ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Accident pe aeroportul Barajas

In jos 
+21
ovidiu51
Virusu
VIC
CDA
llobregat
free_flow77
Spark
Voicu
Dylan
Heaven
gabi-737
RATus
Lyvyoo
laurus
mario antonio
kill3r999
arianne
valavia
Red13
aegean
bobocell
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyDum 24 Aug 2008, 18:14

@free_flow77 se pare ca motorul nu a explodat inregistrarile video nu confirma explozii. Pentru ca Jetran am vazut la treaba in timpul sedintelor de spotting pot sa spun ca mi se face pielea de gaina cand le vad mai ales ca le vad ca tot vin pe pista si pista ii tot mai scurta si ele nu mai sar desi aceeasi se nzatie am avut si cu F70 de la Air Berlin care l-am prins cu Ratus si care tot asa termina pista si el era tot pe ea cu ganduri ascunse de a imi speria alarma .......
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyDum 24 Aug 2008, 19:07

Am zburat de 9 ori cu MD-81/82/87 si in afara de zgomotul de la motoare ( daca stai in spate) nu am ce sa reprosez.
Nu cred ca MD-urile sunt mai periculoase ca si alte avioane. Sunt vechi dar nu uitati ca se fac verificari periodice si avioanele corespund dpdv tehnic. E ca la masini ( dau si eu un exemplu sa priceapa toata lumea). Nu conteaza daca ai masina de 5 ani daca cutia de viteze o schimbi dupa X Km., pompa de apa se schimba dula X km., placutele de frana se schimba dupa X km, bateria se schimba dupa X km. cauciucurile se schimba dupa X km, ambreiajul se schimba dupa X km, toba se schimba dupa X km. etc.

Concluzia: Ai masina de 5 ani dar inauntru totul e nou. Asa e si la MD-urile de 15 ani. Au 15 ani dar piesele din componenta avionului nu au 15 ani pt ca au fost inlocuite de mult. Voi chiar credeti ca motoarele alea de pe MD-uri sunt motoarele cu care au iesit din fabrica?
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyDum 24 Aug 2008, 19:33

asta daca nu cumva compania face "economii"
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyDum 24 Aug 2008, 20:40

Se pare ca Spanair este in groapa cu toate picioarele daca este sa ne luam dupa Pro TV, se pare ca din nou 9 dupa Pro TV ) un alt Spanair a avut probleme cu motoarele si a aterizat undeva in Sud-ul Spaniei...... Oare daca asta este adevarul ce se intampla cu acea companie..... chiar in asa hal de falimentara este.....

Sursa nu este confirmata Pro TV nefiind o sursa avizata si integra de informatii.....
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyDum 24 Aug 2008, 21:03

va aduceti aminte de cazul ALASKA 261 din ianuarie 2000? tot un md-82,a cazut in ocean pt simplu motiv ca virgula compania a prelungit termenele de revizie pt profit...o companie aeriana are profit doar cand avionul e in aer si nu la sol in cv hangar mancand timp...care costa bani la propriu...asta stim toti.Ori in cazul in care compania trece printr-o perioada dificila ea pur si simplu nu isi permite sa tina avioanele la sol,si din pacate se ajung la masuri de disperare cum ar fi marirea intervalului dintre revizii.Eu nu zic ca asta s-ar fi intamplat. Nu stiu...in orice caz nu e prea placut Sad
Daca asta e cu adevarat motivul inseamna ca ei vor mai avea probleme.e doar o chestiune de timp....
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyDum 24 Aug 2008, 21:05

Am auzit si eu azi la stiri, nu mai stiu la ce TV, despre o aterizare de urgenta la Malaga a unui Spanair...E cam urmarita de ghinion compania asta, nu gluma.

Ca si aeronave sta destul de bine, nu e o companie de buzunar:
A320 - 18;
A321 - 4;
B717 - 4;
MD82 - 7;
MD83 - 11;
MD87 - 12;
Sus In jos
free_flow77
Flight Level 200
Flight Level 200
free_flow77


Numarul mesajelor : 209
Varsta : 31
Localizare : Timisoara/South Bend
Data de inscriere : 23/06/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyDum 24 Aug 2008, 21:42

kkk a scris:
@free_flow77 se pare ca motorul nu a explodat inregistrarile video nu confirma explozii. Pentru ca Jetran am vazut la treaba in timpul sedintelor de spotting pot sa spun ca mi se face pielea de gaina cand le vad
Acum am aflat si eu dintrun cotidian spaniol ca nu a explodat in aer motorul. Insa ziarul El Pais a mai scris ca certificatul tehnic al avionului urma sa expire peste 8 zile si trebuia sa intre in revizie totala. Din declaratiile unui pilot Spanair reiese ca siguranta MD-urilor companiei nu trebuie pusa la indoiala dat fiind ca aceasta companie este detinuta de SAS, care este o companie serioasa si a spus ca siguranta aeronavelor nu are nicio legatura cu problemele financiare care au inceput in 2003. MD-ul prabusit avea o varsta de 15 ani si din '93 pana in '99 a fost folosit de Korean Air, apoi intrand in flota Spanair. Cica din filmarile aeroportului avionul a decolat si pilotul a virat dreapta si sa prabusit dupa care a inceput sa explodeze...Om afla deznodamantul in raportul final. In orice caz e clar ca nu o duce bine compania...am gasit niste articole pe siteul cotidianului care erau din 17 august parca (inainte de accident) si declarau ca urmeaza sa concedieze 1200 de angajati din vreo 3000... si se mai zicea ca pilotii urmau sa faca o greva chiar in ziua accidentului Shocked Shocked Shocked cine mai intelege...si din cei 19 supravietuitori au ramas 18 pt ca a mai murit o pasagera la spital din cauza arsurilor. Si la partea cu Jetran ... iti dau TOTALA dreptate:)) in avioanele lor chiar nu mas urca...au 25 de ani si sunt intretinute ingrozitor...Is curios ce va face tender pe viitor cu compania...daca o va face companie de curse regulate probabil va trebui sa schimbe flota IN INTREGIME....altfel exista riscul sa vedem doamne fereste si pe la noi nenorociri de genu...

cititi si acest articol.. http://www.zf.ro/articol_184464/madrid__multi_oameni_au_cerut_sa_iasa_din_avion_inainte_de_decolarea_avionului.html
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyDum 24 Aug 2008, 23:35

Sunt curios care este pana la urma adevarul ca deja se trece in sfera Adolf Hitler cu pasageri care nu sunt lasati sa coboare si alte balarii de genu care mi se par ilogice intr-o tara civilizata si cum mi se pare logic sa iau un avion la fel mi se pare de logic sa vreau sa il parasesc in caz ca nu imi convin conditiile tehnice in care voi zbura si decat sa ajung statistica neagra ca nu ma lasa sa cobor jur ca eu as face un taraboi de ar trebuii sa ma roage sa cobor......
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyDum 24 Aug 2008, 23:39

Faci taraboi pana iti baga un teaser in piept Smile)
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyDum 24 Aug 2008, 23:43

llobregat a scris:
Faci taraboi pana iti baga un teaser in piept Smile)

La sol daca faci prea mult taraboi vin baietii si te dau jos din cate stiu si cum am zis dat fiind polologhia care se tot face in UE cu drepturile omului inclin sa cred ca este doar un zvon de presa cu pasagerii sechestrati in avion.....
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyLun 25 Aug 2008, 00:49

lasa-ti-i sa se odihneasca in pace...
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyLun 25 Aug 2008, 09:47

Avionul nu e autobuz sa te dai jos cand vrei tu.
Daca tu te dai jos, aia trebuie sa scoata toate bagajele din cala avionului sa le gaseasca pe ale tale. Avionul nu are voie sa zboare cu bagajele tale daca tu nu esti in avion. Va dati seama ce inseamna asta ? Cat ii incurci cu fitele tale ca tu vrei sa te dai jos? Ii intarzii cu cel putin 30 min. Iar cei care lucreaza la aeroport au de incarcat alte aeronave, nu au timp sa vina sa-ti caute tie bagajele pt. ca vrei sa te dai jos. In avion sunt cel putin 300 de geamantane. Cine are timp sa caute acul in carul cu fan?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyLun 25 Aug 2008, 09:57

@CDA le dau in scris ca o sa imi recuperez bagajele cand se intorc..... Si nu stiu ca sa iti spun dar deja o luam rau pe alaturi si oricum nu cred ca este posibil ca pasagerii respectivi sa fii fost sechestrati in avion ........ pentru ca daca se dovedeste ca au fost sechestrati in avion se chiama CRIMA si nu accident aviatic......

Credema ca daca ai fiiin situatia de a zbura cu un avion incert tehnic nu ai mai zice de fite cat despre bagaje sa le ia dracu mai bine fara da in viata.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyMar 26 Aug 2008, 09:39

stie cineva daca printre supravietuitori era vreunu din echipaj?

bineinteles ca in ziare nu s-au deranjat sa scrie despre detaliul astat nesemnificativ
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyMar 26 Aug 2008, 09:54

RATus a scris:
stie cineva daca printre supravietuitori era vreunu din echipaj?

bineinteles ca in ziare nu s-au deranjat sa scrie despre detaliul astat nesemnificativ

Buna intrebare, oare o sa scape careva pana la urma pentru ca am inteles ca au mai murit cativa....... Foarte nasoala treaba...
Sus In jos
free_flow77
Flight Level 200
Flight Level 200
free_flow77


Numarul mesajelor : 209
Varsta : 31
Localizare : Timisoara/South Bend
Data de inscriere : 23/06/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyMar 26 Aug 2008, 13:01

Din cate stiu eu au murit toti membrii echipajului. Chiar am citit intrun articol de pe el pais ceva despre o insotitoare de zbor care nu a supravietuit si sora sa lucreaza tot la Spanair...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyMar 26 Aug 2008, 14:19

Oricum groaznic eveniment coroborat cu acel 737-200 di Kirghistan si Cesna care au picat ma face sa ma gandesc la ce se intampla sau de ce se intampla atatea accidente brusc si dintr-o data .......
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyMier 27 Aug 2008, 12:48

Avionul companiei Spanair care s-a prăbuşit în data de 20 august la Madrid a atins pista cu coada, a declarat, marţi, Francisco Soto, coordonatorul anchetei asupra accidentului soldat cu 154 de morţi.

Urmele găsite în jurul pistei indică faptul că "avionul a atins solul cu coada", a spus Soto.

Ca urmare, partea din spate a avionului s-a rupt, iar aparatul a parcurs "o traiectorie de circa 1.200 de metri", lovind de trei ori denivelări ale solului înainte de a lua foc, a precizat el.

Anchetatorii nu au găsit "urme de pneuri pe pistă", ceea ce înseamnă că pilotul nu a încercat să frâneze, a adăugat Soto.

Întrebat despre ipotezele avansate de presa spaniolă şi confirmate de unii dintre martori, conform cărora motoarele avionului nu au avut suficientă putere pentru decolare, Soto s-a mulţumit să spună că motoarele au fost recuperate şi urmează să fie analizate.

Avionul MD-82 al companiei spaniole Spanair s-a prăbuşit la decolare, miercuri, provocând moartea a 154 de persoane şi rănirea altor 18, în cea mai gravă catastrofă aeriană înregistrată în Spania în ultimii 25 de ani. Avionul asigura legătura între Madrid şi Las Palmas, în arhipelagul Canare.

Cutiile negre ale avionului, în parte avariate, au fost trimise vineri în Marea Britanie, în vederea analizării într-un laborator specializat.

SURSA: mediafax
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyMier 27 Aug 2008, 15:52

Incepe sa se faca lumina in cazul de fata ???
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyMier 27 Aug 2008, 17:12

sa speram ca asa va fi... dar pentru cei ce au murit nu mai conteaza Sad
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyMier 27 Aug 2008, 17:19

bobocell a scris:
sa speram ca asa va fi... dar pentru cei ce au murit nu mai conteaza Sad
Pentru ei intradevar nu mai conteaza dar pentru noi care traim si poate zburam cu tipul respectiv de avion consider ca ii foarte important
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyJoi 28 Aug 2008, 10:29

Alt articol preluat de pe Mediafax ce contine relatarea unei supravietuitoare:

Avionul companiei Spanair care s-a prăbuşit miercuri la Madrid, provocând moartea a 154 de persoane, nu avea putere pentru a decola, a declarat marţi singurul supravieţuitor dintre membrii personalului de la bord, stewardesa Antonia Martinez, pentru cotidianul El Pais.(cred ca este sefa de cabina)

"Am simţit că avionul nu avea putere în timp ce încerca să decoleze", a declarat ea, potrivit cotidianului spaniol, care adaugă, citând surse apropiate anchetei, că şi comentariile altor supravieţuitori reflectă aceeaşi idee.

Un avion de tip MD-82 al companiei Spanair s-a prăbuşit miercuri în timp ce încerca să decoleze de pe aeroportul Madrid-Barajas, provocând moartea a 154 de persoane şi rănirea altor 18, cauza accidentului rămânând însă necunoscută. Aceasta este cea mai gravă catastrofă aviatică din Spania, din ultimii 25 de ani.

Potrivit informaţiilor din presa spaniolă, imaginile înregistrate şi secretizate indică faptul că avionul a mers prea departe pe pistă. Potrivit ediţiei El Pais de luni, aparatul a depăşit cu 500 de metri punctul recomandat pentru decolare.

De ce secretizate??? Pana nu gasesc cauza prabusirii nu vom vedea imagini?
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyJoi 28 Aug 2008, 10:45

imi ocnvine ca-s secretizate, pentru ca daca ar fi disponibile ar aparea totl a 2 ore articole despre posibile cauze... e bine sa termine cu showul si sa ne arate concluziile si faptele.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyJoi 28 Aug 2008, 10:49

Secretizate? poate ca asa ii legea in Spania oricum daca nu avea destula putere de ce a mai tras de el sa salte de pe pista ? pentru ca eu unu nu cred ca lipsa de putere a simtit-o doar cand sa ridice nasu...... nu cred ca pista respectivului aeroport are doar 2600 de metri din care sunt folosibili doar 2100 cum ii la Clj deci cred ca daca pilotul era constient de lipse de putere ( eu cred ca trebuia sa fie) putea sa intrerupa procedura sau poate ca era o practica curenta la ei sa ignore problemele de genu ........ Raman la parerea mea Nasol......
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 EmptyJoi 28 Aug 2008, 13:02

bobocell a scris:
Potrivit informaţiilor din presa spaniolă, imaginile înregistrate şi secretizate indică faptul că avionul a mers prea departe pe pistă. Potrivit ediţiei El Pais de luni, aparatul a depăşit cu 500 de metri punctul recomandat pentru decolare.
Din cate stiu nu exista marcaje pe pista pt punctul recomandat pentru decolare. Decolarea se efectueaza dupa alte criterii, nu dupa puncte aflate pe pista.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 4 Empty

Sus In jos
 
Accident pe aeroportul Barajas
Sus 
Pagina 4 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Accident aviatic in Iran langa aeroportul din Teheran
» AEROPORTUL HENRI COANDA/OTOPENI - STIRI - DISCUTII
» Madrid - Barajas (MAD / LEMD)
» Accident YR-5149
» Spanair Crash Result Of Human, Technical Error

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: