ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Accident pe aeroportul Barajas

In jos 
+21
ovidiu51
Virusu
VIC
CDA
llobregat
free_flow77
Spark
Voicu
Dylan
Heaven
gabi-737
RATus
Lyvyoo
laurus
mario antonio
kill3r999
arianne
valavia
Red13
aegean
bobocell
25 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Accident aviatic pe aeroportul internaţional din Madrid   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 16:33

Un avion al companiei aeriene Spanair cu o capacitate de 160 de pasageri la bord a avut un accident pe aeroportul internaţional Barajas, din Madrid, ieşind de pe pistă si luand foc. Unii martori sustin faptul ca au vazut cum motorul stang al avionului a luat foc inainte de a decola. Se pare ca 2 pasageri au murit si alti 44 au fost grav raniti. Destinaţia cursei aeriene era Gran Canaria.

Traducere google translate din cotidianul El Mundo:
,, Cel puţin şapte persoane au murit în accidentul suferit de compania Spanair, un avion in T-4 din aeroportul Barajas (Madrid), calatorind cu 160 de pasageri la bord şi a efectuand ruta Madrid-Gran Canaria.

Avionul, zbor 5022 AJK, a fost în deplasare cu 160 de pasageri la bord.

În conformitate cu primul scenariu, ar fi ars unul dintre motoarele de stânga navei, care a împiedicat decolarea iscand un incendiu.
La momentul accidentului toti pasagerii au rămas în interior. "
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 16:38

Un avion al companiei Spanair (nr 5022,cu 160 de pasageri la bord si care avea destinatia Las Palmas) a iesit de pe pista si s-a ciocnit de Terminalul nr.4 in timpul procedurii de decolare,provacand un incendiu.Exista victime,iar conform unor martori,motorul stang al avionului a luat foc putin inaintea desprinderii de pista.


Sursa :El Pais:

http://www.elpais.com/articulo/espana/avion/sale/pista/Barajas/provoca/incendio/pastos/elpepuesp/20080820elpepunac_11/Tes
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 16:39

Nasoala treaba sper totusi sa nu foe victime
Sus In jos
Red13
Moderator
Red13


Numarul mesajelor : 715
Varsta : 41
Localizare : De Ronde Venen
Data de inscriere : 12/06/2008

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 16:44

se pare ca era un MD-82

"A Spanair McDonnell Douglas MD-82, flight JK5022 from Madrid,SP to Las Palmas,CI (Spain) with 163 passengers, has gone off the runway 36L of Madrid's Barajas Airport during takeoff at 14:14 local (12:14Z).
Airport Officials report fatalities and injuries. First pictures show the airplane on fire with a large plume of smoke over the airport. Local news agencies report 7 fatalities and 40 injuries quoting witnesses, that the left hand engine was on fire before the airplane crashed."
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 16:48

Red13 a scris:
se pare ca era un MD-82

"A Spanair McDonnell Douglas MD-82, flight JK5022 from Madrid,SP to Las Palmas,CI (Spain) with 163 passengers, has gone off the runway 36L of Madrid's Barajas Airport during takeoff at 14:14 local (12:14Z).
Airport Officials report fatalities and injuries. First pictures show the airplane on fire with a large plume of smoke over the airport. Local news agencies report 7 fatalities and 40 injuries quoting witnesses, that the left hand engine was on fire before the airplane crashed."

Cred ca ii cazul ca MD-urile sa se pensioneze oricat de mult imi plac dar deja exagereaza la cantitatea de erori/orori produc pe langa galagia monumentala pe care o fac...... In fine pacat de vietile pierdute si sa speram ca nu o sa mai fie si alti morti dintre cei raniti......
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 16:58

kkk a scris:


Cred ca ii cazul ca MD-urile sa se pensioneze oricat de mult imi plac dar deja exagereaza la cantitatea de erori/orori produc pe langa galagia monumentala pe care o fac...... In fine pacat de vietile pierdute si sa speram ca nu o sa mai fie si alti morti dintre cei raniti......


Ca bine zici.Mai bine mai pun niste bani si isi mai cumpara niste A321(na ca am ajuns sa fac lobby pt airbus).
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:16

Au ajuns deja la 50 de morti Sad, si numaratoarea continua. Pana la urma Concorde-ul a fost retras de pe piata pt un singur accident (din cate stiu), nu ar fi rau sa faca acelasi lucru si cu acest avion depasit. La ce galagie face ma mir ca mai zboara in UE
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:21

Nasol. Nu stiu de ce Realitatea zice ca a efectuat decolarea si s-a intors aterizand de urgenta peste cateva minute. Sau or avea dreptate? Question

Si totusi, de ce au murit oameni? Ca nu am auzit pe nimeni sa zica ca a explodat intreaga aeronava. Un foc la motor nu omoara oameni.

valavia: Concorde parca avea 2 la activ, unul la British si apoi ultimul la AF.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:24

@arianne: am pus paranteza tocmai pt ca aveam senzatia ca mai fusese unul inainte de AF. Multumesc ed confirmare totusi Razz
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:34

Un 737 sau un A320 se descurca fara probleme cu pista din Cj MD-urile de la Jetran au nevoie de mult mai mult si iti dau emotii cand decoleaza pentru ca vezi cum se apropie de capatul pistei si parca nu mai dau sa se desprinda ....., de fiecare data cand sunt la spotting si este un MD la decolare in timp ce il fotografiez ma uit cam cu groaza la masina care in general o las in continuarea pistei ( ii un cartodrom abandonat) si ma gandesc daca CASCO ma despagubeste in conditiile date. Desi imi plac ( stiu ma repet) cred ca ii cazu sa le pensioneze anticipat..... . 50 de mortii ii enorm de mult si asta la o companie care totusi provine dintr-o tara care are niste norme destul de dure in privinta intretinerii......
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:37

Pana la urma oficial sunt "doar" 20 de morti dar totusi e enorm pt un avion care a iesit de pe pista la decolare. Ai grija cu masina KKK, las-o mai in lateral:P
Sus In jos
kill3r999
Flight Level 100
Flight Level 100
kill3r999


Numarul mesajelor : 144
Varsta : 44
Localizare : Constanta - LRCK(CND), Romania
Data de inscriere : 28/03/2008

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:39

Urmariti cel mai bine postul de televiziune CNN. Ultima stire: Cabinetul primului ministru confirma ca exista morti, dar nu precizeaza si numarul lor. oficialitatile au infirmat numarul de morti si raniti publicat de ziarele locale, cum ca ei nu au adresat nici un raport oficial inca.
Sus In jos
http://simairline.net/
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:40

Pe CNN spun ceva de Belly landing...... si nu am inteles foarte bine dar se pare ca avionul respectiv a mai avut un incident de genu sau ca este similar cu altele de acelasi gen. 21 de morti si 40 raniti dupa CNN

Cam asa o sa fac cu masina ca totusi mai imi trebuie....
Sus In jos
Red13
Moderator
Red13


Numarul mesajelor : 715
Varsta : 41
Localizare : De Ronde Venen
Data de inscriere : 12/06/2008

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:42

ai inteles gresit... spunea despre aeroportul din madrid, ca au mai fost incidente de genul belly landing, dar nimic atat de grav

ascult si eu la cnn, dar nu e nimic oficial, stirile sunt putin confuze.
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:43

valavia a scris:
Pana la urma Concorde-ul a fost retras de pe piata pt un singur accident (din cate stiu), nu ar fi rau sa faca acelasi lucru si cu acest avion depasit.


Da mai valavia,dar cu concorde-ul zburau oameni grei (la buzunar) nu din astia normal care se suie in MD.Cred ca s-au gandit sa ii protejeze...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:44

Red13 a scris:
ai inteles gresit... spunea despre aeroportul din madrid, ca au mai fost incidente de genul belly landing, dar nimic atat de grav

ascult si eu la cnn, dar nu e nimic oficial, stirile sunt putin confuze.

Eram atent in doua parti si de aceea nu eram oricum sigur de ce spun ei exact.... Pe sectiunea Cluj sunt niste poze cu MD de la Jetran in care scoate flacari sanatoase .......( pozele lui Demorra)
Sus In jos
kill3r999
Flight Level 100
Flight Level 100
kill3r999


Numarul mesajelor : 144
Varsta : 44
Localizare : Constanta - LRCK(CND), Romania
Data de inscriere : 28/03/2008

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:44

Inainte de decolare, a mai avut 2 tentative, prin care a fost intors la terminal pentru 2 verificari la trenul de aterizare si la motorul... stanga (cauza principala, pare-se).
Sus In jos
http://simairline.net/
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:46

Lauda astia aeroportul (CNN ) de parca ar fii o alta minune a lumii......
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:46

@aegean: oamenii cu greutate la buzunar ca de obicei se protejeaza intre ei si uita de plebea care duce greul
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:47

arianne a scris:
Nasol. Nu stiu de ce Realitatea zice ca a efectuat decolarea si s-a intors aterizand de urgenta peste cateva minute.

Si totusi, de ce au murit oameni? Ca nu am auzit pe nimeni sa zica ca a explodat intreaga aeronava. Un foc la motor nu omoara oameni.



Din ce am mai auzit eu se pare ca au fost cu totul trei tentative de decolare.Dupa prima a aterizat si a fost luat la verificari,a doua oara a ajuns pe pista dar iar s-a retras si a fost luat la verificari (ale dracu verificari),iar a treia oara s-a intamplat accidentul.Se pare ca totusi reusise sa se desprinda de pist apoi motorul a explodat si avionul a atins solul cu planul satng si s-a prabusit.Asta e ce am auzit eu.Oricum ar fi,pacat de oamenii aceia Sad
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:50

kkk a scris:
Lauda astia aeroportul (CNN ) de parca ar fii o alta minune a lumii......


Mie mi s-a parut intr-adevar un aeroport super tare,pe cuvantul meu.Pai OTP e curtea scolii pe langa asta.Mi se pare ca si infrastructura este super.Poate voi ati mai vazut si altele mai misto (AMS,JFK) dar la mie asta e cel mai misto vazut pana acum.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:51

aegean a scris:
arianne a scris:
Nasol. Nu stiu de ce Realitatea zice ca a efectuat decolarea si s-a intors aterizand de urgenta peste cateva minute.

Si totusi, de ce au murit oameni? Ca nu am auzit pe nimeni sa zica ca a explodat intreaga aeronava. Un foc la motor nu omoara oameni.



Din ce am mai auzit eu se pare ca au fost cu totul trei tentative de decolare.Dupa prima a aterizat si a fost luat la verificari,a doua oara a ajuns pe pista dar iar s-a retras si a fost luat la verificari (ale dracu verificari),iar a treia oara s-a intamplat accidentul.Se pare ca totusi reusise sa se desprinda de pist apoi motorul a explodat si avionul a atins solul cu planul satng si s-a prabusit.Asta e ce am auzit eu.Oricum ar fi,pacat de oamenii aceia Sad

Suna mult mai credibil. R.I.P. No
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:54

Si din moment ce dadea doar rateuri de ce nu l-au retinut la sol????? mi se pare absurd sa lasi un avion sa zboare daca se confrunta cu probleme destul de serioase.....

PS la cluj un A318 ( nu sunt 100% sigur) a avut ceva probleme electronice ( au explicat ca au ceva prtobleme de sodt nu hardware...) si pur si simplu Tarom a hotarat ca trebuie sa ramana la sol si au trrimis pasagerii cu alta cursa la Roma oare astia de ce nu au putut.... eu prefer sa astept ore pana aduc alt avion decat sa mor ca prostu.....

@Aegean unul dintre cele mai misto care le-am vazut a fost Las Palmas de Gran Canaria unde urma sa ajunga MD-ul asta
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 17:59

@ kkk: si eu m-am tot gandit de ce naiba nu l-au retinut la sol....cat imi plac mie avioanele (si as zbura de 1000 de ori mai mult decat sa merg cu masina) dar la al doilea rateu eu ma dadeam jos,pe cuvant.

Las Palmas l-am vazut doar de la FL 370.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas EmptyMier 20 Aug 2008, 18:02

aegean a scris:
@ kkk: si eu m-am tot gandit de ce naiba nu l-au retinut la sol....cat imi plac mie avioanele (si as zbura de 1000 de ori mai mult decat sa merg cu masina) dar la al doilea rateu eu ma dadeam jos,pe cuvant.

Las Palmas l-am vazut doar de la FL 370.

Sincer chiar nu inteleg de ce l-au lasta sa mai incerce .... mi se pare absurd si mai ales pe un aeroport care ii foarte laudat pentru securitate.....
Sus In jos
Continut sponsorizat





Accident pe aeroportul Barajas Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas Empty

Sus In jos
 
Accident pe aeroportul Barajas
Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Accident aviatic in Iran langa aeroportul din Teheran
» AEROPORTUL HENRI COANDA/OTOPENI - STIRI - DISCUTII
» Spanair Crash Result Of Human, Technical Error
» Accident Ryan Air
» Madrid - Barajas (MAD / LEMD)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: