ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ajutor in alegerea unui aparat

In jos 
+47
claudiu_ne2000
schumi
laurus
GAC
Alex_tm
DrakulaBV
silviubad
AntiGelu
Fireteanu Horia
Cosmin_C
Balki
vishzu
lrbc
Skywalker
Tuchi
Quebec
propellerdream
netics
alexandrumih
Voicu
codrutz
delu
Capt_Vio
Messerschmitt
coropijnita
etravel
Boeing777-300
crokodilu
Mengelaus
ranajume
Virusu
marius
valavia
arianne
CDA
YR-DNY
horizob
vic_atc
crisvsv
Dylan
hayabusa
lecar
RATus
alexandru
RwO
gabi-737
llobregat
51 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyMar 07 Iul 2009, 23:56

alexandrumih a scris:
Daca tot s-a facut topicul asta o sa arunc eu putin gaz pe foc.. Smile Ma gandesc sa fac o investitie intr-un aparat foto mai bun decat 400D-ul pe care il am acum si nu stiu ce sa aleg intre Canon 40D si Nikon D90. Poate multi o sa imi spuneti sa ma gandesc la un full frame. M-am gandit, dar chiar nu am bani acum...nici pentru cele mentionate mai sus nu am toti banii, dar as face un efort...
Deci? Sugestii?

Decat un D90 mai bine mai strangi putintel cureaua si iei un D300. D90 nu imi pare a fi prea bun mai ales ca este primul din gama cu video (de unde vine si diferenta ed pret intre el si D80 ).
Sus In jos
alexandrumih
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 194
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/11/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyMier 08 Iul 2009, 01:25

Va multumesc pentru sfaturi! O sa mai merg sa fac poze si la evenimente, gen nunti.. 400D -ul as vrea sa il tin de backup sau cu un alt gen de obiectiv montat pe el. Asta e motivul pentru care as mai vrea unul ceva mai bun. In rest pana acum am fost multumit de acest 400D...primul meu DSLR. Am urmarit pe airliners poze facute cu D90 sau 40D si nu am observat mari diferente...oricum acele poze sunt procesate prin photoshop si oricum conteaza si cu ce obiective au fost realizate...mai mult decat cu ce aparat.
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyMier 08 Iul 2009, 01:46

valavia a scris:
alexandrumih a scris:
Daca tot s-a facut topicul asta o sa arunc eu putin gaz pe foc.. Smile Ma gandesc sa fac o investitie intr-un aparat foto mai bun decat 400D-ul pe care il am acum si nu stiu ce sa aleg intre Canon 40D si Nikon D90. Poate multi o sa imi spuneti sa ma gandesc la un full frame. M-am gandit, dar chiar nu am bani acum...nici pentru cele mentionate mai sus nu am toti banii, dar as face un efort...
Deci? Sugestii?

Decat un D90 mai bine mai strangi putintel cureaua si iei un D300. D90 nu imi pare a fi prea bun mai ales ca este primul din gama cu video (de unde vine si diferenta ed pret intre el si D80 ).

Este de-a dreptul nedrept sa insinuezi ca diferenta intre D80 si D90 consta doar in facilitatea de filmare HD pe care o are D90. NIMIC MAI FALS!!!! Senzorul de la D90 este acelasi cu cel de la D300. Lucru extrem de important de subliniat!!

Detin un D90, e drept ca de aproape doua luni, si cred ca este un aparat excelent in categoria lui si nu regret deloc alegerea facuta. Pentru detalii si comparatii accesati www.dpreview.com
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyMier 08 Iul 2009, 07:52

Mai interesanta decat o discutie despre body-uri ar fi una despre obiective. Cred ca sunt mult mai importante. Dar si aici cred ca sunt destul de clare lucrurile. Pana la urma care ar fi diferenta dintre canon si nikon in ceea ce priveste spottingul?
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyMier 08 Iul 2009, 08:51

Io zic ca pana la urma diferenta o face fotograful, indiferent de aparat! Cunosc oameni care fac minuni cu un compact si cunosc oameni care au Nikon D2X si fac fotografii ca sora-mea cu telefonu! Oricum, cre ca e mai ok sa tii body-ul si sa investesti in obiective, flashuri si alte accesorii (daca faci poze si la evenimente).
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyMier 08 Iul 2009, 08:52

alexandrumih daca tot il folosesti la nunti, nu mai bine iti cumperi un obiectiv cu 2.8?
Sus In jos
alexandrumih
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 194
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/11/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyMier 08 Iul 2009, 12:34

hayabusa a scris:
alexandrumih daca tot il folosesti la nunti, nu mai bine iti cumperi un obiectiv cu 2.8?

Pai am deja vestitul obiectiv fix de 50mm cu f 1,8, care este foarte bun la pretul pe care il are. Intr-adevar structura lui de plastic poate nu prea prezinta incredere la prima vedere, dar asta conteaza mai putin. Oricum, la f 1,8 este cam soft, dar la f 2,5 sau 2,8 este foarte bun! Daca as avea doua aparate as tine acest obiectiv montat in permanenta pe unul dintre aparate. Acest lucru nu il pot face cu un singur aparat, pentru ca obiectivul fiind fix la 50mm ma limiteaza destul de mult in situatiile care sunt mai dinamice. Iar chestia cu aparatul de backup este indicata, ca sa nu stau cu morcovul dupa mine ca poate cedeaza shutterul cand ti-e lumea mai draga..cred ca as intra in pamant Smile Oricum la spotting nu prea exista grija asta..poate doar o parere de rau daca astepti pe Ruslan la Otopeni o zi intreaga...si cand ajunge iti dai seama ca obturatorul tau si-a incheiat ciclul de viata Smile
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyMier 08 Iul 2009, 13:22

Eh pana sa cedeze un shutter mai trec multe poze prin el, si iti vei da seama cand e pe duca din timp. In niciun caz nu iti vei lua Nikon, daca deja ai Canon, ce faci cu obiectivele care deja le ai?

Daca e sa iti cumperi ceva nou, si vrei sa fie din generatie noua, vezi 50d.
Sus In jos
Quebec
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 232
Varsta : 51
Localizare : LROP
Data de inscriere : 11/02/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyMier 08 Iul 2009, 15:50

intrebare: cati au nikon si cati au canon in fotografia de mai jos?

http://www.fletapage.com/blog/wp-content/themes/wp-andreas01/img/photographers.jpg
Sus In jos
http://www.greencats.ro
Tuchi
Airport Level
Airport Level
Tuchi


Numarul mesajelor : 20
Varsta : 65
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/01/2009

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyMier 08 Iul 2009, 17:51

Quebec a scris:
intrebare: cati au nikon si cati au canon in fotografia de mai jos?

http://www.fletapage.com/blog/wp-content/themes/wp-andreas01/img/photographers.jpg



Dar in aceasta, care-i un pic mai din zilele noastre, respectiv de anul trecut?

http://www.stantonchampion.com/2008/08/12/nikon-vs-canon-the-olympics/

Abea astept sa vad una similara de acum, din 2009. Smile
Sus In jos
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyMier 08 Iul 2009, 22:26

hayabusa a scris:
Ce d-zeu nu te multumeste la 400d? Shocked

ti-as putea numara zeci de metehne de doi lei la aparatul ala, incepand ca e ca o jucarie de plastic ce-ti umple jumatate de palma si pana la viewfinder-ul intunecat si minuscul, insa nici una nu iti impiedica fotografia de aviatie, poate doar shutter lag-ul. FPS-ul ... chiar si 10/sec e prea lenes ca sa surprinzi o intalnire in tonou.

io zic altceva... in momentul in care are cel putin doua comenzi de nunta ferme, merita sa se arunce la un FF, chiar si cu un imprumut implicat. La spotting un FF e ok DACA ai destula focala, ceea ce foarte rar este cazul, iti trebuie, in opinia mea, de la 500mm in sus.

Ar trebui insa sa se fereasca de senzorul excesiv de dens de la 50D, sau macar sa studieze EXACT ce inseamna difractia si ce beneficii/dezavantaje ofera 15Mp pe un crop de 1.6.

Merita asteptat sa vedem ce include 60D-ul, mai ales in materie de auto-iso si rafala, caracteristica ce am vazut-o implementandu-se din ce in ce mai destept de la 40D la 5dmk2 (ma refer la auto-iso)
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyJoi 09 Iul 2009, 16:03

O avea metehne dar nu i-a impiedicat pe multi sa faca poze bune. O fi body-ul din plastic dar acum sa nu exageram, nu am auzit pe nimeni sa i se dezintegreze in mana..si asta e cel mai important. E mic...dar ii poti pune grip daca ai mana mare si chiar iti trebuie. Vizorul nu-i bai atat timp cat il folosesti doar la incadrare si la AF (unde defapt nu conteaza). De cate ori ati folosit focus manual ca sa aveti nevoie de FF?
Chestia cu FF e frumoasa in teorie dar in practica are cateva avantaje si dezavantaje:
+ ISO mare si bun (il mai poti compensa oarecum cu un ob. rapid, iar senzorii mai noi pe crop 1.6 se descurca din ce in ce mai bine la iso mare)
+ virefinder mare si luminos (aici din pacate n-ai ce face, daca vrei focus manual singura solutie ar fi FF, dar de cate ori faci focus manual la spoting, nunta, decat daca ai ob. cu focum manual)
+ rezolutie mai mare (daca vrei printuri sau alte chestii...dar oricum prea mare pt. muritorii de rand)
- daca vrei focale mari e cam complicat (lentile mari, scumpe)
- e scump
- e mai lent (rafala)
Oricum daca vrei pentru nunti/evenimente cel mai safe e sa ai 2 body-uri, de la acelasi brand, ca backup eventual, fiecare cu un prime bun si luminos (unul mai wide altul mai tele). Un compromis ar fi un zoom mai wide luminos (ceva gen 16-50 f2.8 ). Decat sa te chinui cu blitz-uri care oricum nu sunt perfecte, mai bine niste prime-uri foarte luminoase (gen f1.4) de focale diferite pe 2 body-uri.
Pentru spotting (cadre largi la lumina zilei) 400d-ul e arhisuficient. Pentru tele e bine sa ramai tot pe crop 1.6 (spotting, wildlife, etc.), sunt mai rapide (rafala mai buna) si ai cropul ala de 1.6 care iti prelungeste tele-ul suficient de suficient.
Parerea mea.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyMier 15 Iul 2009, 09:38

crokodilu a scris:
Pana la urma care ar fi diferenta dintre canon si nikon in ceea ce priveste spottingul?

auto iso pe shutter priority... la panning

vreau shutter speed priority de.. sa zic 1/50, F-ul sa stea la 8 (fara sa se stranga idiotic pana la 11 sau 16) si iso-ul sa joace liber intr-un interval pe care sa-l setez eu, sa zicem 50-250 in treimi de diafragma.

Mi-ar fi aur curat sa pot sa setez intr-un canon o astfel de schema logica in care sa-i zic sa stea la 1/60 si sa nu stranga diafragma mai sus de 11, iar iso-ul sa fie auto. Functia de safety-shift sa preia numai daca la 1/60 cu F/11 si iso 50 nu poate sa expuna, abia (si numai) atunci sa mai stranga de diafragma.

In acest fel ma pot concentra sa stau pe subiect fara sa fie nevoie sa cobor ochiul pe parametri afisati jos in viewfinder.

Din pacate numai nikonul stie asta in acest moment.
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyMier 15 Iul 2009, 12:29

codrutz a scris:
crokodilu a scris:
Pana la urma care ar fi diferenta dintre canon si nikon in ceea ce priveste spottingul?
auto iso pe shutter priority... la panning
Nu merge pe manual (timp + diafragma) si pe auto ISO intr-un range? Eventual daca conditiile sunt cat de cat fixe, il pui pe shutter priority, setezi un ISO astfel incat diafragma sa fie pe undeva in jurul lui f/8...in ideea ca conditiile nu se schimba radical iar aparatul mai inchide sau mai deschide diafragma putin intr-un range relativ ingust. Parerea mea.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyMier 15 Iul 2009, 13:02

crokodilu a scris:
Nu merge pe manual (timp + diafragma) si pe auto ISO intr-un range? Eventual daca conditiile sunt cat de cat fixe, il pui pe shutter priority, setezi un ISO astfel incat diafragma sa fie pe undeva in jurul lui f/8...in ideea ca conditiile nu se schimba radical iar aparatul mai inchide sau mai deschide diafragma putin intr-un range relativ ingust. Parerea mea.

pe modul manual auto-iso sta fix la 400 nu ai de fapt auto iso, iar la 40d daca il setezi pe shutter priority si auto iso iti baga un iso 400 din start peste ochi si o diafragma de 22 de-ti vine sa dai cu el de pamant... plasa dragilor utilizatori canon, iar in panning, daca faci un arc de cerc sa zic de vreo 135 de grade, lumina iti poate varia chiar si cu 3 diafragme - de la un semi contre-jour unde ai nevoie sa compensezi mult expunerea pana la soare in spate.

Ceva mai destept la 5d, auto-iso-ul incearca sa-ti dea un timp de expunere de 1/focala, biased usor sub asta, dar NUMAI pe aperture priority, iar 1/300 sau 1/400 e inutil la panning. Daca il pui pe shutter priority, la fel, iso 400 din start.

Este frustrant, de parca oamenii de acolo s-ar fi chinuit sa il tampeasca inadins.

Singura solutie pe care am dibuit-o este tot un semi-manual, setez shutter-priority la 1/60, iso cat mai mic, compensez expunerea catre dreapta (supraexpun si sper sa nu o ard), trag si un polarizor ca sa mai atenueze lumina sa nu-mi stranga diafragma prea mult, insa tot e loterie, m-am trezit cand a intrat avionul in umbra unui nor ca s-a deschis obiectivul complet, ceea ce cand ai montat un extender este inacceptabil.

SAU

Av, f/10 la pragul de difractie, iso 100, polarizor, compensat expunerea usor catre dreapta, si unde o cadea shutter speed-ul, acolo sa fie, de obicei imi pica in domeniul 1/60-1/120 in conditii de soare nebun in cap. Pe pacla subtire ma cam scoate la 1/25, unde incep lucrurile sa depinda de mana.

Exista metode de a vasli printre aceste neajunsuri, dar exact la asta ma refer, ca nu ar trebui sa fiu nevoit sa fac asta.

Am mai spus-o si am sa o mai spun: Daca ar fi posibil, as lua L-urile supertelephoto de 400mm sau 500mm de la canon si le-as pune pe body-urile nikon de azi (senzorul CMOS nu CCD-urile anterioare cu iso mare cam slab).
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyLun 31 Aug 2009, 09:22

Am citit cu multa atentie tot ce s-a scris aici, si cautand pe net sa vad cam ce oferte sunt am dat peste asta:
Aparat foto DSLR Olympus E-420, Double Zoom Kit (EZ-1442 & EZ-4015-2) la un pret de 1800 lei
sa ma risc?
cu multumiri
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyLun 31 Aug 2009, 09:49

dan.calita a scris:
Am citit cu multa atentie tot ce s-a scris aici, si cautand pe net sa vad cam ce oferte sunt am dat peste asta:
Aparat foto DSLR Olympus E-420, Double Zoom Kit (EZ-1442 & EZ-4015-2) la un pret de 1800 lei
sa ma risc?
cu multumiri
Intrebarea este: esti dispus sa risti?
Olympus au senzori mai mici (crop 2x), sunt buni pentru ca la aceeasi focala practic iti face un zoom 2x, bun pentru tele (wild life, contrail spotting). Insa avand senzior mic, nu ai un DOF ingust, zgomot imagine. Lentilele nu sunt asa de raspandite si costa cam mult..din cate am auzit. Daca nu vrei sa risti deloc, cel mai bine nikon, ai multiple optiuni pt. ca sunt o multime de posesori (body-uri noi sau second, lensuri noi sau second, accesorii, etc.).
Deci daca nu vrei sa risti sau esti in dubiu, nikon. Insa daca esti stapan pe ceea ce vrei si stii avantajele respectiv dezavantajele unui olympus atunci go for it. In lumina buna, olympus sau nikon produc imagini similare. E posibil ca la olympus sa ai stabilizare in body, e si ea importanta, dar si nikon o are in obiectiv, poate mai important.
Recomandarea: nikon 18-55 + 70-300. Daca le iei second hand de la cineva de incredere cred ca e cel mai bine. Daca nu, un kit nou, si eventual mai iei un 70-300 daca ai nevoie.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Vizitator
Vizitator




Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyLun 31 Aug 2009, 10:20

mercic mult
intre timp o prietena care se ocupa de fotografie mi-a trimis si ea recomandarea ei, ce seamana cu a ta ca 2 picaturi de apa. mai jos este ce imi recomanda ea:
Nikon D60 kit 18-55mm DX + Tamron AF-S 70-300mm + SD 4GB Sandisk Promo
e mai scump cu 700 de lei insa are acel obiectiv de 70-300
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyLun 31 Aug 2009, 10:27

Nu-i obligatoriu sa iei totul odata, incepi cu kit-ul (body + 18-55 + card) si ulterior poate gasesti ocazie un 70-300 sau altceva mai tele, daca ai nevoie. D60? Nu-i mai ieftin D40? Diferenta parca nu e esentiala.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Vizitator
Vizitator




Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyLun 31 Aug 2009, 10:44

iti dai seama ca sunt incepator
pana acum o luna sau 2 ma gandeam la un compact
dupa ce am intrat pe RS si am inceput sa citesc, am vrut sa fac o diferenta, as ca am imprumutat un compact cu 12x si ...8megapixeli ceva de genul si am incercat sa fac spotting, desi stau la 40k de buc avem un trafic destul de bun de joasa, dar si o ruta de contrail, deci am avea ce poza, dar sa revin, si sincer nu am reusit mare lucru cu acel compact, fapt pt care am inceput sa ma interesez de DSRL, nu stiam insa ca sunt atat de scumpe si aici nu vb de body care il achizitionezi cu ceva rabdare, ci de obiective ce costa si 42.000 de lei, asta nu inseamna ca ma demoralizez.
inca odata multumesc pt informatie
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyLun 31 Aug 2009, 10:49

dan.calita a scris:
iti dai seama ca sunt incepator
pana acum o luna sau 2 ma gandeam la un compact
dupa ce am intrat pe RS si am inceput sa citesc, am vrut sa fac o diferenta, as ca am imprumutat un compact cu 12x si ...8megapixeli ceva de genul si am incercat sa fac spotting, desi stau la 40k de buc avem un trafic destul de bun de joasa, dar si o ruta de contrail, deci am avea ce poza, dar sa revin, si sincer nu am reusit mare lucru cu acel compact, fapt pt care am inceput sa ma interesez de DSRL, nu stiam insa ca sunt atat de scumpe si aici nu vb de body care il achizitionezi cu ceva rabdare, ci de obiective ce costa si 42.000 de lei, asta nu inseamna ca ma demoralizez.
inca odata multumesc pt informatie
Daca il iei pentru contrail se cam schimba treaba...si discutia devine destul de dura. Imi vine in minte un exemplu de contrail facut de shouriken: https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/contrail-spotting-spotting-de-ruta-f7/bucuresti-aeronave-in-zbor-t17-325.htm#48369, e drept cu D80, doar ca idee ce poate iesi cu 70-300-le.
Dar ca sa te bag si mai in ceata, pt. contrail e indicat un senzor mai mic cu rezolutie mai mare pus pe un telescop sau un obiectiv cat mai tele. Deci Olympus.
Totusi D40 cred ca e cel mai recomandat. Parerea mea.

Spor.


Ultima editare efectuata de catre crokodilu in Lun 31 Aug 2009, 10:55, editata de 2 ori
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Vizitator
Vizitator




Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyLun 31 Aug 2009, 10:52

deci ma predau
sincer cyclops Laughing
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyLun 31 Aug 2009, 10:57

dan.calita a scris:
deci ma predau
sincer cyclops Laughing
Nu e cazul.

Uite ce mi-a iesit mie cu o compacta zoom 4x: https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/contrail-spotting-spotting-de-ruta-f7/bucuresti-aeronave-in-zbor-t17-325.htm#48159
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Vizitator
Vizitator




Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyLun 31 Aug 2009, 11:16

o sa incerc sa pun si eu ce am fotografiat cu acel compact, desi stiu ca ma voi face de ras...
diferente? ...atat incadrarea cat si calitatea...sunt la mare distanta de ce postati voi
acel aparat avea autofocus si pana reuseam sa focalizez la zoom maxim si declansam....in poza aparea doar cerul albastru, nici urma de avion
e adevarat ca apar fi alti factori gen stress, emotie care pot face diferenta intre o fotografie si o poza
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 EmptyLun 31 Aug 2009, 11:32

dan.calita a scris:
o sa incerc sa pun si eu ce am fotografiat cu acel compact, desi stiu ca ma voi face de ras...
diferente? ...atat incadrarea cat si calitatea...sunt la mare distanta de ce postati voi
acel aparat avea autofocus si pana reuseam sa focalizez la zoom maxim si declansam....in poza aparea doar cerul albastru, nici urma de avion
e adevarat ca apar fi alti factori gen stress, emotie care pot face diferenta intre o fotografie si o poza
Emotie am avut si eu cand am facut poza de mai sus, era prima facuta cu P&S, d'abea il luasem, nu stiam nici macar daca va focaliza sau expune corect. Era pe auto si a iesit bine, cu exceptia zoomului care asta e.. Cool
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Continut sponsorizat





Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 6 Empty

Sus In jos
 
Ajutor in alegerea unui aparat
Sus 
Pagina 6 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Un aparat F-16 Fighting Falcon a iesit de pe pista in timpul unui show aviatic in Wisconsin
» Cluj Napoca - Aeroclubul "Traian Darjan"
» Blue Air (0B / JOR)
» GLA-OTP-GLA, un mic ajutor va rog
» Zona Photoshop

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: