ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Tarom (RO / ROT)

In jos 
+109
mchidean
Tibi-LDR
zaco
46Pilot
FireEyes
Andrei_RC
fishbed
Voicu
valir
Celestin
Capt_Vio
conu gica
mishwall
cocolino
alex_xy
andrei1601
ovidiu51
ckristi
KOSTYK69
Gabinho
AIR06
fularU
stedan
v-twin
flysebi
dan guina
bogdan17
Valy
mariusoctavian1
Balki
oldblueeyes
VicMures
cavver
transporter
ugane
Todd is Back
GAC
lyonezul
mihairosioru
YR-197
NATO
Edi
alinteanu
Daniel
Doru Negru
k0b3
bogdan81
bumbutza
MRares
Griff
mario antonio
Dylan
Alex_tm
Virusu
shouriken
neagu_laurentiu
strainu
eugen
MrJack
Heaven
neobluenet
vishzu
rexx
ovivi
gabi-737
tepes_voda
C_man
llobregat
Vlad
Crid
mig29ovt
alexxxxx
fly_emirates
raduvisitor
nicu1980
b707nicolae
LeCCa
valavia
Skylink
cristi_avb
petrudimoff
arianne
kampfmaschine
dc9northwest
lrbc
Raduq
afusaru
DouglasMD11
nwzeu
geno
win_oradea
laurus
flightfear
Dumitru Fabian
atr_42_500
robert24
Thomas
Iulius
gaudi
Boeing777-300
cipi_TM
B32fly
CDA
etravel
CalinCLJ
liviu.dnistran
Miţă_KRP
Mengelaus
loplo
113 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 29 ... 39  Urmatorul
AutorMesaj
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyVin 03 Feb 2012, 21:53

Mai bine zis, altii au ce sa miste. Sa vedem, cand se trezeste ROT sa schimbe sau sa bage alte curse pe BUD, daca va mai avea loc. BUD se va aglomera foarte tare in urmatoarea perioada. Cu siguranta, vor veni si companiile din tarile arabe cu oferte.
Sus In jos
Todd is Back
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 9
Varsta : 64
Localizare : Langley BC Canada
Data de inscriere : 03/02/2012

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Bun regasit la toata lumea de pe acest forum   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyVin 03 Feb 2012, 22:04

Am scris "bun regasit" fiindca am probabil citeva cunostinte mai vechi pe acest forum cum ar fi Thomas si calinCJ si probabil si altii pe care ii rog sa ma scuze daca nu-mi mai amintesc numele lor de MEMBER USER de pe FOSTUL " Romanian Aviation Forum". Cu aceasta ocazie tin sa ii salut pe cei doi membrii enumerati mai sus si sa le multumesc public pentru entuziasmul si contributiile lor de-a lungul timpului la INSANATOSIREA, NORMALIZAREA, CIVILITATEA si sper eu in viitorul apropiat PROSPERITATEA transportului aerian ca un business esential in dezvoltarea Romaniei si a regiunii din care face parte.

So hello to everyone here, Todd is back Basketball

Si acum revenind la topicul Tarom. In legatura cu frustrarea lui calinCJ legata de utilizarea unei aeronave Airbus 310 de catre Presedintele Romaniei care ar costa platitorii de taxe din Romania in jur de 60 000 euro, lasa-l mai Caline in pace sa bage si el niste bani legali in casieria Taromului ca altfel luam drumul Malevului Twisted Evil

Si acum o intrebare generala s-a incheiat procesul de selectare a mamagementului privat la Tarom? Nu de alta dar vine primavara si implicit lansarea orarului de vara cu implicatii foarte importante in executia bugetara a anului 2012.

Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyVin 03 Feb 2012, 22:29

Todd is Back a scris:
...

So hello to everyone here, Todd is back Basketball


Heeiii cheers ma bucur ca "te revad" Very Happy
Sus In jos
B32fly
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 208
Data de inscriere : 27/01/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyLun 06 Feb 2012, 09:19

loplo a scris:
Altii muta artileria grea, iar ROT vine cu ATRul. Azi vad ca au venit cu un 737, parca. Adineaori a aterizat.

La prima cursa otp-bud-otp 231/2 de la ora 9 dimineatza pe primul tronson 13 pax iar pe retur 17pax.
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyLun 06 Feb 2012, 09:22

No comment, nu am voie.
Sus In jos
ugane
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 43
Localizare : paris
Data de inscriere : 02/11/2011

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMar 07 Feb 2012, 13:42

salut,

stie careva ce s-a intamplat cu zborul otopeni-atena operat de tarom ieri? http://www.flightradar24.com/ROT273#!/2012-02-06/16:56/ROT273
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMar 07 Feb 2012, 15:06

Pe feed nu a raportat cauza intoarcerii, insa iar am observat ATC care se incurca. Este o regula: "never assume", dar se pare ca nenea de pe approach a uitat de asta si pentru el cursele care vin catre OTP sunt "pare", iar cele care pleaca sunt "impare". S-a intamplat de 4 ori. A botezat cursa 273 ca 274, chiar si dupa ce pilotul de mai multe ori a accentuat ca este vorba de 273.
Minutul 20:50, 22:05 si 27:40 pe inregistrarea asta, iar pe asta la minutul 01:55.

Iar sunt carcotas, nu?
Sus In jos
Edi
Membru activ
Edi


Numarul mesajelor : 712
Varsta : 54
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMar 07 Feb 2012, 20:32

loplo a scris:
Iar sunt carcotas, nu?
Da, ești. Folosirea altui număr de cursă (de regulă perechea de la dus sau de la întors) este un gest reflex și se întâmplă tuturor, iar când spun tuturor mă refer inclusiv la piloți. Regula ”never assume” de care ai adus vorba aș crede că se potrivește la chestii mai grave, cum ar fi să zicem lipsa unui readback de la echipaj și presupunerea ATC cum că mesajul/autorizarea a ajuns totuși și nu este necesară repetarea lui/ei. În cazul acesta însă, folosirea lui 273 în loc de 274 nu a provocat nici un pericol sau o confuzie (alta decât cea din capul ATC) care să poată genera un pericol.
Pentru cârcoteală, de la mine ai un ban de 30 de minute... Laughing


Edi
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMar 07 Feb 2012, 20:35

Loplo , dar vad ca iei ban dupa ban ! Laughing
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMar 07 Feb 2012, 20:49

Edi, eu am observat si mentionat de greseala Smile asta doar cautand dupa cauza intoarcerii, prin arhiva. Mi s-a parut interesant ca se repeta chiar si dupa ce a accentuat pilotul call sign-ul. Ma gandesc ca, apare si call sign pe scope. Smile in 17 minute vei putea citi mesajul Wink

CalinCLJ, bagam la pusculita,
Sus In jos
Todd is Back
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 9
Varsta : 64
Localizare : Langley BC Canada
Data de inscriere : 03/02/2012

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Circotash   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMar 07 Feb 2012, 20:56


lol! Circotash cu litera mare din moment ce confunzi ATC-ul cu Farmacia Basketball
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMar 07 Feb 2012, 20:58

Todd is Back a scris:

lol! Circotash cu litera mare din moment ce confunzi ATC-ul cu Farmacia Basketball

Todd , ii dai si tu un ban de vreo 13,(3) minute ? Sa isi umple saracul pusculita !
Sus In jos
Edi
Membru activ
Edi


Numarul mesajelor : 712
Varsta : 54
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMar 07 Feb 2012, 21:16

loplo a scris:
Edi, eu am observat si mentionat de greseala Smile asta doar cautand dupa cauza intoarcerii, prin arhiva. Mi s-a parut interesant ca se repeta chiar si dupa ce a accentuat pilotul call sign-ul. Ma gandesc ca, apare si call sign pe scope. Smile in 17 minute vei putea citi mesajul Wink
Mi-am dat seama că încercai să găsești cauza întoarcerii, dealtfel aș fi fost și eu curios. Sigur că apare call sign-ul pe ecran, dar eu vorbeam de un gest reflex, care se poate repeta, indiferent ce scrie pe ecran sau în planul de zbor, după caz.
Vezi că am respectat cele 17 minute... What a Face


Edi
Sus In jos
Todd is Back
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 9
Varsta : 64
Localizare : Langley BC Canada
Data de inscriere : 03/02/2012

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: ii dai si tu un ban    Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMar 07 Feb 2012, 21:57

Nu prea sint eu chiar asa de LARG LA PUNGA cum ar crede lumea, lasa-l mai intii sa munceasca lung si greu in folosul comunitatii aviatice Romanesti si pe urma mai vedem ... ne intelegem noi cumva.

Imi plac oamenii pasionati, opinionati de un hobby fie el si aviatia comerciala de care intimplator sint si eu indragostit. Cred ca ei sint cei care fac sarea si piperul unui forum ca acesta. Imaginati-va cit de seaca ar fi discutia daca acesti membrii "SPUMOSHI" N-AR MAI FI LASATI SA POSTEZE. Ar fi o pierdere colosala si pe undeva ireparabila sa BANUIM acesti membrii doar pentru ca sint off topic sau au pareri DIFERITE de cele ale moderatorilor. Cred ca ai dreptate Caline ar trebui ca moderatorii sa mute sau sa anuleze acele postari off topic daca ei considera ca nu au tangenta cu subiectul de discutie. Si asta fara admonestari publice, nu este etic, moral, civilizat si nici democratic. Moderatorii n-au voie sa fie formatori de opinie publica.

LET'S HAVE SOME FUN WITHOUT DEVOURING ONE ANOTHER Basketball
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMar 07 Feb 2012, 22:19

Todd , ai ramas acelasi om cu capul pe umar si judecati drepte . Ma alatur acum lui Thomas (trebuia sa o fi spus mai devreme) sa iti urez WELCOME BACK.
Cat despre forumul asta , ai spus tu ce era de spus !
Sus In jos
transporter
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 40
Varsta : 43
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 17/04/2010

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 08 Feb 2012, 13:28

A observat cineva ca ROT face curse ocazionale intre Bucuresti si Constanta datorita drumurilor si cailor ferate blocate ?

http://www.tarom.ro/compania-tarom/presa/materiale-de-presa/comunicate-de-presa/tarom-efectueaza-o-cursa-speciala-la-constanta.html

http://www.tarom.ro/compania-tarom/presa/materiale-de-presa/comunicate-de-presa/tarom-efectueaza-o-noua-cursa-speciala-la-constanta.html

E bine ca ajuta oamenii care sunt blocati, ramane de vazut daca pretul de 150 de euro va descuraja sau nu oamenii sa utilizeze aceste zboruri.
Sus In jos
http://aviationforum.aero
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 08 Feb 2012, 13:41

Poate daca subventioneaza statul. Cine dracu da atatia bani?
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 08 Feb 2012, 14:37

Daca voiau sa vina in intampinarea oamenilor cereau 50 de euro pe bilete nu 150. E enorm pentru un zbor de 20 de minute.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 08 Feb 2012, 16:05

Au mers la plesneala! Care scoate banu' ia biletu'... ! Wink
Las' ca nici cu alb-verzii nu mi-e rusine! Am inteles ca la un moment dat segmentul SCV-TSR era in jur de 5-600 de lei (5-6 milioane la timpul ala). Zbor de pana in 50 de minute!
Sus In jos
cavver
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 76
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2010

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 08 Feb 2012, 16:12

Cost de oportunitate - mai stai 3 zile in Bucuresti sau dai 150 de euro ca sa ajungi acasa ? Daca s-au gasit amatori si compania a facut profit a fost o miscare buna .
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 08 Feb 2012, 16:48

cavver a scris:
Cost de oportunitate - mai stai 3 zile in Bucuresti sau dai 150 de euro ca sa ajungi acasa ? Daca s-au gasit amatori si compania a facut profit a fost o miscare buna .

In primul rand pretul cred ca este pentru o cursa dus-intors Smile, dar si daca ar fi 150 de euro pe segment nu e chiar asa scump, mai ales ca 2-3 zile de cazare si mancare in Bucuresti s-ar putea sa coste mai mult Smile.

In al doilea rand, pentru ca mai mult ca sigur ca vor trimite un ATR 42, nu cred ca nu exista cel putin 40 de oameni ramasi in Bucuresti care sa isi permita sa mearga la Constanta pe banii astia Smile.

In al treilea rand, trebuie recunoscut ca atunci cand apare o criza exista si persoane care castiga de pe urma crizei, in situatia de fata s-ar putea sa fie Tarom Smile.
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 08 Feb 2012, 16:52

Dupa care apar stiri de genu`: "firma XXX a contribuit la salvarea sinistratilor" gen Japonia.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 08 Feb 2012, 17:32

Ma mir ca oameni atat de informati ca cei de pe acest forum au omis informatia esentiala : Cursa charter de aseara 7 februarie a fost facuta pentru parlamentarii PDL de Constanta care musai-musai trebuie sa ajunga azi in Bucuresti pentru ca au nevoie de TOTI pt a avea cvorum la votul pentru noul guvern.
Tarom a imbracat totul intr-o forma care sa "ii scoata". Comunicatul pt cursa de ieri a aparut pe site in jur de 19,30. Sa fim seriosi ! Cine putea afla si sa mai si beneficieze de cursa respectiva? Ia cititi si va cruciti : "Din Constanţa, biletele pot fi cumpărate de la agenţia TAROM din oraş sau de la biroul TAROM din aeroportul Mihail Kogălniceanu" Serios ??? Agentia e deschisa la ora aia ????
Nu ma leg de pret care este ABERANT. Ma leg de scopul real al zborului !!!
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 08 Feb 2012, 17:33

Inseamna ca de asta mai fac si astazi cursa asta, ca poate acopera din costurile celei de ieri...
Sus In jos
transporter
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 40
Varsta : 43
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 17/04/2010

Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 EmptyMier 08 Feb 2012, 17:37

CalinCLJ a scris:
Ma mir ca oameni atat de informati ca cei de pe acest forum au omis informatia esentiala : Cursa charter de aseara 7 februarie a fost facuta pentru parlamentarii PDL de Constanta care musai-musai trebuie sa ajunga azi in Bucuresti pentru ca au nevoie de TOTI pt a avea cvorum la votul pentru noul guvern.

Nu vreau sa deviez off-topic dar cati parlamentari sunt in Constanta ? 5-6 ? Cati din astia sunt PDL ? Ca restul nu se prezinta cica. Este foarte grav daca au facut zborul cu acest scop. Pentru 3-4 oameni.

Oricum pentru zborul de astazi comunicatul era vizibil pe site de pe la 12 si a aparut articol si pe Hotnews despre zbor. Asa ca nu a fost pentru parlamentari.
Sus In jos
http://aviationforum.aero
Continut sponsorizat





Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom (RO / ROT)   Tarom (RO / ROT) - Pagina 20 Empty

Sus In jos
 
Tarom (RO / ROT)
Sus 
Pagina 20 din 39Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 29 ... 39  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» TAROM Skyteam 1:100 737-700 + 1:100 BELAVIA CRJ-200 + AIR MALTA A320 << @ >> 1:100 TAROM ATR72-500
» Tarom (RO / ROT)
» Aeroportul Cluj-Napoca - 2008 (1)
» CLJ-OTP-IST si IST-OTP-CLJ cu Tarom
» OTP-IST cu Tarom

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: