ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Sugestii organizare forum

In jos 
+29
cipi_TM
geno
alexandrumih
babacu
Capt_Vio
crokodilu
RoNIN_731
Balaurul
lancer_two_one
zapacitu
allex
Boeing777-300
electric
horizob
Heaven
vishzu
arianne
Red13
Mengelaus
Raduq
valavia
bobocell
hayabusa
RATus
Dylan
eli-arw
Virusu
Nic
ovidiu51
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyJoi 18 Dec 2008, 00:21

Si eu sunt in favoarea postarilor in engleza, totusi trebuie sa recunosc ca la scris sunt ceva mai varza. Personal mi-ar fi destul de greu sa editez un post insa vb lui Nic daca vrem sa ne extindem cu popularitatea si peste hotare trebuie sa facem modificarea respectiva
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyJoi 18 Dec 2008, 13:43

eu am scris un mesaj de bun venit vizitatorilor straini, eventual, nic, daca ma poti ajuta cu o modalitate sa punem Welcome to our foreign visitors undeva sus, care sa-i directioneze spre topicul de la english section.
cand gat de scris mesajul, intrucat mai adun idei, il postez aici.
ca idee de baza, am zis, ca, oricine viziteaza si nu stie romana, sa ne intrebe in topicul respectiv ce vrea, iar daca posteaza poze, sa zicem la aeroporturi din strainatate, sa vorbeasca in engleza, iar noi sa le raspundem tot asa.
cred ca, sunteti de acord ca nu putem avea un forum biling, intrucat munca ar fi imensa, si nu stiu cine sta sa vorbeasca si in engleza si in romana, iar sa fie 100% english nu are sens intrucat suntem romani.
ideea cu postari in romana si raspunsuri in engleza membrilor sau vizitatorilor din alte tari, zic ca e ok, ea fiind practicata de ex si pe cartula, unde posteaza membrii unui forum turcesc, si acolo se vorbeste cu ei in engleza, nefiind neaparat nevoie de o sectiune speciala strainilor. tot in mesaj am zis si de faptul, ca, e simplu de postat pentru straini dar fiind faptul ca avem coduri IATA/ICAO la toate topicurile ce privesc aeroporturi...

astept pareri, si cand gat mesajul, o sa creez un topic la english section

LE: eventual, putem modifica titlurile, de ex: Aeroporturi din Romania/Romanian Airports sau Aeroporturi din strainatate/Foreign Airports si tot asa, iar la welcome note le-am zis sa posteze in engleza, deci e ok...
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyJoi 18 Dec 2008, 15:19

virusu a scris:
...eventual, putem modifica titlurile...
Eu sunt total de acord cu Virusu, iar la numele topicelor putem scrie doar in Engleza.
Exclamation Inca o problema pe care am scris-o tot pe aici acu ceva timp in urma: Hai sa bagam si aerocluburile/aerodromurile tot la sectiunea Aeroporturi din Romania, ca pana la urma sunt tot "locatii de aviatie", prea sunt amestecate aerocluburile printre Aeronave din Romania
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyJoi 18 Dec 2008, 15:33

dylan a scris:
virusu a scris:
...eventual, putem modifica titlurile...
Eu sunt total de acord cu Virusu, iar la numele topicelor putem scrie doar in Engleza.
Exclamation Inca o problema pe care am scris-o tot pe aici acu ceva timp in urma: Hai sa bagam si aerocluburile/aerodromurile tot la sectiunea Aeroporturi din Romania, ca pana la urma sunt tot "locatii de aviatie", prea sunt amestecate aerocluburile printre Aeronave din Romania

Nu cred ca Nic ar avea ceva de zis impotriva acestei sugestii doar ca probabil nu a citit-o sau cine stie, si mie mi se pare logic sa fie la Aeroporturi si cred ca ( datorita rabdarii tale proverbiale ) poti sa faci asta fara sa aiba cineva de comentat Very Happy
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyJoi 18 Dec 2008, 15:45

kkk a scris:
Nu cred ca Nic ar avea ceva de zis impotriva acestei sugestii doar ca probabil nu a citit-o sau cine stie...

Ba da, am citit-o dar cred ca am uitat sa dau replica la el...
Evident ar fi o chestie buna asa ca dylan, poti muta tot acolo.

Ah, si mai e si chestia propusa de Ovidiu, cu schimbarea denumirii bazelor aeriene.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyJoi 18 Dec 2008, 15:56

Nic a scris:
kkk a scris:
Nu cred ca Nic ar avea ceva de zis impotriva acestei sugestii doar ca probabil nu a citit-o sau cine stie...

Ba da, am citit-o dar cred ca am uitat sa dau replica la el...
Evident ar fi o chestie buna asa ca dylan, poti muta tot acolo.

Ah, si mai e si chestia propusa de Ovidiu, cu schimbarea denumirii bazelor aeriene.

La as aceva ma gande-am si eu doar ca in timpul postarii am pierdut cuvintele si a rezultat "cine stie " ..... batranetile astea ....
Sus In jos
Heaven
Flight Level 100
Flight Level 100
Heaven


Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 14/06/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyJoi 18 Dec 2008, 17:32

Nu ar merge puse intr-un colt 2 stegulete, steagul Romaniei si Marii Britanii, la steagul Marii Britanii sa fie pus un script care sa treaca toata pagina respectiva prin Google Translate, iar cel Romanesc sa aibe linkul original?
Daca e scris corect, traducerea prin Google Translate e..acceptabila, strainii vor putea intelege in mare despre ce e vorba pe acel thread. Very Happy
Sus In jos
http://www.pufosi.org/
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyJoi 18 Dec 2008, 18:02

Heaven a scris:
Nu ar merge puse intr-un colt 2 stegulete, steagul Romaniei si Marii Britanii, la steagul Marii Britanii sa fie pus un script care sa treaca toata pagina respectiva prin Google Translate, iar cel Romanesc sa aibe linkul original?
Daca e scris corect, traducerea prin Google Translate e..acceptabila, strainii vor putea intelege in mare despre ce e vorba pe acel thread. Very Happy

e mai simplu sa intrebe... daca eu zic bre lui kkk, el intelege ce ii zic, sau folosesc un p-acolo ca suna mai bine decat pe acolo...
nu are rost sa ne complicam, si daca ati fost atenti la exemplul meu cu forumul polonez, o sa vedeti ca nici ei nu se complica... e munca multa si degeaba, si pana la urma vine intrebarea: cine o face toata?
nu are rost sa ne avantam in chestii complicate... ceva simplu si rapid e solutia, mai ales ca, nu avem inca nu stiu ce trafic de straini pusi pe comentarii si alte minuni
Sus In jos
horizob
Fotograf
horizob


Numarul mesajelor : 829
Varsta : 36
Localizare : Hamburg
Data de inscriere : 05/06/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyJoi 18 Dec 2008, 19:51

Eu sunt mândru că fac parte dintr-o comunitate românească de pasionaţi de aviaţie care foloseşte limba română pe forumul ei. Nu sunt deloc de acord cu ideea ca mâine-poimâine să scriem toţi în limba engleză. Mi-ar plăcea ca secţiunea de limbă engleză să fie cel puţin oglinda celei în română, adică tot ce facem în română să se regăsească în engleză plus discuţii în engleză cu membri străini.
Heaven a scris:
Nu ar merge puse intr-un colt 2 stegulete, steagul Romaniei si Marii Britanii, la steagul Marii Britanii sa fie pus un script care sa treaca toata pagina respectiva prin Google Translate, iar cel Romanesc sa aibe linkul original? Very Happy
Nu s-ar putea face o funcţie prin care să postezi în română şi în engleză în două câmpuri separate, fără a fi nevoie de Google translate? Scrisul în română se va vedea numai în modul română şi tot aşa cu engleza? Pozele ar rămâne aceleaşi. Măsura s-ar putea aplica retroactiv poate doar în topicurile Aeroporturi şi Aeronave, fiecare din membrii reeditând-uşi propriile posturi. Nu ştiu dacă ideea e tehnic aplicabilă, dar vreau să se înţeleagă conceptul.
Mulţumesc!
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyJoi 18 Dec 2008, 19:58

conceptul l-am inteles... intrebarea e, cine traduce toate cele aproape 20mii de postari? ce program poate face asta, si la ce nivel de calitate? si mai e intrebarea: chiar se merita atata tevatura pentru cativa vizitatori? pentru ca pana acum, in afara de antonov, nu am vazut membru strain inscris si participant la discutii (si stiu ca o sa ziceti ca, asta e pt, ca e in limba romana) dar scrie jos English Section...
Sus In jos
horizob
Fotograf
horizob


Numarul mesajelor : 829
Varsta : 36
Localizare : Hamburg
Data de inscriere : 05/06/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyJoi 18 Dec 2008, 20:18

horizob a scris:
Măsura s-ar putea aplica retroactiv poate doar în topicurile Aeroporturi şi Aeronave, fiecare din membrii reeditând-uşi propriile posturi.
Nu toate mesajele, ci topicurile cu poze sau poate numai de acum încolo. Sunt de acord că nu se prea merită prin prisma raportului de membri străini înscrişi faţă de cei autohtoni, dar am înţeles din posturile anterioare că se doreşte o deschidere a forumului dincolo de graniţele ţării.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyJoi 18 Dec 2008, 20:22

asa e, dorim, dar cum spuneam, tot cateva topicuri inainte, o sa facem la sectiunea engleza un topic unde sa intrebe ce vor sa stie vizitatorii cei straini si e mult mai simplu pentru toata lumea.
Smile oricum, sa treaca asa incet sarbatorile si din ianuarie facem mai multe schimbari
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyLun 22 Dec 2008, 20:38

imi permit o sugestie catre toti care posteaza stiri: incercati sa dati link catre sursa si sa specificati atat sursa cat si autorul si data stirii. acest mod de a pune stiri le face mai usor de urmarit, sortat, cautat.

multumesc.
electric
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyLun 22 Dec 2008, 20:39

D13-th_electric a scris:
imi permit o sugestie catre toti care posteaza stiri: incercati sa dati link catre sursa si sa specificati atat sursa cat si autorul si data stirii. acest mod de a pune stiri le face mai usor de urmarit, sortat, cautat.

multumesc.
electric

legat de ideea lui electric, a se vedea inainte de postare, mesajul lui hayabusa, care e chiar sus in lista, si foarte pe intelesul tuturor.
multumim mr dragos de idee Smile
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyMier 24 Dec 2008, 10:09

Si eu am o propunere: Regulile care sunt pentru postarea stirilor trebuie putin cosmetizate/schimbate, etc. Acelea nu pot avea compatibilitate pentru toate stirile pe care le postam. De exemplu daca eu preiau dintr-un articol din engleza doar ideile principale, le traduc, le dezvolt rezultand o stire, nu pot pune la autor, pe toti ai surselor de unde am facut o stire, si nici pe mine nu ma pot pune. Si trebuie sa dau quote. La ce? La articolul in engleza sau la stirea refacuta, conceputa de noi?

Va rog sa gandim alte stiri noi care suntem activi in acea sectiune si nu sa impunem reguli care nu pot fi aplicate decat partial. Ori tot, ori nimic. lol!
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyMier 24 Dec 2008, 10:21

Cand citezi o sursa citezi sursa. Formatul de postare al stirilor ramane cel care e pus in sticky, vezi Aripi Romanesti sectiunea Stiri Aviatie. Citezi cu citat nu mai mult de 500 cuvinte, conform regulilor si in conformitate cu legea drepturilor de autor.

Iar voi mod's, moderati atunci sectiunea stiri sa fie cum trebuie, daca tot stergeti mesaje.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyMier 24 Dec 2008, 11:11

hayabusa a scris:

Iar voi mod's, moderati atunci sectiunea stiri sa fie cum trebuie, daca tot stergeti mesaje.

mai explicit te rog. referitor la stirea lui bobocell am vorbit cu el, si i-am indicat chiar regulile din sticky si a inteles despre ce e vorba, cum am inteles si eu despre ce a vorbit.
cat despre sters mesaje, sper ca ai citit si motivele.
P.S. nu inteleg ce e cu tonul agresiv.
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyMier 24 Dec 2008, 12:44

Daca era ton agresiv puneam excalamatii sa vezi ca ma rastesc.

Rescriu, daca tot stergeti mesaje atunci si modearti sectiunea stiri (prin editarea postului celui care a postat, si trimis PM cum arata dupa). Din partea mea sa posteaze cum doreste fiecare don't care, dar cand am fost la Bucuresti asa am ramas intelesi cu elecrticul ca sectiunea de stiri sa fie o baza de date comana si in noul site, legea si restul sunt in sticky.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyVin 02 Ian 2009, 16:40

La Multi Ani tuturor!

Am si eu o mica sugestie, daca mi-este permis.
Observ ca forumul se umple de poze si asta e f bine. Membrii calatoresc si posteaza fapt care face forumul animat si activ. Cred totusi ca ar trebui sa existe o minima selectie a pozelor care ajung sa fie puse aici. sunt multe poze care sunt neclare si nu se intelege nimic din ele.
daca nu este posibil se existe un filtru al forumului, cred ca ar fi indicat sa ne autoselectam pozele si sa fim un pic mai rigurosi cu noi insine si sa postam doar pozele care macar sunt clare.
inteleg tentatia care ne incearca pe toti. si eu am cazut victima si am postat poze care nu cred ca ar fi meritat postate. de acum inainte eu, cel putin, o sa fiu mai atent la selectie pentru a nu incarca forumul inutil. cateodata, cand incerc sa deschid o pagina si sunt 80 de poze pe pagina repectiva imi ia ceva pana la vad pe toate.

va multumesc!
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyVin 02 Ian 2009, 16:54

Boeing777-300 a scris:
La Multi Ani tuturor!

daca nu este posibil se existe un filtru al forumului, cred ca ar fi indicat sa ne autoselectam pozele si sa fim un pic mai rigurosi cu noi insine si sa postam doar pozele care macar sunt clare.

va multumesc!

ideea ta este buna, iar cel mai bun filtru este fiecare user in parte. noi am vorbit de mai multa vreme despre calitatea pozelor postate, si in mare s-a inteles mesajul, vazandu-se o crestere a calitatii.
ca moderatori avem acces sa stergem pozele care nu sunt de calitate, dar asta nu ar fi corect, intrucat, pana nu avem o lista de chestii de care trebuie tinut cont in acceptarea unei poze, nu putem fi decat cel mult subiectivi.
in cele la urma, ramane la latitudinea fiecaruia sa decida daca merita sa posteze sau nu o poza.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyVin 02 Ian 2009, 17:34

am inteles.
cred totusi ca pe viitor ar trebui facuta o lista cu cerinte minime ptr a posta o poza pe langa cea referitoare la marime. nu sa cadem in extrema cealalta (vezi airliners.com) insa niste conditii acolo tot trebuie ca sa nu mai fie postate atatea poze neclare.

bafta
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyDum 04 Ian 2009, 19:39

Pentru postarea pozelor la spotting de ruta ar fi de preferat specificat si ora la care a fost facuta poza apoi si ruta daca e posibil, sau cu aproximatie pentru o mai buna identificare .
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyDum 04 Ian 2009, 19:46

La fel daca s-ar putea sa se scrie pe topicurile aeroporturilor din romania si orele la care au fost zbrurile si numarul zborului (numai daca se poate)
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyDum 04 Ian 2009, 19:51

wizz air captain a scris:
La fel daca s-ar putea sa se scrie pe topicurile aeroporturilor din romania si orele la care au fost zbrurile si numarul zborului (numai daca se poate)

asta e o chestie care tine de fiecare spotter in parte, si nu toti stau sa noteze orele, si de obicei ora se poate afla, daca scrie de unde a sosit, sau unde a plecat aeronava, printr-o cautare pe net a zborurilor din ziua respectiva. oricum, nu stiu daca e asa importanta ora si minutul sosirii sau plecarii undei aeronave din moment ce se stie de unde vine sau unde pleaca. e mai important sa stii data in care a fost facuta poza, lucru cerut de mai toate siteurile de spotting.
propunerea lui alex se referea la avioanele de pe ruta, cele greu de recunoscut, care pot fi identificate mai usor daca stii cand au trecut.
bafta
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 EmptyDum 04 Ian 2009, 20:12

Pai cam orice aparat foto are setat ora, data ...iar pentru spott de ruta e important.Edi le poate identifica la fix. Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Sugestii organizare forum
Sus 
Pagina 3 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Idei si sugestii pt MAv
» Website Nou - propuneri idei sugestii
» Calendar 2010 - Prezentare
» Dictionar forum
» Cum ati devenit membru al forumului ROMANIAN SPOTTERS

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: FORUM :: Organizare si functionare - Forum Organisation & Management :: Diverse-
Mergi direct la: