ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Accident pe aeroportul Barajas

In jos 
+21
ovidiu51
Virusu
VIC
CDA
llobregat
free_flow77
Spark
Voicu
Dylan
Heaven
gabi-737
RATus
Lyvyoo
laurus
mario antonio
kill3r999
arianne
valavia
Red13
aegean
bobocell
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyJoi 21 Aug 2008, 15:14

Acesta e ,,profesionalismul" celor de la ambasada noastra. M-am uitat si eu pe lista si 90% dintre numele pasagerilor sunt hispanice. Oricum, acel nume, Ciprian Carmen, e romanesc dupa cum ne putem da seama. Poate isi vor da si ei silinta de a verifica macar ATAT.
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyJoi 21 Aug 2008, 15:49

bobocell a scris:
Acesta e ,,profesionalismul" celor de la ambasada noastra. M-am uitat si eu pe lista si 90% dintre numele pasagerilor sunt hispanice. Oricum, acel nume, Ciprian Carmen, e romanesc dupa cum ne putem da seama. Poate isi vor da si ei silinta de a verifica macar ATAT.

Au anuntat la radio , ca " Ciprian Carmen " nu este numele complet scris pe site al persoanei , si este de origine spaniola.
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyJoi 21 Aug 2008, 16:59

da, acum am auzit si eu. Ce bine. Dumnezeu sa ii ierte pe toti din avion. Sad

Compania Spanair, care detine avionul MD-82 care s-a prabusit la Madrid, provocand moartea a 153 de persoane, respinge acuzatiile de neglijenta care i-au fost aduse.

Potrivit presei spaniole, s-au inregistrat "dificultati de functionare" ale companiei, iar importantul cotidian El Mundo nu a ezitat sa titreze pe pagina intai: "Criza companiei Spanair duce la tragica moarte a 153 de oameni", evocand intr-un editorial si o posibila "neglijenta criminala", relateaza AFP.

Compania spaniola, care din 2003 este filiala transportatorului scandinav SAS si pe care firma scandinava a incercat in zadar sa o vanda inca de la inceputul anului, a anuntat in iulie disponibilizarea a aproximativ un sfert din efectivele sale, dupa ce a inregistrat pierderi mai mari de 50 de milioane de euro in primul semestru al anului.

Potrivit cotidianului El Pais, pilotii Spanair au dat publicitatii miercuri, cu putin inainte de accident, un comunicat care critica "haosul organizational" si "gravele deficiente" din functionarea companiei, amenitand cu inceperea unei greve.

Textul denunta mai ales "presiunile" exercitate de conducerea firmei pentru ca "echipajul si personalul responsabil cu mentinerea aparatelor sa nu urmeze intocmai normele" uzuale de functionare, scrie El Pais.

"Tot ce am facut cu acel avion am facut respectand regulile si normele" aviatiei civile, a declarat joi intr-o conferinta de presa la Madrid directorul general al Spanair, Marcus Hedblom.

"Trebuie sa asteptam rezultatele anchetei, pentru a afla exact ce s-a intamplat", a adaugat el.

Ministrul spaniol pentru Infrastructuri, Magdalena Alvarez, a subliniat joi ca serviciul tehnic al Spanair "si-a asumat responsabilitatea" atunci cand a autorizat plecarea avionului dupa ce pilotul esuase in prima incercare de decolare.

Spanair a precizat ca pilotul a semnalizat o problema de etanseizare sub cabina pilotilor, problema care a fost rezolvata inainte ca avionul sa primeasca autorizatia de plecare.

Cutiile negre, aparent intacte, au fost recuperate joi, iar anchetatorii au inceput analizarea lor.

Premierul spaniol Jose Luis Rodriguez Zapatero a promis joi ca va fi efectuata o ancheta ampla si rapida pentru a se stabili cauzele accidentului aviatic, cel mai grav incident de acest gen din Spania in ultimii 25 de ani.

Sursa: Ziare.com
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyJoi 21 Aug 2008, 23:39

pentru cine are nelamuriri cu privire la siguranta aeronavelor de tip MD-80 in linkul de mai jos o sa gasiti o statistica foarte interesanta:

http://www.airdisaster.com/statistics/

pentru cine nu are chef sa citeasca, MD-80 e pe locul 2 la rata de accidente fatale in lume dupa Saab340
( pentru statistici NU sunt luate in seama deturnarile si sunt luate in calcul doar accidentele cu fatalitati iar fiecare aeronava are un scor care reprezinta nr de accidente fatale per milion de zboruri )
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyVin 22 Aug 2008, 00:04

Statistica ca statistica dar parerea mea ca trebuie luate in calcul si incidentele care ar fii putut sa pericliteze viata pasagerilor, de ex. am pus un link mai sus in care cei de la Spanair au confirmat ca Sambata un MD a aterizat de urgenta in Lanzarote( tot in Canare) cu probleme la ambele motoare si nu erau siguri daca nu cumva este acelasi avion..... Statistic vorbind este unicul avion care imi da emotii cand aterizeaza la cluj si eu sunt vizavii de terminale si asta din cauza modului infiorator de emisii sonore, alte pasari se aud foarte vag fiind complet acoperite de ragetele camioanelor....

ceva similar in sensul cedarii motoarelor.... : http://www.airdisaster.com/photos/hk-4374x/photo.shtml
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptySam 23 Aug 2008, 13:45

Noutati mai sunt? Pentru ca la radio ziceau ca totusi motorul nu a explodat din inregistrarilor video si ca ar fii altele ( nu au zis) cauzele si ca un motor nu putea sa il duc la prabusire........
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 44
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptySam 23 Aug 2008, 15:12

Ieri am citit in El Pais ca AENA (Aeropuertos Espanoles y Navegacion Aerea) ar sustine ca exista o inregistrare video cu o camera de-a lor de la aeroport in care se observa ca avionul s-a desprins de pista,a urcat putin si apoi s-a prabusit,acesta fiind momentul in care a luat foc si s-a dezintegrat;ei spun ca nu se obseva nimic la motor in momentul decolarii...
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptySam 23 Aug 2008, 17:23

Experţi în domeniul aeronauticii, citaţi de presa spaniolă de vineri, contrazic primele mărturii difuzate după accidentul aviatic de miercuri de la Madrid, referitoare la izbucnirea unui incendiu la motorul stâng al aparatului.

Imaginile înregistrate de Direcţia aeroporturilor spaniole (Aena), care nu au fost difuzate, nu indică existenţa nici unui incendiu la nivelul motoarelor avionului MD-82 al companiei Spanair, afirmă cotidianul El Pais. "Avionul s-a ridicat de la sol, apoi s-a prăbuşit şi a luat foc", adaugă ziarul.

Directorul Aviaţiei Civile, Manuel Bautista, a declarat că la bordul aparatului au existat mai multe disfuncţii, iar "o problemă la unul dintre motoare nu poate fi cauza unui accident".

"Dacă se adaugă şi alte motive, avionul poate cădea", a precizat el, citat de El Pais.

Surse apropiate anchetatorilor au afirmat, pentru cotidianul ABC, că avionul nu a avut suficientă putere la decolare.

Cotidianul El Mundo, susţine, citând surse din cadrul aviaţiei civile, că piese din motorul stâng al avionului s-au desprins şi au avariat cârma din coada avionului, provocând dezechilibrarea acestuia şi căderea aparatului.

Directorul general al companiei Spanair, Marcus Hedblon, a declarat, joi, că toate intervenţiile asupra avionului "au respectat regulile şi normele". Spanair a recunoscut că pilotul semnalase, înainte de decolare, supraîncălzirea unei prize de aer, dar problema fusese "rezolvată conform reglementărilor".

Aparatul MD-82, care urma să ajungă la Las Palmas, în arhipelagul Canare, s-a prăbuşit miercuri, la decolare, într-un accident soldat cu moartea a 153 de persoane.

SURSA: Mediafax
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptySam 23 Aug 2008, 19:09

ma dispera speculatiile astea cretine ale presei si marturiile elevate ale diversilor datatori cu parerea. Personal cred ca astia din presa au o lista cu tot ce poate merge gresit la un avion si pe rand smulg marturii de la tot felul de oameni ca sa mai scoata cate un articol...

eu personal astept ceva concret cu dovezi etc sau un raport oficial.. nu marturia femeii de servici din aeroport.
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptySam 23 Aug 2008, 22:36

sa speram ca apare un video cu cele intamplate .. sigur prabusirea se afla filmata pe vre-o camera
Sus In jos
Spark
Airport Level
Airport Level
Spark


Numarul mesajelor : 60
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyDum 24 Aug 2008, 02:34

Cel mai grav accident din ultimii 25 de ani? Ala de acum 25 de ani a fost cand s-au ciocnit cele 2 747 Pan Am, respectiv KLM pe pista din, atentie, Las Palmas. Oricum e grav ce s-a intamplat acum, iar parerea mea e ca aproape sigur a fost vina cuiva, nu doar a motorului. Pacat de atatia oameni morti Sad.
Sus In jos
Red13
Moderator
Red13


Numarul mesajelor : 715
Varsta : 41
Localizare : De Ronde Venen
Data de inscriere : 12/06/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyDum 24 Aug 2008, 08:56

Spark a scris:
Cel mai grav accident din ultimii 25 de ani? Ala de acum 25 de ani a fost cand s-au ciocnit cele 2 747 Pan Am, respectiv KLM pe pista din, atentie, Las Palmas.

Nu vreau in nici un caz sa-l fac pe desteptul, dar incidentul cu PanAm si KLM a fost pe insula Tenerife, nu pe pista din Las Palmas, care este pe insula Gran Canaria.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyDum 24 Aug 2008, 09:24

Spark a scris:
Cel mai grav accident din ultimii 25 de ani? Ala de acum 25 de ani a fost cand s-au ciocnit cele 2 747 Pan Am, respectiv KLM pe pista din, atentie, Las Palmas. Oricum e grav ce s-a intamplat acum, iar parerea mea e ca aproape sigur a fost vina cuiva, nu doar a motorului. Pacat de atatia oameni morti Sad.
...si chiar daca ar fi fost "vina motorului" motorul ala trebuie verificat si raz-verificat de tehnici.....mai ales daca echipajele care au zburat cu avo respectiv inainte au "simtit" ceva in neregula in functionare. sa nu mai vorbim de faptul ca, dupa cate am inteles tot atunci mai avusesera o tentativa, doua de decolare. de aceea se face revitalizarea aeronavei... pentru care cineva RASPUNDE cu capul! vezi accidentul de la balotesti cu YR-LCC. cica acolo ar mai fi fost niste chestii, nu stiu daca va aduceti aminte.... drept sa va spun eu pana zilele trecute nu auzisem de treaba asta;probabil ca daca era ceva in neregula se mai vorbea.de aceea nu-mi prea vine sa cred No
http://www.aviatia.ro/balotesti/media/Ziua_DD_MM_YYYY.jpg
si pana la urma am inteles ca nu a fost numai vina motorului. ar fi avut ceva probleme si cu flaps-urile.... si uite asa se-ntampla nenorociri........fiindca se aduna toate si alea toate se dau pe una....exemple mai sunt.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyDum 24 Aug 2008, 10:07

Spark a scris:
Cel mai grav accident din ultimii 25 de ani? Ala de acum 25 de ani a fost cand s-au ciocnit cele 2 747 Pan Am, respectiv KLM pe pista din, atentie, Las Palmas. Oricum e grav ce s-a intamplat acum, iar parerea mea e ca aproape sigur a fost vina cuiva, nu doar a motorului. Pacat de atatia oameni morti Sad.

Gresit accidentul a fost in Tenerife http://en.wikipedia.org/wiki/Tenerife_disaster dar in mod normal ambele ar fii trebuit sa aterizeze in Las Palmas in Gran Canaria....... Se pare asa cum am mai zis mai sus ca problemele la motoare deja sunt clasice la Spanair deoarece sambata trecuta un alt MD de3 al lor a aterizat de urgenta in Lanzarote ( tot Canare) cu probleme la motoare....
Sus In jos
free_flow77
Flight Level 200
Flight Level 200
free_flow77


Numarul mesajelor : 209
Varsta : 31
Localizare : Timisoara/South Bend
Data de inscriere : 23/06/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyDum 24 Aug 2008, 12:34

trist incidentul:| Sa speram ca vor da imaginile filmate de camerele de supraveghere ale aeroportului...Se stie si ca Spanair are probleme financiare si se speculeaza ca motorul care a explodat era defect, insa nu au avut bani sa il schimbe...Din cate am inteles, inainte de decolare sau intors de vreo 2 ori pe platforma pentru niste revizii, dar nici un pasager nu a coborat din avion...La stiri au aratat ca un pasager a intarziat cu 3 minute la check-in, cred, si nu lau mai imbarcat...minuni dinastea mai rar. Anul trecut in primavara am zburat cu Spanair cu un MD-87 si a fost destul de ok...insa nu cred ca voi mai avea curajul sa urc in vreun MD Shocked In plus saptamana asta plec in gran canaria, din viena in schimb Shocked ... maicamea, care siasa nu suporta sa zboare, cand o auzit de accidentu asta mai rau sa speriat...mai ales ca se indrepta tot acolo:|... In fine, eu sper sa se afle motivul dezastrului si probabil va aparea in cativa ani la NCG ori la Air Crash Investigations ori la Seconds from Disaster.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyDum 24 Aug 2008, 13:29

Cine ma cunoaste stie ca am retineri la zborul in avioane cu pasageri, tot timpul ascult motoarele, sunt atent cand se schimba coluarul de zbor, la procedurile de decolare / aterizare si caut constant lucruri care sunt anormale.

Cu toate acestea, consider ca e gresit sa te feresti de un tip de aeronava bazandu-te pe impulsivitatea urmata dupa un accident de genu asta. Am postat si mai devreme si a fost luata in gluma statistica conform careia MD-ul este unul din cele mai sigure avioane de pe cer. Nu vreau sa apar aeronava sau compania de aviatie, pentru ca si eu aveam o parere proasta despre md pana curand. Dar cred ca trebuie sa revenim cu picioarele pe pamant si sa judecam corect aeronavele si companiile aeriene din lume, doar pana la urma stim mai multe de aviatie decat cei ce privesc stirile de la ora 5, nu? Si atunci trebuie sa ne ferim de o combinatie de aeronave si companii care se vede ca intind coarda. Mai ales dupa ce-am fost la barcelona la aeroport si am vazut in 4 ore 20 de aeronave spanair cred ca firma asta, chiar daca are probleme financiare trebuie vazuta ca una profi pana la proba contrara. Sunt alte companii mai nesigure , in special cele specializate pe chartere care au aeronave putine si compromisuri multe.. de alea trebuie sa ne ferim (daca e sa ne ferim de ceva).

Tot pe site-ul care publica statistica cu MD-ul era o statistica f interesanta conform careia sansele de accident ( 1 la X milioane de obicei ) se inzecesc daca e vorba de o calatorie cu o companie sau ruta charter.

poate a fost un pic offtopic, dar ideea in mare e sa asteptam rezultatele sa vedem exact cine a fost de vina inainte sa scriem prin ziare aproape cu litere ingrosate ca spanair n-are bani si face compromisuri, sau inainte sa judecam textele alea.
Sus In jos
free_flow77
Flight Level 200
Flight Level 200
free_flow77


Numarul mesajelor : 209
Varsta : 31
Localizare : Timisoara/South Bend
Data de inscriere : 23/06/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyDum 24 Aug 2008, 13:57

RATus a scris:
Cu toate acestea, consider ca e gresit sa te feresti de un tip de aeronava bazandu-te pe impulsivitatea urmata dupa un accident de genu asta.
E intradevar gresit sa te feresti de o aeronava anume, de ferit sunt companiile care au in general probleme. MD-urile miau placut mereu si pot spune clar ca sunt exceptionale din multe puncte de vedere insa parerea mea este ca deja au ajuns "la o varsta" si consider ca era lor e cam depasita...totusi au iesit de 10 ani din productie si companii ca American Airlines (care detine 300 astfel de aeronave), Alitalia sau Spanair le folosesc inca pe multe dintre rutele lor...Poate incidentele din ultimii ani vor trezi companiile aeriene, desi din pacate mereu trebuie sa moara sute de oameni pana sa se schimbe ceva.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyDum 24 Aug 2008, 14:19

Sunt intr-adevar batrane, dar batran e si 707-le prezidential al nostru sau avioanele folosite la marfa. Cu intretinerea corespunzatoare durata de viata a generatiei curente de aeronave de pasageri este nelimitata. Si nu o zic eu, ci tinerii de la discovery etc. Smile
Sus In jos
Lyvyoo
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 53
Data de inscriere : 17/04/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyDum 24 Aug 2008, 14:28

free_flow77 a scris:
Poate incidentele din ultimii ani vor trezi companiile aeriene, desi din pacate mereu trebuie sa moara sute de oameni pana sa se schimbe ceva.

Din pacate trezirea asta inseamna cateva zeci...sute de milioane de euro cheltuite pt inlocuirea lor... deci prea curand nu se va intampla nimic spectaculos!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyDum 24 Aug 2008, 14:56

Pentru ca eu sunt dintre cei care huleste MD-ul si paote multe din cele spuse de Ratus mi se adreseaza sau cred ca mi se adreseaza spun ca imi place ca desen foarte mult MD-ul dar din pacate mi se pare un avion depasit de evenimente si poate si de situatie in unele cazuri..... Este un desen frumos dar in acelasi timp este un avion foarte vechi si foarte putin modernizat si oricat de mult se poate prelungii durata de viata a unui avion faptul ca are nevoie de enorm de multa pista faptul ca urla de te sperie mi se pare logic sa nu vreau sa sa zbor cu el si asta am spus-o si ininte de accidentul acesta. Cat despre acest accident Spanair care parerea mea ca oricat de multe avioane au si cat le zboara problemele financiare isi spun cuvantul si in intretinere pentru ca in decurs de cateva zile au avut doua incidente serioase unu cel de la Madrid si altul in Canare in Lanzarote deci...... ceva este cu probleme la aceasta companie . Despre ce spune presa........ este ca orice spus de presa SENZATIONAL si nimic altceva si chiar ma mira ca nu au declarat ca au murit 2-300 de pasageri..... si tot presa a spus ca un motor a explodat dar de explodat a explodat doar ce au spus ei pentru ca inregistrarile nu confirma acest lucru si daca ar fii sa ne lom dupa presa ca a cazut ca un bolovan iarasi un motor explodat nu il da de pamant si cu un singur motor trebuia sa reuseasca ceva sa nu moara atata amar de lume... cine stie poate ca in timp se va stii cauza exacta a acestui accident.

Ratus repet Statistica respectiva se bazeaza pe accidente grave din cate am inteles eu ( poate gresesc sau poate ca nu am inteles cum trebuie asa cum s-a mai intamplat ) dar din cate am vazut acolo sunt cuprinse doar accidentele grave nu si cele mai putin grave care nu au implicat victime. Parerea mea este ca o statistica exacta poate fii facuta doar coroborand toate accidentele indiferent de gravitate si atunci vom stii exact care este cel mai sigur . De exemplu am gasit undeva pe net( un site care parea avizat in materie de aviatie ) sau pe NGC ca Lockheed L-1011 TriStar nu a avut nici un incident si este cel mai sigur avion ce a fost construit ceea ce nu este deloc adevarat asa ca ..... statistica este doar statistica si doar atat....



Am cam trecut deja de subiect dar........
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyDum 24 Aug 2008, 16:55

sincer, cred ca-i prima oara cand simt ca pot discuta cum trebuie pe un forum treburi de genu asta, si tot prima oara cand vad ca nu s-a ajuns la discutii mai "aprinse". Poate exagerez un pic , dar asta-i unul din lucrurile care ma tin pe forumul asta Smile ( si care m-a impiedicat sa stau pe alte forumuri de aviatie).

Referitor la statisticile alea, adevarul e ca atunci cand stau in capatul pistei cu kkk si vad cum se chinuie md-ul sa se opreasca pana la noi, sau cand il aud cum rage inainte sa decoleze, ma bucur ca nu-s in el Smile. Probabil l-ar ajuta si o statistica mai cuprinzatoare, sau poate nu. Dar cu informatiile ce le am acuma tind sa tin partea aeronavei in favoarea imaginii aiurea care a rezultat din accidentul asta.

DAR, cu md-ul de mult am zis ca nu o sa zbor ca si pasager, ci doar o data ca sa vad cum e ca experienta. Oricum, repet, mai speriat sunt de companiile mici / charter decat de aeronava.

Ca exemplu, as alege oricand sa zbor cu md-ul + spanair in loc sa zbor cu mdul + Jetran.
Sus In jos
free_flow77
Flight Level 200
Flight Level 200
free_flow77


Numarul mesajelor : 209
Varsta : 31
Localizare : Timisoara/South Bend
Data de inscriere : 23/06/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyDum 24 Aug 2008, 17:06

RATus a scris:
Sunt intr-adevar batrane, dar batran e si 707-le prezidential al nostru sau avioanele folosite la marfa. Cu intretinerea corespunzatoare durata de viata a generatiei curente de aeronave de pasageri este nelimitata. Si nu o zic eu, ci tinerii de la discovery etc. Smile
Adevarat graiesti tu:)) dar, dupa cum ai precizat si tu, intretinerea CORESPUNZATOARE Very Happy prelungeste durata de viata a unei aeronave sau orice altceva...dar accidentele care se petrec dovedesc clar ca sunt mentinute intro stare jalnica uneori si ignoranta unor oameni (in cazul Spanair pt ca nu au schimbat motorul fiind totusi constienti ca acesta era problematic) duce la pierderi de vieti omenesti. Si la capitolul sa avem grija de companiile charter e iarasi discutabil pt ca si Tarom, Carpatair (companii totusi respectabile parerea mea...) opereaza in sistem charter si sunt destul de sigure (nu dati va rog exemplul accidentului din iarna de pe otopeni pt ca nu a fost vina Tarom:D).
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyDum 24 Aug 2008, 17:07

Am zburat de 4 ori cu Alitalia MD-82 si toate au fost experiente neplacute. Vechi,imbacsite imputite, vopsea scorojita pe motoare etc.
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
free_flow77
Flight Level 200
Flight Level 200
free_flow77


Numarul mesajelor : 209
Varsta : 31
Localizare : Timisoara/South Bend
Data de inscriere : 23/06/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyDum 24 Aug 2008, 17:21

Si eu am zburat de 2 ori cu Alitalia md-82, insa mi sau parut ff ok. Curatenia nu a fost tocmai excelenta insa parerea mea e ca sunt mai confortabile decat B737, mai spatioase si foarte silentioase (in partea din fata a avionului:)) )
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 EmptyDum 24 Aug 2008, 17:52

Oi fi prins un avion mai bine intretinut:))
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Continut sponsorizat





Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accident pe aeroportul Barajas   Accident pe aeroportul Barajas - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Accident pe aeroportul Barajas
Sus 
Pagina 3 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Accident aviatic in Iran langa aeroportul din Teheran
» AEROPORTUL HENRI COANDA/OTOPENI - STIRI - DISCUTII
» Madrid - Barajas (MAD / LEMD)
» Accident YR-5149
» Spanair Crash Result Of Human, Technical Error

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: