ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Blue Air (0B / JOR)

In jos 
+164
andrei1601
oldblueeyes
alex_xy
mckingtom
Andrei
MarianR
stedan
robert24
RwO
allex
vic_atc
bumbutza
MRares
Men In Black
danip
Lehoczki Cristian
Aviatia-Romaneasca
Laur_cfc
RATus
Richelieu
Bogdan747
cipi_TM
fly_emirates
duron
codrutz
46Pilot
flight
bogdan17
AIR06
radudanutz005
b707nicolae
davidteen14
yr_malex
albyna05
Miţă_KRP
ovivi
gabi-737
Vlad
boggy72
roger
loplo
bagea
Voicu
alinushi
Rafale
MrJack
Gabinho
LeCCa
liviu_br
Dumitru Fabian
etravel
bogdan81
silver
raduvisitor
liviu.dnistran
Iulius
gelu
KQQ
cristi_avb
ALEKS
Noel
petrudimoff
YR-197
norwegian
Messerschmitt
Quebec
Celestin
abrazivu
VicMures
lucian21
kayala
strainu
GAC
DouglasMD11
mihairosioru
vladcbu
dan guina
Karaya 1
Justme
laurus
adic
flaviu
bistvan
cavver
mesterul manolescu
YR-SND
Skylink
mariusoctavian1
mig29ovt
Fireteanu Horia
neobluenet
Thomas
VIC
gmc_extreme
shouriken
Madone
NATO
Cayenne
fularU
Daniel
Radu_is
kampfmaschine
atr_42_500
xpino
felix
Edi
dc9northwest
vishzu
malev2009
AntiGelu
Raduq
JAMS
lrbc
Andrej3000
nrares
iulianfly
stefan alin
Griff
ionut.vasile
k0b3
electric
DIESEL
ovidiu51
nicu1980
retro
daniel.f
crokodilu
CalinCLJ
CDA
Alex_tm
Heaven
fify
andreius
B32fly
DrakulaBV
D13-th_TakeOff
flysebi
C_man
mihaiatanasie
propellerdream
valavia
RazVanAir
Balki
mcraffael
llobregat
andreos18
eugen
mario antonio
Boeing777-300
aegean
arnold757
Dylan
neagu_laurentiu
Mengelaus
claudiup
gaudi
Vreauinaer
YR-BGP
Virusu
dragosh54321
Stefan
Capt_Vio
arianne
babacu
168 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 29 ... 42  Urmatorul
AutorMesaj
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyMar 05 Oct 2010, 20:40

Un elev de clasa a zecea mi-a spus astazi ca pe raza satului lui ar fi cazut un avion acum vreo 8 ani. E vorba de localitatatea Dobrotesti din Teleorman. Va aduceti aminte de asa ceva? Eu am fost aici, in TR si acum 8 ani, si acum 29 de ani, si nu im i amintesc de asa ceva.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyMier 06 Oct 2010, 09:08

ionut.vasile a scris:
atr_42_500 a scris:
Eram curios de ce acrobatii aerieni de pe avioane cu elice nu poarta casca... Nu stiu daca in caza de accident ar schimba mare lucru, dar totusi o preacutie in plus nu strica

nu poarta casca din anumite morive
1. o sarcina in + ce nu il ajuta in cazul manevrelor solicitamte
2. in caz de accident.... nu te ajuta mai cu nimic... fortele sunt prea mari ptr a influenta ceva
3. nu ei scaune catapultare sa ai nevoie de casca

Multam
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyMier 06 Oct 2010, 14:53

Stie cineva cand expira resursa de zbor la IAR-99 ?
Sus In jos
ALEKS
Flight Level 100
Flight Level 100
ALEKS


Numarul mesajelor : 143
Varsta : 29
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 05/10/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyVin 08 Oct 2010, 20:55

stie cineva vre-un muzeu de aviatie...pe la piatra?
adica eu vin dinspre bacau...in drumul meu spre piatra este vre-un muzeu ceva al aviatiei?
Question
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyVin 08 Oct 2010, 22:10

Nu exista nici un muzeu acolo. Abia daca mai rezista cel din Bucuresti...
Da' poti merge la Bacau unde o sa vezi destule avioane. Iar MIG-urile 21 sunt piese de muzeu si bucura-te ca inca le vezi zburand.
Sus In jos
cristi_avb
Flight Level 200
Flight Level 200
cristi_avb


Numarul mesajelor : 292
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyVin 08 Oct 2010, 23:38

Urmeaza sa calatoresc in curand la Istanbul via KIV cu Air Moldova....Stie cineva mai este nevoie de viza de tranzit prin Moldova atat la dus cat si la intors ?

Va multumesc pentru orice raspuns care ar fii de ajutor.
Sus In jos
http://www.expedia.com
Noel
Airport Level
Airport Level
Noel


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptySam 09 Oct 2010, 13:55

cristi_avb a scris:
Urmeaza sa calatoresc in curand la Istanbul via KIV cu Air Moldova....Stie cineva mai este nevoie de viza de tranzit prin Moldova atat la dus cat si la intors ?

Va multumesc pentru orice raspuns care ar fii de ajutor.

Nu e nevoie de viza. Doar pasaport.
Sus In jos
http://craciun.deviantart.com/
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptySam 09 Oct 2010, 14:14

La intrarea in localitatea Bucov, pe DN1B, Km4 +380 de Ploiesti spre Buzau vis-a-vis de intrarea in pacul Constantin Stere in curtea SC NATLOG SRL se afla acest avion neinmatriculat.

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Avionbucov

Poza este facuta din mers, avionul pare in buna stare. Ce am putut sa observ elicea este din lemn. Stie cineva ce avion este, ce cauta expus acolo si daca mai este in stare de zbor?
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptySam 09 Oct 2010, 14:44

Este un ULM Zodiac CH 601 UL.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptySam 09 Oct 2010, 14:53

Multumesc mult pentru raspuns si rapiditate. M-am uitat pe pagina producatorului, si da este acelasi tip de avion. Totusi de ce il tine acolo expus!? Este de luni bune acolo...

Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptySam 09 Oct 2010, 15:21

Nu ii cunosc pe proprietari. Am vazut ULM-ul prima data la tine in poza si ti-am raspuns doar la intrebarea despre modelul respectiv Very Happy
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
cristi_avb
Flight Level 200
Flight Level 200
cristi_avb


Numarul mesajelor : 292
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptySam 09 Oct 2010, 15:45

Noel a scris:
cristi_avb a scris:
Urmeaza sa calatoresc in curand la Istanbul via KIV cu Air Moldova....Stie cineva mai este nevoie de viza de tranzit prin Moldova atat la dus cat si la intors ?

Va multumesc pentru orice raspuns care ar fii de ajutor.

Nu e nevoie de viza. Doar pasaport.

Multumesc Noel.
Sus In jos
http://www.expedia.com
KQQ
Airport Level
Airport Level
KQQ


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 50
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 01/11/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyDum 10 Oct 2010, 21:52

Imi cer scuze pentru mesajul meu (care vine ca nuca in perete si care pare de-a dreptul fantezist):

Astazi, in jurul orei 21, am vazut doua obiecte luminoase de culoare portocalie care se roteau lent deasupra partii de NV a Clujului. Acestea se roteau fara sa scoata nici cel mai mic zgomot. Le-am observat prima data din Piata 14 Iulie. M-amuitat, dar, avand i nvedere ca m grabeam, am luat un "30" lung si, cand m-am dat jos la statia "Buzau" m-am uitat, instinctiv in sus. Una din cele doua lumini parea sa se fi apropiat. Aflandu-ma intre blocuri, nu am reusit sa vad cum a disparut una din ele (cea care parea mai aproape), dar cealalta s-a stins treptat, in timp ce se deplasa spre est. Precizez ca:
-luminile palpaiau, ca si cum ar fi fost flacari
-cand cea de-a doua lumina s-a stins am zarit ceva ce pareau a fi luminile unui avion: rosu + verde, dar poate ca doar mi s-a parut; ca si cum lumina puternica ar fi apartinut unui avion, dar atunci, de ce nu am auzit motoarele?
-prin 1997 (poate 1996), am vazut ceva similar: lumina fara niciun fel de zgomot, dar aceasta a urmat traseul pe care zburau elicopterele MAPN (08, 51, 708, 714, 721); concret, lumina a venit dinspre nord (dinspre Dambul Rotund) si ma asteptam sa aud zgomotul facut de elicea anticuplu (care se aude foarte bine cand elicopterul este cu fata catre cel care il priveste); nimic, lumina se apropie, ia curba spre est (deasupra cartierului Grigorescu) si... se stinge treptat.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyDum 10 Oct 2010, 22:33

KQQ a scris:
Imi cer scuze pentru mesajul meu (care vine ca nuca in perete si care pare de-a dreptul fantezist):

Astazi, in jurul orei 21, am vazut doua obiecte luminoase de culoare portocalie care se roteau lent deasupra partii de NV a Clujului. Acestea se roteau fara sa scoata nici cel mai mic zgomot. Le-am observat prima data din Piata 14 Iulie. M-amuitat, dar, avand i nvedere ca m grabeam, am luat un "30" lung si, cand m-am dat jos la statia "Buzau" m-am uitat, instinctiv in sus. Una din cele doua lumini parea sa se fi apropiat. Aflandu-ma intre blocuri, nu am reusit sa vad cum a disparut una din ele (cea care parea mai aproape), dar cealalta s-a stins treptat, in timp ce se deplasa spre est. Precizez ca:
-luminile palpaiau, ca si cum ar fi fost flacari
-cand cea de-a doua lumina s-a stins am zarit ceva ce pareau a fi luminile unui avion: rosu + verde, dar poate ca doar mi s-a parut; ca si cum lumina puternica ar fi apartinut unui avion, dar atunci, de ce nu am auzit motoarele?
-prin 1997 (poate 1996), am vazut ceva similar: lumina fara niciun fel de zgomot, dar aceasta a urmat traseul pe care zburau elicopterele MAPN (08, 51, 708, 714, 721); concret, lumina a venit dinspre nord (dinspre Dambul Rotund) si ma asteptam sa aud zgomotul facut de elicea anticuplu (care se aude foarte bine cand elicopterul este cu fata catre cel care il priveste); nimic, lumina se apropie, ia curba spre est (deasupra cartierului Grigorescu) si... se stinge treptat.

aeromodelisti cu leduri in Hoya. crede-ma pe cuvant
Sus In jos
KQQ
Airport Level
Airport Level
KQQ


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 50
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 01/11/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyDum 10 Oct 2010, 23:12

Multumesc
Sus In jos
gelu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 16
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyLun 11 Oct 2010, 11:31

Facand putina abstractie de situatia actuala a Blue Air , as spune ca , in ansamblul lui , conceptul de low-cost e genul de afacere "pe muchie de cutit" . Pentru oricine a avut de a face cat de putin cu partea economica a aviatiei este destul de clar ca , in privinta costurilor , mari diferente nu sunt intre companiile clasice si cele low-cost .
In privinta veniturilor insa , in cazul low-cost , calculele sunt facute la un grad de ocupare aproape imposibil de atins in acesti ani de criza .
Sus In jos
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyLun 11 Oct 2010, 11:53

gelu a scris:
Pentru oricine a avut de a face cat de putin cu partea economica a aviatiei este destul de clar ca , in privinta costurilor , mari diferente nu sunt intre companiile clasice si cele low-cost .
Sa imi explici si mie de ce.
Numai de numar de angajati diferenta e enorma intre doua companii cu flota aproximativ egata (BA si FR)
48,070 vs 7,245
Sus In jos
gelu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 16
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyLun 11 Oct 2010, 12:04

Eu vorbeam de costurile efective ale zborului , in privinta serviciilor interne sau externalizate ( exemplu intretinere flota , retea de agentii , etc ) nu stiu exact , si atunci nu pot compara , costurile intern / externalizat . Singurul loc unde exista intradevar mari diferente de personal este departamentul vanzari unde low-costurile folosesc sistemele on-line .
Insa , in economia intregii afaceri , nu cred ca aceste costuri influenteaza hotarator .
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyLun 11 Oct 2010, 13:47

Ai un calcul de cost zbor (carburant, lubrifianti, taxe aeroport/spatiu aerian - fara salarii echipaj si altele, doar cost zbor pe o destinatie imaginara, cat de cat pe aproape) la un B-737 (o varianta) sa vadem cat ar fi minimul de pasageri sa aduca ceva profit ?
Sus In jos
gelu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 16
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyLun 11 Oct 2010, 13:52

Am un asemenea calcul dar din pacate e pe calculatorul de acasa .
Daca e cumva pe aici Calin CLJ si daca doreste ( este facut de el ) poate il posteaza .
Daca nu , o sa incerc sa le postez maine ( la fel , sub rezerva aprobarii din partea lui )
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyLun 11 Oct 2010, 14:22

Titlu: Blue Air prinsa in paienjenisul cererilor de insolventa: 4 reclamanti in 4 luni
Sursa: dailybusiness
Autor: Cristina Mihai
Data: 11.10.2010

Citat :
Numarul companiilor care au solicitat demararea procedura de insolventa pentru linia aeriana low cost Blue Air, in ultimele 4 luni, a ajuns la 4 , cea mai recenta cerere in acest sens fiind depusa vineri, 8 octombrie, de Zenith Media.

Potrivit datelor Tribunalului Bucuresti, in ultimele 4 luni, au mai cerut insolventa companiei aeriene Regia Autonoma Aeroportul International George Enescu Bacau (10 iunie), Regional Air Services (30 iunie) si Complexul Hotelier Decebal (6 septembrie).

Oficialii Blue Air spun ca toate aceste situatii sunt in curs de solutionare pe cale amiabila.

Compania a mai achitat doua datorii catre Carpatair si Service Excellence Solutions, care au cerut la randul lor insolventa Blue Air.

Desi datoriile catre acestia din urma au fost achitate, ca urmare a acestor cereri, tribunalul a dispus intrarea in insolventa a companiei. Oficialii Blue Air a anuntat saptamana trecuta ca intentioneaza sa faca recurs pentru a anula dispozitia de intrare in insolventa a companiei.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 62
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyLun 11 Oct 2010, 14:32

Nu va agitati , Gelu are in dreptate .
Costurile operationale pe acelasi tip de avion pe aceeasi ruta sunt aproape identice.
In principiu , discutam de doua tipuri de costuri :
1/Fixe , formate din :
- aircraft : depreciere (daca e proprietate) sau lease fee / Bhr (block hour)
- crew expences / Bhr
- insurance / Bhr
- maintenance / Bhr
Astea sunt cele cuprinse in asazisa ACMI lease .
2/Variabile , formate din :
- fuel cost (depinde , nu esential insa , de LF , cargo ,etc , cu o variatie de 5-10%)
- navigation . landing , handling
- pax tax
In general , calculul de cost si limita de rentabilitate se face la 75-80% LF .
Avand in vedere diversitatea rutelor , diferentele sunt de 20-30% la costul / Bhr intre rute scurte (BUH-SKG de ex) si rute lungi (BUH-MAD) .
Avand in vedere cele de mai sus , NU EXISTA diferente intre costul / Bhr la un 737-800 ROT si un 737-800 JOR , decat daca e dat de :
-cum gestioneaza contractul de lease
-cum platesc echipajele
-cum au contractul de fueling/refueling
Costul estimativ mediu de operare cost/Bhr la un 737-800 este de aprox 3200-3400 USD / Bhr. Indiferent ca e Tarom , Lufthansa sau Blue Air. Adaugati aici costurile interne non flight si aveti costul final. La non flight apar diferentele , date de dimensionarea personalului , externalizarea si eficientizarea unor servicii , uniformizarea flotei , etc.
Va pot spune ca un zbor BUh-MAD-BUH isi acopera costurile operationale la un LF de 80% , cu un venit/return seat de 180 USD (+/- 10%).

Ca o ultima remarca , costurile sunt cu atat mai mici cu cat beneficiezi de o flota mono-tip noua , ai un deal bun cu lessor-ul (care in general se obtine la numar mare de aeronave in lease) si operezi un minim de 12-14 Bhr/zi. A se vedea Wizzair care is "calaresc" aeronavele 14-16 ore / zi.
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyLun 11 Oct 2010, 14:44

@CalinCLJ

Nu vreau sa fiu ala care se baga unde nu imi fierbe oala, dar parca taxele de aterizare/handling/pax/whatever cam sunt platite de pasageri si nu sunt legate de pretul biletului.

Diferenta intre JOR si ROT este ca nu cred (poate ma insel) ca JOR fiind companie low cost, cu finantare dubioasa si cu probleme de cash-flow poate sa obtina un deal mai bun decat ROT la aceeasi marfa. Oricum ar fi, sansele ca JOR sa dea faliment si firmele de leasing sa ramana fara ratele platite sunt mai mari decat la ROT in orice conditii. Totusi ROT este companie nationala, proprietatea statului roman care pana una alta garanteaza bonitatea ROT.

Oricat de prost a mers ROT pana acum (si a mers destul de prost) nu am auzit povesti despre faliment, spre deosebire de JOR Very Happy.
Sus In jos
gelu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 16
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyLun 11 Oct 2010, 14:52

O sa iti raspund doar la partea cu taxele :
Preturile date sub forma x eu + taxe sunt doar o strategie de marketing .
Ai vazut vreun calator sa isi plateasca singur la aeroport pax tax ?
Ar fi si imposibil fizic .
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 EmptyLun 11 Oct 2010, 14:59

Eu nu ziceam ca se plateste direct de pasager in aeroport. Evident ca banii sunt colectati de companie si platiti aeroportului. Eu doar ma refeream la faptul ca daca ei separa foarte clar taxele de bilet si folosesc treaba asta ca o strategie de marketing, nu se prea poate spune ca compania suporta taxele de aeroport, poate doar ce trebuie acoperit datorita LF scazut.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 17 Empty

Sus In jos
 
Blue Air (0B / JOR)
Sus 
Pagina 17 din 42Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 29 ... 42  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Blue Air (0B / JOR)
» Air Blue ED/ABQ
» Filmulete aviatice
» BBU-NAP-BBU cu Blue Air
» Aeroportul Arad - 2008

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: