ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Sugestii organizare forum

In jos 
+29
cipi_TM
geno
alexandrumih
babacu
Capt_Vio
crokodilu
RoNIN_731
Balaurul
lancer_two_one
zapacitu
allex
Boeing777-300
electric
horizob
Heaven
vishzu
arianne
Red13
Mengelaus
Raduq
valavia
bobocell
hayabusa
RATus
Dylan
eli-arw
Virusu
Nic
ovidiu51
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMier 10 Dec 2008, 15:06

Mi se pare foarte buna ideea. Nu inteleg de ce sa fie screta ziua de nastere, doar suntem o familie nu? Very Happy
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMier 10 Dec 2008, 15:49

am discutat si cu kkk si propun sa facem un topic de tomberon- postari sterse, in care sa mutam ce nu e necesar
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMier 10 Dec 2008, 16:23

Pai exact asta i-am scris si eu aseara lui kkk, printre altele.
O sa facem un topic unde mutam tot ce nu e potrivit, ca sa nu mai fim nevoiti sa stergem din mesaje.
O sa ma ocup de asta a.s.a.p.
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMier 10 Dec 2008, 19:44

Revin cu precizari legate de setarea cu "La multi ani". Aceasta va ramane activa de-acum incolo.
Cei care nu doresc insa sa le fie dezvaluita data nasterii, sunt liberi sa-si stearga data din profil.
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMier 10 Dec 2008, 20:54

Nic a scris:
Revin cu precizari legate de setarea cu "La multi ani". Aceasta va ramane activa de-acum incolo.
Cei care nu doresc insa sa le fie dezvaluita data nasterii, sunt liberi sa-si stearga data din profil.

Asa mi se pare corect... Cool Smile
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMier 10 Dec 2008, 21:05

Si eu sunt de acord sa apara data nasterii pe forum Smile

Dar nu sa iti sara in ochi cum intri.O sugestie ar fi sa apara ca in poza de mai jos, asta daca permit setarile forumului. Poza e luata de pe alt forum pe care activez.Cu stima.

Sugestii organizare forum - Pagina 2 123nv8
Sus In jos
Red13
Moderator
Red13


Numarul mesajelor : 715
Varsta : 41
Localizare : De Ronde Venen
Data de inscriere : 12/06/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyJoi 11 Dec 2008, 08:09

Citat :
Dar nu sa iti sara in ochi cum intri.O sugestie ar fi sa apara ca in poza de mai jos, asta daca permit setarile forumului. Poza e luata de pe alt forum pe care activez.Cu stima.

uita te mai atent si la noi Wink functia e activata de ieri
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyJoi 11 Dec 2008, 08:39

Inca o propunere...N-ar fi o idee buna sa mutam topicurile cu Aerocluburile din Romania la Aeroporturi din Romania? Eventual modificat numele in AEROPORTURI / AEROCLUBURI (sau aerodromuri) din Romania. Parerea mea este ca s-ar potrivi mai bine in aceasta locatie decat la Aeronave din Romania.
Spun ca e propunere (ca si Ovidiu Wink ) pentru ca e nevoie totusi si de parerile ADMIN/MOD si a celorlalti membri ai forumului.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyJoi 11 Dec 2008, 08:48

dylan a scris:
Inca o propunere...N-ar fi o idee buna sa mutam topicurile cu Aerocluburile din Romania la Aeroporturi din Romania? Eventual modificat numele in AEROPORTURI / AEROCLUBURI (sau aerodromuri) din Romania. Parerea mea este ca s-ar potrivi mai bine in aceasta locatie decat la Aeronave din Romania.
Spun ca e propunere (ca si Ovidiu Wink ) pentru ca e nevoie totusi si de parerile ADMIN/MOD si a celorlalti membri ai forumului.

Aerodromurile din punctul meu de vedere ( proaspat trezit ) sunt cam varza si cam imprastiate Unele la Aeroporturi in Romania unele la Aeronave in Romania. Eu cred ca ar fii mai bine creat un Topic/ Forum si milar cu Aeroporturi in Romania dar sub numele de Aerocluburi in Romania si atunci eu zic ca va fii mult mai bine structurat.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyDum 14 Dec 2008, 00:04

In urma postului lui scarly73 din 'Activitatea Administratorilor si Moderatorilor pe Forum', propun si eu un "Welcome topic" la Discutii Generale pentru noii membri care nu stiu unde sa-si puna primul post.
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyDum 14 Dec 2008, 00:16

Buna idee...
Notez, notez. study
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyDum 14 Dec 2008, 12:25

Cand veti intelege ca nu e ok pt forumuri sa se faca topic comun pt fiecare. Vezi topicul elicoptere militare/civile, sau cel de vanzari unde cu timpul nu se mai intelege nimic.

Trebuie pt fiecare imparte Forum separat, si fiecare user sa isi deschida propriul topic in respectivul forum, altfel se trezeste unul dupa 20 de pg scrise sa il salute pe cel din pg2 affraid

P.S. cand spun Forum separat admin's ar trebui sa stie la ce ma refer. Razz
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyDum 14 Dec 2008, 14:58

Treaba aia cu bursa am propus-o si eu pe undeva dar nu am primit nici un raspuns Smile
O sectiune separata cu topicuri diferite pentru fiecare user care vinde ceva.
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyDum 14 Dec 2008, 15:48

hayabusa a scris:
Cand veti intelege ca nu e ok pt forumuri sa se faca topic comun pt fiecare.

Probabil ca pricepem mai greu... scratch

hayabusa a scris:
Trebuie pt fiecare imparte Forum separat, si fiecare user sa isi deschida propriul topic in respectivul forum...

Si daca avem 1000 de membri, sa zicem ca 500 vor face cate-un topic separat, deci o sa fie 500 de topicuri...Cine are timp sa le citeasca pe toate?

Daca e sa facem separat, am putea pe luni calendaristice, ca macar timpul de reply intre mesaje sa nu fie niciodata mai mare de 30-31 de zile.

Mengelaus a scris:
Treaba aia cu bursa am propus-o si eu pe undeva dar nu am primit nici un raspuns Smile

Asta nu inseamna ca nu o sa fie luata in consideratie.
Pana acum nu prea a fost activitate din punctul asta de vedere, dar incepand cu 2009 o sa cream o sectiune separata pentru astfel de topicuri. Acum sa vedem daca o sa aiba succes sau o sa se trezeasca doar 1-2 membri pe luna sa vanda / cumpere ceva, ca atunci chiar se incarca forumul aiurea.

Si cand vrem sa adaugam o noua sectiune trebuie sa fie absolut necesara, pentru ca deja forumul are destule categorii si un forum cu multe categorii devine obositor in timp si duce la pierderea interesului din partea celor care il viziteaza.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMar 16 Dec 2008, 15:47

Am si eu o propunere foarte radicala daca nu extrem de radicala legat de postatul pozelor pe forum , observ ca desi discutam in disperare de cauza despre dimensiunile pozelor postate foarte multa lume pur si simplu ne ignora si posteaza ori dimensiuni mari ori thumb-uri si nu la dimensiunea de 800/600 conform regulamentului si din cauza ca unii dintre noi pierd o caruta de vreme facand redimensionarea pozelor eu propun ca posturile care contin altfel de poze sau mai bine zis alte marimi de poze sa fie trimise la rubrica Mesaje Sterse!!!
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMar 16 Dec 2008, 15:57

Nu e deloc radicala propunerea.
In regulament scrie clar ca pozele trebuie sa nu fie mai mari de 800x600. Asadar toti cei care incalca constant regulamentul sunt pasibili de avertizari si suspendare.

Insa pana acum, ca sa zic asa, am lasat de la noi, pentru a proteja informatia si unele poze, facand compromis si evident redimensionand pozele ulterior.
Cum chestia asta nu poate merge la nesfarsit, de la 1 ianuarie 2009, o sa fie clar pentru toata lumea ca acele mesaje cu poze care nu se incadreaza in aceste dimensiuni vor fi mutate la "mesaje sterse".
De acolo membri le vor putea copia (scrisul) si le pot reposta corect cu poze conform regulamentului.
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMar 16 Dec 2008, 17:03

Regula cu 800x600 pe forumuri e de obicei impusa pt o urmarire civilizata a discutiilor. Daca poza are 1600x1200 si e in thumb, nu incalca nicio regula, pt ca pagina respectiva nu se face mai lata.
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMar 16 Dec 2008, 17:08

hayabusa a scris:
Daca poza are 1600x1200 si e in thumb, nu incalca nicio regula, pt ca pagina respectiva nu se face mai lata.

Clar. E doar deranjant pentru ceilalti, care trebuie sa apase de fiecare data pe poza pentru a vizualiza. Si la 50 de poze, eu unul nu as mai deschide nimic, poate doar random.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMar 16 Dec 2008, 17:14

hayabusa a scris:
Regula cu 800x600 pe forumuri e de obicei impusa pt o urmarire civilizata a discutiilor. Daca poza are 1600x1200 si e in thumb, nu incalca nicio regula, pt ca pagina respectiva nu se face mai lata.

Regulamentul spune 800/600 si nu thumb pentru ca vizualizand poza in timp ce urmaresti o discutie fara sa mai si clicai pe ea mi se pare corect, daca vrei sa o prezinti sin format mare pui foarte simplu un link catre ea si ai rezolvat problema. Eu unu inca nu am dat nici un click pe un thumb pentru ca pur si simplu nu pot sa apreciez daca respectiva poza la rerspectivele dimensiuni ( thumb ) merita sa fie vazuta, de ce sa ne facem viata clicaind cand putem sa vedem pozele lejer fara probleme?
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMar 16 Dec 2008, 17:45

@ Nic si KKK, Skywalker a explicat de ce face asta, si eu zic ca e ok, mai ales ca va cuprinde multe poze, topicul respectiv, si acum hai sa o luam si pe partea cealalta... cand cauti pe airliners o poza intr-o lista, nu sunt tot thumbnailuri?

eu propun sa facem o exceptie in topicul respectiv. e un topic interesant si valoros, si ar fi pacat sa il pierdem... si eu sunt pentru dimensiunea de 800X600, si stiti bine ca am dat diferite mesaje in sensul asta.
hai sa fim mai flexibili in cazul asta, deoarece are logica ce a spus skywalker in legatura cu timpul de incarcare...
astept propuneri, si intelegere
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMar 16 Dec 2008, 17:53

Si pe topicul legat de Cluj Napoca sunt mii de poze si de aceea nu le punem thumb desi sunt si vor fii mult mai multe decat elicoptere in respectivul topic.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMar 16 Dec 2008, 17:57

kkk a scris:
Si pe topicul legat de Cluj Napoca sunt mii de poze si de aceea nu le punem thumb desi sunt si vor fii mult mai multe decat elicoptere in respectivul topic.

kkk, flexibilitatea, nu strica nimanui. ai dreptate. dar asta fiind un topic cu cate o poza la fiecare inmatriculare, e mult mai simplu sa lasam asa. nu e un topic cum e la cluj, in care apare cate o poza noua, un unghi nou. aici incercam sa adunam cat mai multe elicoptere din tara asta. hai sa fim mai maleabili...
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMier 17 Dec 2008, 23:02

legat de spotterul polonez: hai sa punem la sectiunea english un welcome note, in care sa anuntam vizitatorii, ca, orice nelamurire, sau dorinta de a afla ceva despre un subiect anume, sa ne intrebe frumos acolo, si sa le explicam
si eu sunt pentru dezvoltarea sectiunii de engleza, dar cred ca e putin complicat sa postam numai in engleza, sau sa postam biling... asa, orice intrebare pot sa o scrie acolo baietii si le stam la dispozitie...

si ca sa dau exemplu, un forum de spotteri polonezi, de unde nici eu nu am inteles o boaba... asa ca, mai bine ne vedem de ale noastre, si ii ajutam cum putem, decat sa dam totul pe tava, ca nici altii nu ne dau noua Razz
desi, baietii au si sectiune de engleza mult mai strong ca a noastra, si chiar ne putem inspira de la ei
de ex, topic despre calendarul lor

http://forum.rnavspotters.pl/viewtopic.php?f=12&p=27429#p27429
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMier 17 Dec 2008, 23:05

virusu a scris:
legat de spotterul polonez: hai sa punem la sectiunea english un welcome note, in care sa anuntam vizitatorii, ca, orice nelamurire, sau dorinta de a afla ceva despre un subiect anume, sa ne intrebe frumos acolo, si sa le explicam
si eu sunt pentru dezvoltarea sectiunii de engleza, dar cred ca e putin complicat sa postam numai in engleza, sau sa postam biling... asa, orice intrebare pot sa o scrie acolo baietii si le stam la dispozitie...

si ca sa dau exemplu, un forum de spotteri polonezi, de unde nici eu nu am inteles o boaba... asa ca, mai bine ne vedem de ale noastre, si ii ajutam cum putem, decat sa dam totul pe tava, ca nici altii nu ne dau noua Razz
desi, baietii au si sectiune de engleza mult mai strong ca a noastra, si chiar ne putem inspira de la ei
http://forum.rnavspotters.pl/viewtopic.php?f=2&t=219

Un pop up sau ceva de genu ar fii de ajutor
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 EmptyMier 17 Dec 2008, 23:06

am editat mesaju si am schimbat linkul intre timp Smile click again

de ex, la partea de engleza se poate gasi mesajul urmator

Citat :
Re: A warm welcome to all foreigners!

Poland is a large country. In European standards, of course. day.
Except for regional and international flights between the European countries of the South, North, East and West, we do spot quite a lot of intercontinental flights too. Mainly between Europe and Asia plus Australia. If you enjoy watching carriers like Qantas, Emirates, Air India, Thai, Singapore Airlines, Malaysia, JAL, Air China and many many others, flying between hubs like Heathrow, Schiphol, Frankfurt Main or Roissy, you can share our passion of everyday's reports (including photos), as well as find tones of precious information here.

Please enjoy all the gorgeous photographs in the Polish part of the Forum (they come plentiful on each day unless the weather spoils the fun) and share your thoughts and information here.

Your posts will always be answered.

Polish Spotters
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Sugestii organizare forum
Sus 
Pagina 2 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Idei si sugestii pt MAv
» Website Nou - propuneri idei sugestii
» Calendar 2010 - Prezentare
» Dictionar forum
» Cum ati devenit membru al forumului ROMANIAN SPOTTERS

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: FORUM :: Organizare si functionare - Forum Organisation & Management :: Diverse-
Mergi direct la: