şi o virgulă    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyMier 01 Feb 2012, 16:37

Titlu: Aeroportul Braşov, blocat de un punct şi o virgulă
Sursa: http://www.adevarul.ro/locale/brasov/Aeroportul_Brasov-blocat_de_un_punct_si_o_virgula_0_638336409.html
Autor: Ionuţ Dincă
Data: 01.02.2012

Citat :
Aeroportul Braşov, blocat de un punct şi o virgulă

Preşedintele Consiliului Judeţean Braşov, Aristotel Căncescu, susţine că Autoritatea Naţională pentru Reglementarea şi Monitorizarea Achiziţiilor Publice (ANRMAP) a tot băgat beţe în roate în ceea ce priveşte lansarea licitaţiei pentru desemnarea constructorului care va executa pista.

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Aeroportbarasov

„De două luni, ANRMAP face nişte lucruri urâte, nu numai pentru noi, ci pentru toate judeţele care sunt conduse de persoane, care nu fac parte din actuala putere. Prima dată, ne-au dat actele înapoi, fiindcă era un punct greşit, apoi, după ce am făcut aşa-zisa rectificare, ni le-au returnat din nou, pentru că nu era o virgulă pusă bine, de parcă nu ar fi putut spune de prima dată toate obiecţiile. Sper ca de data aceasta, să nu mai găsească altă chichiţă, şi să putem lansa licitaţia pe Sistemul Electronic de Achiziţii Publice“, a explicat nemulţumit Căncescu.

Contractul pentru construcţia Aeroportului Braşov a fost finalizatAcesta a precizat că alte impedimente în calea demarării lucrărilor la pista de la Ghimbav, care va avea peste 2.800 de metri lungime, nu ar fi, fondurile necesare fiind deja prevăzute în bugetul Consiliului Judeţean.

Pista costă 22 de milioane de euro

Pentru această investiţie plenul CJ a aprobat 22 de milioane de euro.....
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyVin 02 Mar 2012, 00:11

Titlu: Licitaţia pentru pista Aeroportului Braşov va avea loc pe 2 aprilie
Sursa: adevarul.ro
Autor: Simona Suciu
Data: 01.03.2012

Citat :
Consiliul Judeţean Braşov a publicat anunţul de licitaţie pentru „Proiectarea şi execuţia suprafeţelor de mişcare aeroportuare a Aeroportului Internaţional Braşov", potrivit bzb.ro.

Valoarea estimată a contractului este de 17,705 milioane de euro fără TVA (aproximativ 21,5 milioane de euro), iar data limită pentru înscriere este 2 aprilie, dată la care va avea loc şi deschiderea ofertelor. Câştigătorul licitaţiei va trebui să construiască o pistă de decolare/aterizare cu o lungime de 2.820 de metri şi o lăţime de 45 de metri, precum şi cu acostamente de 7,5 metri pe fiecare parte a acesteia, potrivit bzb.ro

Potrivit anunţului de licitaţie, citat de bzb.ro Consiliul Judeţean Braşov „îşi rezervă dreptul de a achiziţiona noi lucrări de la operatorul economic a cărei ofertă este declarată câştigătoare". Termenul de finalizare a lucrărilor este de 48 de luni de la data încheierii contractului.
Sus In jos
MRares
Fotograf
MRares


Numarul mesajelor : 758
Varsta : 45
Localizare : Hell
Data de inscriere : 27/08/2011

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyVin 02 Mar 2012, 08:29

Sa ma scuzati dar asta ii din ciclul" tara arde si baba construieste aeroporturi" facem la aeroporturi de parca am avea un miliard de locuitori si toti ar vrea sa zboare odata! Ei fac aeroport dar au facut un studiu sa vada vine cineva? Pot sa fie competitivi pe piata? sau pur si simplu au de luat spaga si atunci au hotarat ca un aeroport ( gen aeroporturile fantoma din Spania ) este un motiv adevarat!

Pana mea, eu as inchide aeroporturi in tara asta pentru ca in afara de puliticieni nu transporta nimic dar mai si costa prin personal (Romatsa, SRI si toate acareturile)
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyVin 02 Mar 2012, 10:59

O da, pista de 2800m si 45m latime, ca la Heathrow!....

Rares, eu cred ca n-ar refuza un RYR sau WZZ, dar asa pista..
Sus In jos
MRares
Fotograf
MRares


Numarul mesajelor : 758
Varsta : 45
Localizare : Hell
Data de inscriere : 27/08/2011

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyVin 02 Mar 2012, 12:17

arianne a scris:
O da, pista de 2800m si 45m latime, ca la Heathrow!....

Rares, eu cred ca n-ar refuza un RYR sau WZZ, dar asa pista..

RAdu nu ai inteles punctul meu de vedere, tara asta este mult prea mica si resurse mult prea mici pentru a cheltui bani pe nonsensuri si aberatii care tin doar de grandomanie ( spitalele is vai mama lor, scolile la fel, gradinte/crese cvasiinexistente, infrastructura rutiera lipsa la apel). Te rog sa te gandesti cat ii Transilvania si sa vezi cate gasesti deja (Cluj, Targu, satu mare, Baia-Mare, Oradea, Sibiu plus Timisoara si Arad), la ce ne mai trebuie unu? Parerea mea este ca Satu Mare, Baia MAre si Oradea ar trebui comasate, vazut care are traficul cel mai mare si acela sa ramana restu...... Te rog sa te gandesti ca nici macar unu dintre cele enumerate mai sus nu sunt pe profit, sunt platiti oameni sa lucreze nimic multe ore ( o cursa dimineata si una seara sau una luni si una joi nu justifica personal care sa traiasca ca o capusa! Eu consioder ca avem destule si nu vad logica sa facem inca unu! Crezi ca 2800 si 45 o sa fie folositoare la ceva? ATR-ul nu are nevoie de atat cum nici 737-A320 nu are si A380 sigur nu o sa vezi! Eu as lasa un sigur aeroport pe zona geografica si eventual unu de rezerva dar si ala in conservare cu deservire doar caz de necesitate!

Daca veniti cu faze turistice pot sa spun ca Sibiul poate sa deserveasca lejer si Brasovul pentru ca atata vreme cat exista transfer Aeroport-Hotel si retur turistul nu comenteaza! Eu am facut 100 de km cu atocarul de la aeroport la hotel si va spun sigur ca nu mi-au crescut momite in talpa! Si cum sa va spun, va rog sa va ganditi cate Aeroporturi au infrastructura viabila de transfer deci.... "tara arde si baba se scarpina"

Autoritatile de Brasov sunt ferm convins ca au studiat cu sarg si spor moda spaniola prezentata Aici

P.S. Personal am vrut sa fiu si mai dur dar asta insemna sa folosesc un limbaj prea explicit!!!!!
Sus In jos
transporter
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 40
Varsta : 43
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 17/04/2010

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyVin 02 Mar 2012, 13:02

@MRares
Nu doar politicienii vor aeroport la Brasov. Va invit sa va plimbati un pic prin Brasov si sa intrebati cativa muritori de rand. Este dreptul oamenilor sa aiba access la transport rapid si ieftin.

Nu inteleg inversunarea cu care va opuneti unui asemenea proiect. Din cand in cand apare cineva, probabil de la un aeroport care crede ca va ramane fara pasageri si da cu tot ce apuca in Aeroportul Brasov.
Brasovul este in primele zece orase ale tarii, in apropiere este si Sfantu Gheorghe si Miercurea Ciuc, deci zona are nevoie mai mare de aeroport ca Sibiu, Satu Mare, Baia Mare, Oradea, Suceava, Bacau, Tulcea, sau alte aeroporturi fantoma a caror catchement area nu este atat de mare.

Exista o serie de investitii straine in Brasov care au necesitati de deplasare a inginerilor, a cadrelor de conducere etc. Si da, turismul brasovean ar primi de asemenea un imbold prin crearea acestui aeroport.

Daca comunitatea locala este de acord sa isi investeasca banii in asa ceva este strict problema lor. Nu sunt bani de la bugetul general al statului ci de la bugete locale, in plus va genera cateva locuri de munca.
Sus In jos
http://aviationforum.aero
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyVin 02 Mar 2012, 13:13

Eu nu m-am opus deloc, chiar am zis ca ar fi mare lucru sa fie curse din vest la preturi modice cu RYR. Am zis doar ca nu-si are rostul asa o pista.

Brasovul e un oras care a inceput in ultimii ani sa arate ca orice oras turistic din Europa Centrala/Vest si merita si un aeroport. Drept dovada, in timpul verii Piata Sfatului colcaie de turisti americani/spanioli...
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyVin 02 Mar 2012, 17:58

Rares, nu te-ai gandit ca e posibil sa ajungem ca Africanii( in materie de infrastructura) si atunci ar trebui sa avem aeroporturi in fiecare oras, ca sa poata si oamenii saracii sa se plimbe Smile.
Acum on topic, cand ai spus "grandomanie" ai spus tot. In Brasov merge un aeroport mititel, care sa accepte maxim un 737/320. In rest vor avea doar bizzjet-uri si propellere mici. Nu au si nici nu vor avea vreodata nevoie de o asemenea pista. Dar na, dupa aia trebuie sa se laude si oamenii cu ceva....remember cursa Brasov - Canada? Tot de ceva politician de pe acolo a fost spusa minunatia. Acum stiu ca vor sari multi sa zica ca suntem ciudosi. Ce sa-i faci, ardelenii astia sunt neam de ciudosi, nu ne putem abtine Razz
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyVin 02 Mar 2012, 18:21

B737 are nevoie de o lungime minima a pistei de 1800 de metri. Dar la 1800 de metri si cu obstacole in zona (spre exemplu dealuri, munti sau cladiri inalte din jurul aeroportului) plus cota aeroportului si temperaturi inalte vara cu siguranta nu va decola cu full pax de pe acel aeroport => pasageri nemultumiti care aduc injurii companiei si avioanele lor de rahao si discutii interminabile pe forumuri, bloguri si facebook....dar din pacate pista scurta, bat-o vina.

2800 de metri nu e grandomanie, e common sense - si vorbesc in termeni generali pentru un aeroport la cota inalta daca se vrea sa aterizeze / decoleze de acolo ceva mai mare decat un C560 sau ATR.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyVin 02 Mar 2012, 18:41

Griff a scris:
B737 are nevoie de o lungime minima a pistei de 1800 de metri. Dar la 1800 de metri si cu obstacole in zona (spre exemplu dealuri, munti sau cladiri inalte din jurul aeroportului) plus cota aeroportului si temperaturi inalte vara cu siguranta nu va decola cu full pax de pe acel aeroport => pasageri nemultumiti care aduc injurii companiei si avioanele lor de rahao si discutii interminabile pe forumuri, bloguri si facebook....dar din pacate pista scurta, bat-o vina.

2800 de metri nu e grandomanie, e common sense - si vorbesc in termeni generali pentru un aeroport la cota inalta daca se vrea sa aterizeze / decoleze de acolo ceva mai mare decat un C560 sau ATR.

Salzburg? LDA 2500 si TORA 2800. Munti de jur imprejur si cota la fel ca a Brasovului, clima la fel. Sa mai spun ce aterizeaza acolo?

De Innsbruck mai bine nu mai zic.
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyVin 02 Mar 2012, 19:07

arianne a scris:
Griff a scris:
B737 are nevoie de o lungime minima a pistei de 1800 de metri. Dar la 1800 de metri si cu obstacole in zona (spre exemplu dealuri, munti sau cladiri inalte din jurul aeroportului) plus cota aeroportului si temperaturi inalte vara cu siguranta nu va decola cu full pax de pe acel aeroport => pasageri nemultumiti care aduc injurii companiei si avioanele lor de rahao si discutii interminabile pe forumuri, bloguri si facebook....dar din pacate pista scurta, bat-o vina.

2800 de metri nu e grandomanie, e common sense - si vorbesc in termeni generali pentru un aeroport la cota inalta daca se vrea sa aterizeze / decoleze de acolo ceva mai mare decat un C560 sau ATR.

Salzburg? LDA 2500 si TORA 2800. Munti de jur imprejur si cota la fel ca a Brasovului, clima la fel. Sa mai spun ce aterizeaza acolo?

De Innsbruck mai bine nu mai zic.

Pai si eu ce-am zis?
Sus In jos
petrudimoff
Fotograf



Numarul mesajelor : 1677
Varsta : 51
Localizare : Cluj-Napoca, Romania
Data de inscriere : 05/04/2010

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyVin 02 Mar 2012, 19:16

Mengelaus a scris:
Ce sa-i faci, ardelenii astia sunt neam de ciudosi, nu ne putem abtine Razz

hopa, hopa - poate prin alianta ! lol!
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyVin 02 Mar 2012, 19:45

Griff a scris:
Pai si eu ce-am zis?

Pai stiu ce-ai zis, dar eu zic ca nu va veni prea curand Il-96 la Brasov, cu turisti rusi, ca la SZG, sau cine stie scratch
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyVin 02 Mar 2012, 20:26

arianne a scris:
Griff a scris:
Pai si eu ce-am zis?

Pai stiu ce-ai zis, dar eu zic ca nu va veni prea curand Il-96 la Brasov, cu turisti rusi, ca la SZG, sau cine stie scratch

Eu zic sa nu zici hop pana nu sarim gardul. La ce afluenta de rusi e in ianuarie pe Valea Prahovei nu m-ar mira ca o data pe saptamana sa mergem la Brasov sa pozam un IL-96 Very Happy. Eu zic ca potential ar avea aeroportul asta de vor sa il construiasca, cel putin in perioada iernii, pentru ca in zona e loc berechet pentru dezvoltarea tusirmului de sezon. In afara sezonului cred ca RYR si WZZ ar face ceva banuti pe acolo cu ceva curse bine gandite. Acum totul depinde si de proportiile aeroportului ca daca vor sa il faca mare asa doar de grandomanie vor sfarsi prin avea niste costuri de intretinere pe care nu le vor scoate din ce incaseaza dar daca il vor face/gandi in asa fel incat sa produca bani si sa lase loc de dezvoltare ulterioara in caz de nevoie eu cred ca e un aeroport bine venit. Eu nu il vad ca un concurent pentru CLJ/TGM/SBZ pentru ca va fi mai mult un aeroport destinat unei vaste zone turistice asa cum este zona Brasovului. Cat despre pasagerii pe care i-ar fura de la OTP, nu cred ca vorbim de un numar atat de mare ca sa aiba impact asupra traficului de la OTP
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyVin 02 Mar 2012, 20:42

petrudimoff a scris:

hopa, hopa - poate prin alianta ! lol!

Atat! Prin alianta desigur lol!


Doamne ajuta sa mearga aeroportul!
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 EmptyVin 02 Mar 2012, 22:44

Mengelaus a scris:

Doamne ajuta sa mearga aeroportul!

Doamne ajuta sa fie aeroportul! Asa m-am saturat de declaratii despre nimic! Se vorbeste de autostrazi care o sa lege A de B, sosele suspendate, canale de navigatie de nu mai stiu care, aeroporturi ca tot e tema topicului si rezultatul e 0. Cred ca ne consumam tastele fara rost, aeroport in Brasov o sa fie "Joi dupa Miercurea Ciuc. Sau cum spunea bunica unei prietene: "De cand eram eu tanara se face aeroport in Brasov!"
Sus In jos
Continut sponsorizat





 AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII - Pagina 4 Empty

Sus In jos
 
AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII
Sus 
Pagina 4 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» AEROPORTUL ARAD - STIRI - DISCUTII
» AEROPORTUL BACAU - STIRI - DISCUTII
» AEROPORTUL SIBIU - STIRI - DISCUTII
» AEROPORTUL CLUJ - STIRI - DISCUTII
» AEROPORTUL ORADEA - STIRI - DISCUTII

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din Romania - Romanian Airports :: Brasov - Ghimbav (XXX / LRBG)-
Mergi direct la: