ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ajutor in alegerea unui aparat

In jos 
+47
claudiu_ne2000
schumi
laurus
GAC
Alex_tm
DrakulaBV
silviubad
AntiGelu
Fireteanu Horia
Cosmin_C
Balki
vishzu
lrbc
Skywalker
Tuchi
Quebec
propellerdream
netics
alexandrumih
Voicu
codrutz
delu
Capt_Vio
Messerschmitt
coropijnita
etravel
Boeing777-300
crokodilu
Mengelaus
ranajume
Virusu
marius
valavia
arianne
CDA
YR-DNY
horizob
vic_atc
crisvsv
Dylan
hayabusa
lecar
RATus
alexandru
RwO
gabi-737
llobregat
51 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyLun 28 Dec 2009, 11:49

si la mine a fost darnic: Nikon D5000 + un 18-105VR I love you
Sus In jos
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyLun 28 Dec 2009, 12:51

Felicitari balki si Fireteanu Horia, sa le stapaniti sanatosi si la multe cadre reusite!
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyLun 28 Dec 2009, 21:33

da. cu aparatul am rezolvat, sa vedem cum fac si cu timpul pt ceva poze la aeroport Smile
Sus In jos
Fireteanu Horia
Flight Level 100
Flight Level 100
Fireteanu Horia


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/09/2009

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyMar 29 Dec 2009, 11:33

balki a scris:
da. cu aparatul am rezolvat, sa vedem cum fac si cu timpul pt ceva poze la aeroport Smile
tu iti dai seama daca la tine ca stai la bucuresti e o problema...dar la mine..?!?!?!?! Very Happy Laughing
oricum am fost sambata pentru prima oara cu el la waterpark..s-a comportat destul de bine:)...dar am avut ghinion ca au aterizat cam toate pe 26 si pe 08L Neutral oricum am inca cateva nedumeriri cum ar fi autofocus-ul si altele dar ma invat eu cu el
Sus In jos
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyMar 29 Dec 2009, 11:44

[quote="Fireteanu Horia"]
balki a scris:
am inca cateva nedumeriri cum ar fi autofocus-ul si altele dar ma invat eu cu el

usor usor, in timp ti se vor clarifica absolut toate nedumeririle de acum, sfatul meu este sa citesti cat mai mult, in special tutoriale de fotografie, nu photosop, ci fotografie. Pentru inceput iti recomand http://www.dslrtips.com/ pentru a-ti clarifica nedumeririle de inceput!

P.S. deasemenea, fotografiaza cat mai mult! absolut orice!
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
AntiGelu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 39
Varsta : 48
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/02/2010

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyMar 16 Mar 2010, 12:38

Canon Romania, pe site-ul sau, ofera varianta Mark IX pt Canon EOS 1D (premiera mondiala si cu vreo 10-15 ani avansa fata de vestici).
Eu sincer m-as multumi cu un 5D Mark III (Digic 5 si AF macar la nivel de 7D) Cool

geek Suspect

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 10p0vme
Sus In jos
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyMar 16 Mar 2010, 13:27

Heheee.. 1DmkIV-ul este deja in multi rucsaci foto din Romania.

Nu cred ca vom vedea vreodata un sistem cu adevarat performant de focus in alt aparat decat 1D. Chiar si 7D-ul cu armata lui de pucte cross-type nu este ideal. Acuratetea servo AF-ului depinde nu atat de numarul de puncte cat de complexitatea algoritmilor de predictie de sub capota aparatului - putere bruta de procesare si evaluare a vitezei de apropiere a subiectului.

La cum arata durata de viata a 5D-ului, cred ca mai avem cam 2 ani de asteptat pana la mk3, au trecut cam 3 ani intre mk1 si mk2. Si cu toate astea 5Dmk1 este inca un aparat redutabil.

Trebuie sa recunosc insa ca ma incanta ideea unui FF cu focus brici.

Pacat ca e cam putin probabila.

PS: Haios type-O-ul. 1Dmk9-le daca are probleme de firmware probabil o sa dea un reboot la big-bang. Cu ocazia asta poate Canon Japonia are sansa de a angaja ingineri cu adevarat competenti pig
Sus In jos
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyMar 16 Mar 2010, 13:42

Dupa ce am mangaiat 5D mk2'ul lui codrutz incep sa salivez din ce in ce mai mult la un FF si tot sper sa gasesc resursele nevesare sa fac pasul catre FF. Iar acum cand ma vad tanjind catre 1DmkIX realizez ca ma multumesc si cu un 5D mkI, chiar si cu cele 3 fps alea lui!
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
AntiGelu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 39
Varsta : 48
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/02/2010

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyMar 16 Mar 2010, 19:56

codrutz a scris:
Heheee.. 1DmkIV-ul este deja in multi rucsaci foto din Romania.

ehm...poate carrioane...adevarata matahala aparatul...nu ma vad umbland pe coclaruri cu "gantera" aia dupa mine. Altfel e destul de capabil. Poate cropul de x1.3 ar deranja un pic...dar numai un pic Wink

7D are si el Dual Digic 4 si chiar daca nu e la nivel de AF de 1D, AF e totusi peste 5D...din pacate.
Sept 2008...cu 3 ani...Sept 2011...so, 1,5 ani to wait pina la Mk III. Too long...period.
Cine stie poate scade Mk IV un pic si imi creste si mie bicepsul, sau apare urmasul lui D700...who knows.
Sus In jos
silviubad
Flight Level 100
Flight Level 100
silviubad


Numarul mesajelor : 145
Varsta : 28
Localizare : Iasi, Ivrea(Italia)
Data de inscriere : 18/08/2009

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyDum 13 Iun 2010, 00:23

Salut tuturor, nu mai sunt activ pe forum din aprilie pentru ca am vandut aparatul meu in scopul cumpararii altuia. Alegerea mea este PANASONIC LUMIX DMC FZ38.Aparatul nu l-am achizitionat inca. Il voi cumpara de pe internet [pret 265 euro]. As dori sa va exprimati parerea voastra despre aceasta alegere. Multumesc anticipat.
Sus In jos
http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=1291
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyDum 13 Iun 2010, 07:52

Silviu, parerea mea e sa mai pui inca ceva si sa te orientezi spre un DSLR din prima daca tot faci pasul asta....
Sus In jos
silviubad
Flight Level 100
Flight Level 100
silviubad


Numarul mesajelor : 145
Varsta : 28
Localizare : Iasi, Ivrea(Italia)
Data de inscriere : 18/08/2009

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyDum 13 Iun 2010, 11:12

Iti multumesc pentru sugestie. Am uitat sa precizez ca aparatul va fi folosit in contrail spotting. Am ales un 18x pentru ca nu am nevoie foarte mult zoom din cauza ca aparatul o sa-l folosesc mai mult in zona unde locuiesc ( 350-500 metri deasupra nivelului marii ).
Sus In jos
http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=1291
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyDum 13 Iun 2010, 16:28

dylan a scris:
Silviu, parerea mea e sa mai pui inca ceva si sa te orientezi spre un DSLR din prima daca tot faci pasul asta....

Bine, dylan, dar nu uita ca silviubad vrea sa dea 265 euro pe un foto care nu e DSLR, dar care are zoomul cate de cat ok pentru contrail. Cat mai trebuie investit in lentila pt. DSLR ca sa ajunga la un 18x? ca sigur cu suma de mai sus abea daca ajunge de un body SH.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyDum 13 Iun 2010, 22:38

gabi-737 a scris:
Bine, dylan, dar nu uita ca silviubad vrea sa dea 265 euro pe un foto care nu e DSLR, dar care are zoomul cate de cat ok pentru contrail. Cat mai trebuie investit in lentila pt. DSLR ca sa ajunga la un 18x? ca sigur cu suma de mai sus abea daca ajunge de un body SH.
Pai daca spunea din prima ce vrea sa faca tu crezi ca mai spuneam ceva...?!? A spus doar ca a vandut unul ca sa-si ia altul... Wink
Sus In jos
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyDum 13 Iun 2010, 23:29

e ok si dslr pentru ruta, un 350D + un catadioptic de 500mm, se invata el cu focusu manual!
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
silviubad
Flight Level 100
Flight Level 100
silviubad


Numarul mesajelor : 145
Varsta : 28
Localizare : Iasi, Ivrea(Italia)
Data de inscriere : 18/08/2009

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyDum 13 Iun 2010, 23:35

Asa-i ca e bun si dslr dar bugetul meu e de 300 euro si mi se parea convenabil fz38 pentru ca inafara de zoom are si alte calitati foarte bune.
Sus In jos
http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=1291
silviubad
Flight Level 100
Flight Level 100
silviubad


Numarul mesajelor : 145
Varsta : 28
Localizare : Iasi, Ivrea(Italia)
Data de inscriere : 18/08/2009

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyMier 16 Iun 2010, 20:11

Ce site-uri de cumparare online imi recomandati in cat sa fie de mare incredere (pret acceptabil, timp de livrare scurt, feedback bun). Prefer sa dau niste bani in plus dar macar sunt sigur ca imi ajunge produsul acasa. Daca s-ar putea ca modalitatea de plata sa fie la livrarea produsului. Multumesc anticipat.
Sus In jos
http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=1291
DrakulaBV
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 164
Varsta : 32
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 28/12/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyMier 16 Iun 2010, 20:13

f64
Sus In jos
AntiGelu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 39
Varsta : 48
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/02/2010

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyJoi 17 Iun 2010, 18:04

@silviubad: vezi ca pe dpreview.com au scos un review despre superzoom-uri compacte (travel zooms). Castigator e un Casio, 10x zoom si e la vreo 250Euro pe Amazon.


@dylan: cam asta am facut eu acu o saptamina. Desi inca am vechiul Canon S3 (cred ca dureaza ceva pina il vand), n-am mai putut sa astept Fotokina sau (cica) noile aparate de la Nikon din iulie-august...iar dintre actualele nu m-a convins nici unul sa sparg contul de economii.
Asa ca m-am oprit la un Canon 550D care o sa fie trecerea catre un posibil 5D Mark III...cand o sa apara ala. Pina atunci imi prind urechile si il chinui pe frate-su mai mic.
La lentile am luat un Tamron 17-50mm f2.8 si un Canon L 70-200mm f4 IS (f2.8 II mi-a facut cu ochiul, dar era dublu in pret si masa). Mai incolo o sa iau si un prime 50mm si un zoom mai mare...(pump action-ul de la 100-400 L nu ma atrage deloc).

Am tras ceva in RAW pina acum, numai cu Tamronul, merge bine (AWB is shitty, dar era de asteptat, de aia shoot RAW, noise is low, chiar si la ISO de xmii)...dar am descoperit ca imi cocoseaza laptopul (cu i5) la prelucrare in Lightroom, deci se pare ca se lasa si cu desktop nou.

Sambata (daca nu ma loveste lenea suprema), e programata prima iesire "oficiala", la Open Days ale aviatiei militare olandeze de la Gilzen-Rijen (cica e cu nori dara fara ploaie, deci cum scria cineva...f5.6 all the way).
Daca nu imi e rusine mare de ce iese pun si pe site cateva, restul pe picasa.
Sus In jos
silviubad
Flight Level 100
Flight Level 100
silviubad


Numarul mesajelor : 145
Varsta : 28
Localizare : Iasi, Ivrea(Italia)
Data de inscriere : 18/08/2009

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyJoi 17 Iun 2010, 21:34

Eu intentionez sa maresc zoomul dar iti multumesc oricum pentru efort.
Sus In jos
http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=1291
silviubad
Flight Level 100
Flight Level 100
silviubad


Numarul mesajelor : 145
Varsta : 28
Localizare : Iasi, Ivrea(Italia)
Data de inscriere : 18/08/2009

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyLun 21 Iun 2010, 21:06

Am comandat aparatul. Sper ca intr-o saptamana maxim sa imi ajunga.
Sus In jos
http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=1291
AntiGelu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 39
Varsta : 48
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/02/2010

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyMar 06 Iul 2010, 20:38

silviubad a scris:
Eu intentionez sa maresc zoomul dar iti multumesc oricum pentru efort.

se pare ca nu ai facut o alegere rea...

superzoom review
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyJoi 22 Iul 2010, 12:23

De azi..sunt fericitul posesor al unui Kodak Z915, primit de ziua mea, de la ai mei. Poate pentru unii nu pare mult, dar pentru mine in momentu` asta este mai mult decat BINE! Smile

Are zoom...are megapixeli!! SUNT MULTUMIT!!!

Pregatiti`va jeti..airlineri.. si altii!! Very Happy

bounce Alex bounce
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400
GAC


Numarul mesajelor : 967
Varsta : 47
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyJoi 22 Iul 2010, 12:34

La Multi Ani Alex si sa-l stapanesti sanatos! La cit mai multe cadre faine! cheers
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 EmptyJoi 22 Iul 2010, 15:31

GAC a scris:
La Multi Ani Alex si sa-l stapanesti sanatos! La cit mai multe cadre faine! cheers

Multumesc!! O sa vina cadre faine!!

PROMIT!! Very Happy

Alex
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
Continut sponsorizat





Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 8 Empty

Sus In jos
 
Ajutor in alegerea unui aparat
Sus 
Pagina 8 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Un aparat F-16 Fighting Falcon a iesit de pe pista in timpul unui show aviatic in Wisconsin
» Cluj Napoca - Aeroclubul "Traian Darjan"
» Blue Air (0B / JOR)
» GLA-OTP-GLA, un mic ajutor va rog
» Zona Photoshop

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: