ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS

In jos 
+27
danutz
kayala
floyd
claudiu_ne2000
ovidiu51
lucian21
Boeing777-300
Messerschmitt
aegean
GYN
Raduq
arianne
Balki
YR-DNY
dan.smarandoi
crokodilu
ranajume
Nic
Dylan
Ioan-Adrian Popa
gabi-737
ela_crux
crisvsv
RATus
hayabusa
airbusA380
vishzu
31 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMar 29 Apr 2008, 16:34

De ceva timp (mai precis de un an) ma bate gandul sa-mi cumapr un telescop prin care sa fac poze la avioanele care zboara la inaltime (zborul de ruta). Treaba e ca nu am nici un habar ce anume este mai potrivit pt asa ceva. Referitor la bugetul pe care mi-l aloc....sunt dispus sa dau maxim 500LEI. Daca puteti sa-mi dati un sfat as fi tare bucuros. Noroc
Sus In jos
airbusA380
Flight Level 200
Flight Level 200
airbusA380


Numarul mesajelor : 215
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/03/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMar 29 Apr 2008, 21:43

500 lei costa doar un binoclu bun din cate stiu eu.
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 41
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMar 29 Apr 2008, 22:41

Ciao vishzu Smile

Ai grija pt ce aparat il cumperi, de ex eu la obiectivul 18-55 nu pot sa folosesc un binoclu sau telescop din cauza autofocusului extern la obiectiv. Neutral
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMar 29 Apr 2008, 23:02

inca 1 sapt pana trec pastile si pun tutorialul pt telescop + aparat foto..

pana atunci pot sa-ti zic asa:

- telescopul cel mai bun pentru asa ceva este de tip dobson, cat se poate de luminos (cu raza cat mai mare) si cu oglinda pyrex (pentru adaptare mai buna la temperatura ambientala)

(eu acuma am un telescop dobson de 1200 mm cu raza de 10" (24 cm, adica de lumnozitate aprox F4.7, ceea ce inseamna ca pot face ziua poze cu el la iso100 cu expuneri f bune, aprox 1/800 -1200 si seara 1/500 care-i inca acceptabil )

- apoi ai nevoie de un aparat foto digital (SLR preferabil, citeste mai jos pentru lamuriri)

- un adaptor T ( la aparatele SLR inlocuieste obiectivul iar la aparatele compacte li se monteaza pest obiectiv, DAR ATENTIE, , SE GASESC F greu adaptoare T compatibile cu diversele aparate compacte + calitatea imaginii oricum e mai nasoala) - deci recomand adaptor T + aparat foto SLR

apoi in functie de nevoile de zoom ai nevoie de o lentila barlow buna etc etc ..

Cu toate astea o sa ajungi la niste provocari pentru rabdarea ta din cauza la multi afctori care-ti pot strica ziua de spotting... mai exact, atmosfera poate fii aiurita din cauza caldurii ( vezi prin telescop ca si cum te-ai uita prin apa), apoi incalzirea telescopului (acelasi efect) , apoi mai ai asteptarea de ajustare a telescopului cu temepratura de afara dupa ce l-ai scos din casa ( acelasi efecT) , nepotrivirea adaptoarelor, etce tc etc... cu toate astea insa rezultatele merita stresul (cel putin pentru mine)

PRETUL ? telescopul meu + tot ce-i pe el a fost aprox 25-30 miloioane de lei vechi (3000 RON ) aparatul foto aprox 500-1000 EURO daca-ti iei un SLR si adaptorul T 90 RON.

Pentru ce-i care-s inca interesati vreau sa stiti ca imi vand telescopul din cauza ca vreau ceva mai mare, si il dau la pret mai mic decat l-am cumparat, cu toate chestiile in afara de adaptoare ( telescop + barlow F bun + 1 adaptor T (din 3 care le am ) si tot ce mai tine de telescop inclusivfactura si garantia originala = 2100 RON

Mai exact telesocpul meu este DOBSON - SKYWATCHER 1200 mm diametru 10" oglinda pyrex

sunt interesati? Smile)
Sus In jos
crisvsv
Flight Level 200
Flight Level 200
crisvsv


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/12/2007

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMier 30 Apr 2008, 12:44

Hmmmm Razz
Sus In jos
ela_crux
Flight Level 100
Flight Level 100
ela_crux


Numarul mesajelor : 119
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptySam 17 Mai 2008, 22:31

Cu telescoapele am experienta de aproape 10 ani dar in domeniul astronomic, sic! Razz
Ratus, habar n-aveam ca te pasioneaza si ai telescop!!! Uite, daca vrei sa iti cumperi arunca un ochi pe site-ul asta http://www.astrolife.ro/ Bonus hint: au si machete si diverse accesorii de la NASA cu care cei de la club colaboreaza de ceva vreme. Bafta si urari de bine!
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 41
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptySam 17 Mai 2008, 22:43

Sau aici http://astromagazin.ro/ Razz

Cand am fost mai mic am avut si eu telescop, dar a trebuit sa il vand cand m-am mutat in Oradea din cauza poluarii nu prea se mai putea observa nimic noaptea. Sad

Saptamana trecuta a fost Ziua Astronomiei la Oradea, si se va organiza acum in fiecare an de catre colegi din cate am inteles, dar sincer abia poti sa vezi ceva clar din oras in ziua de azi.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyDum 01 Iun 2008, 15:20

vishzu; ceea ce a expus RATus in minitutorialul acela e varianta sa zicem optima, adica un telescop tip Dobson cu lentila Pyrex, cu toate adaptoarele, lentile Barlow si alte dracii + un DSLR cat de cat ajungi la un pret de peste 3000 Euro, pret care pt. multi de pe forum e cam mare...E adevarat ca daca ai conditii optime si experienta la fotografiat cu aparatura aia poti scoate poze extraordinar de bune...dar costa mult pasiunea asta.

Pana la 500 ron nu poti lua decat lunete terestre sau spatiale de mica lumiozitate cu diametrul lentilei exterior de maxim 70mm, la care nu poti adapta un DSLR. S-ar putea "combina" doar cu un aparat compact dar aici e chestie de inventivitatea fiecaruia si rezultatele sunt slabute in comparatie cu cele scoase de un DSLR cu un DOBSON.

Cel mai bine poti face diferenta de rezultate intre pozele mele facute cu compact combinat cu o luneta terestra, pe care le poti vedea la contrail spotting la Oradea si cele facute de RATus facute la Cluj cu aparatura dedicata sa zicem.
La el inca nu vei vedea maximul ce se poate obtine, dar la mine am cam scos tot ce puteam mai bun...

Ideea e ca cu un pret de cam 1000 Roni poti poza cat de cat un avion pe ruta, la care sa distingi compania, tipul avionului, eventual parti si scrisuri distinctive de pe el, bineinteles cu ceva experienta la activ.

Concluzia mea e ca la o marire efectiva de 20x minimul necesar al diametrului lentilei cea mare sa fie minim 50mm, altfel lumina e prea slaba si nu iese bine poza, iar la mariri de peste 20X incepe sa fie mai dificil de urmarit un obiect mic care se misca cu viteze asa mari, cu lunete de tipul asta.

Daca ai luat ceva pana la urma, sa ne povestesti.
Bafta.
Sus In jos
Ioan-Adrian Popa
Airport Level
Airport Level
Ioan-Adrian Popa


Numarul mesajelor : 87
Varsta : 31
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 04/06/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Echipament necesar -- incepator   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMier 04 Iun 2008, 12:55

Buna ziua si bine v-am gasit!

Locuiesc in zona Brasovului si zilnic vad pe cer in jur de 20 de jeturi trecand foarte sus. Cineva (Quebec) mi-a zis ca sunt undeva pe la 37000-39000 de picioare.

Intrebarea mea ar fi: ce echipament mi-ar trebui ca sa le identific? Mentionez ca se vad cam asa cu ochiul liber: https://i.servimg.com/u/f44/11/84/07/46/img_3915.jpg

Multumesc!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Ce aparate foto sunt bune ptr a fotografia avioanele in zbor ?   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMier 22 Oct 2008, 20:05

Salut,
sunt nou pe acest forum si as vrea sa va intreb ceva: am o camera foto digitala - panasonic dmc tz-3. are zoom optic 15. este ok ptr a fotografia avioane in zbor care sunt cat de cat deasupra mea ? le exclud pe cele care se vad inspre linia orizontului (mult prea indepartate). Voi ce camere folisiti ? Sunt foarte interesat de spotting aviatic. Am incercat putin cu aparatul sus-mentionat, insa a iesit miscate, etc. Nu stiu daca s-o pun pe seama faptului ca nu am citit tot ce stie sa faca acest aparat sau pur si simplu camera nu poate mai mult. Am vazut poze in care se vede pana si numele companiei aeiene. Cu ce camere se reusesc astfel de imagini. Multumesc. Cer senin !

Cristian
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMier 22 Oct 2008, 20:46

salut si bine ai venit! bineinteles ia sub forma de gluma postul lui Ratus.....dar totusi daca totusi ti-ai facut nick pe forum e bine sa completezi la profil toate datele cerute ca sa stim cu cine vorbim Wink probabil ca urmaresti forumul de mai mult timp si cred ca ai citit cele cateva posturi in care se discuta de IDENTITATEA unor colegi din paginile astea. nu vreau sa te demoralizez! nu ne intelege gresit!
ai sa vezi ca in scurt timp baietii iti vor explica multe chestii legate de tehnica fotografiei si de sculele foto.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMier 22 Oct 2008, 20:57

dylan a scris:
salut si bine ai venit! bineinteles ia sub forma de gluma postul lui Ratus.....dar totusi daca totusi ti-ai facut nick pe forum e bine sa completezi la profil toate datele cerute ca sa stim cu cine vorbim Wink probabil ca urmaresti forumul de mai mult timp si cred ca ai citit cele cateva posturi in care se discuta de IDENTITATEA unor colegi din paginile astea. nu vreau sa te demoralizez! nu ne intelege gresit!
ai sa vezi ca in scurt timp baietii iti vor explica multe chestii legate de tehnica fotografiei si de sculele foto.

Sper sa nu il fii stresat prea tare ca eu i-am mutat postul Ratus il pune sa isi completeze profilul ....... in concluzie suntem niste rai Very Happy
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMier 22 Oct 2008, 21:38

Bine ai venit pe forum! Si nu-i baga in seama pe cei 2, ca sunt rautaciosi, se cred spotteri profesionisti. Wink Si asta in mai putin de-un an... Very Happy

Legat de aparat foto, pentru poze cu avioane care sunt in zbor chiar inainte de aterizare, de obicei un zoom de maxim 5x e suficient.
Dar, din cate inteleg eu, tu ai vrea sa faci poze cu avioane in zbor la inaltimea de 10-11.000 m si asta e mult mai dificil. Deoarece cu cat maresti zoom-ul, cu atat mai mult se "simt" micile vibratii pe care le creezi in mod natural cu mana, care evident se misca... Astfel ca e destul de greu sa pozezi si sa fie si clar ceva atat de departe. Asta oricum mai depinde si de lumina, unghiul si traiectoria avionului, cat si alte caracteristici ale atmosferei la un anumit moment.
Asadar pentru poze clare e necesar un obiectiv serios, care se poate atasa la camere tip DSLR, si din pacate nu la camera pe care o ai tu... Dar oricum cel mai bun e un telescop. Dar legat de asta, sunt altii care pot da sfaturi mai bine.
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 41
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMier 22 Oct 2008, 21:38

Nu prea ma pricep la compacte, dar o poza iese miscata atunci cand nu e focalizat respectivul subiect, avionul. Daca incerci inainte sa focalizezi, apoi sa apesi mai departe sa faci poza, poate ai gasit solutia.

Topicul asta e cu aparatele celor care au vrut sa se treaca acolo, cu ce folosesc ei pt spotting. La mine mai e un 70-300mm VR, dar nu pot edita mesajul, asa ca nu am mai postat in alt post.

Edit later: I lol'd

Nic: Astazi la 8:38 pm
haya: Astazi la 8:38 pm
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMier 22 Oct 2008, 22:18

de exemplu daca ar fi din cluj tanarul l-as chema sa-i explic intr-o zi

bun, nu mai sunt rautacios Razz

pt poze clare la avioane pe ruta ai nevoie de 3 lucruri:

1 - atmosfera rece sau stabila ( FARA valuri de caldura ) - ( vara sa stii ca aproape in fiecare zi e asa intre 10 dimi si 5-6 seara )

2 - un aparat foto de calitate ( preferabil SLR ) si cu zoom OPTIC (nu digital ) cat mai mare ( sau obiectiv cat mai puternic in cazul SLR, de la 200 mm in sus , cu cat mai mare cu atata mai bine ). Optional poti lua un aparat foto si sa-l cuplezi la un instrument optic puternic si luminos ( binoclu astronomic, luneta sau telescop ) . Pt asta sunt niste reguli de baza care ti le pot explica aici daca vrei sa le afli. Prima dintre regulile astea e una simpla, aparatul foto trebuie sa fie perfect centrat cu instrumentul optic la care este cuplat, altfel iti ies contururi duble sau neclare.

3 - mana si nervi de otel, pt ca la zoom mare e si stresul mare.

sunt disponibil pt detalii suplimentare.

PS. Bine ai venit ! - cand pui primele poze? Very Happy
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Binoclu+camera foto = posibil ?   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyJoi 23 Oct 2008, 00:51

Am tot auzit de posibilitatea montarii unei camere foto pe o luneta. Am si o carta scrisa prin '81 in care se explica modul de construire a unei lunete si atasarea unei camere foto. Eu niciodata nu am inteles cum fac ca ce vad prin luneta sa pot fotografia, ca doar au obiective in planuri diferite. Anul trecut mi-am cumparat un binoclu cu zoom variabil (am inteles ca nu sunt prea fericite ptr observatii astron.) care poate mari de la 10-90X. Cred ca e chinezesc...Este posibil sa-mi atasez camera digitala la binoclu ? Acesta nu are la ora actuala vreun instrument sau ceva similar care sa ma duca cu gandul ca pe el ar putea fi montata o camera foto. Daca cineva monteaza un aparat foto pe instrum. optic, va obtine o putere de marire mult mai mare ?

Cred ca voi incerca ptr inceput sa fac poze folosind trepiedul, desi are doar 1,5m inaltime...
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyJoi 23 Oct 2008, 06:51

cristivu a scris:
Eu niciodata nu am inteles cum fac ca ce vad prin luneta sa pot fotografia...Este posibil sa-mi atasez camera digitala la binoclu ?... Daca cineva monteaza un aparat foto pe instrum. optic, va obtine o putere de marire mult mai mare ?
Iar salut! Sper ca nu esti suparat pe noi pentru posturile de mai la deal Smile Stai sa vada mesajul tau Gabi-737 si ai sa ai raspunsul...el dispune de asa o instalatie...si cu rezultate uimitoare! Rasfoieste paginile de la topicul "Contrail spotting / spotting de ruta"
Sus In jos
ranajume
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 42
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/03/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMier 29 Oct 2008, 17:10

Cristivu, uita de binoclul ala. Calitatea optica este atat de slaba incat cu ochiul liber iti dai seama de asta. Daca mai pui si o camera slabuta cu un obiectiv slabut....nu obtii nimic.
Pe langa asta mai ai o problema majora cu stabilitatea. Daca nu tii aparatul stabil, si cu cat focala este mai mare cu atat aparatul devine mai sensibil, vei obtine poze neclare in cel mai bun caz si inutilizabile in restul cazurilor.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMier 29 Oct 2008, 20:40

Eu ce pot spune e doar din experienta proprie: folosesc o camera digitala Canon A410 (sapuniera) cu 3,2 mpx si 3x zoom optic combinata cu o luneta terestra ruseasca "Turist 20x50".

Calitatea optica a lunetei e una exceptionala, daca lentilele sunt curate se obtine o imagine clara, fara distorsiuni si aberatii cromatice...deci pentru ce a fost conceputa isi face cu brio datoria.

Caut un suport mai solid, pe ce sa sprijin luneta, pun aparatul pe modul "miscare" cu zoomul optic maxim, il atasez: obiectivul camerei lipit de ocularul lunetei aliniat cat mai precis (doar cu mana) si privesc imaginea pe monitor, si reglajul il fac din ocularul lunetei pana camera focuseaza pe avion.

Teoretic e simplu, practic... e nevoie de multe incercari, rezultatele sunt satisfacatoare avand in vedere ca toata sandramaua valoreaza pana in 500-600 ron Laughing

Bineinteles ca metoda mea e una home-made, nu poate sa dea rezultatele pe care le are RATus care foloseste aparatura profi, si inca nici aia nu e multumitoare (pt el Very Happy ).
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Telescoape Newton 200/1000mm MC Rubinar 10/1000 Macro T, etc   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMier 19 Noi 2008, 03:16

Ca tot sunt la inceput pe acest forum, hai sa zic cum si cu ce am inceput:
- total intamplator am dat de forum si cu surprindere am constata ca mai exista si alti "nebuni" pe lumea asta
- timpul trece si intr-o zi mai spre inserat eram cu telescopul pe balcon si ma plictiseam in timp ce pozam luna asa ca de la luna am trecut la pasari (zburau niste ciori cam in zigzag dar era greu sa le urmaresc) si de aici a fost doar un pas la avioane (cel putin astea zboara in linie dreapta)
Si uite asa mi-am facut cont pe forum.

Ca tehnica am:
- pentax k100d cu ob de kit 18-55
- telescop Newton 200/1000mm + barlow 2x care ma duce la 2000mm

Din ce am vazut in cele cateva poze pe care le-am facut, constat ca;
- din balcon, fix prin fata lui trec zilnic si destul de des o groaza de avioane
- desi focala este mare nu am probleme la urmarire si focalizare: in pincipiu pot urmari avionul si in acelasi timp focaliza dar neapat trebuie declansator cu fir ca nu-mi ajung mainile pentru toate operatiile.
- ca timpi de expunere am 1/500 la ISO 800, destul de mic ca sa nu iasa miscat avionul.

Concluzii:
- totusi 1000mm e cam putin pt. avioanele aflate la 10k metri, ochiometric vorbind un avion ocupa cam 5-10% din cadrul intreg (crop 1.5x)
- miscarea nu-i o problema - montura e relativ fixa, anticipez pozitia avionului, fixez telescopul, ma uit in vizor si declansez. reglez focusul daca e nevoie
- callitatea pare ok, oricum mai bun decat un P&S + zoom digital

Urmatoarea etapa:
- sa folosesc lentila 2x ca sa ajung la 2000mm, sunt curios daca si la focala asta pot urmari avionul (aparent se va deplasa de 2x mai repede + lentila atenueaza luminozitatea deci timpi mai lungi => avionul s-ar putea sa iasa miscat)
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMier 19 Noi 2008, 23:21

hehe, in sfarsit inca un nebun cu telescop !

bine ai venit !

eu trag cu 1200 mm sau cu 1200 mm + barlow 2X. Dar pe langa sensibiltiatea mare lentila barlow mareste sult si problemele de colimare care nu-s vizibile la 1x... si apar probleme, pe langa asta taie si mult din lumina si forteaza la expuneri lungi.

astept sa mai pui pozeeeeeeeeeeee
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyMier 19 Noi 2008, 23:28

RATus a scris:
hehe, in sfarsit inca un nebun cu telescop !
Erai singur Razz ? Iaca tin companie.

Da sa stii...m-am chinuit cu el...deh cine a vrut mare si tare (skywatcher 200/1000, eq5, pus motoare si alte acareturi) Dar asta pana i-am facut un suport pe roti in triunghi pt. trepied si ma plimb cu el prin balcon. Super comod sa-l manevrez. E drept ca e instabil dar oricum pt. avioane nu-i bai.

RATus a scris:

eu trag cu 1200 mm sau cu 1200 mm + barlow 2X. Dar pe langa sensibiltiatea mare lentila barlow mareste sult si problemele de colimare care nu-s vizibile la 1x... si apar probleme, pe langa asta taie si mult din lumina si forteaza la expuneri lungi.
E obvios asta...dar experimentam. Mai avem si ISO la dispozitie.

RATus a scris:

astept sa mai pui pozeeeeeeeeeeee
Si eu astept sa fac pozeee....ca nu prea am timp.

Ce e ciudat este cum de nu mi-a venit ideea mai inainte. Toata ziua trec avioane, doar ca intr-o zi am avut un moment de interogare a sinelui in timp ce ma utam pe cer si vedeam vreo 3 avioane trecand aproape simultan cam pe aceeasi directie, si m-a strafulgerat "what the fuck....I can duit" ... si poza-i gata... bounce
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
dan.smarandoi
Airport Level
Airport Level
dan.smarandoi


Numarul mesajelor : 93
Varsta : 55
Localizare : Barcea-Galati
Data de inscriere : 20/08/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyJoi 20 Noi 2008, 10:14

Salut,de curand mi-am cumparat si eu jucaria asta,deocamdata il folosesc doar ptr.vizual,zilele astea astept trepiedul,dar pe parcurs poate reusesc sa fac si poze,in fond e un obiectiv foto.
Pentru cei care se pricep,poate imi puteti da ceva sfaturi cum as putea sa-l adaptez ptr. foto si cu ce camera s-ar potrivi.
http://www.rugift.com/photocameras/rubinar_1000_lens.htm
Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS 486d1pl3.thTehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Thpix
Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS 56871rr8
Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS W400
Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Judwe004xz3kc7


Ultima editare efectuata de catre dylan in Joi 20 Noi 2008, 14:09, editata de 1 ori (Motiv : ultima foto modificata la 800x600)
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyJoi 20 Noi 2008, 10:30

Sa-l stapanesti si sa-l folosesti sanatos!
Raspunsul la intrebarea ta e chiar pe linkul produsului. In josul paginii e o lista cu camerele foto compatibile. Nu ai nevoie decat de un adaptor pentru camera respectiva. Ca sa alegi o camera insa e o alta poveste, iti recomand sa arunci o privire peste celelalte topicuri din "tehnica de spotting" ca sa vezi cum sa alegi camera si diferite pareri despre modele si marci.

Asteptam primele poze! Wink
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS EmptyJoi 20 Noi 2008, 17:05

E pe montura M42 si exista adaptoare cam pentru tot ce misca, pe la 30-100 roni. Dar cel mai bine vorbesti cu cineva care il are deja ca s-ar putea sa fie probleme cu adaptorul la focusul la infinit (cel putin pe pentax nu toate stiu focus la infinit datorita adaptorului). Drept sa-ti spun nu stiu daca problema se aplica si la rubinarul tau dar mai bine intrebi inainte.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Continut sponsorizat





Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty
MesajSubiect: Re: Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS   Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS Empty

Sus In jos
 
Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS
Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ajutor in alegerea unui aparat
» Tehnica si setari foto la spectacole aviatice
» Tehnica de Panning - poze cu fundal miscat
» Zona Photoshop
» MEMORIA TEHNICĂ A BUCUREŞTIULUI LA MUZEUL AVIAŢIEI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: