ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ajutor in alegerea unui aparat

In jos 
+47
claudiu_ne2000
schumi
laurus
GAC
Alex_tm
DrakulaBV
silviubad
AntiGelu
Fireteanu Horia
Cosmin_C
Balki
vishzu
lrbc
Skywalker
Tuchi
Quebec
propellerdream
netics
alexandrumih
Voicu
codrutz
delu
Capt_Vio
Messerschmitt
coropijnita
etravel
Boeing777-300
crokodilu
Mengelaus
ranajume
Virusu
marius
valavia
arianne
CDA
YR-DNY
horizob
vic_atc
crisvsv
Dylan
hayabusa
lecar
RATus
alexandru
RwO
gabi-737
llobregat
51 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMier 22 Apr 2009, 11:52

La pretul obiectivelor iti dau dreptate, ebay'ul este plin de obiective canon si nikon sh, la preturi foarte rezonabile si pe deasupra exista si optiunea sigma sau tamron. La diferenta dintre stabilizarea optica sau in body nu stiu ce sa zic, sunt adepti si adepti, mie unu mi-ar sa le testez pe ambele si sa vad dezavantajele si avantajele fiecaruia, ca asa citit pe net ...Smile este doar parerea altora.
Pana la urma sa fim seriosi, inainte de a incepe o polemica legata de SLR'uri, ca diferenta intre ele este mica si diferenta dintre un SLR (orice SLR) si un compact este enorma (ca si cum am compara o masina de TURISME cu una de F1).
Omu a spus ca e limitat la 1500ron, 1000D (care ma incanta si pe mine)e 1800ron.
P.S. stabilizarea nu este digitala(nu e din soft), senzorul este montat pe o platforma stabilizata.
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMier 22 Apr 2009, 12:03

Messerschmitt, recomandarea mea este Nikon D40 cu obietiv de kit pt inceput. Eu am unul de aproape un an si sunt multumit de el iar ca entry level raportul calitate pret este chiar bun daca nu super. Iti recomand Nikon in special din cauza obiectivelor care au o sticla superioara celor de la Canon (de altii nu mai vb). Parerea mea este ca un kit fotografic se construieste in timp in functie de nevoi, eu unul abia in martie mi-am luat un nou obiectiv, 18-105 VR pe care il recomand, urmand sa imi achizitionez un altul pe la mijlocul verii sper eu, un 70-300 VR. Nikon D40 Kit costa intre 1500 si 1600 Ron acum, recomandarea mea este sa il iei de la www.f64.ro. De asemenea poti incerca sa iti iei body D60 (cam la aceiasi bani) si cred ca se gaseste de imprumut un obiectiv de kit Very Happy.
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMier 22 Apr 2009, 12:10

Limita aceea de 1500 roni e destul de nasoala. Poate un second hand..desi e oarecum riscant daca nu stii de unde ei.

Eu as insista si pe live view. Ajuta mult mai ales daca vrei sa faci poze la obiecte foarte mici de pe trepied. Ajuta la macrofoto, la astrofoto, la foto de studio unde aparatul de obicei sta pe trepied si ai nevoie de un focus foarte exact.

Legat de stabilizare ...well...discutia e mai complicata putin dar sa o simplificam.
In body:
- are avantajul ca merge cu orice obiectiv...inclusiv cu constructii gen lunete, binocluri...sau obiective mai vechi, ieftine si bune
- pare mai ieftina...pentru ca o iei odata si aia este
- are dezavantajul ca nu vezi imaginea stabilizata in obiectiv, iar pentru focale de peste 200 e cam nasol ca nu mai nimeresti asa de repede focusul...etc...etc
In obiectiv
- e cu o treapta mai buna decat cea in body, experimental vorbind...desi pot fi situatii cand clasamentul se inverseaza..pentru anumite cazuri/conditii particulare mai greu de identificat sau de reprodus
- e mai scumpa pentru ca vine cu obiectivul si o platesti la fiecare obiectiv
- are un mare avantaj: imaginea in vizor e stabilizata ceea ce ajuta cu atat mai mult cu cat cresti focala

In principiu daca nu vrei sa iti iei sute de obiective (noi, vechi si foarte vechi) cu care vrei sa ai stabilizare..cel mai comod e sa iei un canon/nikon si 1-2 obiective cu IS/VR dedicate. Dar cine stie ce ne rezerva viitorul.

Aici e o discutie pe tema: http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=508133

PS: auzisem un zvon ca si nikon ar trece la stabilizare in body pt. entry level.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMier 22 Apr 2009, 12:42

Daca esti interesat de un nikon D60 cu obiectiv 18-55 VR, card2g, gentuta, si un acumulator(baterie) in +, la 1800 lei cu garantie in Romania, da-mi PM. In oferte la magazinele de la noi nu il mai gasesti asa, ce vezi pe site-uri e cu obiectivul fara stabilizare de imagine la 2000lei. Ceva de genul click aici!

Al meu e cu obiectivul http://www.f64.ro./det.php?id=416&pid=6242

Si mai tine cont de asta http://www.foto-magazin.ro/stire.php?id=4995

Boeing 777 iti poate spune cate ceva despre Canon 1000D Laughing dupa cred 1luna a trecut la Nikon D80!
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMier 22 Apr 2009, 14:18

daca e sa ne comportam ca niste profesionisti ( ca asta aspiram sa devenim cu comunitatea asta.. nu?), optiunile sunt variate si nu neaparat marca trebuie luata in calcul ci nevoile fotografului.

poti fi incapatanat si sa-ti iei de 1500 lei un SLR jegos cu obiectiv facut din sticle de lapte ... pe care numai o sa-l injuri in timp ce la altii le ies poze bune cu un compact care are si zoom si multe alte lucruri bune in banii aia...

In momentul in care alegi SLR trebuie sa accepti ca drumul e mai lung decat doar cumpararea lui si atat, trebuie sa construiesti mai departe cu achizitii de obiective accesoriii etc in functie de nevoile tale.. asta daca chiar vrei sa faic poze profi.

Daca nu ai timp si spotting-ul este un hobby ocazional ,si faci poze doar prin excursii sau ocazional, trebuie sa iei in calcul si compactele.

Daca totusi ai decis ca vrei SLR, trebuie sa zici mai departe la ce vrei sa-l folosesti.. contrail? poze la gard? cabine ?...

apoi mai e intrebarea.. cat esti dispus sa investesti dupa ce ai cumparat aparatul?

dupa ce ai decis toate detaliile mergi pe dpreview.com , citeste review-uri profi despre aparatele din categoria pe care ai ales-o si vezi mai departe.

Cat despre alegerea marcii... lasa-te caluzit de review-uri nu de ce zice x si y
Sus In jos
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMier 22 Apr 2009, 14:41

RATus a scris:
... SLR jegos cu obiectiv facut din sticle de lapte ...


lol! Laughing asta e tare!
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMier 22 Apr 2009, 14:48

PS. Oferta lui Hayabusa e super ok
Sus In jos
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMier 22 Apr 2009, 15:18

ma mananca teribil sa spun Canon... Cred ca Ratus s-a abtinut admirabil...

Inainte de a te hotari asupra unei marci si a unui model, petrece un pic de timp in biblioteca virtuala si studiaza un pic rezolutia. Ai mare grija sa nu te arunci la megapixeli. 10MP de la un compact sunt cu totul altceva decat 10MP de la un DSLR. Compactele functioneaza pe toata plaja lor de diafragme in regim de difractie, rezolutia lor echivalenta (adica variatia reala de contrast si culoare de la un pixel la altul) este mult mai lenesa decat la un DSLR. Daca pe un compact cu zoom 20X scrie 10MP, asteapta-te sa fie soft, probabil vei aplica o reductie ca sa semene cat de cat a ceva.

Probabil un dslr cu crop de 1.6 sau 1.5 (mai rau albino ) este potrivit, este o baza pe care, incet-incet, sa incepi sa construiesti un kit generator de imagini de milioane.

Oricare ti-ar fi decizia, succese! (chiar daca e de 1.5 afro )
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMier 22 Apr 2009, 16:35

codrutz a scris:
Oricare ti-ar fi decizia, succese! (chiar daca e de 1.5 afro )
Dece nu 2? Asta ca sa complicam dilema si sa o transformam in trilema. Olympus e o varianta, e si Panasonic prin zona.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMier 22 Apr 2009, 16:51

crokodilu a scris:
codrutz a scris:
Oricare ti-ar fi decizia, succese! (chiar daca e de 1.5 afro )
Dece nu 2? Asta ca sa complicam dilema si sa o transformam in trilema. Olympus e o varianta, e si Panasonic prin zona.

La olympus sunt cam scumpe obiectivele (dar cu sticla f. buna) si foarte rare cele sh.
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMier 22 Apr 2009, 22:24

crokodilu a scris:
codrutz a scris:
Oricare ti-ar fi decizia, succese! (chiar daca e de 1.5 afro )
Dece nu 2? Asta ca sa complicam dilema si sa o transformam in trilema. Olympus e o varianta, e si Panasonic prin zona.

ar fi cazul sa clarificam trilema, acel 2 devine si 3, 4 sau 5 pe masura ce aparatul devine din ce in ce mai mic (poate ca rapoartele au alte valori), deci cu cat acel raport este mai mic, cu atat mai bine in ceea ce priveste zgomotul in imagine. Si nu numai zgomotul ci si gama dinamica, gamutul de culori si, cel mai important din punctul de vedere al unui fotograf, profuzimea de camp se adanceste. Din pacate, in fotografie, dimensiunea conteaza.

Parca vad cum se transforma discutia incet-incet intr-una cu un puternic caracter tehnic si-l ametim pe om de tot Smile

Cam asta este motivul pentru care am spus sa se informeze. Sunt o groaza de combinatii posibile, pe o plaja destul de larga de preturi si, ca in orice achizitie costisitoare, este intelept sa fie facuta in cunostinta de cauza.
Sus In jos
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMier 22 Apr 2009, 23:17

Sa nu uitam, un lucru foarte importanta este sa ii placa ergonomia, sa se simta bine cu aparatul in mana! Asa ca il sfatuiesc sa dea o tura prin magazine Smile si sa testeze !
Dar cred ca orice DSLR ar alege, nu poate fi o alegere proasta (daca alege DSLR).
La compacte sta altfel treaba.
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
Messerschmitt
Flight Level 100
Flight Level 100
Messerschmitt


Numarul mesajelor : 141
Varsta : 29
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 20/12/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyVin 24 Apr 2009, 15:58

Salut baieti,

In primul rand multumesc pentru ajutor si interesul manifestat dar trebuie sa clarificam niste lucruri.

Limita aia e limita bunului simt, adica limita maxima-maxima...

Nu vreau sa ma intind pana la un DSLR, eu zic ca un compact mi-e bun pentru spotting, landscape , cityscape si macro la machete.

Allex mi-a zis sa merg la un magazin de electrocasnice unde am mai gasit doua posibile oferte:

-Olympus SP-560 , cu 8 megapixeli , zoom optic 18x si obiectiv 4,7-84,2 la 900 RON ( de-asta are Allex)
-Olympus SP-565 , cu 10 megapixeli , zoom optic 20x si biectiv 4,6-92 la 1500 RON

Sincer prefer mai degraba varianta SP-560, am vazut ce poate face si pretul e chiar acceptabil pentru buzunarul meu Smile

Review-uri am citit si o sa mai citesc, dar sunt de parere ca aia e doar teorie, depinde si de fotograf ce fel de poze ii ies.

Si oferta lui hayabusa e tentanta, dar nu prea am atatia bani su nu tare am de gand sa investesc milioane bune in fotografie, ca e un hobby mai putin iubit decat celelalte pe care le am . Nici ai mei nu sunt dispusi sa dea "fara numar" si oricum presimt ca o sa trebuiasca sa mai si lucrez daca imi trebuie bani, dar nu prea ma tenteaza un DSLR, deoarece e ca Volvo: stie multe, dar te rupe la buzunar. Very Happy

Edit: O alta varianta ar fi sapuniera si luneta, dar nu ma prea incanta ideea si in plus necesita un stativ custom, relativ incomod pentru alte fotografii in afara de contrail ( Du-te la un miting cu asa ceva! )

P.S. Eu mai am un aparat vechi, un Zenit rusesc. Oare il mai pot folosi la ceva sau e bun doar de muzeu?
Sus In jos
http://www.bolbarazvan.blogspot.com
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyVin 24 Apr 2009, 16:27

Messerschmitt a scris:
Salut baieti,

In primul rand multumesc pentru ajutor si interesul manifestat dar trebuie sa clarificam niste lucruri.

Limita aia e limita bunului simt, adica limita maxima-maxima...

Nu vreau sa ma intind pana la un DSLR, eu zic ca un compact mi-e bun pentru spotting, landscape , cityscape si macro la machete.
.............

P.S. Eu mai am un aparat vechi, un Zenit rusesc. Oare il mai pot folosi la ceva sau e bun doar de muzeu?

Probabil e o alegere buna un PS super zoom. Incearca si aici, poate e mai avantajos second hand..daca ai curaj: http://forum.softpedia.com/index.php?showforum=157

In ceea ce priveste Zenitul, daca e cu obiectiv detasabil, poti gasi unul ieftin, tele, la cateva mil (2-3). Problema este cu masurarea, focusul, stabilizarea, developarea. Probabil ca nu e o idee prea buna decat daca stii sa lucrezi cu el.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Canon vs Nikon - loc pentru ostilitati   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyLun 04 Mai 2009, 12:18

Tehnica in general poate conduce la o groaza de certuri, unele mai idiotice decat altele, si este bine sa stim ca o achizitie de unealta creatoare (si scumpa, de obicei) implica si un atasament emotional.

Brand loyalty goes a long way...

Am observat o idee ce tot iese la suprafata, intr-un post sau altul, o tendinta obsedanta de a compara hardware-ul (la modul competitiv, evident). Ei bine, aici sa fie locul acestor ostilitati (si numai aici).

Sper ca protagonistii discutiilor din acest subiect sa se comporte intr-un mod matur, sa aduca exemple vizuale, daca se poate aplicat in fotografia aeriana, ar fi excelent.

Si la finalul zilei sa ne dam cu totii seama ca ne simtim la fel (in acel fel) in momentul in care facem o fotografie de profil, ca impartasim o pasiune pentru aviatie in acelasi timp cu cea pentru fotografie si ca o competitie poate fi de bun augur atata timp cat este productiva, cat are o latura creativa.

Let the hostilities begin! Exclamation
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: O camera foto   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMar 23 Iun 2009, 22:24

Buna tuturor. Va intreb pe voi findca sigur intelegeti mai mult de camere pentru spotting. Vreau sa-mi cumpar o camera buna pentru spotting dar nu prea inteleg, va las aicea o pagina de Media Markt, va rog, daca imi puteti spune care ar fi mai buna pentru spotting. Nu conteaza pretul.
http://www.mediamarkt.es/primeras_marcas/

Va multumesc!

PD: Pagina e pe spaniola, dar daca imi spuneti marca eu caut deja sa vad care e mai buna.


Ultima editare efectuata de catre MogaViorel in Mar 23 Iun 2009, 23:02, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMar 23 Iun 2009, 22:57

Salut Viorel

Nu iti recomand MediaMrkt pentru ca pur si simplu sunt scumpi ( Compar cu MediaMarkt Viena). Cred ca cel mai simplu ar fi sa indici un buget de care dispui si noi o sa incercam sa vedem ce alternative ai avea.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMar 23 Iun 2009, 23:01

kkk a scris:
...indici un buget de care dispui...

Mam gandit la un maxim de 1000€-1300€
Dar, daca gasiti ceva bun, daca ar fi un magazin si aicea in spania sa pot cumpara de aicea. Souprin posta cunva...
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMar 23 Iun 2009, 23:07

MogaViorel a scris:
kkk a scris:
...indici un buget de care dispui...

Mam gandit la un maxim de 1000€-1300€
Dar, daca gasiti ceva bun, daca ar fi un magazin si aicea in spania sa pot cumpara de aicea. Souprin posta cunva...


incearca sa vezi , poate gasesti ceva interesant si pe aici.

in spaniola ....
http://www.pixmania.com/es/es/home.html

sau asa ...si i-ti alegi tara de unde vrei sa cumperi...
http://www.pixmania.com/
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMar 23 Iun 2009, 23:39

Pentru inceput:
Nikon - http://www.pixmania.com/es/es/1549231/art/nikon/d90-objetivo-af-s-dx-nikk.html
sau tacam complet:
http://www.pixmania.com/es/es/2314310/art/nikon/d90-objetivo-af-s-dx-18-7.html
sau
Canon - http://www.pixmania.com/es/es/1563489/art/canon/eos-50d-objetivo-ef-s-17.html
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Vizitato
Vizitator




Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMier 24 Iun 2009, 13:03

Ce parere aveti despre asta?:

http://www.pixmania.com/es/es/1302071/art/sony/alpha-dslr-a200-objetivo.html
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: rE CAMERA FOTO   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyVin 26 Iun 2009, 18:09

In Media Markt trebuie sa vanezi oportunitatile. Eu am dat pe un D60 cu kit de 18-55 si 55-200 499 eur plus geanta plus trepied plus Sigma 70-300mm total 700 eur.
Dar repet, trebuie sa vanezi oportunitatile.
Legat de altele iti recomand:
www.pixmania.es
www.fototienda.es
Daca ai nevoie de ajutor nu ezita sa ma suni. Cat imi sta in puteri te voi sfatui si ajuta
Sus In jos
alexandrumih
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 194
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/11/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMar 07 Iul 2009, 21:49

Daca tot s-a facut topicul asta o sa arunc eu putin gaz pe foc.. Smile Ma gandesc sa fac o investitie intr-un aparat foto mai bun decat 400D-ul pe care il am acum si nu stiu ce sa aleg intre Canon 40D si Nikon D90. Poate multi o sa imi spuneti sa ma gandesc la un full frame. M-am gandit, dar chiar nu am bani acum...nici pentru cele mentionate mai sus nu am toti banii, dar as face un efort...
Deci? Sugestii?
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMar 07 Iul 2009, 21:58

Ce d-zeu nu te multumeste la 400d? Shocked
Sus In jos
netics
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 17
Localizare : LROD
Data de inscriere : 19/05/2009

Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 EmptyMar 07 Iul 2009, 22:33

Nu are rost sa iti iei full frame pt fotografia aeriana.

Eu am un 5D si un 350D si credeti-ma ca se vede diferenta de crop 1.6x. 320mm pe un aparat cu crop sunt doar 200mm pe full frame, iar aici cred ca e nevoie mai mare de obiective tele (distanta focala mare) decat de wide.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ajutor in alegerea unui aparat   Ajutor in alegerea unui aparat - Pagina 5 Empty

Sus In jos
 
Ajutor in alegerea unui aparat
Sus 
Pagina 5 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Un aparat F-16 Fighting Falcon a iesit de pe pista in timpul unui show aviatic in Wisconsin
» Cluj Napoca - Aeroclubul "Traian Darjan"
» Zona Photoshop
» GLA-OTP-GLA, un mic ajutor va rog
» Un mic ajutor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: