ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Sugestii organizare forum

In jos 
+29
cipi_TM
geno
alexandrumih
babacu
Capt_Vio
crokodilu
RoNIN_731
Balaurul
lancer_two_one
zapacitu
allex
Boeing777-300
electric
horizob
Heaven
vishzu
arianne
Red13
Mengelaus
Raduq
valavia
bobocell
hayabusa
RATus
Dylan
eli-arw
Virusu
Nic
ovidiu51
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyJoi 05 Feb 2009, 21:12

Sincer nici mie nu imi place dimensiunea de 800/600 dar din pacate nici nu ma uit la o poza care trebuie sa o derulez in toate partile sau trebuie sa dau click pe thumb sa o vad si sa imi sara in ochi tot felul de pop-up-uri.... Exemplu Jesdter a pus niste poze la muzee si pana nu le-au redimensionat Dylan si Megelaus nu m-am uitat la ele de si erau superbe, de ce? pentru ca as fii pierdut o zii intreaga sa tot derulez..... eu folosesc un Laptop cu rezolutia 1200/800 si amximul care il vad ii 1024 ma sus de atat trebuie sa derulez si nu ma mai uit indiferent cat sunt de bune.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyJoi 05 Feb 2009, 21:37

Nu ar fi mare problema cu thumbnailurile, din punctul meu de vedere, daca atunci cand dai click pe ele nu mi-ar aparea tot felul de reclame.Si oricum, cel putin cu 'Image Shack', trebuie sa dai de doua ori click pe poza ca sa se deschida la rezolutia maxima.Image Shack care oricum merge prost, nu mai zic daca ai si conexiune mediocra la internet.
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyJoi 05 Feb 2009, 22:05

Citat :
Nu inteleg de ce s-a perceput pana acum ca toate pozele trebuie puse la 800x600...


Deoarece am postat trei thumbnail-uri ale unor foto la dimensiuni originale in topicul "Aeronave expuse in Romania" iar moderatorul le-a dat resize la 800x600. Ce sa inteleg din chestia asta? Daca as fi vrut sa fie la 800x600 le-as fi aranjat eu...

Citat :
Dar repet, se pot pune poze la orice dimenisiune, daca sunt thumbnail-uri, si maxim 800x600 daca nu sunt.

Acum am inteles, si rog pe aceasta cale moderatorii sa nu mai dea resize la foto care sunt conforme regulii de mai sus.

In alta ordine de idei, in afara de ImageShack-ul asta nenorocit, nu mai exista si alt site de file hostig? Ar fi bine daca am scapa de el pt ca bataia de cap e mare, cum spune si Mengelaus.
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyJoi 05 Feb 2009, 22:11

RoNIN_731 a scris:
Acum am inteles, si rog pe aceasta cale moderatorii sa nu mai dea resize la foto care sunt conforme regulii de mai sus.

Si eu sunt de acord, nu ar mai trebui sa fie modificate thumbnail-urile.

RoNIN_731 a scris:
In alta ordine de idei, in afara de ImageShack-ul asta nenorocit, nu mai exista si alt site de file hostig?

Eu folosesc foarte bine servimg.com.
Dar pentru trip report-uri folosesc photobucket, e drept contra cost (din cauza views-urile foarte multe, imi sparge bandwidth-ul free, care e limitat). Photobucket chiar imi place mult pentru ca imi usureaza munca cu link-urile, pentru ca raman aceleasi in cadrul unui folder, modificandu-se doar ultimele 2-3 litere/cifre. Si in combinatie de excel, word si photobucket, trip report-urile se compun mai usor.
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyMier 11 Feb 2009, 10:21

La voi se intampla chestia asta:

Sugestii organizare forum - Pagina 5 12757946zs9
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyMier 11 Feb 2009, 10:46

crokodilu a scris:
La voi se intampla chestia asta:

Da.... si chiar nu stiu de ce... am crezut ca e ceva cu web browserul meu
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyMier 11 Feb 2009, 10:53

Asa este si la mine, si am crezut la fel ca si Vio si din cauza asta nu am dat atentie sa vad si pe alt browser/PC
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyMier 11 Feb 2009, 14:16

As avea o sugestie pentru forum si forumisti: Incercati sa postati unde trebuie sau incercati sa fiti atenti unde postati pentru ca din punctul meu de vedere un mesaj de genu : "Daca nu am postat bine rog un moderator sa il mute " este jignitor atat vreme cat eu nu sunt omul de serviciu care trebuie sa umble cu matura dupa fiecare. Nu ma deranjeaza sa mut un mesaj dar ma deranjeaza ca in momentul postarii se constientizeaza ca a fost postat aiurea si se considera ca ii mai bine sa fie inclus inca un tert in postarea unui mesaj. Ai gresit si ti-ai dat seama dupa postare, ok dai un mesaj privat nu o trantesti ca un moderator trebuie sa vina sa curete sau sa mute. Eu nu o sa mut un post ever daca contine un asemenea mesaj!!!

Sa nu intelegeti ca ma deranjeaza ce fac pentru ca nu ma deranjeaza ( stiu unde ii butonul de renuntare daca ma deranjeaza) am ales sa faca sta nu m-a obligat nimeni. Pur si simplu nu imi place ca noi Moderatorii suntem considerati Oamenii de Serviciu ai forumului, aia de umbla cu matura si curata dupa altii..... Daca ati gresit aveti putin respect si spuneti-ne pe privat ca ii acelasi lucru

M-am repetat de multe ori in acelasi mesaj despre aceeasi idee si cu asta sper sa fiu inteles!!!!
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyVin 13 Feb 2009, 16:38

Ma uitam in forumul "Demonstratii Aeriene" si incepusem sa ma pierd un pic pe acolo, credeti ca ar fi mai ok daca respectivul forum ar avea ca si forumul "Aeroportui din Romania", sub-forumuri pe fiecare an?

Ex, cand se intra in "Demonstratii Aeriene" sa apara sub-forumurile Demonstratii Aeriene 2007, Demonstratii Aeriene 2008, Demonstratii Aeriene 2009 ? Smile

Si daca poate cineva explica, de ce nu afiseaza semnatura la profil?

kthxbye Razz
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyMar 24 Feb 2009, 19:32

Stiu ca este un forum al spotterilor, dar in primul rand este un forum al impatimitilor de zbor, (cazul meu) de calatorii (si aici ma incadrez), de avioane, de tehinca fotografica (incepator) si de orice alta tehnica care are legatura cu avioanele, totusi avem si topice/uri (cum o fi corect gramatical?) despre vacante, bilete, si altele care nu tin de aviatie si fotografie asa strans - preambul prea lung - deci propun un topic despre aeroporturile prin care am trecut fizic (nu virtual) fiecare. Ar fi util pentru cei care cauta informatii de acest gen sa le gaseasca la un loc (intr-un topic/thread). Nu vreau un clasament al celor care au fost in cele mai multe aeroporturi, vreau ca un user care vrea sa cunoasca despre un aeroport sa stie pe cine intreaba direct, adica vrei sa stii despre aeroportul X si vezi (in cadrul acelui topic) ca sunt online userii Y si Z, le adresezi direct intrebarea prin mesaj personal. Nu prea are legatura cu spottingul dar ar merge, daca sunteti de acord, infintat un topic poate pe sub-forumul de "Bilete". Cam lung postul, scuze daca v-am plictisit
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyMar 24 Feb 2009, 22:26

Laurentcauia, eu sincer nu reusesc sa inteleg exact ce vrei sa facem.99% din pozele puse pe acest forum sunt poze facute de catre cei care le posteaza.Si la aeroporturi din Romania, si la cele din strainatate si de aiurea.Deci daca eu pun poze din VIE de exemplu inseamna ca am fost acolo.Repet, nu reusesc sa inteleg cererea ta, dar promit ca mai citesc postul odata maine.Numai bine.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyMier 25 Feb 2009, 16:04

Mengelaus a scris:
Laurentcauia, eu sincer nu reusesc sa inteleg exact ce vrei sa facem.99% din pozele puse pe acest forum sunt poze facute de catre cei care le posteaza.Si la aeroporturi din Romania, si la cele din strainatate si de aiurea.Deci daca eu pun poze din VIE de exemplu inseamna ca am fost acolo.Repet, nu reusesc sa inteleg cererea ta, dar promit ca mai citesc postul odata maine.Numai bine.

De faptul ca nu se va intelege ce vreau ma temeam cand am scris ca este un preambul prea lung.
Sa o iau pe puncte:
1. Caut info despre aeroportul Beauvais, gasesc 2 useri care au postat poze, nici unul nu este online, dar sigur ca prin acel aeroport au trecut mai multi useri
2. Dau un search in Forum pentru Beauvais, gasesc doar 2 topice/uri
3. Astept sa incarce pagina cu poze, le citesc, nu gasesc informatia pe care o caut
4. Incep sa gogaluisc, exact asta nu vreau sa ma afund in rezultatele gugalului

Daca am deschide un topic pe unde a fost fiecare dintre noi vad care este online si ii dau un pm, mai simplu decat sa ma afund in rezulatatele cautarii cu google. Probabil vor incepe sa se laude unii useri, cu toate ca nu cred ca este cazul pe acest forum, dar macar am mai multa informatie decat pe topicul cu poze, si pot trimite pm userilor cu FL mai mare care banuiesc ca sunt mai de incredere. Veti zice ca pot trimite pm si userilor care nu sunt online dar va trebui sa astept sa intre pe forum si sa aiba amabitatea sa-mi raspunda, daca am o lista de unde pot selecta sansele cresc pentru ca in mod sigur prin aeroportul respectiv au mai trecut si alti useri dar nu postat. Am pus Beauvais pentru ca ma intereseaza momentan, dar cred ca este valabil si pentru alte aeroporturi

Sper sa ma fi facut inteles
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyMier 25 Feb 2009, 16:25

Ce vrei tu este varianta adaptata a forumului softpedia. Si nu e cazul, pentru ca aici stau altfel lucrurile. Foarte rar o sa gasesti pe cineva online intr-un anume topic, mai ales pentru ca suntem putini membri (softpedia are sute de mii) dar si pentru ca a face spotting nu e tot acelasi lucru cu a face pe turistul (chiar daca uneori e cam acelasi lucru).

Pe tine te intereseaza informatii practice, turistice, insa pe spotteri nu prea ii intereseaza astfel de amanunte. Mai practice pentru ei sunt orarul zborurilor si chestii legate de traficul aeronavelor.

Iti recomand ca atunci cand vrei sa gasesti informatii legate de un aeroport sa iei legatura prin mesagerie cu membri care au facut poze acolo si poate vor sti sa raspunda la intrebarile tale.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyMier 25 Feb 2009, 17:21

Nic a scris:
Ce vrei tu este varianta adaptata a forumului softpedia. Si nu e cazul, pentru ca aici stau altfel lucrurile. Foarte rar o sa gasesti pe cineva online intr-un anume topic, mai ales pentru ca suntem putini membri (softpedia are sute de mii) dar si pentru ca a face spotting nu e tot acelasi lucru cu a face pe turistul (chiar daca uneori e cam acelasi lucru).

Pe tine te intereseaza informatii practice, turistice, insa pe spotteri nu prea ii intereseaza astfel de amanunte. Mai practice pentru ei sunt orarul zborurilor si chestii legate de traficul aeronavelor.

Iti recomand ca atunci cand vrei sa gasesti informatii legate de un aeroport sa iei legatura prin mesagerie cu membri care au facut poze acolo si poate vor sti sa raspunda la intrebarile tale.

Ei acum mai luat cu SP. Nu cred ca are vreo legatura SP cu Forumul asta, nici nu stiu daca exista asa ceva pe SP. Ziceam ca mai intra pe aici si non-spotteristi dar pasionati de zbor si de calatorii, si asa ar afla mai rapid informatiile de pe un topic propus nu vrut. Daca se doreste strict un forum al spotter-ilor asta este ma retrag. Voi intra sa mai vad si eu ceva poze, eventual sa pun un mic TR
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyMier 25 Feb 2009, 17:25

laurentcauia a scris:

Ei acum mai luat cu SP. Nu cred ca are vreo legatura SP cu Forumul asta, nici nu stiu daca exista asa ceva pe SP. Ziceam ca mai intra pe aici si non-spotteristi dar pasionati de zbor si de calatorii, si asa ar afla mai rapid informatiile de pe un topic propus nu vrut. Daca se doreste strict un forum al spotter-ilor asta este ma retrag. Voi intra sa mai vad si eu ceva poze, eventual sa pun un mic TR

ai dreptate forumul e si al pasionatilor de aviatie, dar se numeste totusi Romanian Spotters si are ca principal obiect de activitate spottingul. accentul se pune pe spotting, iar activitatile conexe de genul cum ai zis tu, nu sunt interzise, dar necesita alte chestii organizatorice, care nu fac obiectul. chiar daca trebuie sa astepti dupa un PM, nu cred ca e asa grav, si plus de alta exista multe siteuri care descriu detalii despre aeroporturi si care au ca scop definit asta.
o zi faina Smile
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyMier 25 Feb 2009, 19:17

Dar ce anume te opreste sa scrii in topicul respectiv ce anume te intereseaza, atata timp cat e legat de aeroportul respectiv nu esti offtopic. La fel poti sa ii dai si un PM < mesaj privat > celui care doresti sa ii adresezi anumite intrebari.


De semnatura pe forum nu zice/stie nimeni nimic? Pt ca mie nu imi afiseaza asa ceva.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyVin 27 Feb 2009, 15:11

de ce este blocata sectiunea "muzee de aviatie"? cel putin, asa apare la mine.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyVin 27 Feb 2009, 15:13

Acum se lucreaza la ea, sa putem muta toate subiectele si pozele cu muzee acolo.Dupa ce terminam se va debloca.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyVin 27 Feb 2009, 15:14

Acea sectiune este nou creata si se lucreaza la ea in clipa de fata....cand va fi gata va fi accesibila.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyVin 27 Feb 2009, 15:17

ok, ca voiam sa mai pun niste poze din muzeul din singapore. poze cu uniforme si alte accesorii de aviatie.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyVin 27 Feb 2009, 15:23

Boeing777-300 a scris:
ok, ca voiam sa mai pun niste poze din muzeul din singapore. poze cu uniforme si alte accesorii de aviatie.

foarte bine! Smile o sa fie gata in cateva ore... ca bagam mare Smile
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptySam 28 Mar 2009, 21:11

am o intrebare si nu stiu unde sa o postez. intrebarea este daca se pot posta si poze mai mari de 800 600? caci am vazut ca exista pe forum.
va multumesc
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptySam 28 Mar 2009, 21:15

Boeing777-300 a scris:
am o intrebare si nu stiu unde sa o postez. intrebarea este daca se pot posta si poze mai mari de 800 600? caci am vazut ca exista pe forum.
va multumesc

Mai exista tocmai pentru acei membri nu au respectat regulamentul, fie ca le-a scapat, fie ca asa au vrut ei.

Se pot pune poze mai mari de 800x600, dar doar ca thumbnails. Cele care se deschid automat in continutul mesajului trebuie sa fie de maxim 800x600, tocmai pentru monitoarele unor membri nu sunt mai mari de atat.
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyDum 29 Mar 2009, 10:06

Hey Nic sau Bogdan care va ocupati de sursa forumului, uite aici:

[2.0.18] Simple Mod Resize Images
sau
[2.0.11] Resize Posted Images Based on Max Width

Si pt membri noi cand se inregistreaza, le va aparea ca si obligatoriu completarea campului in Locatie:

[2.0.18] Configure Member Profile Required Fields

Good day!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 EmptyDum 29 Mar 2009, 11:13

Hayabusa, nu am citit ce scrie in link-uri ( lenea asta) dar din ce am inteles din titluri cred ca sunt niste mine de aur adevarate Very Happy si ne va ajuta foarte mult!

De aici se transmite un MULTUMESTE Razz
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sugestii organizare forum   Sugestii organizare forum - Pagina 5 Empty

Sus In jos
 
Sugestii organizare forum
Sus 
Pagina 5 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Idei si sugestii pt MAv
» Website Nou - propuneri idei sugestii
» Calendar 2010 - Prezentare
» Dictionar forum
» Cum ati devenit membru al forumului ROMANIAN SPOTTERS

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: FORUM :: Organizare si functionare - Forum Organisation & Management :: Diverse-
Mergi direct la: