ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Blue Air (0B / JOR)

In jos 
+164
andrei1601
oldblueeyes
alex_xy
mckingtom
Andrei
MarianR
stedan
robert24
RwO
allex
vic_atc
bumbutza
MRares
Men In Black
danip
Lehoczki Cristian
Aviatia-Romaneasca
Laur_cfc
RATus
Richelieu
Bogdan747
cipi_TM
fly_emirates
duron
codrutz
46Pilot
flight
bogdan17
AIR06
radudanutz005
b707nicolae
davidteen14
yr_malex
albyna05
Miţă_KRP
ovivi
gabi-737
Vlad
boggy72
roger
loplo
bagea
Voicu
alinushi
Rafale
MrJack
Gabinho
LeCCa
liviu_br
Dumitru Fabian
etravel
bogdan81
silver
raduvisitor
liviu.dnistran
Iulius
gelu
KQQ
cristi_avb
ALEKS
Noel
petrudimoff
YR-197
norwegian
Messerschmitt
Quebec
Celestin
abrazivu
VicMures
lucian21
kayala
strainu
GAC
DouglasMD11
mihairosioru
vladcbu
dan guina
Karaya 1
Justme
laurus
adic
flaviu
bistvan
cavver
mesterul manolescu
YR-SND
Skylink
mariusoctavian1
mig29ovt
Fireteanu Horia
neobluenet
Thomas
VIC
gmc_extreme
shouriken
Madone
NATO
Cayenne
fularU
Daniel
Radu_is
kampfmaschine
atr_42_500
xpino
felix
Edi
dc9northwest
vishzu
malev2009
AntiGelu
Raduq
JAMS
lrbc
Andrej3000
nrares
iulianfly
stefan alin
Griff
ionut.vasile
k0b3
electric
DIESEL
ovidiu51
nicu1980
retro
daniel.f
crokodilu
CalinCLJ
CDA
Alex_tm
Heaven
fify
andreius
B32fly
DrakulaBV
D13-th_TakeOff
flysebi
C_man
mihaiatanasie
propellerdream
valavia
RazVanAir
Balki
mcraffael
llobregat
andreos18
eugen
mario antonio
Boeing777-300
aegean
arnold757
Dylan
neagu_laurentiu
Mengelaus
claudiup
gaudi
Vreauinaer
YR-BGP
Virusu
dragosh54321
Stefan
Capt_Vio
arianne
babacu
168 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 21 ... 42  Urmatorul
AutorMesaj
babacu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 90
Varsta : 47
Localizare : Tîrgovişte
Data de inscriere : 29/07/2008

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyLun 09 Feb 2009, 18:14

Îmi cer scuze anticipat dacă locul acestui topic nu e aici (şi rog, în acest caz, un moderator să-l mute).
Am un prieten în Canada. Acolo a făcut şcoala de pilotaj. Intenţionează să vină în ţară în vizită şi ar vrea să facă cîteva zboruri şi aici. Întrebările lui sînt: 1. Licenţa de pilot din Canada este valabilă şi în România şi 2. Unde poate găsi avioane de închiriat în jurul oraşului Tîrgovişte (Ploieşti, Piteşti, Bucureşti, etc.) şi cam ce tipuri de avioane sînt disponibile.
Mulţumesc.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyLun 09 Feb 2009, 18:47

Licenta canadiana are nevoie de conversie in JAA pentru a putea zbura in Europa, JAA fiind Joint Aviation Authority care reprezinta toate Autoritatile Aeronautice din tarile europene membre. Aceasta conversie consta din cate stiu dintr-un examen scris care reflecta diferentele intre sistemul american si cel european.

Ca sa raspund si la a doua intrebare, la Baneasa se pot inchiria avioane de la SSAvC dupa cum urmeaza:

PA-34 Seneca : 421€/h
C-172 SP : 147€/h
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyLun 09 Feb 2009, 21:10

Sincer sa-ti spun, nu cred ca-i va inchiria nimeni avionul Solo. Si eu am un Canadian Commercial Pilot License, si in Romania as fi putut sa zbor, dar nu ca si PIC sau sa inchiriez avionul singur.... Ce examene pentru un PPL tre sa dai, nu stiu... Pentru ATPL trebuie cele 14 Examene de JAA si evident un flight test pentru CPL / MUlti IFR.
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyLun 09 Feb 2009, 22:13

Capt_Vio a scris:
Sincer sa-ti spun, nu cred ca-i va inchiria nimeni avionul Solo. Si eu am un Canadian Commercial Pilot License, si in Romania as fi putut sa zbor, dar nu ca si PIC sau sa inchiriez avionul singur.... Ce examene pentru un PPL tre sa dai, nu stiu... Pentru ATPL trebuie cele 14 Examene de JAA si evident un flight test pentru CPL / MUlti IFR.

Iti recunosc teoria si orele de zbor? Tind sa cred ca nu e vorba numai de examene, cel putin nu la noi.
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyLun 09 Feb 2009, 22:17

Stefan a scris:
Capt_Vio a scris:
Sincer sa-ti spun, nu cred ca-i va inchiria nimeni avionul Solo. Si eu am un Canadian Commercial Pilot License, si in Romania as fi putut sa zbor, dar nu ca si PIC sau sa inchiriez avionul singur.... Ce examene pentru un PPL tre sa dai, nu stiu... Pentru ATPL trebuie cele 14 Examene de JAA si evident un flight test pentru CPL / MUlti IFR.

Iti recunosc teoria si orele de zbor? Tind sa cred ca nu e vorba numai de examene, cel putin nu la noi.

Eu am vorbit special la Romanian Civil Aviation Authority cu un tip si mi-a zis ca:

1. Sa trimiti toate documente, (examene, license, log-book) care sunt "recunoscute de "Transport Canada" la ei, si ei vor stabilii daca iti vor recunoaste orele / etc.
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyLun 09 Feb 2009, 22:21

Pai spune asa, nu e nimic clar... in sensul sa iti zica: Da, ai ATPL FAA sa zicem, dai doar examenele, daca le iei ai echivalarea facuta.
Sus In jos
dragosh54321
Airport Level
Airport Level
dragosh54321


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 30
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 21/01/2009

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyLun 23 Feb 2009, 23:38

Stie cineva cam cat costa un salt cu parasuta in tandem?vreau numai sa vad cum este si daca imi place sa fac scoala....

Pfff din cate am auzit sunt cateva sute euro... bounce dar un pret mai exact stie cineva? hai va rog Very Happy

Rog moderatorii ca dupa ce se va raspunde la aceasta intrebare sa sterga totul legat de acest subiect inutil pentru altii Very Happy

Multumesc mult! Very Happy
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyMar 24 Feb 2009, 00:02

dragosh54321 a scris:
Stie cineva cam cat costa un salt cu parasuta in tandem?vreau numai sa vad cum este si daca imi place sa fac scoala....

Pfff din cate am auzit sunt cateva sute euro... bounce dar un pret mai exact stie cineva? hai va rog Very Happy

Rog moderatorii ca dupa ce se va raspunde la aceasta intrebare sa sterga totul legat de acest subiect inutil pentru altii Very Happy

Multumesc mult! Very Happy

vezi aici http://www.u-fly.ro/
un salt in tandem de la 4000m, cadere libera 50sec, 150euro. asta la ploiesti aproape de tine. e cam cel mai bun pret in tara noastra romaneasca

P.S. nu e neaparat inutil, ca poate mai sunt si altii care se intreaba Wink
Sus In jos
YR-BGP
Airport Level
Airport Level
YR-BGP


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 46
Localizare : Maneciu Prahova
Data de inscriere : 30/01/2009

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyMar 24 Feb 2009, 00:09

La Ploiesti intre 150-200 dar reiau activitatea prin aprilie;la Tuzla aceleasi preturi inca nu au inceput salturile dar la cerere se poate oricand,tocmai au inmatriculat Cessna 182
Sus In jos
dragosh54321
Airport Level
Airport Level
dragosh54321


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 30
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 21/01/2009

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyMar 24 Feb 2009, 00:16

Pei o sa intreb sambata la cursurile de la planorism pentru mai multe detalii chiar pe un instructor de la parasutism... numai sa vina... si el imi este coleg la planorism sa inscris numai anul acesta...

Acuma sper sa pot sa sar si eu desi am numai 16 ani Very Happy

Multumesc mult baieti! Cool
Sus In jos
dragosh54321
Airport Level
Airport Level
dragosh54321


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 30
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 21/01/2009

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyLun 02 Mar 2009, 20:16

Am o intrebare... Daca la testele medicale nu mi s`a dat audiograma (pe care in Brasov nu stiu unde sa o mai fac)... cand trimit analizele la Bucuresti pentru carnet mi le accepta?

PS: Este vorba despre planorism bounce
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyLun 02 Mar 2009, 20:17

dragosh54321 a scris:
Am o intrebare... Daca la testele medicale nu mi s`a dat audiograma (pe care in Brasov nu stiu unde sa o mai fac)... cand trimit analizele la Bucuresti pentru carnet mi le accepta?

PS: Este vorba despre planorism bounce
pai fisa medicala ai predat-o la aeroclub? eu zic sa cauti cabinete specializate ORL, si daca am gasit eu in alba, gasesti sigur in brasov, si apoi sa o pui la fisa pana la data limita pusa de cei de la aeroclub
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyMier 04 Mar 2009, 19:05

Cum pot afla informatii despre Otopeni Express? L-a incercat cineva? E convenabil? Ca pentru un brasovean ce ma aflu pare a fi cea mai buna solutie de legatura cu OTP.

Multumesc mult!
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyJoi 05 Mar 2009, 10:29

Info aici si aici.
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyJoi 05 Mar 2009, 12:37

a fost un coleg de-al meu. mi-a spus ca orarul a fost respectat. doar ca atunci cand cobori din tren incepe distractia. in primul rand, de pe scara trenului ai aproape un metru pana jos. adica nu poti sa cobori repede cu tot cu bagajul. in continuare, descoperi ca te afli pe o pasarela de beton, fara o protectie minima impotriva ploii sau poleiului. de aici se ia un autocar Filaret catre aeroport. colegul meu a nimerit ieri un sofer care facea traseul pentru prima data. a luat-o pe o straduta neasfaltata, un fel de ulita... la un moment dat cand trebuia sa faca stanga pentru a intra pe o bucata de drum cu asfalt a trebuit sa ia virajul de trei ori. drumul era prea stramt, era si un stalp asezat strategic si nu a scapat fara sa agate cateva craci de corcodus cu oglinda. cand a ajuns la asfalt,l soferul s-a luminat si le-a spus ca e posibil sa fi gresit drumul. nu primise instructiuni si o luase pe unde a considerat el, insa nu stia sa spuna daca ala e drumul bun sau a ocolit el pe ulita Very Happy

http://www.libertatea.ro/stire/mai-aveti-de-lucru-baieti-232040.html

incerc sa revin un pic mai tarziu si cu o poza mai generala a platformei(cred ca nu va ramane asa totusi, acum fiind doar in prima faza a constructiei)
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyLun 20 Apr 2009, 20:56

Daca tot se numeste 'Intrebari' topicul hai sa intreb si eu Smile Poate cineva sa-mi spuna cat ar costa sa fac cursuri de planorism, sa-mi iau licenta de planorist?Multumesc mult.
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyLun 20 Apr 2009, 22:50

Un punct de plecare e sa te uiti pe tarifele Aeroclubului:
http://www.aeroclubulromaniei.ro/articole_d/fisiere/Ordinul%20%20MTCT%20nr.72605.05.2006.xls
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyMar 21 Apr 2009, 07:18

Mengelaus a scris:
[...] cat ar costa sa fac cursuri de planorism, sa-mi iau licenta de planorist?
S-ar putea sa fie cam tarziu pentru anul asta...dar niciodata nu se stie Wink Eu zic sa vorbesti cat mai repede cu baietii care mai zboara pe acolo (Ratus, Vic) si sa luati legatura cu aeroclubul.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyMar 21 Apr 2009, 07:22

Multumesc de link, il vazusem, dar acolo sunt doar niste tarife.Nu-ti spune un pret total, nu-ti spune cate ore faci si tot asa.
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyLun 27 Apr 2009, 19:17

Am vazut pe un bilet o comanda de bilet electronic la Tarom scris la tipul aeronavei Boeing 73H. Ce inseamna asta? Cu ce avion o sa merg?
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyLun 27 Apr 2009, 19:26

Un simplu 'search' pe google mi-a spus ca e vorba de Boeing 737-800.
Sus In jos
arnold757
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 129
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/04/2009

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyLun 27 Apr 2009, 20:02

Vreau sa intreb si eu ceva.. Very Happy
Vrea sa merg la NY dar nu stiu ce companie.. Pretul nu prea conteaza.
Ce imi recomandati intre:
Zurich -JFK {Swissair}
LHR-JFK {British Airways} si
LHR-JFK {American Airlines} ?
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyMar 28 Apr 2009, 11:33

Ce ai zice tu de un zbor direct OTP - JFK cu Delta Airlines?
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyMar 28 Apr 2009, 12:36

gaudi a scris:
Ce ai zice tu de un zbor direct OTP - JFK cu Delta Airlines?

Se intrevede o astfel de varianta?Nu stiam ca vor sa reintroduca iar cursa asta cei de la Delta.
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) EmptyMar 28 Apr 2009, 12:41

Da, pe perioada verii se reiau zborurile, este oficial si confirmat.

Din cate stiu eu primul zbor va fi pe 2 iunie. Vor folosi Boeing 767-300ER.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Blue Air (0B / JOR) Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) Empty

Sus In jos
 
Blue Air (0B / JOR)
Sus 
Pagina 1 din 42Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 21 ... 42  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» CUF - BCM cu Blue Air
» Blue Air 737 YR-BAF
» Blue Air (0B / JOR)
» Air Blue ED/ABQ
» Filmulete aviatice

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: