ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Accident pe aeroportul Barajas

In jos 
+21
ovidiu51
Virusu
VIC
CDA
llobregat
free_flow77
Spark
Voicu
Dylan
Heaven
gabi-737
RATus
Lyvyoo
laurus
mario antonio
kill3r999
arianne
valavia
Red13
aegean
bobocell
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 18:19

Inregistrarea aeronavei era EC-HFP.
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 44
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 18:20

Zborul era in colaborare cu Lufthansa (LH255)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 18:27

aegean a scris:
Zborul era in colaborare cu Lufthansa (LH255)

La CNN zice-au ceva de SAS nu de Lufthansa......
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 18:29

kkk a scris:
aegean a scris:
Zborul era in colaborare cu Lufthansa (LH255)

La CNN zice-au ceva de SAS nu de Lufthansa......

Spuneau de SAS deoarece Spanair este detinuta de SAS. Legatura cu Lufthansa e facuta si deoarece fac parte din aceeasi alianta si probabil zborul era facut in code-sharing.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 18:30

Asta au spus ei, inclusiv de apartenenta la SAS.... Habar nu am
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 19:10

kill3r999 a scris:
Inainte de decolare, a mai avut 2 tentative, prin care a fost intors la terminal pentru 2 verificari la trenul de aterizare si la motorul... stanga (cauza principala, pare-se).

incredibil.. si inacceptabil

frate... daca avionul tarom decola atunci cand a avut accident va dati seama ca se intampla la fel?
Sus In jos
Lyvyoo
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 53
Data de inscriere : 17/04/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 19:23

Doamne...se vorbeste neoficial de 143 de morti! Incredibil!
La Pro Tv mai devreme au spus ca incidentul este cu atat mai bizar cu cat MD-80 ar fi renumite pt siguranta sporita...Nu stiu de unde au informatia asta dar punctul de vedere de mai sus cu retragerea mi se pare pertinent. Al doilea Concorde a picat practic din cauza unor resturi de pe pista ale altui avion... Si cu toate astea l-au scos din circulatie!
A venit vreamea MD-urilor...
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 19:31

Lyvyoo a scris:
Doamne...se vorbeste neoficial de 143 de morti! Incredibil!
La Pro Tv mai devreme au spus ca incidentul este cu atat mai bizar cu cat MD-80 ar fi renumite pt siguranta sporita...Nu stiu de unde au informatia asta dar punctul de vedere de mai sus cu retragerea mi se pare pertinent. Al doilea Concorde a picat practic din cauza unor resturi de pe pista ale altui avion... Si cu toate astea l-au scos din circulatie!
A venit vreamea MD-urilor...

din avion nu se mai vede nimic.. e totul negru .. sper sa mai gaseasca pe cineva in viata ...
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 19:32

deocamdata doar 100 de morti si la cnn se poate observa cum sunt adusi oameni pe targa
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 44
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 19:51

La CNN Espana au anuntat 135 de morti (dintre care 2 copii mici),27 de supravietuitori (19 dintre acestia sunt grav raniti).
Tot de la spanioli am auzit ca zborul era in colaborare cu Lufthansa.
Sus In jos
Lyvyoo
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 53
Data de inscriere : 17/04/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 20:18

E clar si oficial...26 de supravietuitori...inca...
Auziti performante la MD-80 - 56 accidente soldate cu 1023 morti, incepand din 80 cand a fost dat in folosinta...
S-au fabricat 1191 de bucati, iar astazi majoritatea sunt prin service-uri...
In conditiile astea, scoateti domle' Concorde-ul din muzeu si bagati-l la treaba ca tot va provoca mai putine necazuri... (Am eu o fixatie cu Concorde-ul)
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 22:16

Din cate stiu eu Concorde a avut un singur accident si a fost retras din motive economice - era mult prea scump de operat si devenise neprofitabil din cauza numarului mic de pasageri. Accidentul respectiv n-avea cum sa duca la retragerea Concord-ului, mai ales ca la mijloc a fost pur hazard, nicidecum o eroare de proiect.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 22:32

OFF-TOPIC -

accidentul concorde ( 1 la numar ) a fost un accident special, dar nu din cauza motivelor sau aconstructiei avionului ci din cauza importantei victimelor. Din cauza ca avionul era folosit aproape exclusiv de oameni de afaceri sau de stat din cauza vitezei si a pretului inabordabil de catre muritorii de rand - ( la muzeu la concorde acuma 2 sapt la Toulouse mi s-a zis ca biletul costa 8000 EURO apox) - a atras atentia si mai mult decat un accident tipic de aviatie + si asa putinii calatori s-au rarit si mai tare in urma accidentului.

Ultima picatura dupa accident a fost pretul combustibilului si costurile de operare.

ON-TOPIC
Ma doare mintea cum in fiecare ziar zice altceva de numarul de victime. Am citit un articol care incepea "140 victims on spanair crash" apoi pe la mijloc zicea ca au auzit asta de la cineva care a zis ca "we think deaths are close to 100" dupa care zice ca "there are 50 confirmed dead". - asta tot in aceeasi stire. retarzii.. isi bat joc de oamenii implicati.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 22:55

Pana la urma care sunt rezultatele ? pentru ca fiecare televiziune vorbeste ce se nimereste si nu care ii relitatea sau cumva realitatea ii undeva dincolo de noi? Sau pur si simplu Spanair ii atat de haotica incat nu poate sa dea un numar exact de pasageri pentru ca oricum din punctul meu de vedere ii pe lista neagra din moment ce au fost atat de ..... incat sa zboare cu un avion plin de bube care deja daduse ceva rateuri importante......
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 23:01

Intradevar trist sa auzi vesti de genul acesta, dar chestia ca au anuntat 140 de VICTIME nu e o gresala, TOTI oamenii din avionul acela sunt victime, chiar daca au scapat cu rani minore, tot vicitme sunt, deci aici se poate specula cu sensurile cuvintelor.

Oricum nu m-ar mira ca televiziuni gen PRo... sa anunte numar de morti mai mare decat capacitatea avionului...in goana dupa rating...
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 23:13

morti au anuntat 140, nu victime,

oricum in avion erau 160 Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 23:16

gabi-737 a scris:
Intradevar trist sa auzi vesti de genul acesta, dar chestia ca au anuntat 140 de VICTIME nu e o gresala, TOTI oamenii din avionul acela sunt victime, chiar daca au scapat cu rani minore, tot vicitme sunt, deci aici se poate specula cu sensurile cuvintelor.

Oricum nu m-ar mira ca televiziuni gen PRo... sa anunte numar de morti mai mare decat capacitatea avionului...in goana dupa rating...

La stirile de la 7 au zis 50 acuma nu am auzit ca eram prea preocupat de setarile aparatului.... foarte nasoala treaba groaznic am putea zice .... Din cauza asta industria aeronautica si asa lovita de pretul petrolului va mai lua niste suturi.....
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyMier 20 Aug 2008, 23:17

Pana la urma ce s-a intamplat exact? este adevarata povestea cu doua incercari ratate ( nu neaparat aborted) de decolare din cauza trenului de aterizare si a motorului? oare care ii adevarul, adevarul de la fata locului si nu adevarul media.....

Aici apar a fii 145 din 173 de persoane la bord : http://aviation-safety.net/database/record.php?id=20080820-0
Sus In jos
Lyvyoo
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 53
Data de inscriere : 17/04/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyJoi 21 Aug 2008, 00:46

Bilant nou la CNN
Madrid plane crash toll rises to 153, official says
Sus In jos
Heaven
Flight Level 100
Flight Level 100
Heaven


Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 14/06/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyJoi 21 Aug 2008, 03:59

Dumnezeu sa-i ierte Sad
Sus In jos
http://www.pufosi.org/
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyJoi 21 Aug 2008, 08:25

Foarte naspa de la 20 la 153........
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyJoi 21 Aug 2008, 09:17

Acum am gasit pe site-ul celor de la Spanair lista cu pasagerii din cursa in cauza. Apare un nume "CIPRIAN/CARMEN. O fi unul (una)dintre ai nostri care-s plecati incolo la munci?!? Ciprian e numele de familie.
http://www.spanair.com/web/en-gb/DSite/Listing-of-passengers/
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyJoi 21 Aug 2008, 11:57

Ambasada Romaniei la Madrid informeaza ca deocamdata nu au confirmarea faptului ca vreun roman se afla la bord. Spuneau ca acum monitorizeaza situatia si stiu doar ca majoritatea pasagerilor erau nemti si suedezi. Ultimul bilant anunta 153 de morti. E trist cand vezi ca de la 20 de morti se ajunge la 153.

,,172 people of which 162 were passengers, 4 passive crew members and 6 flight crew."
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyJoi 21 Aug 2008, 12:13

bobocell a scris:
Ambasada Romaniei la Madrid informeaza ca deocamdata nu au confirmarea faptului ca vreun roman se afla la bord. Spuneau ca acum monitorizeaza situatia si stiu doar ca majoritatea pasagerilor erau nemti si suedezi. Ultimul bilant anunta 153 de morti. E trist cand vezi ca de la 20 de morti se ajunge la 153. 173 de pasageri se aflau la bordul aeronavei.

Ori ambasada noastra informeaza prost ori sunt ei informati prost....ori ...sunt dusi ei cu pluta ! Pai cum sa fie majoritatea nemti/suedezi daca pe site-ul companiei Spanair au o pagina speciala cu lista de pax ai zborului 5022, iar acolo dupa umila mea parere MAREA majoritate au nume hispanice sau ceva asemanator ?!?!?
Deci ei MONITORIZAND situatia ...."stiu DOAR ca"............. No Comment!!!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 EmptyJoi 21 Aug 2008, 13:44

Dupa Yahoo News : http://news.yahoo.com/s/ap/20080821/ap_on_re_eu/spain_airport_accident , se pare ca MD-urile de la Spanair sunt cam bombe cu ceas sau poate toate MD-urile sunt ( azi iar m-a stresat MD-ul de la Dubrovnik cand a aterizat la Cluj a sunat de parca era un MIG21 in lupta cu sunetul) deoarece Sambata un alt Md-82 de la Spanair () se poate sa fie acelasi) a avut probleme tot in zona insulelor Canare dar de data asta cu ambele motoare.........
Sus In jos
Continut sponsorizat





Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Accident pe aeroportul Barajas
Sus 
Pagina 2 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Accident aviatic in Iran langa aeroportul din Teheran
» AEROPORTUL HENRI COANDA/OTOPENI - STIRI - DISCUTII
» Madrid - Barajas (MAD / LEMD)
» Accident YR-5149
» Spanair Crash Result Of Human, Technical Error

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: