ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ajutor in alegerea unui aparat

In jos 
+47
claudiu_ne2000
schumi
laurus
GAC
Alex_tm
DrakulaBV
silviubad
AntiGelu
Fireteanu Horia
Cosmin_C
Balki
vishzu
lrbc
Skywalker
Tuchi
Quebec
propellerdream
netics
alexandrumih
Voicu
codrutz
delu
Capt_Vio
Messerschmitt
coropijnita
etravel
Boeing777-300
crokodilu
Mengelaus
ranajume
Virusu
marius
valavia
arianne
CDA
YR-DNY
horizob
vic_atc
crisvsv
Dylan
hayabusa
lecar
RATus
alexandru
RwO
gabi-737
llobregat
51 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Sfaturi pentru un incepator in ale spottingului   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyDum 23 Mar 2008, 20:05

Salut! Ma numesc Vlad si sunt pasionat la fel ca voi de avioane si tot ce tine de ele. In timpul in care nu ma duc la liceu, ma ocup de siteurile www.aviatie.org si www.airpedia.net. As dori sa imi dati niste sfaturi pentru un aparat adecvat spottingului la un buget de ~7 milioane.Multumesc si astept raspuns
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyDum 23 Mar 2008, 22:51

Salut si bine ai venit pe forum.
Ca incepator, e normal sa iti iei un aparat nu prea sofisticat ca sa te obisnuiesti cu pozatul. Ideea e sa cauti un aparat cu zoom optic de minim 3x,nu cu foarte multi mpx,adica la un aparat de aprox 700 ron nu e super grozav sa aiba peste 7 sau 8 megapixeli,ce depaseste deja e strategie de marketing ca sa atraga clientii neavizati.Un numar exagerat de mpx pe un senzor mic cum e pe aparatele de sub 1700 ron e o aiureala.

Cauta sa iti idrepti atentia spre marci cunoscute de aparate foto,producatori care se ocupa mai mult sau exclusiv pe domeniul foto.De ex: Canon, Nikon, Olympus, Fuji...etc. Sau Panasonic, Sony...care au si ei modele destul de bunicele.

In general aparatele de amatori la preturi egale au si calitati apropiate intre ele, ar util un stabilizator optic.

Ar fi bine ca aparatul sa fie nou, dupa parerea mea. Nu uita ca pe langa aparat vei mai avea nevoie de un card de memorie compatibil (unele magazine vand la promotie impreuna cu card), baterii reincarcabile-acumulatori, care, ca sa te tina e bine sa fie de capacitate cat mai mare, de la 2000 mAh in sus daca e posibil, plus inca 2 de rezerva. Asta depinde de cate baterii foloseste aparatul,dar in general 2 buc.
Astea is minimul necesar, apoi optional o husa pentru aparat, poate si un mic trepied.

Cam astea ar fi in mare de spus, dar cred ca mai au si altii de completat la ce am spus eu.
Multa bafta Very Happy
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyDum 23 Mar 2008, 22:55

Mersi pentru primire. Uite cam spre ce m-am orientat, are reviewuri foarte bune cam pe toate siteurile pe care m-am uitat.

http://f64.ro/det.php?id=410&pid=5748 Fuji Finepix S5800
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyLun 24 Mar 2008, 00:01

5800-le nu merita. Mai bine iei 5700-le care are 1 magapixel in minus (la acelasi senzor 1/2.5), deci e mai bine, si are zoom-ul digital mai slab. In rest e acelasi aparat, si e mai ieftin. Cu diferenta poti sa iti iei 4 acumulatori eneloop si chiar un trepied mai slab sau o geanta. 5700-le e la oferta inca la Altex la 650 de ron cu card de 1 giga inclus.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
alexandru
Flight Level 200
Flight Level 200
alexandru


Numarul mesajelor : 211
Localizare : Singeorz-Bai
Data de inscriere : 19/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyLun 24 Mar 2008, 10:06

Salut,

As zice sa incerci un SLR second hand in loc de un compact nou.
Planespotting=SLR

Eu zic sa ma faci un efort si ai putea sa iti iei si ceva lens second 75-300 mm
M-am chinuit si eu un an de zile cu ceva fuji de genul celui mentionat de tine ( alt model la vremea aceea ). NU merita!

Eu am inceput cu un canon 350D si ceva obiectiv canon 75-300 pe la 100 euro (Il asesti si mai ieftin second hand.

)si am reusit sa postez si poze pe a.net.

Inca odata, compactul e pentru a-ti poza cainele, nu are ce cauta in spotting.

Oki doki
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyLun 24 Mar 2008, 10:36

M-ati cam bulversat, ideea pe care am mers in alegerea unui compact despre care am citit ca ar avea calitati de SLR entry-level nou si nu un SLR tot entry-level sh a fost ca un aparat nou il pot vinde,pe cand un cine mai cumpara un SLR depasit de situatie la a 3-a mana:). Daca gresesc va rog sa imi spuneti. Multumesc pentru sfaturi

Bafta,
Vlad
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyLun 24 Mar 2008, 10:37

un pic cam dur alexandru, dar daca nu reusesti ca si gabi737 sau altii sa te apropii destul de avioane, cu compactele n-ai nici o sansa.. si pe langa asta pe compact nu poti face upgrade, cand pe un slr poti oricand mai ai bani sa iei un obiectiv mai bun.

depinde acuma si cat de serios te gandesti sa intri la pozat... si cat de mult esti dispus sa suferi pt asta Smile... eu personal nu am simtit nevoia de SLR decat tarziu... dar acuma uitandu-ma in urma vad ca am ratat niste poze f tari la kecskemet, roias si nu numai din cauza ca umblam cu sapunul de sony dupa mine.

totusi, daca nu planuiesti sa stai mult timp facand poze... nu cred ca merita sa investesti mai mult.. depinde cat de serios vrei sa intri la pozat...

un lucru e clar.. oricat zoom / megapixeli / iso / facedetection si alte rahaturi ti se promit de camerele compacte, niciodata nu o sa fie bune pentru poze profi... tot timpul are de suferit calitatea.

pt poze de vacanta, si din cand in cand ceva avioane de pus pe forum sau in folderu cu amintiri as merge peun compact...

pentru poze de airliners , presa , publicitate, fotografie artistica serioasa sau pur si simplu poze pretentioase tot timpul se merge pe SLR.

decizia iti apartine. In locul tau as incerca un canon 350d al unui preten sau ceva de genu inainte sa decid.. cine stie, poate nu ai acuma pretentii foto dar dupa ce iei in mana un slr ti se schimba planurile
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyLun 24 Mar 2008, 10:55

Cred ca ai dreptate. Eu urmaresc in principal sa fac poze de calitate din aeroport,adica la o distanta la care poate face fata si un compact bunicel. Deci o sa ma orientez tot spre fujiul mai sus amintit.Multumesc din suflet pentru sfaturi,mi-ati fost de mare ajutor

Bafta,
Vlad
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyLun 24 Mar 2008, 11:07

Omul zicea de un buget de aprox 700 RON,deci pana la un 350D fie el si SH mai e putin...plus ca la ala deja e nevoie si de un obiectiv cat de cat.
E adevarat ca pentru a avea calitate acceptabila de airliners.net e nevoie de cam minim 350D
O varianta intermediara intre un compact si un DSLR ar fi Canon S5IS care e in stare de multe chestii faine, se apropie binisor de calitatea unui DSLR mai slabut. Dar la pret e cam mare, de la 1600 ron in unele magazine pana la 1150 pe net.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyLun 24 Mar 2008, 11:24

Ar mai fi si S6500-le de la Fuji, pe care il poti gasii SH la 700-800 de ron, dar totusi mai bine iei ceva nou. S5700-le e cea mai buna alegere la banii astia. Eu am stat mult sa ma gandesc , am vrut sa iau SLR, dar pana la urma, m-am gandit ca n-are rost sa incep cu un SLR, mai bine iti faci mana cu ceva mai ieftin si mai slab, apoi, intr-un an, poti sa treci sa la SLR.
P.S. Totusi ganditi-va ca ptr un incepator SLR-ul nu e chiar usor de folosit.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
alexandru
Flight Level 200
Flight Level 200
alexandru


Numarul mesajelor : 211
Localizare : Singeorz-Bai
Data de inscriere : 19/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyLun 24 Mar 2008, 13:02

llobregat a scris:
Cred ca ai dreptate. Eu urmaresc in principal sa fac poze de calitate din aeroport,adica la o distanta la care poate face fata si un compact bunicel. Deci o sa ma orientez tot spre fujiul mai sus amintit.Multumesc din suflet pentru sfaturi,mi-ati fost de mare ajutor

Bafta,
Vlad
"Eu urmaresc in principal sa fac poze de calitate din aeroport"

Nu sunt dur Ratus. Eu i-am prezentat realitatea.
Dupa cum vedeti mai sus omul vrea sa faca poze de calitate din aeroport. Banuiesc ca vrea sa le puna si pe ceva situri..
Eu am trecut prin asta si ma uit in urma cu vreo 8 ani la poze si as da oricat sa fi fost facute cu un slr... Acum nu mai am nici o sansa sa le postez...
Eu zic ca un 350 D second nu poate fi o avere si poate merge cu el 1 an doi. Investitia in obiective e sigura, ele se pot pastra in vederea unui upgrade de body. Cat poate fi un 75-300 second? Stie cineva?
Eventual sa facem un pret sa vedem la cat ar iesi varianta 350 D si un zoom entry. Pe urma putem raporta la pretul pe care il plateste pe compactul sus amintit.

Ca idee, poza mea din profil care a si fost best of last 24H pe a.net e facuta cu un 350D + ceva 75-300 ieftin...
Nicioadata nu vei reusi o poza action cu un compact....

http://www.airliners.net/photo/Ryanair/Boeing-737-230-Adv/0968017/L/

Ajutor in alegerea unui aparat My_fir11
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyLun 24 Mar 2008, 13:28

Pai un 350 SH il gaseste in cel mai bun caz la 1300 de ron, daca nu 1500. Iar obiectivul de 75-300 cam la 400-500 de ron. Adica una peste alta 1700-2000 de ron. Nu e chiar ieftin, si daca 350-ul ala are si multe cadre trase n-o sa-l tina prea mult.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
alexandru
Flight Level 200
Flight Level 200
alexandru


Numarul mesajelor : 211
Localizare : Singeorz-Bai
Data de inscriere : 19/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyLun 24 Mar 2008, 13:46

Hmmm...
Still...
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyLun 24 Mar 2008, 14:04

Crede-ma ca si eu am fost tentat de DSLR, si inca mai sunt, dar deocamdata, inca mai invat cum se fac pozele. La anul ma gandesc sa trec si eu la un D40 ceva, cu un obiectiv tele mai de doamne-ajuta, dar asta inseamna macar 1000 de euro, si deocamdata nu sunt suficient de pasionat ca sa dau banii astia. No
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyLun 24 Mar 2008, 20:30

Da vreau sa folosesc pozele dar decat pentru siteul airpedia.net si sa le pun aici, nu am pretentii de airliners.net si altele nu ma intereseaza calitate de reuters si nu vreau sa investesc atat de mult deci zic ca decizia e fare.
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
alexandru
Flight Level 200
Flight Level 200
alexandru


Numarul mesajelor : 211
Localizare : Singeorz-Bai
Data de inscriere : 19/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyLun 24 Mar 2008, 21:03

Well,
It's your call....Smile
Sus In jos
lecar
Airport Level
Airport Level
lecar


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 45
Localizare : Leeds, Anglia
Data de inscriere : 13/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyMar 08 Apr 2008, 14:51

Hai sa va cer si eu o parere, ca nu sunt foarte priceput in ale fotografiei. Eu am de vreo 6 ani un SLR cu film, Nikon F55 cu 2 lentile, una 28-80mm si alta 70-300mm. Ma gandeam acum sa imi cumpar si un DSLR, desi nu stiu cat de mult o sa-l folosesc (cu toate ca poate pofta vine mancand).

M-am cam uitat un pic pe net ce as gasi convenabil si, avand in vedere ca deja am cele 2 lentile Nikon, as cumpara ceva la care sa le pot folosi. Asta inseamna ca va trebui sa fie tot Nikon. Aici am mai multe optiuni, se pare ca pentru incepatori cele mai populare acum sunt D40X-urile. Problema cu astea e ca la ele nu voi putea folosi autofocusul la lentilele mele. F55 meu are motorul de AF in corpul aparatului, iar lentilele nu au motoras. D40X (si cam toate modelele mai noi de DSLR-uri) se pare ca nu au motoras de AF in ele, ci e nevoie sa aiba lentilele. In rest se pare ca celelalte functii sunt complet compatibile.

Variante mai bune mi se par modelele mai vechi de DSLR-uri, D50 si D70. Astea, din cate am vazut pe net, sunt cam ultimele care au motoras de AF in corpul aparatului. Am vazut pe net ca as putea gasi unul la mana a doua cam cu 250-275 de euro. Un D40X e minim vreo 400 de euro.

Ce parere aveti? Cam ce-ar fi cel mai potrivit dintre astea 3 modele? Sau mai bine sa renunt la Nikon de tot si sa merg pe Canon? Ca si la asta m-am gandit, insa nu stiu daca merita.
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyMar 08 Apr 2008, 18:20

Nikonist Exclamation cheers

Modelul D70 si D70s la fel si D50 au iesit din productie, daca e sa iti cumperi/ gasesti unul sigur e SH. Modele fara auto-focus in body sunt D40, d40x si d60; cel din urma va inlocui din productie seria D40x.

Daca vrei sa foloesti sticla veche incearca un body de D80, la noi costa pe la 2400 lei, daca il cumperi de afara (US) incearca sa te combini cu cineva care mai comanda, sa impartiti costul transportului si taxelor; altfel iesi poate mai scump decat la noi.

Cu alte cuvinte mie sapt viitoare sau urmatoarea imi ajunge un Nikon D60 Razz
Sus In jos
lecar
Airport Level
Airport Level
lecar


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 45
Localizare : Leeds, Anglia
Data de inscriere : 13/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyMier 30 Apr 2008, 13:33

Pana la urma mi-am luat un D50. Acum urmeaza sa invat sa-l folosesc cum trebuie si sa ma obisnuiesc cu el. :-)
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyMier 30 Apr 2008, 13:59

Sa-l stapanesti sanatos, si lumina multa sa ai pt poze Razz Prima saptamana daca il folosesti intens e mai grea pana inveti setarile si meniul, la fel a fost si la mine cu d60 Very Happy

Ce obiectiv ai?
Sus In jos
lecar
Airport Level
Airport Level
lecar


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 45
Localizare : Leeds, Anglia
Data de inscriere : 13/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyMier 30 Apr 2008, 18:25

Am 3 obiective pentru D50:

Sigma 18-50mm F3.5-5.6 DC
Nikon 28-80 mm f/3.3-5.6 G AF Zoom-Nikkor
Nikon 70-300mm f/4-5.6 G AF Zoom-Nikkor

Toate cred ca sunt cam "entry level" pe segmentul lor, insa sper sa-si faca treaba. Deocamdata cel putin nu ma ridic eu la nivelul lor.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Sfaturi alegere aparate de fotografiat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyMier 07 Mai 2008, 08:27

Am si eu o intrebare: spre ce fel de aparat foto sa-mi "indrept" atentia? Deocamdata am o jucarie Canon PS A530/5.0 mp/zoom (vai de capul lui) 4x/16x. Cand va vad fotografiile imi vine sa sterg tot ce am postat pana acum !!! Credeti ca varianta "second hand" e acceptabila?


Ultima editare efectuata de catre dylan in Joi 05 Noi 2009, 06:26, editata de 1 ori
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyMier 07 Mai 2008, 09:34

second hand e acceptabil din punctul meu de vedere, adica eu personal nu tin minte sa fi avut vreun aparat sau sa fi vazut la cienva aparate care sa fi avut ceva probleme... sunt extrem de rare problemele alea si ai sanse cam la fel de mari sa se intample si cu aparate noi, cat despre aparat, vezi si discutia asta:

https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/tehnica-de-spotting-f14/sfaturi-pentru-un-incepator-in-ale-spottingului-t186.htm
Sus In jos
crisvsv
Flight Level 200
Flight Level 200
crisvsv


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/12/2007

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyMier 07 Mai 2008, 11:21

Eu si vechiul Canon 300D l-am luat SH, si acum asta mai nou... 20D..tot sh l-am luat :d SI e f f bun Very Happy Super ieftin pt ce poate (Doar body..ca oricum doar body ma interesa:450 E...)
Sus In jos
vic_atc
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 175
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/06/2008

Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: New here! Salutari tuturor!   Ajutor in alegerea unui aparat EmptyMier 11 Iun 2008, 01:44

Buna-seara,

In primul rand va rog sa-mi scuzati mesajul care este on-topic doar prin faptul ca sunt din bucuresti si ca va pot spune ca am inceput sa acord o mare atentie cerului capitalei Smile Ma pasioneaza si pe mine foarte mult plane-spotting-ul (mai ales con-trails-urile) dar nu am avut cu cine sa discut pana acum si sunt tare bucuros sa vad ca aici pot vorbi cu adevarati profesionisti in domeniu (felicitari gabi pentru eficienta in recunoasterea avioanelor! esti fantastic!) Pentru inceput, vreau sa apelez la ajutorul vostru cu doua lucruri:

1. Unde as putea sa-mi incep activitatea de plane-spotter (pentru zboruri pe ruta)? Din ce am vazut pe harta upper-space din romania, pare destul de atractiva zona valea cu dor, bolboci (sinaia) (UL851, UL619) fiind si la o altitudine de aprox 2000m. Evident, o sa-mi spuneti ca si bucuresti-ul are cerul destul de incarcat dar... linistea de la munte nu poate fi inlocuita de nimic (si lipsesc si idiotii gen: "uite-l si pe asta, e cu capul in nori"Smile).

O a doua rugaminte se indreapta spre crisvsv si anume, daca poate sa-mi recomande un binoclu cu care sa pot sa vad cat mai multe detalii despre avioanele aflate la fl350-380. Sunt dispus sa platesc si pana la 500-700$. ATAT. VA MULTUMESC, BAFTA IN CONTINUARE SI CER CAT MAI ZGARIAT! Smile

Later edit: Ultima intrebare este si pentru RATus, evident Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ajutor in alegerea unui aparat Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat Empty

Sus In jos
 
Ajutor in alegerea unui aparat
Sus 
Pagina 1 din 10Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Un aparat F-16 Fighting Falcon a iesit de pe pista in timpul unui show aviatic in Wisconsin
» Cluj Napoca - Aeroclubul "Traian Darjan"
» Zona Photoshop
» GLA-OTP-GLA, un mic ajutor va rog
» Un mic ajutor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: