ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Website Nou - propuneri idei sugestii

In jos 
+9
Dylan
Red13
horizob
Nic
Raduq
hayabusa
RoNIN_731
llobregat
RATus
13 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyMier 25 Iun 2008, 17:29

Salut la toata lumea,

ma bucur sa vad ca activitatea pe forum e tot mai intensa si ca se acopera foarte bine toate aspectele aviatiei romanesti si in parte si internationale. Dar, la fel cum ati observat si voi, multe discutii ascund poze bune sau subiecte interesante pe care greu le putem cauta si sorta cu ajutorul forumului de fata.

De aceea, odata cu terminarea unui proiect important de-al meu astazi, ma apuc oficial de munca la noul website care sa ne reprezinte. Daca iese cum cred eu, va fi un website de calibru mare, in 2 limbi, romana si engleza si va adaposti , poze, stiri, evenimente, orare si detalii despre companii aeriene si aeroporturi romanesti si internationale.

Toate vor putea fi sortate, filtrate etc. Se vor putea alege dupa preferinta aeroporturi pentru care sa vedeti orare sau poze.. se va putea cauta dupa o inmatriculare sau dupa un tip de aeronava, companie aeriana etc... Oricum, nu pot atinge acum toate detaliile website-ului si de aceea scriu mesajul acesta.

Fiind o initiativa mai complexa va fi nevoie de implicarea mai multor pasionati si de aceea as vrea sa stiu cine ar fi dispus sa se implice in proiect. Cati dintre voi veti putea contribui cu date despre aeroporturile din zona voastra, zboruri, evenimente etc? sau ce domenii va intereseaza si puteti sa le dezovoltati pe site-ul nou?

Eu acum lucrez la o structura provizorie care am sa v-o prezint cat de curand posibil si la care o sa cer pareri, completari sugestii etc.

Dar inainte de toate o sa avem nevoie de un nume pentru site-ul nou, ceva care sa mearga bine si international si care sa fie usor de tinut minte si sa ne reprezinte bine. Si aici astept idei.

Oricum, acesta fiind primul post pe aceasta tema este putin sarac in detalii si imi cer scuze pentru asta, dar f curand o sa apara aici tot mai mult si astept sa vad cine cum doreste sa se implice.

O sa revin cu detalii suplimentare cat de curand posibil. intre timp scrieti aici ce credeti voi ca ar trebui sa cuprinda site-ul nou si cum credeti ca puteti contribui la realizarea acestuia.

Eu personal o sa vin cu design + programare + gazduire + cand e gata cu detalii despre Cluj Napoca
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyMier 25 Iun 2008, 18:06

O sa imi faci concurenta la airpedia cu siteu asta,cel putin pe partea de english:))
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyMier 25 Iun 2008, 18:08

pai se poate sa fie site partener sau ceva de genul asta. oricum , important e sa dezovltam sit-eul asta in ceva mai organizat.
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyMier 25 Iun 2008, 18:10

Eu sunt pentru dezvoltarea spre ceva mai puternic din toate punctele de vedere(structura,continut) care vor duce la trafic si automat la un ecou mai puternic al of-urilor noastre . Ajut cu ce pot:D
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyMier 25 Iun 2008, 18:31

RATus, eu te asigur de intreaga mea colaborare pe domeniul drag si apropiat mie, cel militar.

Propunerea mea pt noul nume al sitului este urmatoarea: www.aripi-argintii.ro - varianta in limba romana si www.silver-wings.ro - varianta in limba engleza. Sau doar un singur domeniu pt ambele variante.

De ce "aripi argintii"? Pe langa trimiterea evidenta la Doru ( Very Happy ), cred ca este ceva foarte reprezentativ pt intreaga aviatie, deoarece argintiul este culoarea aparatului de zbor proaspat iesit din fabrica. Cred ca este un nume cu o profunzime aparte si cu un simbolism puternic. Nu consider ca numele trebuie neaparat sa fie legat doar de "indeletnicirea" atat de draga noua - spottingul, ci ar trebui sa oglindeasca "tinta" pasiunii noastre: aviatia. Eu ma consider pasionat de aviatie inainte de a fi spotter, deci cred ca situl nu trebuie sa contina doar lucruri conexe aircraft spotting-ului, ci mult mai multe, gen baza de date cu informatii si imagini cu aparate de zbor civile si militare, informatii si imagini cu aeroporturi civile si aerodromuri militare, etc., etc., etc.

So, what do you think?! Very Happy
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyMier 25 Iun 2008, 18:49

Chiar ma uitam peste topicul cu elicoptere militare, interesante discutiile, dar cand vrei sa cauti o poza e posibil sa nu dai/sau sa nu gasesti exact ce e nevoie. Ar trebui poate puse in 2 categorii si in forum si pe site, parte de discutii si dezbateri/flameuri/date tehinice si o alta categorie cu poze doar, chiar daca in categoria respectiva vor intra cuvintele de lauda si ID din partea membrilor a subiectelor din poza.

Legat de titlu cred ca ar trebui sa aibe legatura cu ceva de spotting si romania, e mai easy pt google, iar newbie cand cauta ceva sa caute exact dupa cuvintele care crede el ca poate gasi, vezi Spoting in Romania ex (google) Very Happy
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyMier 25 Iun 2008, 18:53

Am dat spotting in romania si primul rezultat un site care se ocupa cu spottingul a ce?..... a turnurilor( tower spotting)
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyMier 25 Iun 2008, 19:09

Parerea mea este ca numele website-ul ar trebui sa fie www.romanian-spotters.ro
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyMier 25 Iun 2008, 19:18

romanian spotters.ro o sa existe ca si prezentare a asociatie inoastre, membrilor, lcururi reprezentative etc
.. dar site-ul asta nou de care zic o sa fie ceva mult mai complex si o sa acopere (sper Very Happy )mai mult decat spotting si o sa atraga vizitatori din toata lumea. Pentru asta cred ca-i nevoie de mai mult decat numele asociatiei. Asociatia e una, si munca ei e alta.
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyMier 25 Iun 2008, 19:38

In putinul timp pe care il am, imi dau cu parerea...
RATus, ma bucur ca o sa te ocupi de site, dupa atatea discutii purtate. As fi vrut sa fiu si eu acum liber si sa pot ajuta, dar nu o sa pot face asta decat din septembrie. Totusi sper sa nu fie tarziu, ma gandesc ca siteul va avea mereu nevoie de informstii noi.

Legat de site, e normal sa include si alte aspecte din aviatie, dar acest forum l-am conceput inca de la inceput sa fie cu poze si discutii pe baza lor, celelalte aspecte aparute fiind exclusiv adiacente. Asadar conceptul site-ului trebuie sa respecte accentul pe spotting si nu alte chestii.

Pana la urma asta se si vrea cu site-ul, sa contina poze cu avioane, avand criterii de cautare: locatie, data, tip de avion, companie etc, dar si informatii utile legate de aeroporturi, companii aeriene, tipuri de aeronave s.a.m.d., evident axate pe Romania.

Legat de poze, ar fi bine sa fie anumite cerinte minime, pentru a pastra calitatea la un nivel acceptabil.

Ca denumire "aeROspotters" nu merge? Include si aero, denumire generica pentru aviatie (aer, aerodinamica, aeronave si multe alte cuvinte derivate) Include si RO, abreviere logica de la Romania, si "spotters", ca si derivare de la "spotting", valabil pentru toate pozele de pe site. Ca si cuvant, spotting-ul nu e prea cunoscut in Romania decat pentru pasionati, dar in viitor, odata cu siteul, va fi din ce in ce mai cunoscut.

RATus, tu zici sa includa si alte aspecte in afara de spotting si vrei sa fie cunoscut si in afara... Atunci practic incercam sa copiem conceptul airliners.net, jetphtotos.net etc., ceea ce nu prea mai e original, sau totusi mai bine incercam sa ne cream o identitate proprie, o comunitate romaneasca, care sa fie cunoacuta si pe plan international?

Revin cand mai pot.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyMier 25 Iun 2008, 19:58

vreau sa oferim informatii clare, constructive si organizate despre aviatia romaneasca si internationala (pe cat posibil), sa construiesc un site care sa nu fie exclusivist si sa prezinte aviatia romaneasca in special si apoi cea internationala. + as vrea sa contina informatii care sa poata fi folosite si de non-spotteri.

Poate de exemplu cineva e curios cum e cursa Cluj-Bucuresti cu Wizziar si nu vrea sa trebuiasca sa invete codurile aeroporturilor ca sa poata cauta dupa reportul respectiv. Sau poate-l intereseaza cine dracu e carpatair sau wizz si ce parere au oamenii atenti din domeniu despre ei. Asta de exemplu nu-i inclus in airliners decat pe forum si nu e organizat calumea. Cred ca asa ceva ar ajuta comunitatea noastra pentru ca ar prezenta clar beneficiile pe care le aducem aviatiei.

Intradevar vreau sa contina si calitati prezente pe jetphotos si airliners, reguli etc, dar in standarde care cred eu din experienta mea de webdesigner ca ar fi mai potrivite. Si in momentul asta cred ca nu e avantajos sa ne prezentam in lume cu un site care-l dorim de impact doar cu romanian + spotters in numele sau. Dar bineinteles sunt deschis la idei in zona asta.

Oricum, uitativa in jur, cate site-uri de genul asta sunt faimoase sau de referinta? toate au un nume propriu si memorabil. Luchtzak, jetphotos , airliners.. etc..

va dati seama ce efect restrictiv ar fi avut aupra site-ului airliners titlul de swedish spotters? pentru ca fondatorul era din suedia.. de asta cred ca trebuie sa fim mai deschisi un pic cand prezentam lumii "placerea de a ne vedea munca". si cred ca discutiile noastre de pasionati si toata activitatea noastra sa fie inclusa in site dar sa nu fie fatada.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyJoi 26 Iun 2008, 00:33

asa sa ma bag shi eu ca musca in lapte:)
YR spotters ?
Sus In jos
horizob
Fotograf
horizob


Numarul mesajelor : 829
Varsta : 36
Localizare : Hamburg
Data de inscriere : 05/06/2008

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyJoi 26 Iun 2008, 07:26

Cum ar suna www.aeROnautica.ro şi www.aeROnautica.com. Din câte am văzut nu sunt ocupate domeniile.
Sus In jos
Red13
Moderator
Red13


Numarul mesajelor : 715
Varsta : 41
Localizare : De Ronde Venen
Data de inscriere : 12/06/2008

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyJoi 26 Iun 2008, 09:40

scurt si la obiect, usor de retinut: aerospot.ro sau aero.spot (am inteles ca in scurt timp s-ar putea si asa)
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyJoi 26 Iun 2008, 10:14

mai bine ar fii domeniul xxxxxx.aero dar nu stiu cat de accesibil este
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyJoi 26 Iun 2008, 10:29

Pana la urma daca ne dam toti cu parerea nu poate iesi decat ceva bun.
Daca "tragi" doar o privire pe o lista de site-uri cum e asta (e doar un exemplu):

http://www.aviation-spotting.bloger.hr/

.....pe la mijloc in partea dreapta este o lista. La PHOTO DATABASE daca ne uitam atenti in afara de extensii, ce cuvinte apar mai des? AIR, AIRPLANE, AIRCRAFT, PHOTO, PICTURES. Noi mai putem baga eventual in plus SPOTTERS/SPOTTING sau ceva de genu DATABASE asa cum la noi e FORUMER. E clar ca daca cineva ne cauta ne gaseste.
Avea parca si Google-ul o chestie in care, daca lansai un site nou, bagai niste cuvinte in RO si EN (parca radacina se numeau) si il facea mai usor de gasit. Asa s-a facut acu multi ani cu site-ul LRSV. Noi atunci pentru site am bagat ceva de genul: aircraft airport aeronava avion LRSV SCV Suceava Bucovina Bukovina Bukovinen runway pista terminal aerogara, etc. Si a mers figura....
Sa-ncercam si noi ceva dar sa ne hotaram la numele site-ului. Sa vedem ce mai spun baietii si MC Ratus


Ultima editare efectuata de catre dylan in Joi 26 Iun 2008, 11:53, editata de 1 ori
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyJoi 26 Iun 2008, 10:37

@dylan cred ca te referi la meta tags respectiv keywords= niste cuvinte cheie care sunt reprezintative pentru continutul unei pagini.

Datorita faptului ca siteul va acoperi o arie larga de informatie propun sa se bazeze pe subdomenii

Ex. news.numelesiteului.ro, spotting.numelesiteului.ro,aircraft-database.numelesiteului.ro


E bine venit acest brainstorming:D
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Vizitato
Vizitator




Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyJoi 26 Iun 2008, 13:51

Ma ofer sa donez www.wingz.ro daca il considerati ok pt asta. Very Happy
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyJoi 26 Iun 2008, 15:09

andrei a scris:
Ma ofer sa donez www.wingz.ro daca il considerati ok pt asta. Very Happy

mie imi place ideea lui andrei!!! good one bre, ca de aseara imi tot bat capul!
eu zic ca, ar fi destul de reprezentativ numele, descrie cam cu ce se mananca tematica siteu-lui si, e chiar usor de retinut...
cine e pentru? deja suntem 2 Razz
Sus In jos
horizob
Fotograf
horizob


Numarul mesajelor : 829
Varsta : 36
Localizare : Hamburg
Data de inscriere : 05/06/2008

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyJoi 26 Iun 2008, 15:17

Domeniul WINGS.RO este ocupat?
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyJoi 26 Iun 2008, 15:47

http://www.dl.ro/index/search/txtSearch/wing

Cica nu.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyJoi 26 Iun 2008, 15:58

e bun si wings... bogdane? tu ce zici man? hai sa facem un vot in cadru organizat
Sus In jos
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyJoi 26 Iun 2008, 16:46

Eu propun sa se faca o sectiune unde sa fie prezentate locurile de spotting de pe langa aeroporturi.
Sus In jos
Red13
Moderator
Red13


Numarul mesajelor : 715
Varsta : 41
Localizare : De Ronde Venen
Data de inscriere : 12/06/2008

Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyJoi 26 Iun 2008, 16:51

mie imi place idea cu subdomenii
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii EmptyJoi 26 Iun 2008, 17:35

Si wing.ro si wings.ro sunt inregistrate...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Website Nou - propuneri idei sugestii Empty
MesajSubiect: Re: Website Nou - propuneri idei sugestii   Website Nou - propuneri idei sugestii Empty

Sus In jos
 
Website Nou - propuneri idei sugestii
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Idei si sugestii pt MAv
» Idei.
» PROPUNERI
» Sugestii organizare forum
» Sugestii locatie pt. spotting - undeva in Europa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: FORUM :: Organizare si functionare - Forum Organisation & Management :: Diverse-
Mergi direct la: