ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Blue Air (0B / JOR)

In jos 
+164
andrei1601
oldblueeyes
alex_xy
mckingtom
Andrei
MarianR
stedan
robert24
RwO
allex
vic_atc
bumbutza
MRares
Men In Black
danip
Lehoczki Cristian
Aviatia-Romaneasca
Laur_cfc
RATus
Richelieu
Bogdan747
cipi_TM
fly_emirates
duron
codrutz
46Pilot
flight
bogdan17
AIR06
radudanutz005
b707nicolae
davidteen14
yr_malex
albyna05
Miţă_KRP
ovivi
gabi-737
Vlad
boggy72
roger
loplo
bagea
Voicu
alinushi
Rafale
MrJack
Gabinho
LeCCa
liviu_br
Dumitru Fabian
etravel
bogdan81
silver
raduvisitor
liviu.dnistran
Iulius
gelu
KQQ
cristi_avb
ALEKS
Noel
petrudimoff
YR-197
norwegian
Messerschmitt
Quebec
Celestin
abrazivu
VicMures
lucian21
kayala
strainu
GAC
DouglasMD11
mihairosioru
vladcbu
dan guina
Karaya 1
Justme
laurus
adic
flaviu
bistvan
cavver
mesterul manolescu
YR-SND
Skylink
mariusoctavian1
mig29ovt
Fireteanu Horia
neobluenet
Thomas
VIC
gmc_extreme
shouriken
Madone
NATO
Cayenne
fularU
Daniel
Radu_is
kampfmaschine
atr_42_500
xpino
felix
Edi
dc9northwest
vishzu
malev2009
AntiGelu
Raduq
JAMS
lrbc
Andrej3000
nrares
iulianfly
stefan alin
Griff
ionut.vasile
k0b3
electric
DIESEL
ovidiu51
nicu1980
retro
daniel.f
crokodilu
CalinCLJ
CDA
Alex_tm
Heaven
fify
andreius
B32fly
DrakulaBV
D13-th_TakeOff
flysebi
C_man
mihaiatanasie
propellerdream
valavia
RazVanAir
Balki
mcraffael
llobregat
andreos18
eugen
mario antonio
Boeing777-300
aegean
arnold757
Dylan
neagu_laurentiu
Mengelaus
claudiup
gaudi
Vreauinaer
YR-BGP
Virusu
dragosh54321
Stefan
Capt_Vio
arianne
babacu
168 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 23 ... 42  Urmatorul
AutorMesaj
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: E pe bune sau e un platou de filmare?   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptyVin 30 Oct 2009, 18:21

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Oh-my-god
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptyVin 30 Oct 2009, 18:24

E pe bune. Vezi aici .
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptyVin 30 Oct 2009, 18:31

@Vreauinaer
Multumesc frumos!

Deci s-a intamplat pe o autostrada, ceea ce-mi aduce aminte de o informatie pe care am auzit-o in urma cu ceva vreme. E adevarat ca pe A1, Bucuresti-Pitesti, exista pe vremea lui Ceausescu o portiune care putea fi folosita pe post de pista de urgenta? Are cineva mai multe detalii?
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptyVin 30 Oct 2009, 18:34

Citeste cu atentie! S-a intamplat pe un aeroport, aeronava a parasit pista si a ajuns pe strada. Nu a aterizat pe autostrada!
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptyVin 30 Oct 2009, 18:37

Mai multe fotografii aici.
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptyVin 30 Oct 2009, 18:40

parabone a scris:
salut.

revin dupa cateva luni cu alta intrebare legata de transfer intre terminale.
marturisesc ca raspunsurile primite la intrebare mea(era prin iulie, cred) au fost foarte utile si tin sa multumesc forumistilor.

acum am alta nelamurire: in decembrie vin in tara(momentan lucrez in Danemarca), si am cumparat bilet din Copenhaga spre Budapesta;avionul aterizeaza pe Ferihegy 1(A sau B nu stiu, dar cred ca nu este mare diferenta)
problema este ca mai am si alta rezervare catre Tg.Mures, doar ca avionul decoleaza de pe Ferihegy 2B.
stiu ca este transfer intre terminale, dar nu stiu daca am timp suficient.
am la dispozitie doar 55 de minute.

ce spuneti, e timp suficient?

ati fost careva in situatia asta?

mersi.

Poti merge ori cu TAXI, dar nu stiu daca te ia pentru asa o distanta mica, iar daca te ia, va fi un pret piperat, sau potzi merge cu autobuzul 200, de la T1 la T2.
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptyVin 30 Oct 2009, 18:55

da, am inteles ca a parasit pista.
despre tronsonul de pe A1 stie cineva ceva?
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptyVin 30 Oct 2009, 19:07

Claudiu si eu am auzit treaba asta dar nu stiu daca ici pe forum sau aiurea.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: nu tocmai   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptyVin 30 Oct 2009, 20:23

as fi vrut sa va incant cu niste poze, mai ales data trecuta.atunci am aterizat la Billund, am vrut sa fac poze la intoarcere.chiar eram pregatit, insa am pierdut autobuzul catre aeroport si am trebuit sa iau taxi care m-a ''curatat''de 70 de euro.asa ca nu mi-a mai ars de poze.

in situatia de fata, banuiesc ca poze de pe Ferihegy nu sunt mare lucru.

promit ca o sa va incant cu niste poze de pe Kastrup.

banuiesc ca asta o sa multumeasca moderatorii sau userii.

numai bine.

p.s.multumesc pentru raspunsuri
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptyVin 30 Oct 2009, 20:38

De ce sa nu fie mare lucru fotografii de pe Ferihegy?!? Pune-le si aici! Sa nu crezi ca-s foarte multe... si chiar daca ar fi, niciodata nu-s destule Smile


Ultima editare efectuata de catre dylan in Sam 31 Oct 2009, 09:40, editata de 1 ori
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptyVin 30 Oct 2009, 21:10

claudiup a scris:
da, am inteles ca a parasit pista.
despre tronsonul de pe A1 stie cineva ceva?

Pe A1 se putea ateriza. Era o bucata de 4-5 km incepand de pe la km80 al A1, imediat dupa popas (acum is doua benzinarii acolo si ceva restaurant). Pe acea portiune lipseau parapetii dintre sensuri si soseaua era usor mai lata ca sa nu mai zic ca astfaltul era ceva mai bun. Din ce imi amintesc din povestiri, au aterizat avioane pe A1 dar dovezi nu am.
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptySam 31 Oct 2009, 02:29

Aneurile 26 ale armatei faceai aplicatie in fiecare an pe bucata aia in vremurile "bune".
Sus In jos
CDA
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 387
Varsta : 49
Localizare : Copenhaga
Data de inscriere : 22/03/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptySam 31 Oct 2009, 08:53

parabone a scris:

in decembrie vin in tara(momentan lucrez in Danemarca), si am cumparat bilet din Copenhaga spre Budapesta;avionul aterizeaza pe Ferihegy 1(A sau B nu stiu, dar cred ca nu este mare diferenta)
problema este ca mai am si alta rezervare catre Tg.Mures, doar ca avionul decoleaza de pe Ferihegy 2B.
stiu ca este transfer intre terminale, dar nu stiu daca am timp suficient.

am la dispozitie doar 55 de minute.
ce spuneti, e timp suficient?

55 de minute e suficient doar in cazul in care zbori CPH-BUD-TGM cu Malev. Nu ai de facut check in inca o data la Budapesta, zborul spre TGM e de la acelasi terninal Ferihegy 2, bagajul il iei la sosirea la TGM.

In cazul tau, cred ca 55 de minute nu sunt suficiente.
- dupa ce zbori cu Norwegian la Ferihegi 1, trebuie sa astepti la banda de bagaje 20 de min.
- mai e transferul intre Ferihegy1 si 2B.
- trebuie sa mai faci check in inca o data si probabil ca o sa fie coada la check in, trebuie sa treci de security, de politia de frontiera, boarding et.
Sus In jos
babacu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 90
Varsta : 47
Localizare : Tîrgovişte
Data de inscriere : 29/07/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptySam 31 Oct 2009, 12:30

A existat porţiunea aia de autostradă, dar nu era asfaltată era din beton.
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptySam 31 Oct 2009, 14:59

In legatura cu drumu dintre T1 si T2, cu masina il faci in maxim 5-7 minute. Eu stiu ca`l fac de sute de ori intr`un an! Trebuie sa ai noroc sa nu intarzie avionul cu care vii, si sa-ti vina bagajul repede. Iar drumul de la T1 la T2, il faci repede daca iei un taxi.

Alex
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptySam 31 Oct 2009, 15:22

da.asta sper si eu.sa nu intarzie avionul cu care aterizez la Budapesta.
am ales Norwegian Airlines. sper sa fie totul ok.ati zburat careva cu ei?

plus ca am doar bagaj de mana.si ma gandeam sa fac checkin-ul online.

mersi pentru raspunsuri.
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptySam 31 Oct 2009, 15:28

parabone a scris:
da.asta sper si eu.sa nu intarzie avionul cu care aterizez la Budapesta.
am ales Norwegian Airlines. sper sa fie totul ok.ati zburat careva cu ei?

plus ca am doar bagaj de mana.si ma gandeam sa fac checkin-ul online.

mersi pentru raspunsuri.

Pai trebuia sa zici de la inceput ca ai doar bagaj de mana Smile. In cazul asta eu nu vad nici o problema, dar daca Doamne Fereste intarzie avionul. Hmm..cand eu mergeam dupa oameni, care veneau cu Norwegian, nu tin minte sa fi intarziat.

Alex
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptySam 31 Oct 2009, 22:08

desi nu am mai facut online check-in, banuiesc ca nu e mare filosofie.
am doar hand-baggage, si totul e sa nu intarzie avionul din Copenhaga si sa nu fie prea mare coada la security check.

multumesc inca o data.

p.s.o sa incerc sa fac niste poze de pe Kastrup.e cochet aeroportul.nush daca e adevarat, dar am auzit ca ar fi singurul aeroport din lume cu podea parchetata.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptySam 31 Oct 2009, 22:29

@ parabone :

La Ferihegy nu exista 1A sau 1B , exista T1 si T2A/B
DY (Norwegian) aterizeaza la BUD T1 la 12,25 .
MA (Malev) pleaca spre TGM la 13,20 .
Cam nasoala conexiune ti-ai gasit !

Nu as vrea sa te inspaimant acuma , dar roaga-te sa ajunga DY de la CPH cu 10-15 min inainte , ca daca nu , nu te vad bine. Oricat de operativi sunt cei de la handling , 10-15 min tot iti ia sa iesi pe usa T1 cu bagajul de mana si apoi sa gasesti un taxi in fata la T1 , sa te duca la T2B , sa fie gol la security check si sa ajungi la gate.

Daca nu , roaga-te frumos de MA sa te puna pe CLJ , are departure la 13,50 (e bine de stiut ca solutie de avarie).

Oricum , incearca , e OBLIGATORIU sa faci online check-in , si apoi scrie-ne aventura ta . Iti doresc succes !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptySam 31 Oct 2009, 23:10

si eu as fi preferat BUD-CLJ, insa mi s-a parut destul de piperat.BUD-TGM m-a costat 37 EUR, in schimb BUD-CLJ m-ar fi costat 337 EUR.asa ca am zis sa-mi fortez norocul.

oricum, o sa-mi fac si o rezervare(back-up plan) la o firma de transport cu autocarul.sunte destui care au curse Ferigehy-Cluj/Tg.Mures.

sincer sa fiu, si eu sunt cam 50% increzator ca voi fi la timp.

vorba moldoveanului de la roma....che sera, sera.
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptySam 31 Oct 2009, 23:27

Pe A1 exista o portiune care putea fi folosita ca pista pentru aterizari de urgenta. Era marcata si pe hartile aviatice mai vechi ca "highway strip". Pe hartile actuale nu mai este marcata asa. Pe hartile TPC care se gasesc de vanzare la Pilot Shop apare marcata zona respectiva de autostrada ca pista de aterizare.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptySam 31 Oct 2009, 23:37

parabone a scris:
si eu as fi preferat BUD-CLJ, insa mi s-a parut destul de piperat.BUD-TGM m-a costat 37 EUR, in schimb BUD-CLJ m-ar fi costat 337 EUR.asa ca am zis sa-mi fortez norocul.

oricum, o sa-mi fac si o rezervare(back-up plan) la o firma de transport cu autocarul.sunte destui care au curse Ferigehy-Cluj/Tg.Mures.

sincer sa fiu, si eu sunt cam 50% increzator ca voi fi la timp.

vorba moldoveanului de la roma....che sera, sera.

Ai dreptate , MA are la CLJ preturi nesimtite !
Cautand pentru tine variantele , am dat peste o situatie hilara :

CLJ-BUD-CLJ 11-19 12 2009 , pret 47400HUF , aprox 174 euro
CLJ-CDG-CLJ (via BUD cu Malev) , pret 23400 HUF , aproximativ 87 euro !

Oare ar merge o smecherie sa iei CLJ-CDG si retur si sa ramai la BUD? Stiu ca e o politica de anulare a returului la un no show la un segment pe tur dar.... E INCREDIBILA POLITICA MAH la CLJ ! Sa nu se mire ca asa au ajuns sa zboare cu EMB120 , nici ala plin .
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptySam 31 Oct 2009, 23:54

nu stiu ce sa zic.
am cautat multe variante de a veni acasa, si asta cat mai ieftin.dar, dat fiind faptul ca e si perioada sarbatorilor, normal, pretul calatoriilor cresc.
plus ca din DK nu e asa de ieftin sa vii in RO, cum ar fi curse ESP-ROM sau ITA-ROM.
WizzAir are o cursa buna BUD-CLJ, in jur de 12 EUR parca.dar, din pacate, decoleaza in acelasi moment cand sosesc eu in BUD.

in fine, asta e.

putin haz de necaz, ca sa zic asa : nu initiaza nimeni o bursa a pariurilor in privinta mea?voi prinde sau nu avionul)
eu as zice ca am o cota de 7:1 sa reusesc.

numai bine.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptyDum 01 Noi 2009, 02:34

parabone a scris:
nu stiu ce sa zic.
am cautat multe variante de a veni acasa, si asta cat mai ieftin.dar, dat fiind faptul ca e si perioada sarbatorilor, normal, pretul calatoriilor cresc.
plus ca din DK nu e asa de ieftin sa vii in RO, cum ar fi curse ESP-ROM sau ITA-ROM.
WizzAir are o cursa buna BUD-CLJ, in jur de 12 EUR parca.dar, din pacate, decoleaza in acelasi moment cand sosesc eu in BUD.

in fine, asta e.

putin haz de necaz, ca sa zic asa : nu initiaza nimeni o bursa a pariurilor in privinta mea?voi prinde sau nu avionul)
eu as zice ca am o cota de 7:1 sa reusesc.

numai bine.

Te referi la WZZ BUD-TGM , banuiesc , nu?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 EmptyDum 01 Noi 2009, 10:35

da, scuze.
era vorba de WZZ BUD-TGM, NU BUD-CLJ.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 4 Empty

Sus In jos
 
Blue Air (0B / JOR)
Sus 
Pagina 4 din 42Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 23 ... 42  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Aeroportul Arad - 2008
» SFX-BBU Blue Air
» CUF - BCM cu Blue Air
» Blue Air (0B / JOR)
» Air Blue ED/ABQ

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: