ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Blue Air (0B / JOR)

In jos 
+164
andrei1601
oldblueeyes
alex_xy
mckingtom
Andrei
MarianR
stedan
robert24
RwO
allex
vic_atc
bumbutza
MRares
Men In Black
danip
Lehoczki Cristian
Aviatia-Romaneasca
Laur_cfc
RATus
Richelieu
Bogdan747
cipi_TM
fly_emirates
duron
codrutz
46Pilot
flight
bogdan17
AIR06
radudanutz005
b707nicolae
davidteen14
yr_malex
albyna05
Miţă_KRP
ovivi
gabi-737
Vlad
boggy72
roger
loplo
bagea
Voicu
alinushi
Rafale
MrJack
Gabinho
LeCCa
liviu_br
Dumitru Fabian
etravel
bogdan81
silver
raduvisitor
liviu.dnistran
Iulius
gelu
KQQ
cristi_avb
ALEKS
Noel
petrudimoff
YR-197
norwegian
Messerschmitt
Quebec
Celestin
abrazivu
VicMures
lucian21
kayala
strainu
GAC
DouglasMD11
mihairosioru
vladcbu
dan guina
Karaya 1
Justme
laurus
adic
flaviu
bistvan
cavver
mesterul manolescu
YR-SND
Skylink
mariusoctavian1
mig29ovt
Fireteanu Horia
neobluenet
Thomas
VIC
gmc_extreme
shouriken
Madone
NATO
Cayenne
fularU
Daniel
Radu_is
kampfmaschine
atr_42_500
xpino
felix
Edi
dc9northwest
vishzu
malev2009
AntiGelu
Raduq
JAMS
lrbc
Andrej3000
nrares
iulianfly
stefan alin
Griff
ionut.vasile
k0b3
electric
DIESEL
ovidiu51
nicu1980
retro
daniel.f
crokodilu
CalinCLJ
CDA
Alex_tm
Heaven
fify
andreius
B32fly
DrakulaBV
D13-th_TakeOff
flysebi
C_man
mihaiatanasie
propellerdream
valavia
RazVanAir
Balki
mcraffael
llobregat
andreos18
eugen
mario antonio
Boeing777-300
aegean
arnold757
Dylan
neagu_laurentiu
Mengelaus
claudiup
gaudi
Vreauinaer
YR-BGP
Virusu
dragosh54321
Stefan
Capt_Vio
arianne
babacu
168 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 22 ... 42  Urmatorul
AutorMesaj
arnold757
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 129
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/04/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyMar 28 Apr 2009, 14:05

Nu stiam ca Delta isi reia zborurile OTP-JFK. Multumesc gaudi. Imi place Delta Airlines ca am mai fost cu ei, dar n-am vrut sa merg la Budapesta sa merg cu ei. Dar asa la OTP e bine ca n-am mai fost acolo de multi ani si vrea sa vad ce s-a modernizat Wink
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Apr 2009, 11:36

exsita vreun zbor direct de la OTP catre GLA sau EDI? (Glasgow sau Edinburgh)
din cate stiu eu nu exista, insa am zis sa verific si aici.
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Apr 2009, 11:40

Boeing777-300 a scris:
exsita vreun zbor direct de la OTP catre GLA sau EDI? (Glasgow sau Edinburgh)
din cate stiu eu nu exista, insa am zis sa verific si aici.

Ciao Triple7, ziua buna,

Nu exista zboruri directe catre cele doua destinatii.
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Apr 2009, 11:40

Nu exista zboruri directe.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Apr 2009, 11:47

da, merci baieti.
am verificat si eu insa speram la o surpriza. va trebui sa ma duc prin amsterdam sau londra, din cate se pare.
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Apr 2009, 16:03

Nu putem decat sa ne bucuram, ca vom vedea poze si din Amsterdam sau Londra... Laughing
Sus In jos
andreos18
Flight Level 100
Flight Level 100
andreos18


Numarul mesajelor : 126
Data de inscriere : 19/02/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptySam 09 Mai 2009, 14:15

http://www.airliners.net/aviation-forums/trip_reports/read.main/105865/ trip reportul nu este al meu. Vroiam sa va arat cat de urat se comporta flight attendants de la tarom. Nu toate, unele Very Happy
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptySam 09 Mai 2009, 15:09

E scris de Nic al nostru:)
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
mcraffael
Fotograf
mcraffael


Numarul mesajelor : 257
Varsta : 32
Localizare : Tuzla
Data de inscriere : 14/05/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Airbus A380 in Romania   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyDum 24 Mai 2009, 21:13

Ceva poze cu A380 in Romania?
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyDum 24 Mai 2009, 21:26

Pe pamant romanesc n-a pus piciorul. Pentru poze cu el deaspura Romaniei, iti recomand diverse topicuri de la categoria Contrails.
Sus In jos
mcraffael
Fotograf
mcraffael


Numarul mesajelor : 257
Varsta : 32
Localizare : Tuzla
Data de inscriere : 14/05/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyDum 24 Mai 2009, 21:46

ok,multumesc frumos!
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyLun 25 Mai 2009, 19:29

are cineva o harta a Romaniei mai detaliata (adica un fel de harta fizico-geografica) cu rutele aeriene suprapuse?
Eu merg des prin tara, pe munte, si as vrea sa stiu si eu cam pe sub ce rute o sa ma plimb Smile

multumesc.
Sus In jos
RazVanAir
Flight Level 100
Flight Level 100
RazVanAir


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/06/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyVin 26 Iun 2009, 13:38

Am si eu o intrebare, Gasesc pe undeva prin aeroport pungulite pentru lichidele din bagajul de mana? Am tot cautat si nu am gasit pe la magazine.

Multumesc.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyVin 26 Iun 2009, 15:38

Salut, gasesti sigur.Intreaba-i pe cei de la compania cu care calatoresti.Sunt obligati sa-ti dea.Sau la biroul de informatii la aeroport.
Sus In jos
RazVanAir
Flight Level 100
Flight Level 100
RazVanAir


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/06/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyVin 26 Iun 2009, 15:49

Mengelaus a scris:
Salut, gasesti sigur.Intreaba-i pe cei de la compania cu care calatoresti.Sunt obligati sa-ti dea.Sau la biroul de informatii la aeroport.


Am sunat la biroul de informatii si au spus ca se dau la biroul de check-in dar, crede ca nu se mai dau acum. Zbor cu germanwings si din cate stiu, parca nu au ghiseu in aeroport.

Mersi.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyVin 26 Iun 2009, 16:02

RazVanAir a scris:
Am si eu o intrebare, Gasesc pe undeva prin aeroport pungulite pentru lichidele din bagajul de mana? Am tot cautat si nu am gasit pe la magazine.

Multumesc.

Le gasesti la IKEA. Vezi pe sus pe la Bucatarii sau jos la accesorii si decoratiuni. Vin la set de 50 de bucati (25 mici si 25 mari) si intra in ele cam tot ce tine de cosmetica/ingrijire. cand am luat eu erau in jur de 8 lei.
Sus In jos
RazVanAir
Flight Level 100
Flight Level 100
RazVanAir


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/06/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyVin 26 Iun 2009, 16:39

valavia a scris:
RazVanAir a scris:
Am si eu o intrebare, Gasesc pe undeva prin aeroport pungulite pentru lichidele din bagajul de mana? Am tot cautat si nu am gasit pe la magazine.

Multumesc.

Le gasesti la IKEA. Vezi pe sus pe la Bucatarii sau jos la accesorii si decoratiuni. Vin la set de 50 de bucati (25 mici si 25 mari) si intra in ele cam tot ce tine de cosmetica/ingrijire. cand am luat eu erau in jur de 8 lei.

Am vrut sa spun si eu ca am vazut la IKEA dar, nu mai am timp sa ajung si pe acolo. Plec maine dimineata. Sper sa gasesc prin aeroport.

Multumesc.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyVin 26 Iun 2009, 16:53

Sigur 100% gasesti.Nu au cum sa te oblige sa iti pui lichidele mai mici de 100 ml in pungi speciale si sa nu-ti ofere pungi.In Cluj de exemplu companiile primesc asemenea pungi de la aeroport.
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyLun 29 Iun 2009, 18:46

O mica intrebare, se pot zbura avioane ULM cu licenta PPL(A)?
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyLun 29 Iun 2009, 18:50

llobregat a scris:
O mica intrebare, se pot zbura avioane ULM cu licenta PPL(A)?

negativ, doar cu licenta de ULM... desi, daca se schimba legea si e obligatoriu ppl pt ulm, se va putea... dar asta e la fel de sigura ca ploaia
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyLun 29 Iun 2009, 19:01

llobregat a scris:
O mica intrebare, se pot zbura avioane ULM cu licenta PPL(A)?
Deocamdata nu se poate. Insa poti obtine relativ usor licenta ULM daca ai luat PPL(A). Trebuie sa faci vreo 5 ore pe un avion ultrausor si ai de dat toate examenele teoretice de ULM si skill test. Daca ai luat examenele la PPL, nu trebuie sa fie o problema mare sa le iei si pe cele de la ULM. La PPL e mult mai multa materie... Ce ai in plus de invatat este cunoasterea aeronavei ultrausoare. Chiar nu e foarte greu de luat ULM daca ai deja PPL. Sa vedem, insa, cum se va schimba legea. Circula tot felul de zvonuri.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
YR-BGP
Airport Level
Airport Level
YR-BGP


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 46
Localizare : Maneciu Prahova
Data de inscriere : 30/01/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyLun 29 Iun 2009, 22:04

Cred ca asa ar fi normal sa fie ce a spus propellerdream,insa am afost cu un priten si am vorbit la aeroclub; ni s-a spus ca trebuiesc facute toate orele(45)+examene.
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyLun 29 Iun 2009, 22:56

Ce am scris mai sus am aflat de la un inspector al Autoritatii Aeronautice Civile. Deci e oficial. NU trebuie zburate toate orele de scoala pt ULM. Insa trebuie date TOATE examenele teoretice pentru ca se dau la Aeroclub, nu la Autoritate.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Spotting pentru incepatori   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyMar 14 Iul 2009, 23:54

Salutari tuturor,

Inainte de toate as vrea sa ma prezint, intrucat sunt nou pe acest forum. Ma numesc Leonard si, impreuna cu un prieten, am fost cuprins de curand de febra fotografiatului de aeronave, dupa vizite incununate de succes la BRU, MUC si CDG. Ca atare, ne-am gandit ca am putea sa incercam ceva similar si pe la Otopeni si, din ce am citit pe Internet, am cam ramas descurajati: locuri de spotting nu prea sunt, personalul de securitate de la aeroport este extrem de "binevoitor" etc. etc. etc.. Intrebarea mea pentru voi ar fi: care sunt cele mai bune zone de unde se pot face fotografii? Din ce am vazut pe Internet ar fi parcarea Water Park (nu stiu unde este, am inteles ca pe undeva pe langa Ferrari), benzinaria Agip (unde am avut probleme o data) si... cam atat. Totusi, am vazut pe aici poze superbe realizate (cel putin in directoarele Iunie si Iulie 2009, pe care le-am consultat pe indelete) si as vrea sa stiu de unde au fost facute. Apreciez mult orice fel de ajutor Smile

Mentionez ca, pana strangem niste banuti de un tele mai de Doamne-ajuta, trebuie sa ne multumim cu un EF-S 18-55 IS si un EF 28-90 de Canon... Se poate sa obtinem rezultate decente cu ele?

Inca o data va multumesc si astept cu nerabdare raspunsuri de la voi!

P.S. Scuze daca topicul este oarecum redundant.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Muzeele noastre.   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 EmptyDum 13 Sept 2009, 18:37

Chiar nu avem pastrate nici unde un IAR80 sau RG7 - RG7 Soim? Nu avem nici un Bukker Jungmaister sau Fiesler Storvh? Un PO2 Policarpov? Un LI2 (DC3) Sa nu mai amintesc de o sumedenie de planoare reusite fabricate la noi. Erau destule in Romania si se zburau cu ele!. Mare pacat. Eu si acum pastrez o bucata de aripa din B17 aterizat pe burta in toamna 1944 la Tautii Magheraus - Maramures.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Blue Air (0B / JOR)
Sus 
Pagina 2 din 42Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 22 ... 42  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» CUF - BCM cu Blue Air
» Blue Air 737 YR-BAF
» Blue Air (0B / JOR)
» Air Blue ED/ABQ
» Filmulete aviatice

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: