ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ajutor in alegerea unui aparat

In jos 
+47
claudiu_ne2000
schumi
laurus
GAC
Alex_tm
DrakulaBV
silviubad
AntiGelu
Fireteanu Horia
Cosmin_C
Balki
vishzu
lrbc
Skywalker
Tuchi
Quebec
propellerdream
netics
alexandrumih
Voicu
codrutz
delu
Capt_Vio
Messerschmitt
coropijnita
etravel
Boeing777-300
crokodilu
Mengelaus
ranajume
Virusu
marius
valavia
arianne
CDA
YR-DNY
horizob
vic_atc
crisvsv
Dylan
hayabusa
lecar
RATus
alexandru
RwO
gabi-737
llobregat
51 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyVin 06 Aug 2010, 22:07

Hei, ce parere aveti despre Canon Powershot S3 IS.. a detinut cineva un astfel de model?
Caut un model de aparat de fotografiat compact cu pretul ~500 lei, care sa ma pregateasca pentru un viitor SLR. Am citit mai sus ca majoritatea tinde, cand vine vorba de compacte, catre S5700 numai ca am gasit Canon Powershot la un pret un pic mai accesibil.
Sus In jos
AntiGelu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 39
Varsta : 48
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/02/2010

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptySam 07 Aug 2010, 15:46

Eu am chinuit un S3 IS vreo 4 ani si ceva.
In conditii bune pina la ideale face poze bunicele, e mai tot timpul pe linga la expunere, culori, constrast, etc, dar le poti corecta apoi la post procesare.
Are in schimb o mare slabiciune: la lumina putina nu face mai deloc fata (nu focuseaza mai deloc), trebuie sa blitzui lumea pina la orbire, fie din blitz fie din lampa de asistare a focusului. Mai umple si pozele cu chorma noise cam la orice peste ISO 100 si soare puternic.

Parerea mea e sa iti cauti alt aparat de chinuit...poate un S5 sau ceva asemanator, mai nou. Tehnica a facut salturi f mari din 2006 incoace...un compact din 2008-2009 face poze mult mai bune decit acest S3.
Sus In jos
schumi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 61
Varsta : 40
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 28/07/2010

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptySam 07 Aug 2010, 21:09

"neata"la toata lumea,
ma bucur in primul rand ca am gasit o asemenea comunitate aici, pentru un moment am crezut ca sunt printre putinii innebuniti dupa avioana din Romania.

Dar sa trecem la subiect. Dorinta de a ma apuca de "facut poze" e mai veche la mine dar acum inntr-un final am deci sa o pun in practica.

sfatuit fiind de fotograful care mi-a facut pozele la nunta acum 6 saptamani am mers spre achiztionarea unui aparat nikon D90 in kit cu un 18-55 si suplimentar tind spre un 70-200.
Ce ziceti, imi ajunge un asemenea obiectiv pentru a ma plasa la capul pistei la TSR ?
Sus In jos
AntiGelu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 39
Varsta : 48
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/02/2010

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyLun 09 Aug 2010, 00:06

cica in maxim 2 luni apare urmasul la D90, deci daca il gasesti la pret f f bun, ia, daca nu...si poti si vrei sa dai un pic extra, ai versiunea mai noua.
Daca tot "bagi" bani in D90, ia si niste lentile pe masura, altfel...nu iese mare lucru.

Parerea mea.
Sus In jos
schumi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 61
Varsta : 40
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 28/07/2010

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyMar 10 Aug 2010, 13:27

dupa tine ce inseamna lentile pe masura ?
Sus In jos
AntiGelu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 39
Varsta : 48
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/02/2010

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyMar 10 Aug 2010, 13:35

schumi a scris:
dupa tine ce inseamna lentile pe masura ?
Nu cunosc Nikon si lentilele chiar atit de bine incat sa dau sfaturi. Cred ca arianne, hayabusa (?) sau alti manuitori de Nikon te pot ajuta mai mult decat mine.
Cred ca si un search scurt pe net te lamureste.

"lentile pe masura" in sensul general: nu face economie si rabat, uneori sunt mai importante decit aparatul.
Cred ca poti sa ii tragi o axioma de genul: nu aparatul e important (e doar baza), ce faci si poti sa faci cu el depinde in f mare masura de ce este in fatza si in spatele lui (adica obiective si manuitor).
Sus In jos
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyMier 11 Aug 2010, 09:10

Deasemenea gandestete ca oricand poti face un upgrade de body, dar obiectivele iti vor ramane pe o perioada f mare de timp coparativ cu bodyul! Smile
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyLun 16 Aug 2010, 20:25

schumi a scris:
dupa tine ce inseamna lentile pe masura ?

Este un mic paradox al fotografiei digitale ce recomanda sa-ti adaptezi sticla cu senzorul. Din pacate aparatele la preturi mici si medii au senzor dens, ceea ce implica un necesar de microcontrast pe masura fotodiodei (adica foarte fin). Pentru rezultate optime, un senzor dens cere sticla slefuita cu multa dedicatie, ca sa zic asa.

Surprinzator, apratele mai scumpe ce se opresc la rezolutie mai modesta, scot calitate de imagine mai buna (per pixel) din obiective sa zic medii.

In cazul in care te-ai referit la 70-200 de 2.8 stabilizat... foarte-foarte bine!

Nici eu nu cunosc prea bine sticla Nikon, dar am auzit fotografi referindu-se la "sfanta treime" a obiectivelor Nippon Kogaku, in care am retinut acel 70-200 (cel luminos).

Succese!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyLun 16 Aug 2010, 21:30

schumi a scris:
Sfatuit fiind de fotograful care mi-a facut pozele la nunta acum 6 saptamani am mers spre achiztionarea unui aparat nikon D90 in kit cu un 18-55 si suplimentar tind spre un 70-200.
Ce ziceti, imi ajunge un asemenea obiectiv pentru a ma plasa la capul pistei la TSR ?

Eu zic despre obiectivul Nikon 70-200 f/2.8 ca este un obiectiv excelent ultra-sharp , rapid si toate calitatile la care te gandesti acesta le are. Spun asta pentru ca am unul. Asta e partea buna. Partea rea e ca are doar 200 mm distanta focala care deocamdata e de ajuns pentru Aeroportul Cluj dar total insuficient pentru Timisoara. Tie ti-ar trebui un 70-300 sau mai bine un obiectiv cu capabilitate de 400 mm. Pentru 400 mm se gaseste lentila Nikkor ED 80-400mm f/4.5-5.6D VR iar daca optezi pentru Tamron sau Sigma se gasesc variante.
De ce ti-a recomandat fotograful 70-200 ? Pentru ca e un obiectiv excelent si versatil dar marea lui problema e zoom-ul de care vei avea nevoie la spotting si mai ales la mitinguri.
Singura solutie buna pt tine in aceste conditii (80-400mm Nikon are niste review-uri contradictorii) e sa te reorientezi catre...........Canon 50D si lentila Canon 100-400mm care e deja ultra-verificata la spotting. Combinatia se incadreaza in bugetul propus de tine pt. D90 + 70-200 mm.
Sus In jos
schumi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 61
Varsta : 40
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 28/07/2010

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyVin 27 Aug 2010, 21:26

noah ca am ales jucaria....
D90 cu 18-55 din dotare si un 70-300 luat de pe bursa de aici din forum tot nikon.
18-55 mi se pare foarte soft, ce-i drept si eu sunt novice si nu am avut timp deocamdata sa citesc manualul cu totul, ca poate fac eu ceva gresit Smile
Acum urmeaza trepied, o geanta mai mare ca cea primita la achizitie e deja mica si niste filtre. Apoi idealul ar fi sa tind spre un 400 sau 500 caci asa cum ziceai la Timisoara nu ajunge.
Clujul cu ale sale poze e foarte tentant pentru o excursie de weekend.
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300
claudiu_ne2000


Numarul mesajelor : 301
Varsta : 48
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyVin 27 Aug 2010, 23:59

schumi a scris:
noah ca am ales jucaria....
D90 cu 18-55 din dotare si un 70-300 luat de pe bursa de aici din forum tot nikon.
18-55 mi se pare foarte soft, ce-i drept si eu sunt novice si nu am avut timp deocamdata sa citesc manualul cu totul, ca poate fac eu ceva gresit Smile
Acum urmeaza trepied, o geanta mai mare ca cea primita la achizitie e deja mica si niste filtre. Apoi idealul ar fi sa tind spre un 400 sau 500 caci asa cum ziceai la Timisoara nu ajunge.
Clujul cu ale sale poze e foarte tentant pentru o excursie de weekend.

Sumi...sunt curios cum ti-au iesit pozele facute cu nikon-ul 70x300...din cate am vazut eu la anunt, acel obiectiv e fara VR (stabilizator)...si aici ma refer la pozele facute la distanta maxima (300 mm).

si eu sunt in cautare de un obiectiv 70x300 si m-am oprit la tamrom sau sigma compatibil cu un D3000, deocamdata mai cercetez.
Sus In jos
schumi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 61
Varsta : 40
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 28/07/2010

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyDum 29 Aug 2010, 13:29

e clar ca la 300 iti trebuie un trepied, dar spre surprinderea mea, nu e asa rau cum ma asteptam.
Sus In jos
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyDum 29 Aug 2010, 13:57

trepiedul i-ti va fi util numai pt fotografiile statice, iar daca pista este departe va apare heathaze la greu ceea ce nu prea te avantajaza. Pentru fotografii dinamice poti incerca un monopied, dar banuiesc ca 70-300 nu are inel de prindere a trepiedului/monopiedului deci din nou cam greu de folosit!
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyVin 08 Apr 2011, 14:46

S`ar putea sa primesc un Canon 40D, ce parere aveti despre el?? Smile Si ce obiective se potrivesc pentru el, sa stiu sa ma uit! Smile

Actuali si fosti posesori???Pareri??? Smile

ALex
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyVin 08 Apr 2011, 21:14

Un body exceptional! Codrutz poate comfirma! Nu il spurca cu sigma sau tamroane! Oricare varianta de Canon 70-200mm L este de exceptie (pentru un buget redus poti merge pe varianta cea mai ieftina 70-200mm F/4 L), sau un obiectiv clasic pt spotting Canon 100-400mm F/4.5-5.6 L IS. Desigur mai sunt si alte variante, insa acestea sunt cele mai folosite.
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyDum 10 Apr 2011, 11:29

delu a scris:
Un body exceptional! Codrutz poate comfirma! Nu il spurca cu sigma sau tamroane! Oricare varianta de Canon 70-200mm L este de exceptie (pentru un buget redus poti merge pe varianta cea mai ieftina 70-200mm F/4 L), sau un obiectiv clasic pt spotting Canon 100-400mm F/4.5-5.6 L IS. Desigur mai sunt si alte variante, insa acestea sunt cele mai folosite.
.

Am inteles. Multumesc pentru specificatii. Acuma ce`mi ramane, ii sa astept sa vina "noua jucarie"(undeva in Iunie o primesc), si atunci am sa vad cu ce obiectiv vine, si ce am sa fac!! Pana atunci, continui cu "KOtkoDAK`ul" meu Z915! Smile

Toate bune, si Duminica placuta!

ALex
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
EasyNote
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 23
Varsta : 39
Localizare : IASI
Data de inscriere : 01/04/2011

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: pentru incepatori   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyMar 20 Sept 2011, 00:18

Salut, am avut pe maini un aparat photo (canon s5) dupa o saptamana de utiliza dupa avioane a cam inceput sa mi placa... si vreau sa imi iau un aparat foto .am gasit un canon sx30is cu zoom optic de 30. E bun? Am mai vazut poze pe internet facute la avioane aflate in zbor(11.000m)
Ce telescop a folisit? Ca se vede ca si cum ar fi langa el
Sus In jos
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyMar 20 Sept 2011, 09:34

Salut EasyNote, daca nu ai bani sa investesti intr-un dslr sau nu vrei sa te complici cu un aparat care e foarte greu si cu obiective interschimbabile, poti sa alegi linistit canon sx30is. Eu am avut modelul sx10is, l-am folosit timp de doi ani si am fost foarte multumit de el, si-a facut treaba foarte bine.
Exemplu de poza cu sx30is:
http://www.airliners.net/photo/JetBlue-Airways/Airbus-A320-232/1854287/L/&sid=89129f587a8254d1b2b49b180c2464d4

Legat de pozele de Contrail (pe ruta la ~10.000m ) allex de exemplu foloseste un DSLR si un telescop Dobson de 1200mm.
Sus In jos
EasyNote
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 23
Varsta : 39
Localizare : IASI
Data de inscriere : 01/04/2011

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Obiective   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyDum 08 Ian 2012, 20:25

Salut, imi poate explica ce obiectiv de DSLR are zoom mai mult de 35X? Pe astea DSLR am vazut ca se masoara in milimetri 50-350... care e treaba cu milimetrii astia ca nu ma pricep.Un obiectiva cu zoom optic de peste 35X cati milimetrii ar trebuii sa aiba?
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyDum 08 Ian 2012, 20:37

e complicat, ca sa-ti dau un exemplu, un Canon S3IS (pe care l-am avut) la zoomul maxim de 12x, echivalentul la 35 mm era 430mm.
Pentru mai multe detalii ii las pe experti sa explice Smile
bafta!
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyDum 08 Ian 2012, 21:09

EasyNote a scris:
Salut, imi poate explica ce obiectiv de DSLR are zoom mai mult de 35X? Pe astea DSLR am vazut ca se masoara in milimetri 50-350... care e treaba cu milimetrii astia ca nu ma pricep.Un obiectiva cu zoom optic de peste 35X cati milimetrii ar trebuii sa aiba?

Acei milimetri reprezinta distanta focala a obiectivului. Zoom-ul este obtinut din impartirea distantei focale maxima la distanta minima. Eu am un obiectiv 100-400mm, inseamna ca am un zoom de 4x - am dat doar un exemplu de calcul.

Acei 35x nu ofera niciun fel de indiciu asupra a ce poate face obiectivul respectiv ptr ca 35x poate insemna ca fie ai un obiectiv de 1-35mm sau 100-3500mm sau orice valoare inmultita cu 35.

Cu cat distanta focala este mai mare cu atat poti vedea obiectele indepartate mai aproape. Ptr cadre largi (indoor) se folosesc distante focale mici.

Wiki iti poate fi prieten.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 41
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyLun 09 Ian 2012, 10:27

Easynote, nici eu nu sunt expert dar am sa incerc sa-ti explic cat de cat. La obiective "zoom-ul" este irelevant, asa cum bine ti-a demonstrat Griff. Distanta focala a obiectivelor se calculeaza in milimetri. De exemplu obiectivul tau e echivalentul a 24-840mm iar obiectivul lui Griff( pe aparatul lui) e160-640mm. Toate astea se raporteaza la aparatele full frame 35mm. Discutia e foarte lunga si complicata.
Sus In jos
Richelieu
Flight Level 300
Flight Level 300
Richelieu


Numarul mesajelor : 310
Varsta : 48
Localizare : LRFT
Data de inscriere : 08/06/2011

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyJoi 19 Ian 2012, 11:46

Mengelaus a scris:
Distanta focala a obiectivelor se calculeaza in milimetri. De exemplu obiectivul tau e echivalentul a 24-840mm iar obiectivul lui Griff( pe aparatul lui) e160-640mm. Toate astea se raporteaza la aparatele full frame 35mm. Discutia e foarte lunga si complicata.
Simplificat foarte mult am putea spune ca obiectivul lui Griff acopera de la 6.5x pana la 17x.
Sus In jos
http://negustorul-de-culori.blogspot.com
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyLun 23 Ian 2012, 01:44

Richelieu a scris:
... acopera de la 6.5x pana la 17x.
Cum ar veni asta ca nu prea inteleg?
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 EmptyLun 23 Ian 2012, 13:19

EasyNote a scris:
Salut, imi poate explica ce obiectiv de DSLR are zoom mai mult de 35X? Pe astea DSLR am vazut ca se masoara in milimetri 50-350... care e treaba cu milimetrii astia ca nu ma pricep.Un obiectiva cu zoom optic de peste 35X cati milimetrii ar trebuii sa aiba?

Din vremea aparatelor pe film (35mm latura mare a suprafetei fotosensibile) a fost standardizat ca un obiectiv cu dist focala 35mm, care ofera un unghi de vedere (FOV) diagonal de 63.4 grade, ca reper pentru tranzitia in digital, este considerat 1X. Alte calcule considera 24mm ca fiind 1X.

Dar distanta focala este o dimensiune fizica a obiectivului.

Aparatul lui griff e crop de 1.6X si are obiectiv format 35mm care variaza intre 100mm si 400mm.

Deci echivalent 35mm, focala sa este 160 - 640;

impartind cele doua valori la 35 (daca ne raportam la focala 35mm).. rezulta 4.5X pana la aprox 18X

impartind cele doua valori la 24 (daca ne raportam la focala 24mm).. rezulta 6.5x pana la aprox 26.5X

Nu stiu de unde sunt cifrele calculate de Richelieu, dar imi par eronate.

Pentru ca un DSLR cu senzor format 35mm latura mare sa atinga un "zoom" de 35X, ar fi necesar un obiectiv de 1200mm (35mm X 35=1225mm). Care costa aprox 100.000 dolari.

Pentru ca un DSLR cu senzor format 24mm latura mare (crop 1.6) sa atinga un unghi de vedere echivalent unui "zoom" de 35X, ar fi necesar un obiectiv de 800mm, care costa cam 12.000 - 14.000 dolari.

Pentru ca un aparat mic, cu senzor de dimensiuni latura mare - doua treimi de inch, sa atinga un unghi de vedere echivalent unui "zoom" de 35X, ar fi necesar un obiectiv de doar 300mm care teoretic ar costa in jurul valorii de 500 usd.

Progresiv, pe masura ce dimensiunea unui senzor scade, cantitatea de sticla necesara unui unghi de vedere dat, scade, deci si pretul scade. Geometric.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 9 Empty

Sus In jos
 
Ajutor in alegerea unui aparat
Sus 
Pagina 9 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Embleme de aviatie
» Cluj Napoca - Aeroclubul "Traian Darjan"
» Zona Photoshop
» Blue Air (0B / JOR)
» GLA-OTP-GLA, un mic ajutor va rog

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: