ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Blue Air (0B / JOR)

In jos 
+164
andrei1601
oldblueeyes
alex_xy
mckingtom
Andrei
MarianR
stedan
robert24
RwO
allex
vic_atc
bumbutza
MRares
Men In Black
danip
Lehoczki Cristian
Aviatia-Romaneasca
Laur_cfc
RATus
Richelieu
Bogdan747
cipi_TM
fly_emirates
duron
codrutz
46Pilot
flight
bogdan17
AIR06
radudanutz005
b707nicolae
davidteen14
yr_malex
albyna05
Miţă_KRP
ovivi
gabi-737
Vlad
boggy72
roger
loplo
bagea
Voicu
alinushi
Rafale
MrJack
Gabinho
LeCCa
liviu_br
Dumitru Fabian
etravel
bogdan81
silver
raduvisitor
liviu.dnistran
Iulius
gelu
KQQ
cristi_avb
ALEKS
Noel
petrudimoff
YR-197
norwegian
Messerschmitt
Quebec
Celestin
abrazivu
VicMures
lucian21
kayala
strainu
GAC
DouglasMD11
mihairosioru
vladcbu
dan guina
Karaya 1
Justme
laurus
adic
flaviu
bistvan
cavver
mesterul manolescu
YR-SND
Skylink
mariusoctavian1
mig29ovt
Fireteanu Horia
neobluenet
Thomas
VIC
gmc_extreme
shouriken
Madone
NATO
Cayenne
fularU
Daniel
Radu_is
kampfmaschine
atr_42_500
xpino
felix
Edi
dc9northwest
vishzu
malev2009
AntiGelu
Raduq
JAMS
lrbc
Andrej3000
nrares
iulianfly
stefan alin
Griff
ionut.vasile
k0b3
electric
DIESEL
ovidiu51
nicu1980
retro
daniel.f
crokodilu
CalinCLJ
CDA
Alex_tm
Heaven
fify
andreius
B32fly
DrakulaBV
D13-th_TakeOff
flysebi
C_man
mihaiatanasie
propellerdream
valavia
RazVanAir
Balki
mcraffael
llobregat
andreos18
eugen
mario antonio
Boeing777-300
aegean
arnold757
Dylan
neagu_laurentiu
Mengelaus
claudiup
gaudi
Vreauinaer
YR-BGP
Virusu
dragosh54321
Stefan
Capt_Vio
arianne
babacu
168 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 22 ... 42  Urmatorul
AutorMesaj
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyDum 13 Sept 2009, 20:18

Intr-adevar, nu prea exista aceste avioane decat inmemoria noastra. Din stiinta mea, exista un Jungmeister avariat rau la Muzeul Tehnic D Leonida din Parcul Carol.
La Muzeul Aviatiei exista ramasite de IAR 80, FW-19- si altele, la Muzeul Militar National exista un Fleet. Cam asta stiu eu.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyLun 14 Sept 2009, 00:12

cum adica jungmeister avariat rau? ca nu se leaga! am auzit si eu de povestea lui... si tot asa sta, avariat rau undeva la subsol? nu-l poate lua nimeni de acolo sa-l faca mai putin avariat? incredibil...
Sus In jos
C_man
Flight Level 100
Flight Level 100
C_man


Numarul mesajelor : 171
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 26/07/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyLun 14 Sept 2009, 10:07

Nu este un IAR 80 la Muzeul Aviatiei, in Bucuresti? scratch Eu asa stiam, ca este unul acolo!
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyLun 14 Sept 2009, 18:57

1. Jungmeister de la Muzeul tehnic a fost stricat foarte tare cand, intr-o iarna, acoperisul "hangarului' a cazut peste el. Nu stiu exact in ce stare se afla (sa dac se mai afla).
2. La MAv (scuze Ronin ca ti-o iau inainte) este, intr-adevar, un IAR-80, dar nu e adevarat, ci o macheta 1:1. Are motor adevarat. Mai exista o macheta, mai aproximativa, la Muzeul Militar National.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400
flysebi


Numarul mesajelor : 437
Varsta : 34
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Intrebare   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptySam 17 Oct 2009, 21:37

Este adevarat, stie cineva ceva... legat de faptul ca Aerofox Romania va participa in 2010 cu M24 Orion, la raliul Libiei?

http://www.libyadesertchallenge.com/
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyDum 18 Oct 2009, 16:01

Da, asa am auzit si eu... Sarut (Kiss) Laszlo pilot...
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyDum 18 Oct 2009, 18:16

Kiss, in limba maghiara, inseamna mic...
Sus In jos
DrakulaBV
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 164
Varsta : 32
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 28/12/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyDum 18 Oct 2009, 19:16

eugen a scris:
Kiss, in limba maghiara, inseamna mic...

fara un s
Sus In jos
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400
flysebi


Numarul mesajelor : 437
Varsta : 34
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyLun 19 Oct 2009, 00:26

Foarte tare faptul ca vom participa la asa competitie
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
B32fly
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 208
Data de inscriere : 27/01/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Emisiune TVR 2   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyMar 20 Oct 2009, 16:14

A fost aseara o emisiune despre cum sa devii pilot pe TVR 2.
Are idee cineva cum se numea emisiunea si daca exista un link catre o inregistrare?
Sus In jos
andreius
Airport Level
Airport Level
andreius


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyMar 20 Oct 2009, 16:16

Mi s-a parut destul de reusita emisiunea. Felicitari TVR pentru initiativa.
Sus In jos
fify
Fotograf
fify


Numarul mesajelor : 533
Varsta : 33
Localizare : bacau
Data de inscriere : 14/12/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: @B32fly   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyMar 20 Oct 2009, 18:28

B32fly a scris:
A fost aseara o emisiune despre cum sa devii pilot pe TVR 2.
Are idee cineva cum se numea emisiunea si daca exista un link catre o inregistrare?


Am vazut si eu emisiunea. Ea se numeste Bugetul meu, dar inca nu au bagat inregistrarea pe site-ul TVR.
Sus In jos
B32fly
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 208
Data de inscriere : 27/01/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyMar 20 Oct 2009, 21:09

Ok o sa verific. Sper sa apara pe undeva emisiunea
Sus In jos
Heaven
Flight Level 100
Flight Level 100
Heaven


Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 14/06/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyMar 20 Oct 2009, 23:57

Am vazut si eu sfarsitul, sper s-o mai dea in reluare.

Citez de la ei de pe site
Citat :
" Bugetul meu - Prezintă Patric Petre Marin. Modus vivendi . "Aripile". Povestea lui Vuia si Vlaicu in varianta contemporana. Au douazeci de ani, sunt entuziasti si vor sa atinga "inaltimile". Sunt fete si baieti care doresc sa devina piloti. Zeci,sute,mii de ore de zbor, munca, bani, satisfactii si sacrificii.Si, inca ceva... "profesori" de cel mai inalt rang. Participa studenti, instructori, piloti, comandanti de aeronavenave, Cornel Olariu - manager Academia Romana de Aviatie Redactori: Ligia Baboş, Eugen Roibu. Producător tv. Liliana Covlea"
Sus In jos
http://www.pufosi.org/
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Adio Northwest?   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyJoi 22 Oct 2009, 20:25

Tocmai am gasit un video pe Youtube care e un tribut la Norhtwest Airlines. Va disparea? ce sa va intampla cu ea?
Multumesc pentru raspuns,
Style
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyJoi 22 Oct 2009, 20:38

Style a scris:
Tocmai am gasit un video pe Youtube care e un tribut la Norhtwest Airlines. Va disparea? ce sa va intampla cu ea?
Multumesc pentru raspuns,
Style
aici "tribute" are alt sens, acela de "omagiu" si asta nu inseamna ca NWA are probleme...
tribute=a gift, testimonial, compliment, or the like, given as due or in acknowledgment of gratitude or esteem.

Un alt exemplu: AICI
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyJoi 22 Oct 2009, 21:29

dylan a scris:
aici "tribute" are alt sens, acela de "omagiu" si asta nu inseamna ca NWA are probleme...
tribute=a gift, testimonial, compliment, or the like, given as due or in acknowledgment of gratitude or esteem.

Un alt exemplu: AICI

Nu tocmai, cel facut de Andreibond007 (RIP) cu Tarom, e ca ii placea aerolinea. Chestia cu NWA, dupa ce am inteles, va fi cumparata de Delta sou ceva de genu... nu stiu exact. Asta ce inseamna? NWA o sa dispara si o sa devina Delta (sou ce firma o sa o cumpere)
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyJoi 22 Oct 2009, 22:10

Style a scris:
dylan a scris:
aici "tribute" are alt sens, acela de "omagiu" si asta nu inseamna ca NWA are probleme...
tribute=a gift, testimonial, compliment, or the like, given as due or in acknowledgment of gratitude or esteem.

Un alt exemplu: AICI

Nu tocmai, cel facut de Andreibond007 (RIP) cu Tarom, e ca ii placea aerolinea. Chestia cu NWA, dupa ce am inteles, va fi cumparata de Delta sou ceva de genu... nu stiu exact. Asta ce inseamna? NWA o sa dispara si o sa devina Delta (sou ce firma o sa o cumpere)

Ciao Style, ziua buna,

Dylan are dreptate in explicatia lui, insa si tu ai dreptate ceea ce spui despre NWA. Incet incet livery-ul NWA va disparea, devenind Delta.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyJoi 22 Oct 2009, 23:58

mario antonio a scris:


Ciao Style, ziua buna,

Dylan are dreptate in explicatia lui, insa si tu ai dreptate ceea ce spui despre NWA. Incet incet livery-ul NWA va disparea, devenind Delta.

Ok, multumesc de aclarare, nu stiam exact ce sa va intampla cu ei. Defapt, la 100% , nimeni nu stie.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyVin 23 Oct 2009, 05:01

mihaiatanasie a scris:
1. Jungmeister de la Muzeul tehnic a fost stricat foarte tare cand, intr-o iarna, acoperisul "hangarului' a cazut peste el. Nu stiu exact in ce stare se afla (sa dac se mai afla).
2. La MAv (scuze Ronin ca ti-o iau inainte) este, intr-adevar, un IAR-80, dar nu e adevarat, ci o macheta 1:1. Are motor adevarat. Mai exista o macheta, mai aproximativa, la Muzeul Militar National.

Stiu de un singur IAR 80 "The Real Thing" care il au....atentie....TURCI. In ani 90 stiu ca sau dus tratative pentru a il aduce pe taramul lui natal insa esuate. De ce...nici cea mai vaga idee.
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyVin 23 Oct 2009, 18:00

talonone a scris:
Stiu de un singur IAR 80 "The Real Thing" care il au....atentie....TURCI. In ani 90 stiu ca sau dus tratative pentru a il aduce pe taramul lui natal insa esuate. De ce...nici cea mai vaga idee.

Chestia aia cu IAR-80 la turci e doar legenda din pacate... n-a existat niciodata un IAR-80 la turci...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyVin 23 Oct 2009, 20:27

hey... eu sunt mai noua pe aici si m-am gandit sa salut si eu lumea care scrie pe aici... ce pot sa zic...sunt pasionata de fotografie si mi-a fost recomandat acest forum pentru pozele cu avioane...impresionante....am o curiozitate...voi faceti din pasiune asta sau lucrati in domeniu...adica fotografi?
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyVin 23 Oct 2009, 20:53

Bine ai venit pe forum simpllly_me. Cu totii facem asta din pasiunea pentru aviatie si fotografie dar se intampla ca unii sa si lucreze in aviatie.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyVin 23 Oct 2009, 21:33

mersi pentru mesaj....fiind noua ma pierdusem putin prin mesaje dar acum am inteles....oricum sunt niste poze foarte reusite...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: transfer intre terminale   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 EmptyVin 30 Oct 2009, 16:50

salut.

revin dupa cateva luni cu alta intrebare legata de transfer intre terminale.
marturisesc ca raspunsurile primite la intrebare mea(era prin iulie, cred) au fost foarte utile si tin sa multumesc forumistilor.

acum am alta nelamurire: in decembrie vin in tara(momentan lucrez in Danemarca), si am cumparat bilet din Copenhaga spre Budapesta;avionul aterizeaza pe Ferihegy 1(A sau B nu stiu, dar cred ca nu este mare diferenta)
problema este ca mai am si alta rezervare catre Tg.Mures, doar ca avionul decoleaza de pe Ferihegy 2B.
stiu ca este transfer intre terminale, dar nu stiu daca am timp suficient.
am la dispozitie doar 55 de minute.

ce spuneti, e timp suficient?

ati fost careva in situatia asta?

mersi.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Blue Air (0B / JOR)
Sus 
Pagina 3 din 42Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 22 ... 42  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» CUF - BCM cu Blue Air
» Blue Air 737 YR-BAF
» Blue Air (0B / JOR)
» Air Blue ED/ABQ
» Filmulete aviatice

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: