ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS

In jos 
+27
danutz
kayala
floyd
claudiu_ne2000
ovidiu51
lucian21
Boeing777-300
Messerschmitt
aegean
GYN
Raduq
arianne
Balki
YR-DNY
dan.smarandoi
crokodilu
ranajume
Nic
Dylan
Ioan-Adrian Popa
gabi-737
ela_crux
crisvsv
RATus
hayabusa
airbusA380
vishzu
31 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorMesaj
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 EmptyMier 23 Iul 2014, 23:35

Pozitia de observare si manevrarea e mai buna la dobson, la cele de mai sus te cam apleci mai ales cand avionul e fix deasupra ta. In plus newtonul are un raport pret performante excelent.
Refractorul din link e un dublet acromat f/5, aduna multa lumina dar are si aberatii optice (corectia nu e asa de buna). Din ce vad in poza nu cred ca o poti indrepta fix in sus.
Mak-ul e mic, usor, portabil, are apertura mai mica si are obstructie. Focala mare il face destul de bun pt. observatia detaliilor. Montura EQ il face cam impropriu pt. observatii terestre, se misca mai ciudat, dar cred ca o poti transforma intr-una AZ, mai potrivita.
Tehnic vorbind sunt doua instrumente complementare: refractor f/5 pt. observatii de camp larg, mak f/12 cu focala lunga pt. observatii de camp ingust.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
bogdanbrad
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 29
Localizare : tg mures
Data de inscriere : 28/07/2014

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Aparatura pentru contrail spotting   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 EmptyLun 28 Iul 2014, 15:48

Buna ziua! as vrea sa ma apuc de spotting mai tare contrail spotting ! as vrea sa mi se recomande o aparatura cat de cat buna pentru asa ceva sau pentru spotting ! multumesc mult o zi buna sa aveti!
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 EmptySam 02 Aug 2014, 23:37

Cat vrei sa cheltui pentru treaba asta?
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
mihai20005
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/08/2016

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 EmptyMier 10 Aug 2016, 22:15

Salutare tuturor si bine v-am gasit!
In urma schimbarii domiciliului am descoperit ca fix pe deasupra blocului trec numeroase aeronave, lucru confirmat si de FlightRadar24.
Ca urmare am luat NiKon-ul din dotare (un D3000) impreuna cu obiectivul 55-200 si am tras cateva cadre.
Nu sunt tocmai ce mi-am dorit sa iasa asa ca am trecut la pasul urmator si anume sa investighez de ce aparatura am nevoie si m-am oprit asupra celor 3 echipamente de mai jos:
-Skywatcher Telescop AC 90/900 AZ-3
-Skywatcher 60/700 AZ-2
-Celestron astromaster 130eq.
Intetionez sa montez Nikon fara obiectiv cu ajutor unui inel T2 direct in focarul telescopului.
Ma poate ajuta cineva cu o opinie(sau mai multe).
Multumesc anticipat,
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 EmptyJoi 11 Aug 2016, 08:36

Ce buget ai? Vrei sa fie portabil?
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
mihai20005
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/08/2016

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 EmptyJoi 11 Aug 2016, 09:21

Maxim 900 lei.
Observatiile le voi face din balcon/sus pe bloc/sau in curtea blocului asadar ar fi nevoie de putin portabilitate(in plus de asta daca voi avea nevoie sa il mut catre o alta locatie il pot pune in masina si il car unde am nevoie).
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 EmptyJoi 11 Aug 2016, 10:32

Studiaza si un mak skywatcher.
90/900 e cam mare si lung.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
mihai20005
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/08/2016

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 EmptyJoi 11 Aug 2016, 10:37

Atunci un SkyWatcher 60/700 sau Omegon Mak 80/900?
Cand spui ca e mare si lung inteleg ca e dificil de transportat sau fotografiile nu vor iesi tocmai ok?
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 EmptyJoi 11 Aug 2016, 13:09

Daca vorbim de refractoare acromate probabil te va deranja purple fringe-ul sau aberatiile cromatice, dar daca nu te deranjeaza atunci ia telescopul cu apertura mai mare cu montura mai solida.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
mihai20005
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/08/2016

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 EmptyVin 12 Aug 2016, 17:12

Inteleg ca pozele efectuate cu un Skywatcher 90/900 impreuna cu Nikon-ul ar fi ok ca si calitate?
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 EmptyDum 14 Aug 2016, 13:55

Ia aparatul si adaptorul si fa o vizita aici, suna in prealabil, e amabil si cred ca te lasa sa testezi: http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=SWR909EQ2
Testezi luneta pe viu si daca esti multumit atunci o iei.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
mihai20005
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/08/2016

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 EmptyDum 14 Aug 2016, 19:25

Mersi mult Crokodilu pentru informatie.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS - Pagina 6 Empty

Sus In jos
 
Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS
Sus 
Pagina 6 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Subiecte similare
-
» Ajutor in alegerea unui aparat
» Tehnica si setari foto la spectacole aviatice
» Tehnica de Panning - poze cu fundal miscat
» Zona Photoshop
» MEMORIA TEHNICĂ A BUCUREŞTIULUI LA MUZEUL AVIAŢIEI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: