ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Sondaj despre calitatea forumului

In jos 
+10
mckingtom
GAC
MRares
shouriken
mihaiatanasie
YR-197
Virusu
kampfmaschine
liviu.dnistran
Boeing777-300
14 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Cum credeti ca a evoluat forumul in ultimii doi ani?
A evoluat f bine
Sondaj despre calitatea forumului Vote_lcap7%Sondaj despre calitatea forumului Vote_rcap
 7% [ 2 ]
A stagnat
Sondaj despre calitatea forumului Vote_lcap39%Sondaj despre calitatea forumului Vote_rcap
 39% [ 11 ]
Forumul a involuat
Sondaj despre calitatea forumului Vote_lcap54%Sondaj despre calitatea forumului Vote_rcap
 54% [ 15 ]
Total voturi : 28
 
Sondaj inchis

AutorMesaj
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyMar 29 Iul 2014, 21:27

Hai sa vedem cum stam la capitolul asta. In orice comunitate de genul asta e important ca periodic sa avem un sondaj, o evaluare din partea celor care contribuie.
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyMier 30 Iul 2014, 16:09

Eu sunt curios cum se defineste aceasta "calitate", oricum ar fi ea, in crestere sau in descrestere.
Ce insemna de calitate inainte si ce nu mai e de calitate acum...

Eu as spune ca a crescut foarte mult calitatea fotografiilor, calitatea limbajului folosit si in general calitatea membrilor forumului.

Inteleg ca unii dintre membri se simt jigniti atunci cand li se atrage atentia ca se poate mai bine cand vine vorba de fotografii... Va reamintesc faptul ca avem colegi de forum care au fotografii reusite facute cu aparate compacte sau bridge-uri. Cred ca nu mai e asa de greu sa incerci sa faci o poza simpla sa fie dreapta, sa aiba o incadrare decenta, sa nu fie miscata sau sa nu fie nesimtit de granulata... Cu orice DSLR entry level se pot obtine fotografii bune (ma refer aici la spotting, nu la mitinguri sau avioane militare sau artisticarii fotografice). De asemenea, v-as ruga sa dati un ochi si pe alte forumuri de fotografie de la noi sau de afara. Incercati sa vizitati forumul Nikonisti de la noi sau spfl.pl/forum de la colegii polonezi. Incercati sa dati un Google Translate sa vedeti la colegii polonezi critica la fotografii... Noi suntem mici copii... Daca vrem sa crestem macar calitatea fotografiilor, trebuie sa ne invatam sa acceptam critica... Nu cred ca e nimeni rau intentionat cand critica o poza. Fotografia este subiectiva pana la urma si nu ne-am nascut nici unul experti in fotografie. Daca ne-am luat un DSLR nu inseamna ca detinem adevarul absolut (asta e valabil si la cei criticati si la cei care critica).

Legat de calitatea membrilor si a limbajului, eu iar cred ca s-a crescut nivelul... Desi au mai fost raspunsuri date la repezeala, s-a evitat in general polemizarea inutila... Nu cred ca este vreo persoana care sa fi fost rau intentionata cu vreun NOU membru. Am subliniat nou, pentru ca unii nu sunt asa de noi pe cat par... Nu cred ca isi doreste nimeni sa aiba in permanenta un gica contra sau o persoana cu dizabilitati gramaticale si de ortografie evidente in preajma... S-a incercat limitarea folosirii limbajului gresit gramatical si nu e de ascuns faptul ca am incercat sa dam la o parte membrii cu un comportament neadecvat sau care au creat probleme prin limbajul lor sau prin comportamentul lor la unele evenimente la care ne-am intalnit. Nu imi e rusine de acest lucru si nu cred ca ar trebui sa se simta nimeni jignit de acest lucru... Cred ca acest comportament e valabil indiferent de ce grup de persoane vorbim... E o reactie naturala pana la urma si o intalnim zi de zi in grupurile din care facem parte... Faptul ca avem in comun pasiunea pentru aviatie nu ne da dreptul sa fim mai nesuferiti cu restul membrilor din grup si nici nu ne obliga pe noi ca membri ai grupului sa acceptam orice pasionat de aviatie. Putem colabora in continuare ca pasionati de aviatie, dar atata timp cat vor aparea comentarii deplasate si tentative de a "iesi deasupra" cu orice pret, nu cred ca mai este loc de intors...

Stiu ca sunt "admin" si ca unii se vor uita la mine ca la un "stapanitor" care se arunca asupra supusilor dar vreau sa va atrag atentia asupra faptului ca abia saptamana trecuta am facut 4 ani de cand sunt pe forum... Daca credeti ca mi s-a urcat la cap, pot sa va rog sa va uitati in postarile mele din ultimii 4 ani si sa vedeti daca am avut vreodata iesiri nefondate sau daca am continuat sa instig lumea la povesti inutile... Nu spun ca eram si eu entuziasmat la inceput si am fost uneori luat la suturi, dar faptul ca inca sunt in zona si fac fotografii in continuare demonstreaza unde poti ajunge daca ai bun simt si faci treaba de calitate...
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyJoi 31 Iul 2014, 00:21



Liviu.Dnistran
Vrei sa definim calitatea? Inteleg intrebarea, e legitima. Calitatea forumului in acceptiunea intrebarii sondajului se refera la calitatea discutiilor, a pozelor, a moderarii, a activitatii formului in general (initiative, concursuri, modernizare).
Cred ca votantii au inteles aspectele astea si au votat in cunostiinta de cauza.
Punctual nu am vazut nici un raspuns de la voi pe problemele ridicate. Ti le enumar inca o data:
1 o informare referitor la postarea pozelor. Recomandari de site-uri.
2 curetenie a topicurilor ramase fara continut, acolo unde pozele au disparut.
3 un concurs periodic ptr a motiva membrii sa posteze poze si sa voteze. Daca faci forumul mai interactiv e clar ca e probabil sa iasa din starea asta de lancezeala si de izbeliste.m
4 un sondaj periodic de evaluare, pareri de la membrii. Un brainstorm de idei si sugestii.

Toate astea sunt in beneficiul vostru. Daca vreti sa aveti poze care sa ramana pe forum, informati membrii ce posibilitati au. E o simbioza, beneficiaza si forumul si cel care alege sa investeasca timp si efort in poze. Tu ca forum ai o obligatie sa maximizezi acest efort al membrilor.
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyJoi 31 Iul 2014, 11:19

Boeing777-300 a scris:



Punctual nu am vazut nici un raspuns de la voi pe problemele ridicate. Ti le enumar inca o data:
1 o informare referitor la postarea pozelor. Recomandari de site-uri.
2 curetenie a topicurilor ramase fara continut, acolo unde pozele au disparut.
3 un concurs periodic ptr a motiva membrii sa posteze poze si sa voteze. Daca faci forumul mai interactiv e clar ca e probabil sa iasa din starea asta de lancezeala si de izbeliste.m
4 un sondaj periodic de evaluare, pareri de la membrii. Un brainstorm de idei si sugestii.

Hello Mircea si oricine este interesat, incerc sa raspund punct cu punct :

1. S-a semnalat deja, zic eu, si cred ca este de acum conoscut de catre toti membrii ca : hosturile gratuite pot avea limitari de afisare in timp a fotografiilor si ca in timp se pot schimba T&C. Tocmai din cauza asta orice membru care posteaza fotografii este incurajat sa caute cea mai buna solutie. Ca o recomandare gratuita a fost enumerat flickr, fara ca site-ul in cauza sa fie obligatoriu.
2. Curatenie in topicuri si mesaje - este una dintre chestiile care mi-au placut si care cred ca a placut tuturor pe forumul asta. A se vedea ca am deschis un topic aici : https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/t7771-de-semnalat-catre-moderatori-posturi-care-trebuie-editate  Suntem o comunitate, hai sa contribuim cu totii la semnalari si lucrurile se vor regla.
3. Concurs periodic nu s-a mai facut de cand cu lipsa interesului pentru cele organizate de arianne. Daca interesul a reaparut.... de ce nu ? Ce concurs ati prefera ?
4. Sondaj periodic.... eu cred ca nu e necesar si cel mai bine este ca atunci cand ceva nu functioneaza sa vorbim si intr-un fel sau altul sa amelioram (cu totii cei care facem parte din comunitate).
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyJoi 31 Iul 2014, 11:28

Am si eu o nelamurire. Cum se face progresul real? prin tambalau? ce inseamna stagnare si declin? Mie mi se pare ca in dulcele spirit romanesc se asteapta sa dea autoritatile o galeata de refresh la forum. Adica vorba aia, cam nasol ca am curtea inundata, unde-s jandarmii cu lopetile?

Pai un forum e un soi de comunitate din ce pricep eu. si o comunitate e formata din indivizi, care, daca au acelasi tel trag toti in aceeasi directie. Eu sunt aici din primele zile si am vazut forumu asta in toate fazele si etapele lui. De la entuziasmul de inceput, la momentul de crestere cand eram dependent de ce e aici, apoi la momentul de primadoneala cand unii deja se simteau mai experti decat altii, cand altii erau mai cunoscatori decat altii si cand au inceput sa dea pe afara orgoliile.

De ce stagnare si de ce declin? pai hai sa ne uitam ce a iesit din forumu asta. In primul rand au iesit alte forumuri. Au iesit oameni care au venit bibani cu o sapuniera (ca si mie de altfel) si care au invatat sa faca fotografie de aviatie. Au iesit oameni care nu stiau sa faca diferenta intre un boing si un an-2 si care acum poate lucreaza in aviatie. Dar au iesit si multe certuri si scandaluri doar pentru ca nu-i asa? americanu foreaza noi ne batem cu fortele de ordine.

Asta e una din chestiunile pe care eu nu am putut sa le inteleg niciodata. De unde aversiunea asta fata de moderatori, admini, fotografi, etc? Adica nu e ca si cum cei enumerati au venit si au zis unuia care e de 2 zile pe forum: alo baiatu ochii la mine ca io-s tata si sefu la poze de aviatie! Cred ca multi pot confirma ca au fost ajutati de cele mai multe ori cu sfaturi si pareri chiar daca pe privat si nu pe forum. Si mai e o chestie, regulamentele, termenii si conditiile sunt acolo pentru toata lumea, si nu e de datoria nimanui sa le explice unui membru nou. Nu stii, pui mana si citesti. Din cer nu cade nimic. pentru ca povestea asta ca, cineva trebuia sa anunte ca pozele nu stiu ce sau linkurile nu stiu cum e usor trasa de par. Fratilor, nu mai asteptati sa vina jandarmii sa scoata apa din curte!

Problema se transeaza simplu in ce ma priveste, citesti regulile de baza: nu pricepi -> intrebi, nu ti se raspunde instant -> astepti, ti se raspunde ca hai sictir -> te revoltezi, ti se spune cu frumosu si tot nu faci ce trebuie -> hai sictir! si tot asa. E un fel de schema logica si de bun simt. Dar vorba aia, nu poti sa-i salvezi pe toti!

De ex, eu nu am mai pus poze la modul constant de mult pe forum si exista si un motiv, nu am avut cand sa tot merg la pozat, sau am pozat tot aceleasi chestii si nu mai gasesc nimic interesant de postat din punctul meu de vedere. De ce nu mai pune lumea poze? pai nu mai pune lumea poze ca in primele zile pentru ca atunci fiecare era spotter el cu el si avea o baza de date de poze pe care abia astepta sa le arate lumii. Acum nu mai e, acum trebuiesc asteptate evenimentele sau zile la gard ca sa faci ceva noi si sa postezi.

Si ultima idee ca m-am cam lungit si simt ca oricum nu ajung nicaieri: hai sa punem mana pe lopeti si sa dam zapada la o parte! 777, salut initiativa cu poll-ul dar vreau sa cred ca daca tot l-ai facut sa tragem toti niste concluzii, vi si cu ceva constructiv dupa, gen un poll care sa ne invete ce ar face forumul asta mai exciting! ca daca pollul asta e doar asa sa voteze lumea si apoi sa strigam ca rospotters e de cacat si sa polemizam pana apar mustele, atunci nu e ok, e doar asa o treaba de 2 lei.

Suntem multi care am crescut cu forumu asta in materie de fotografie de aviatie (si de aviatie in general), si ar cam trebui sa ne aratam respectul unii fata de altii si chiar fata de forumu asta stagnant si in declin care a ajutat pe multi de-a lungul timpului.
Sus In jos
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400
YR-197


Numarul mesajelor : 799
Varsta : 62
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyJoi 31 Iul 2014, 12:18

Dupa mine(si doar dupa umila mea parere), mai Adrian, e ca si cum ai fi inchis subiectul!-nu imi inchipuiesc ce ar mai fi de comentat  Laughing 

P.S.-ar fi ceva: ce te legi de americani? esti cu Rusii ?  /CMENA  rendeer /
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyJoi 31 Iul 2014, 18:51

Prieteni, ma bucur ca, in sfarsit, dupa multa vreme s-a aprins o discutie aici. ASta inseamna ca forumul inca e viu, ca ne doare de el si ca suntem aici, cu suflet, chiar daca ne e lene sa postam. Drept consecinta mi-am permis ca pana la urma, dupa doua zile de gandire si citind toata campania electorala, sa votez, cu convingere, "foarte bine".
Totusi, indiferent de parerea fiecaruia si modul cum si-o exprima, sa ramanem impreuna cu gandul ca, vorba lui Adrian, toti am profitat si profitam intr-un fel (sau mai multe feluri) de munca sau macar de apartenenta la forum. Niciodata intr-un grup (in afara de Partidul Comunist sau Parlamentul Romaniei cand se discuta marirea salariilor alesilor) nu se inregistreaza unanimitate de opinii, dar sa fim optimisti: din contradictii se naste progresul. Ce e progresul ... ramane de studiat.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyVin 01 Aug 2014, 12:22

MESAJ DE MODERATOR

Salut si apreciez initiativa userului Boeing777-300 de a face un poll legat de calitatea forumului. Mi se pare o chestie constructiva si din care toti putem invata ceva si remedia ce se poate atata timp cat discutiile sunt constructive si la subiect.
Am sters o parte din mesajele din acest thread, dupa cum am mentionat intr-o postare anterioara, si am lasat cateva care chiar se refera la subiectul in discutie: calitatea forumului si cum poate ea fi imbunatatita.

Pentru a lamuri chestiuna si mai mult, si pentru a evita alte postari neplacute tin sa amintesc cateva din regulile acestui forum:
Citat :

2.1
c. comentarii deplasate la adresa altor membri care nu cunosc anumite aspecte, chiar daca unele pot parea foarte "banale"  si "simple";
d. atacuri la persoana, jigniri sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au publicat.

2.4. Nu sunt permise mesajele relevante doar pentru o singura alta persoana in afara de cel care scrie (de genul unui dialog in doi).

2.5. Mesajele trebuie sa respecte membrii forumului si pot combate cel mult opiniile acestora si nu persoanele. Nu sunt permise comentariile defaimatoare la adresa persoanelor membrilor. (Cu totii putem face greseli, afirmatii ilogice sau false, etc. si lucrurile acestea ne pot fie combatute si criticate, dar asta nu da dreptul nimanui sa ne caracterizeze pe forum cum suntem noi ca oameni: prosti, nesimtiti, etc.).

2.6. Mesajele trebuie sa fie strict pe tema subiectului/forumului.

Mentionez ca orice abatere in continuare de la aceste puncte, cat si de la regulamentul integral vor duce la stergerea mesajelor automat si fara avertizare anterioara.

De asemnea invit pe aceasta cale pe toti membrii care considera ca pot aduce chestiuni constructive sau orice altceva bun pentru aceasta comunitate sa vina cu initiativa si pareri, care vor fi luate in considerare, si in limita timpului si a tehincii puse in aplicare.

Va rog respectuos inca o data, ca discutiile cu caracter privat sa se faca in privat, chiar daca intre ele exista si chestii legate de acest subiect in cauza. Mesajele de genul celor sterse pana acum vor fi sterse automat si fara avertizare anterioara, cu mentiunea ca se va trece la sanctiuni ulterioare conform regulamentului. Daca se duc discutii in privat si in urma lor se ajunge la o concluzie constructiva pe aceasta tema, va rog sa le postati aici.

Si acum ca o nota personala as vrea sa mai zic un lucru pe care l-am mai zis: Doresc sa ne purtam civilizat, sa avem o atitudine demna de domeniul pe care il reperezentam prin fotografie, adica Aviatia. Cei care activam in acest domeniu stim cat de mari sunt orgoliile si cat de rapid se pot inflama spiritele din cauza asta. De aceea spun inca o data, hai sa ramanem pe subiect.

Forumul asta e important, dar mai important decat el si numarul de mesaje e comunitatea din spatele lui. Oamenii care fac fotografie de aviatie si care mi-au dovedit de fiecare data ca sunt alti oameni in realitate decat pe un forum. Daca respectam forumul si incercam sa il ajutam sa functioneze, inseamna ca ne respectam pe noi si pe ceilalti colegi fotografi de aviatie, chiar daca parerile noastre difera de cele mai multe ori aici sau in realitate.

Va multumesc, si va doresc o zi minunata!
Spor la fotografii bune!

Virusu
Moderator RoSpotters
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyVin 01 Aug 2014, 13:21

Salut si eu curatenia facuta si hai sa discutam pe puncte.

Un alt aspect este faptul nu poti sa dai un like la poze/posturi. Asta ar influenta si ar motiva participarea, plus ca e mai interactiv. Daca nu se poate un concurs de poze in fiecare luna, se poate macar alege poza/pozele cu cele mai multe like-uri.
Forumul, mi se pare, ca are nevoie de o fata noua si de o reorganizare.

LE: de asemenea, propun ca votul sa fie oprit dupa o saptamana si sa tragem concluziile de rigoare. Cine voteaza, este invitat sa posteze si motivele alegerii facute daca doreste si eventuale sugestii daca exista.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyVin 01 Aug 2014, 13:45

Boeing777-300 a scris:

Un alt aspect este faptul nu poti sa dai un like la poze/posturi. Asta ar influenta si ar motiva participarea, plus ca e mai interactiv.

Asta ar inlocui tonele de comentarii e genul "vai ce frumos, vai ce reusit"
Eu as vrea ca pe langa laude sa putem avea critici constructive, la obiect. Mie mi s-au respins odata niste poze la concursul rospotters, dandu-mi-se motivele. Sigur ca la inceput am spus niste "cucurigi", dar acele hibe erau reale si am inteles ce trebuie corectat. Asta e extrem de profitabil, pentru ambele parti: cel care a gresit poate invata sa corecteze (daca vrea), cel care judeca lucrarile altuia isi judeca cu mai multa atentie si propriile lucrari. (daca vrea).
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyVin 01 Aug 2014, 14:27

Boeing777-300 a scris:
Un alt aspect este faptul nu poti sa dai un like la poze/posturi.
Pe platforma actuala, din pacate, nu este posibil.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyVin 01 Aug 2014, 15:51

shouriken a scris:
Boeing777-300 a scris:
Un alt aspect este faptul nu poti sa dai un like la poze/posturi.
Pe platforma actuala, din pacate, nu este posibil.

Si care ar fi sansele sa se treaca la o platforma noua? Deja, stim ca asta e limitata, nu da posibilitatea la mai multe lucruri.
De ex. activity stream ar fi o alta functie ultila ptr a urmari forumul mai usor si a naviga printre diferite sectiuni.
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyVin 01 Aug 2014, 15:54

Platforma noua ar insemna forum nou, pornit de la zero. De aici nu putem obtine baza de date Sad
Sus In jos
MRares
Fotograf
MRares


Numarul mesajelor : 758
Varsta : 45
Localizare : Hell
Data de inscriere : 27/08/2011

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyVin 01 Aug 2014, 16:06

Mircea, nu sari in sus ca de data asta nu am chef de cearta! O platforma noua, stabila si care sa iti permita cat mai multe costa bani. Pentru acoperitul acestor costuri se impune institurea unei taxe  sau ceva de genul  pentru cheltuieli curente, hosting, upadete-uri si ce mai trebueie..... Interesant ar fi de vazut cati oameni ar fi dispusi sa sustina financiar forumul, dar este interesant de vazut cati ar fi dispusi sa sustina forumul si sa se supuna regulileor pentru ca asa cum stim toti, un roman care plateste(generalizam putin) are pretentia sa fie sef, serif sau orice alta minunatie de genu pentru ca el a platit! Platforma asta clar nu mai face fata si este perimata dar o platforma serioasa costa..... oare cati ar fi dispusi sa accepte google ads (eu unu folosesc Ad block plus deci nu vad nici o reclama) si sa le lase sa ruleze si chiar sa dea cate un click si sa se prefaca ca sunt interesati de ce ruleaza(un click ici, un click colo, putin de browsing prin pagina, chestii care aduc bani)? Problema este mult mai complexa decat merge sau nu merge.... Interesant ar fi de vazut daca suntem dispusi sa mergem mai departe, hosting free nu se pune problema, prea multe limitari, reclamele lor ...... hosting la cineva acasa iar nu se pune problema deoarece sunt si mai multe limitari ! oricum posibilitati de a ne facem singuri hostingul la poze nu exista sau eu nu vad sanse asa ca o sa trebuiasca in continuare folosite platformele existente dar ar trebui ca cineva sa verifice care sunt cele mai permisive si care nu se ocupa cu shift delete!

Solutii ar fi la toate, din pacate toate trebuie analizate, pierderea continutului, de aici este nasoala dar pana la urma, poate chiar pierdera ar fi o solutie buna! Si eu as prefera un buton de like, o interfata moderna..... dar....
Sus In jos
MRares
Fotograf
MRares


Numarul mesajelor : 758
Varsta : 45
Localizare : Hell
Data de inscriere : 27/08/2011

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyVin 01 Aug 2014, 16:07

shouriken a scris:
Platforma noua ar insemna forum nou, pornit de la zero. De aici nu putem obtine baza de date Sad

Liviu, nu se poate face un script.... ceva.... care sa..... intelegi ce vreau sa zic!
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptySam 02 Aug 2014, 21:36

shouriken a scris:
Platforma noua ar insemna forum nou, pornit de la zero. De aici nu putem obtine baza de date Sad

Ok, se poate dezbate un nou start.

Pentru mine e clar ca lumina zilei ca platforma asta e total depsita. Daca vrei progres tre' sa faci un upgrade periodic. Din 2008 de cand sunt membru, nu-mi aduc aminte sa fi avut asa ceva.
In comunicarea publica, indiferent de domeniu, trebuie sa tii pasul cu tot ce e nou, altfel mori incet-incet. Lipsa de activitate de aici e un semn clar in ce directie se indreapta forumul asta.

Sugestiile mele:

-platforma noua, daca se poate recupera baza de date bine, daca nu, asta e. Fara schimbare nu se poate.
-mijloace multiple de interactiune: sondaje, like-uri etc
-informari periodice, email-uri catre membrii
-concursuri periodice


Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyDum 03 Aug 2014, 10:17

apropo de platforma noua, nu s-ar putea face una si sa ramana si asta "in viata" ? adica sa nu moara, doar sa o facem read only. Si pe noua platforma sa continuam din punctul asta...
Sus In jos
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400
GAC


Numarul mesajelor : 967
Varsta : 47
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyDum 03 Aug 2014, 11:27

Exact asta propusesem si eu. Forumul asta sa devina unul de arhiva si cel principal sa fie cel nou, pe platforma noua.
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyDum 03 Aug 2014, 13:56

Virusu a scris:
apropo de platforma noua, nu s-ar putea face una si sa ramana si asta "in viata" ? adica sa nu moara, doar sa o facem read only. Si pe noua platforma sa continuam din punctul asta...

E posibil din punct de vedere tehnic?? Am vazut asa ceva la alte forumuri, care au un link la "Forumul vechi". Ar fi mare pacat sa aruncam la gunoi o activitate atat de ampla si atat de indelungata.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
mckingtom
Fotograf
mckingtom


Numarul mesajelor : 422
Varsta : 54
Localizare : Bern, Bucharest
Data de inscriere : 27/02/2008

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyLun 04 Aug 2014, 00:03

Daca cineva are timp si rabdare sa caute platforma de forum ideala pt noi, sa se uite aici:

http://www.softaculous.com/softaculous/apps/forums

Pot gazdui orice domeniu pe contul meu - let me know!
Sus In jos
http://www.crisan.ro
Geo
Fotograf



Numarul mesajelor : 602
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyLun 04 Aug 2014, 14:25

Eu nu cred ca o platforma noua va schimba in vreun fel lucrurile. Ar fi un fel de frectie la piciorul de lemn. Modul in care se prezinta forumul este unul foarte placut, de bun simt, fara briz-brizuri sau kitchuri. Ma refer la interfata si funtiile pe care le ofera, nu la continut - mesaje, poze, etc. Nu ne place, dar ar cam trebui sa acceptam ca interesul pentru postarea fotografiilor, sau a parerilor in mediul virtual s-a cam diminuat in ultimii ani. Sunt convins ca pasiunea pentru zburatoare si planespotting a ramas aceeasi, insa a cam trecut boom-ul forumistic, atins undeva in 2009-2010. A aparut, intre timp, si facebook-ul, care-i mai la indemana pentru unii (facebook killed the forum star, sau cum era melodia?), alte forumuri, despre care nu stiu prea multe si Photoavia. E normal sa scada activitatea pe forumuri, in general, nu doar aici.
E adevarat, unii, mai orgoliosi, s-au si certat, dar e normal sa se intample asta, ca doar e forum si fiecare e diferit in felul sau.

Am vazut ca s-a discutat mult pe tema pozelor disparute. Adevarul este ca...in momentul in care urci fotografii pe un site cu hosting gratuit, imageshack sau photobucket, de exemplu, trebuie sa te astepti ca mai devreme, sau mai tarziu, vor disparea. Pentru simplul motiv ca-i prea frumos sa fie adevarat. Si gratuit, pe deasupra. Si pe vecie. Noi, romanii, cred ca ne-am obisnuit sa luam totul gratis, daca se poate si asta-i si motivul pentru care s-au pierdut atatea sute, daca nu mii de poze. Va recomand Flickr, eu am cont acolo de prin 2010 si costa 20 si ceva de dolari pe an. Daca imparti la 12 luni, pretul e unul decent, zic eu. Pana acum, am varsat acolo vreo 10000 de poze, cam tot ce-am avut .jpg si n-au existat probleme.
Sus In jos
MRares
Fotograf
MRares


Numarul mesajelor : 758
Varsta : 45
Localizare : Hell
Data de inscriere : 27/08/2011

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyLun 11 Aug 2014, 17:19

Gata, a murit?
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyLun 11 Aug 2014, 22:39

Eu, unul, ma asteptam ca toti moderatorii macar sa-si spuna parerea, si daca e posibil sa vina cu niste idei, sugestii. Nu vad mare interes. Eu ma opresc aici. Votul a confirmat observatiile mele initiale......mai departe treaba tine de cei care au in grija forumul.

Am vazut ca mckington, a propus si a oferit o posibilitate de a alege o platforma noua, insa nimeni nu s-a sinchisit sa-i raspunda. E elegant sa raspunzi celor care vor sa te ajute intr-un fel sau altul.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyLun 11 Aug 2014, 23:15

Vad ca se cere parerea tuturor moderatorilor, asa ca ma simt dator...

B777, cred ca stii si tu ca dintre mods, doar Liviu Dnistran si Ratus, care nu mai e activ aici, pot avansa pe partea tehnica. Nu o pune, totusi, in carca tuturor.

In plus, suntem o comunitate, nu un trib cu lideri de la care se asteapta comenzi. Personal, am continuat sa postez poze pe forum, desi nu am mai primit atatea (spre deloc) "likeuri" si incurajari. De la tine nu am mai vazut in ultimul timp. Tu ce alta sugestie ai? Cred ca fiecare putem evalua calitatea forumului fara sondaje si majoritatea ar fi de acord cu un mic "facelift"...
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului EmptyMar 12 Aug 2014, 04:52



arianne a scris:
Vad ca se cere parerea tuturor moderatorilor, asa ca ma simt dator...

B777, cred ca stii si tu ca dintre mods, doar Liviu Dnistran si Ratus, care nu mai e activ aici, pot avansa pe partea tehnica. Nu o pune, totusi, in carca tuturor.

In plus, suntem o comunitate, nu un trib cu lideri de la care se asteapta comenzi. Personal, am continuat sa postez poze pe forum, desi nu am mai primit atatea (spre deloc) "likeuri" si incurajari.



Nu, nu stiu ca doar Liviu Dnistran poate avansa pe partea tehnica. Chiar si asa, o parere, o sugestie, de la fiecare moderator ar fi fost apreciata.
Suntem o comunitate?! Tocmai asta am semnalat, faptul ca nu prea suntem si discutii deschise nu prea au loc.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sondaj despre calitatea forumului Empty
MesajSubiect: Re: Sondaj despre calitatea forumului   Sondaj despre calitatea forumului Empty

Sus In jos
 
Sondaj despre calitatea forumului
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Mesaj de "la revedere" de la fondatorul forumului
» In Atentia Tuturor Membrilor Forumului
» Cum ati devenit membru al forumului ROMANIAN SPOTTERS
» Date statistice - traficul forumului Romanian Spotters
» Aeroportul Oradea - 2008

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: FORUM :: Organizare si functionare - Forum Organisation & Management :: Diverse-
Mergi direct la: