ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Dictionar forum

In jos 
+3
eli-arw
hayabusa
Dylan
7 participanți
AutorMesaj
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Dictionar forum Empty
MesajSubiect: Dictionar forum   Dictionar forum EmptyLun 23 Iun 2008, 17:27

Ce facem bagam un dictionar sau ceva de genul asta in forum?
Eu zic ca ar trebui bagat undeva pe prima pagina. Pe partea de MET ma ocup eu ca tot is in bransa. La fel partea de PNA/TWR/APP/TcA. La celelalte bagam ce mai gasim inclusiv ce apare in paginile din AIP-ul Romania si mergem pe acronime + cuvinte la un loc. Mai am eu ceva dictionare asa ca material avem din belsug......doar sa foloseasca la ceva. Ideea e sa gasim o modalitate de al afisa: ori pur si simplu sub forma de text (text,tabele, etc) ori ca link. Inca o chestie : Tare bine ar fi sa se poata edita ca pe masura ce apar intrebari sau ne mai vin idei sa putem introduce noutatile. Asta daca le putem in ordine alfabetica pentru a fi mai usor de gasit.
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Dictionar forum Empty
MesajSubiect: Re: Dictionar forum   Dictionar forum EmptyLun 23 Iun 2008, 17:32

Interesanta indee!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Dictionar forum Empty
MesajSubiect: Re: Dictionar forum   Dictionar forum EmptyLun 23 Iun 2008, 17:34

dylan a scris:
Ce facem bagam un dictionar sau ceva de genul asta in forum?
Eu zic ca ar trebui bagat undeva pe prima pagina. Pe partea de MET ma ocup eu ca tot is in bransa. La fel partea de PNA/TWR/APP/TcA. La celelalte bagam ce mai gasim inclusiv ce apare in paginile din AIP-ul Romania si mergem pe acronime + cuvinte la un loc. Mai am eu ceva dictionare asa ca material avem din belsug......doar sa foloseasca la ceva. Ideea e sa gasim o modalitate de al afisa: ori pur si simplu sub forma de text (text,tabele, etc) ori ca link. Inca o chestie : Tare bine ar fi sa se poata edita ca pe masura ce apar intrebari sau ne mai vin idei sa putem introduce noutatile. Asta daca le putem in ordine alfabetica pentru a fi mai usor de gasit.

Asa cum ma asteptam nu am priceput nimic Laughing este chiar necesar un dictionar de abrevieri si alte celea legate de ce se vorbeste aici.
Sus In jos
eli-arw
Flight Level 100
Flight Level 100
eli-arw


Numarul mesajelor : 164
Varsta : 45
Localizare : ARAD ARW LRAR
Data de inscriere : 03/05/2008

Dictionar forum Empty
MesajSubiect: Re: Dictionar forum   Dictionar forum EmptyDum 13 Iul 2008, 02:05

este binevenit un dictonar. mai ales pt incepatori ca mine, dar iubesc mult avioanele
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Dictionar forum Empty
MesajSubiect: Re: Dictionar forum   Dictionar forum EmptyMar 06 Ian 2009, 22:21

Hai sa reiau problema asta! Sunt foarte de acord cu dylan!!! O facem, sau nu?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Dictionar forum Empty
MesajSubiect: Re: Dictionar forum   Dictionar forum EmptyMar 06 Ian 2009, 22:26

si eu cred ca trebuie facut, si cred asta pentru ca eu sunt bota la tinut minte termeni si abrevieri Very Happy si m-ati scuti de gogulit sa imi aduc aminte ce inseamna o abreviere Razz
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Dictionar forum Empty
MesajSubiect: Re: Dictionar forum   Dictionar forum EmptyMier 07 Ian 2009, 07:17

de acord si eu cu ideea Razz Razz Razz
trebuie e sa ne hotaram cum facem. le insiruim asa pur si simplu, le luam pe categorii, despartim termenii in sine de acronime sau punem totul in ordine alfabetica? si ca sa ma citez [/ar fi bine sa putem edita lista pe masura ce "apar" termeni noi ca sa pastram totusi o ordine/].
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Dictionar forum Empty
MesajSubiect: Re: Dictionar forum   Dictionar forum EmptyMier 07 Ian 2009, 23:24

Nu vreau sa "burst your bubble" sau sa par carcotas... Ideea unui dictionar este buna, dar nu credeti ca ar fi bine sa ne concentram pe un subiect anume si nu sa ne apucam de zece lucruri, riscand sa nu ducem nimic la bun sfarsit?...
Si eu pot contribui la acest dictionar - si voi contribui, atunci cand timpul imi va permite -, dar acum lucrez la altceva, tot pentru comunitatea RoSpott.
Mai bine facem o lista cu ce vrem sa intreprindem, stabilim prioritatile si incepem din capul listei in ordine descrescatoare ca importanta. Adica am terminat o chestie si am eliminat-o din lista, trecem la urmatoarea.
Ce parere aveti?
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
Vizitato
Vizitator




Dictionar forum Empty
MesajSubiect: Re: Dictionar forum   Dictionar forum EmptyMier 07 Ian 2009, 23:33

Ideea cu dictionarul e foarte buna. Mai sugerez membrilor forumului sa se rezume la subiecte legate de aviatie si in principal la fotografia de aviatie. Am vazut ca forumul incepe sa se diversifice cu posturi sterile , foto de la ski , peisaje urbane din orasele vizitate si undeva. Sa nu mi-o luati in nume de rau consider ca locurile sunt frumoase la fel si pasiunile comune sau / si conexe dar aici AVIATIA ne reuneste si asa ar trebui sa ramana.
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Dictionar forum Empty
MesajSubiect: Re: Dictionar forum   Dictionar forum EmptyJoi 19 Feb 2009, 23:42

Tocmai vroiam sa deschid un topic pe tema necesitatii unui dictionar...cand mi-am adus aminte de functia de search.
Nu stiu tehnic daca se poate ( cei ce se ocupa de site poate stiu) dar propun ceva gen wikipedia: fiecare sa editeze o pagia comuna. Singurele restrictii: sa nu intre 2 pe pagina, termenii sa fie ordonati alfabetic.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Dictionar forum Empty
MesajSubiect: Re: Dictionar forum   Dictionar forum EmptyVin 20 Feb 2009, 11:20

Ideea e foarte buna, scriptul wikipedia e oricum open-source. Deci putem sa ne facem si noi spottipedia noastra Smile. Probabil odata cu site-ul mare
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Continut sponsorizat





Dictionar forum Empty
MesajSubiect: Re: Dictionar forum   Dictionar forum Empty

Sus In jos
 
Dictionar forum
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sugestii organizare forum
»  AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII
» Imagini forum
» Motto forum
» Intrebari - raspunsuri despre forum

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: FORUM :: Organizare si functionare - Forum Organisation & Management :: Diverse-
Mergi direct la: