ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Blue Air (0B / JOR)

In jos 
+164
andrei1601
oldblueeyes
alex_xy
mckingtom
Andrei
MarianR
stedan
robert24
RwO
allex
vic_atc
bumbutza
MRares
Men In Black
danip
Lehoczki Cristian
Aviatia-Romaneasca
Laur_cfc
RATus
Richelieu
Bogdan747
cipi_TM
fly_emirates
duron
codrutz
46Pilot
flight
bogdan17
AIR06
radudanutz005
b707nicolae
davidteen14
yr_malex
albyna05
Miţă_KRP
ovivi
gabi-737
Vlad
boggy72
roger
loplo
bagea
Voicu
alinushi
Rafale
MrJack
Gabinho
LeCCa
liviu_br
Dumitru Fabian
etravel
bogdan81
silver
raduvisitor
liviu.dnistran
Iulius
gelu
KQQ
cristi_avb
ALEKS
Noel
petrudimoff
YR-197
norwegian
Messerschmitt
Quebec
Celestin
abrazivu
VicMures
lucian21
kayala
strainu
GAC
DouglasMD11
mihairosioru
vladcbu
dan guina
Karaya 1
Justme
laurus
adic
flaviu
bistvan
cavver
mesterul manolescu
YR-SND
Skylink
mariusoctavian1
mig29ovt
Fireteanu Horia
neobluenet
Thomas
VIC
gmc_extreme
shouriken
Madone
NATO
Cayenne
fularU
Daniel
Radu_is
kampfmaschine
atr_42_500
xpino
felix
Edi
dc9northwest
vishzu
malev2009
AntiGelu
Raduq
JAMS
lrbc
Andrej3000
nrares
iulianfly
stefan alin
Griff
ionut.vasile
k0b3
electric
DIESEL
ovidiu51
nicu1980
retro
daniel.f
crokodilu
CalinCLJ
CDA
Alex_tm
Heaven
fify
andreius
B32fly
DrakulaBV
D13-th_TakeOff
flysebi
C_man
mihaiatanasie
propellerdream
valavia
RazVanAir
Balki
mcraffael
llobregat
andreos18
eugen
mario antonio
Boeing777-300
aegean
arnold757
Dylan
neagu_laurentiu
Mengelaus
claudiup
gaudi
Vreauinaer
YR-BGP
Virusu
dragosh54321
Stefan
Capt_Vio
arianne
babacu
168 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 32 ... 42  Urmatorul
AutorMesaj
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 333
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/04/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyLun 20 Dec 2010, 10:15

k0b3 a scris:
Din curiozitate, stie cineva cat de "dramatic" variaza rata de insurance in functie de varsta flotei?

Dar cu locația? Mă gândesc că și despre Egyptian Air se scria că au avioane de la începutul anilor 90. E mai ieftin să întreții asemenea avioane în Africa/Asia decât în Europa/America?
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyLun 20 Dec 2010, 12:08

Am mai auzit undeva pe forum ca Egypt Air au avioane vechi. Verificati pe net inainte sa vorbiti. Varsta medie a flotei Egypt Air este de 9.3 ani. Ceea ce nu e vechi deloc.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyLun 20 Dec 2010, 21:04

Trebuie sa stiti ca exista doua tipuri de insurance care se practica (si se aplica) :
1. Hull Insurance - se refera la asigurarea aeronavei propriu-zise , este in plaja 0,65-1,4 % din valoarea de inlocuire a aeronavei . Un B737 clasic de 15 ani e cotat la 5-10 milioane $ (depinde de background).
2. Third-party insurance - se refera la pagube produse de un eventual accident atat pasagerilor cat si la sol . Aici calculul variaza mult , dar o cota rezonabila e 4-6% din suma valorii / pax , unde media e la 250,000 $ . Asadar , pt un B737 de 140 de pax , baza de calcul ar fi in jur de 35 milioane $.
Sus In jos
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 333
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/04/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyLun 20 Dec 2010, 23:15

Mengelaus a scris:
Am mai auzit undeva pe forum ca Egypt Air au avioane vechi. Verificati pe net inainte sa vorbiti. Varsta medie a flotei Egypt Air este de 9.3 ani. Ceea ce nu e vechi deloc.

Ai dreptate, dar media e puternic influențată de cele 15 Boeinguri noi (<3 ani), care sunt un sfert din flotă. În orice caz, întrebarea rămâne: depinde de asigurarea de țara de origine și/sau de țările în care zboară compania?
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyLun 20 Dec 2010, 23:41

strainu a scris:
Mengelaus a scris:
Am mai auzit undeva pe forum ca Egypt Air au avioane vechi. Verificati pe net inainte sa vorbiti. Varsta medie a flotei Egypt Air este de 9.3 ani. Ceea ce nu e vechi deloc.

Ai dreptate, dar media e puternic influențată de cele 15 Boeinguri noi (<3 ani), care sunt un sfert din flotă. În orice caz, întrebarea rămâne: depinde de asigurarea de țara de origine și/sau de țările în care zboară compania?

Asemenea asigurari specializate se fac de catre (sau mai bine zis prin intermediul unor) brokeri la randul lor specializati in domeniu . Cand auditezi o activitate atat de specifica , orice e important , de la aeroporturile de operare pana la training center-ul pilotilor , auditurile financiare ale companiei , etc.
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyJoi 23 Dec 2010, 16:22

Ciao,

Au ajuns la Bucuresti si celelalte doua 737:
Boeing 737 -430 27002 2323 YR-BAJ Blue Air delivery 22dec10 LHR-BBU, no titl, basic Air One cs, + 27005/2359 YR-BAK ex EI-COJ ex EI-COI.
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyLun 27 Dec 2010, 12:58

Ca tot suntem la capitolul "Intrebari", am si eu o curiozitate legata de aterizarea de urgenta: decoleaza avionul, i se face omului rau si decide sa se intoarca. Arunca ceva compustibil sa se usureze si aterizeaza. Intrebarea este: il arunca asa pur si simplu? Daca sunt pe camp la sapa si ma trezesc cu cherosen cazand din cer? Bine ca nu fumez.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyLun 27 Dec 2010, 13:04

crokodilu a scris:
Ca tot suntem la capitolul "Intrebari", am si eu o curiozitate legata de aterizarea de urgenta: decoleaza avionul, i se face omului rau si decide sa se intoarca. Arunca ceva compustibil sa se usureze si aterizeaza. Intrebarea este: il arunca asa pur si simplu? Daca sunt pe camp la sapa si ma trezesc cu cherosen cazand din cer? Bine ca nu fumez.

Nu, sunt zone (si altitudini!) speciale pentru asa ceva, deasupra marii sau a zonelor putin populate. Evident, deasupra Europei de Vest e o problema. In functie de natura urgentei, se ia o decizie potrivita.
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyLun 27 Dec 2010, 13:42

crokodilu a scris:
Ca tot suntem la capitolul "Intrebari", am si eu o curiozitate legata de aterizarea de urgenta: decoleaza avionul, i se face omului rau si decide sa se intoarca. Arunca ceva compustibil sa se usureze si aterizeaza. Intrebarea este: il arunca asa pur si simplu? Daca sunt pe camp la sapa si ma trezesc cu cherosen cazand din cer? Bine ca nu fumez.

In principiu petrolul se evapora pana ajunge jos....asa ca poti fuma in siguranta, chiar daca nu fumezi. Fuel dumping se face sub stricta supraveghere a ATC-ului (ca sa nu intre alt avion in acea zona) deobicei deasupra apelor (mari, oceane).

Am citit mai demult despre un experiment pe care l-a facut Boeing cu un fuel dumping de la 500 de picioare peste o bucata de pamint incendiata. Rezultatul nu a fost nimic extraordinar, nicio explozie sau flacari crescute in intensitate.
Sus In jos
Vlad
Airport Level
Airport Level
Vlad


Numarul mesajelor : 29
Varsta : 26
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/12/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: intrabare   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyLun 27 Dec 2010, 14:33

Salut! sunt nou pe forum si as vrea sa va intreb cat de bun esti Nikon D3100 cu nikor 18-55 pentru spotting?este un aparat bun?va rog sa-mi raspundeti.
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyLun 27 Dec 2010, 15:00

Salut si bine ai venit!

Avand in vedere focala scurta a obiectivului, poti incerca astfel de poze:
https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/t5150-aeroportul-bucuresti-henri-coanda-otopeni-decembrie-2010

In schimb pentru asta iti trebuie un obiectiv de focala cat mai mare (minim 200mm):
https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/t17p725-bucuresti-aeronave-in-zbor
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Vlad
Airport Level
Airport Level
Vlad


Numarul mesajelor : 29
Varsta : 26
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/12/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Multumesc   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyLun 27 Dec 2010, 15:48

Multumesc foarte mult pentru raspuns.Momentan nu imi permit un obectiv nou,dar oricum pentru spotting la aeroport era intrebare,nu pentru spotting de ruta.Pentru spotting de ruta am o camera video Panasonic NV-GS80 cu zoom 32X care isi face treaba. king What a Face
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyMier 29 Dec 2010, 11:19

Ia uitati-va ce-am gasit astazi rasfoind ABPIC(.)Co(.)UK. O noua inmatriculare, se pare pentru JOR: YR-BAI. Ex Jettime/EI-ELU, ex Brussels Airlines/ OO-VBR.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyMier 29 Dec 2010, 11:24

Confirm! Am vazut la BBU de pe "deneu" un basic scheme de la SN si m-am intrebat ce-o fi cu el. Nici n-au avut timp sa-l albeasca ca a si intrat pe curse, inca din 20.
Sus In jos
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyMier 29 Dec 2010, 11:37

Cate avioane folosesc acum?
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyMier 29 Dec 2010, 11:40

arianne a scris:
Nici n-au avut timp sa-l albeasca ca a si intrat pe curse, inca din 20.

Personal nu m-ar deranja deriva asa cum e plus un sticker JOR pus acolo... bounce bounce
Aminteste de BABuin...el era putin altfel la nuanta de albastru (mult mai deschisa, dar alta decat cea clasica Blue Air)
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyMier 29 Dec 2010, 14:17

Iulius a scris:
Cate avioane folosesc acum?

Avem 8 avioane (BAC, BAE, BAF, BAG, BAH, BAI, BAJ si BAK).
Sus In jos
felix
Fotograf
felix


Numarul mesajelor : 1009
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptySam 01 Ian 2011, 14:38

Salutare,
Am asa o intrebare:voi zbura cu wizzair in data de 31 ianuarie.Am cumparat biletele pe internet!Din cate am auzit nu se emit bilete ci doar te prezinti cu codul de confirmare!Dar mare mea dilema este ca am auzit ca ar trebui sa platesc la aeroport 10 euro sa mi se emita biletu,asta daca nu fac check in pe net!Doar ca la mail ul primit de la wizzair cu toate detaliile la Detaliile platii apare la tipul serviciului CHK taxa de inregistrare la aeroport?deci trebuie sa platesc sau nu cei 10 euro? Question Question
Sus In jos
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptySam 01 Ian 2011, 15:08

felix a scris:
Salutare,
Am asa o intrebare:voi zbura cu wizzair in data de 31 ianuarie.Am cumparat biletele pe internet!Din cate am auzit nu se emit bilete ci doar te prezinti cu codul de confirmare!Dar mare mea dilema este ca am auzit ca ar trebui sa platesc la aeroport 10 euro sa mi se emita biletu,asta daca nu fac check in pe net!Doar ca la mail ul primit de la wizzair cu toate detaliile la Detaliile platii apare la tipul serviciului CHK taxa de inregistrare la aeroport?deci trebuie sa platesc sau nu cei 10 euro? Question Question

Din cate imi dau seama nu ai bifat ca vrei check-in online.. asa ca va trebui sa platesti.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptySam 01 Ian 2011, 16:11

Raduq a scris:

Din cate imi dau seama nu ai bifat ca vrei check-in online.. asa ca va trebui sa platesti.

Raduq, are dreptate, trebuie sa bifezi ca vrei check-in online.
Sus In jos
felix
Fotograf
felix


Numarul mesajelor : 1009
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptySam 01 Ian 2011, 18:27

Deci din pacate va trebui sa ii platesc....No chance sa pot face check in online? Sad
Sus In jos
ALEKS
Flight Level 100
Flight Level 100
ALEKS


Numarul mesajelor : 143
Varsta : 28
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 05/10/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptySam 01 Ian 2011, 22:01

halo. o mica mare intrebare! ...cine are cont pe "parc models " urgent vreau sa imi spuna! bounce Exclamation Question
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Curiozitate   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyLun 03 Ian 2011, 18:04

Salutare si LA MULTI ANI !!! Desi urmaresc cu interes subiectele acestui forum de ceva vreme, sunt convins totusi ca cineva de aici ar putea sa-mi satisfaca o curiozitate si anume: Care este nivelul salarial actual la companiile de handling de pe aeroportul Otopeni si anume: Menzies Aviation si Globe Ground?
Mentionez ca m-ar ajuta foarte mult aceasta informatie pentru a lua o decizie daca se merita intr-adevar sa las 5 ani de experienta pe ticketing in agentie de turism pentru un post la o companie de handling.
Cu multumiri.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyLun 03 Ian 2011, 18:10

Nu stiu cu exactitate pentru ca lucrez la ap in Cluj nu in Otp, dar eu zic ca dupa 5 ani pe ticketing ai salariu mai mare decat castiga ei Smile
Sus In jos
mariusoctavian1
Membru activ
mariusoctavian1


Numarul mesajelor : 266
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/04/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 EmptyMar 04 Ian 2011, 07:36

aviat0r a scris:
Salutare si LA MULTI ANI !!! Desi urmaresc cu interes subiectele acestui forum de ceva vreme, sunt convins totusi ca cineva de aici ar putea sa-mi satisfaca o curiozitate si anume: Care este nivelul salarial actual la companiile de handling de pe aeroportul Otopeni si anume: Menzies Aviation si Globe Ground?
Mentionez ca m-ar ajuta foarte mult aceasta informatie pentru a lua o decizie daca se merita intr-adevar sa las 5 ani de experienta pe ticketing in agentie de turism pentru un post la o companie de handling.
Cu multumiri.


Stai acolo unde esti ca ii mai bine!SIGUR!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 23 Empty

Sus In jos
 
Blue Air (0B / JOR)
Sus 
Pagina 23 din 42Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 32 ... 42  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Aeroportul Arad - 2008
» SFX-BBU Blue Air
» CUF - BCM cu Blue Air
» Blue Air (0B / JOR)
» Air Blue ED/ABQ

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: