ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Blue Air (0B / JOR)

In jos 
+164
andrei1601
oldblueeyes
alex_xy
mckingtom
Andrei
MarianR
stedan
robert24
RwO
allex
vic_atc
bumbutza
MRares
Men In Black
danip
Lehoczki Cristian
Aviatia-Romaneasca
Laur_cfc
RATus
Richelieu
Bogdan747
cipi_TM
fly_emirates
duron
codrutz
46Pilot
flight
bogdan17
AIR06
radudanutz005
b707nicolae
davidteen14
yr_malex
albyna05
Miţă_KRP
ovivi
gabi-737
Vlad
boggy72
roger
loplo
bagea
Voicu
alinushi
Rafale
MrJack
Gabinho
LeCCa
liviu_br
Dumitru Fabian
etravel
bogdan81
silver
raduvisitor
liviu.dnistran
Iulius
gelu
KQQ
cristi_avb
ALEKS
Noel
petrudimoff
YR-197
norwegian
Messerschmitt
Quebec
Celestin
abrazivu
VicMures
lucian21
kayala
strainu
GAC
DouglasMD11
mihairosioru
vladcbu
dan guina
Karaya 1
Justme
laurus
adic
flaviu
bistvan
cavver
mesterul manolescu
YR-SND
Skylink
mariusoctavian1
mig29ovt
Fireteanu Horia
neobluenet
Thomas
VIC
gmc_extreme
shouriken
Madone
NATO
Cayenne
fularU
Daniel
Radu_is
kampfmaschine
atr_42_500
xpino
felix
Edi
dc9northwest
vishzu
malev2009
AntiGelu
Raduq
JAMS
lrbc
Andrej3000
nrares
iulianfly
stefan alin
Griff
ionut.vasile
k0b3
electric
DIESEL
ovidiu51
nicu1980
retro
daniel.f
crokodilu
CalinCLJ
CDA
Alex_tm
Heaven
fify
andreius
B32fly
DrakulaBV
D13-th_TakeOff
flysebi
C_man
mihaiatanasie
propellerdream
valavia
RazVanAir
Balki
mcraffael
llobregat
andreos18
eugen
mario antonio
Boeing777-300
aegean
arnold757
Dylan
neagu_laurentiu
Mengelaus
claudiup
gaudi
Vreauinaer
YR-BGP
Virusu
dragosh54321
Stefan
Capt_Vio
arianne
babacu
168 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 29 ... 42  Urmatorul
AutorMesaj
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyMier 25 Aug 2010, 07:15

Eu am vazut ultima data Mig-15 zburand la Bacau in anul 1990 (sau 1991!). Isi avea "baza" la fabrica insa nu stiu daca o fi cel prezent acum in fotografiile din satelit. Daca e acelasi (si conditia fizica ii permite) poate ca sunt sanse de readucere la viata...
Sus In jos
Celestin
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 99
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/09/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyMier 25 Aug 2010, 09:26

Quebec a scris:
incearca aici http://www.acarsd.org/

Din pacate nu m-am descurcat...
Este vorba de zborul OS 791 din 23 August VIE-OTP.
Sus In jos
norwegian
Airport Level
Airport Level
norwegian


Numarul mesajelor : 58
Varsta : 46
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 09/09/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyMier 25 Aug 2010, 11:05

Celestin a scris:
Quebec a scris:
incearca aici http://www.acarsd.org/

Din pacate nu m-am descurcat...
Este vorba de zborul OS 791 din 23 August VIE-OTP.

A fost OE-LDF Wink

Aici gasesti detalii
Sus In jos
Celestin
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 99
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/09/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyMier 25 Aug 2010, 13:19

norwegian a scris:
Aici gasesti detalii

10x
Sus In jos
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400
YR-197


Numarul mesajelor : 799
Varsta : 62
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: formula-secreta-a-zborului-low-cost   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyMier 25 Aug 2010, 13:49

Desi nu e intrebare, desi nu prea am incredere in descopera.ro, mi s-a parut interesant:
low-cost
Sus In jos
bistvan
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 62
Localizare : M-Ciuc
Data de inscriere : 13/06/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyMier 25 Aug 2010, 17:55

MiG-ul UTI 15 din videoclip nu este corean, a fost cumparat din Polonia de la un pilot de vanatore pensionat. Este de costructie poloneza, deci SB LIM-2A, a avut documentatia completa si era intro stare foarte buna. Proprietarul avionului este Fundatia Goldtimer. Aceasta fundatie a reconditionat si exploateza singurul Li 2 din lume, care mai zboara. In februarie 2007 s-a inceput reconditionarea MiG-ului, va avea inmatricularea HA-UTI. Pentru autorizarea zborului cu acest avion este nevoie de o serie de jonglerii, dar se poate obtine.
sursa:http://www.freeweb.hu/mig-15/
Sus In jos
mesterul manolescu
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 60
Localizare : Moinesti-Bacau
Data de inscriere : 24/03/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptySam 04 Sept 2010, 20:38

Va salut ! Am o rugaminte,poate ma ajuta cineva ! Merg in week-endul viitor la mitingul-jubileu de la Rivolto,langa Udine. Am bilet dus-intors pentru Venetia[Marco Polo]. Nu am fost pana acum in Italia,nu cunosc zona. Unde si cum pot gasi o cazare mai ieftina in afara orasului ,in localitati vecine sau pe directia Udine ? Ceva pensiuni,hostel,etc...eventual aproape de gari sau autogari... poate e cineva pe forum care a fost sau a locuit pe acolo si stie vreo adresa...Si mai ales cum se ajunge mai simplu de la Venetia la Rivolto : tren...auto...? Multumesc pentru orice efort al cuiva de a-mi raspunde ! Daca ajung acolo,promit sa aduc si sa postez poze...
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 45
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyDum 05 Sept 2010, 05:21

mesterul manolescu a scris:
Va salut ! Am o rugaminte,poate ma ajuta cineva ! Merg in week-endul viitor la mitingul-jubileu de la Rivolto,langa Udine. Am bilet dus-intors pentru Venetia[Marco Polo]. Nu am fost pana acum in Italia,nu cunosc zona. Unde si cum pot gasi o cazare mai ieftina in afara orasului ,in localitati vecine sau pe directia Udine ? Ceva pensiuni,hostel,etc...eventual aproape de gari sau autogari... poate e cineva pe forum care a fost sau a locuit pe acolo si stie vreo adresa...Si mai ales cum se ajunge mai simplu de la Venetia la Rivolto : tren...auto...? Multumesc pentru orice efort al cuiva de a-mi raspunde ! Daca ajung acolo,promit sa aduc si sa postez poze...

Ciao Mestere,

Mergi la aniversarea de 50 de ani ale Frecce Tricolori Smile, nice one.
Ca informatii, intre Venetia si Udine cel mai simplu ajungi cu trenul. Exista trenuri regionale frecvente ce leaga cele doua orase, calatoria dureaza cam 2 ore si costul unui bilet e in jur de 9 euro. Daca insa vei sta la Venetia si te vei duce doar la show, Trenitalia face trenuri speciale, deschizand gara din Basiliano pentru eveniment. De la gara appi vor fi navete speciale care duc persoanele direct la baza militara. Aici gasesti mai multe informatii (partea cu trenurile este mai jos in pagina http://www.aeronautica.difesa.it/PAN50/Pagine/ComeArrivare.aspx ). Mai multe informatii gasesti si online aici www.trenitalia.it (poti face online traseul Venetia - Udine sau Venetia - Basiliano). De la aeroportul din Venetia exista autobuze care te lasa la gara din Mestre (Venezia Mestre) de unde poti lua direct trenul catre Udine. In ceea ce priveste autobuzele ce leaga aeroportul de oras si de Mestre aici gasesti toate informatiile necesare: http://www.veniceairport.it/page/servizi/trasporti/treno?m=01020201 .

Legat de hoteluri sau hosteluri, nu cunosc foarte bine zona, iti pot insa sugera doua site-uri de care ma folosesc foarte des cand calatoresc. Pentru hoteluri (si gasesti de mai toate preturile si categoriile) incearca www.booking.com , pentru hosteluri incearca www.hostels.com .

Sper sa te ajute cat de cat informatiile. Daca ai probleme cu limba sau cu ceva legat de site-urile pe care ti le-am sugerat da-mi de stire si incercam sa le dam de cap.

Drum bun si show pe masura!
Sus In jos
mesterul manolescu
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 60
Localizare : Moinesti-Bacau
Data de inscriere : 24/03/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyDum 05 Sept 2010, 22:22

Grazie Mario, pentru efortul de a-mi raspunde. Vad ca ai o varsta frumoasa,probabil 33 ani,o varsta eveniment, la care de obicei oamenii au un "turning point"! As fi vrut la varsta asta sa fi avut puterea materiala sa colind lumea si mai ales sa particip la airshow-uri in lume. Desi cred ca termenul corect este "miting",adica o intalnire sincera a celor atinsi de fiorul zborului,ceva ce nu poate fi explicat,nu poate fi impus altcuiva... Iti doresc tie si tuturor de pe forum ,sa aveti timp,sanatate si posibilitate de a urmari pe viu astfel de evenimente !
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptySam 11 Sept 2010, 08:25

Exista reglementari cu privire la decolare tinand cont de vizibilitate ? Sau depinde de standardele companiei ori pilotului ?
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 41
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptySam 11 Sept 2010, 09:33

neagu_laurentiu a scris:
Exista reglementari cu privire la decolare tinand cont de vizibilitate ? Sau depinde de standardele companiei ori pilotului ?

Pe BBU fara LVP nimeni nu decoleaza cu RVR <400m.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptySam 11 Sept 2010, 10:57

neagu_laurentiu a scris:
Exista reglementari cu privire la decolare tinand cont de vizibilitate ? Sau depinde de standardele companiei ori pilotului ?

Raspunsul la ambele intrebari este da. De fapt la toate 3. Exista reglementari foarte clare in functie de aparatura de care dispune aeroportul(ILS), apoi avionul, apoi sunt limitele impuse de companie si apoi cele ale pilotului. La sfarsit, daca pilotul nu se simte in siguranta sau ceva chiar daca sunt respectate toate limitele, poate sa nu decoleze si sa astepte sa se indrepte vremea. La Cluj, iarna trecuta erau 650m sau 550m(nu mai stiu exact) la aterizare si 150m la decolare. Sper sa te ajute raspunsul.

Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyMier 15 Sept 2010, 12:23

de ceva vreme ma tot intreb ce inseamna acel semn care seamana cu "2". am vazut multe avioane inscriptionate cu acel semn.
e cumva un indicator pt legare in vederea ridicarii cu o macara ceva...

exemplu:
langa priza de aer in dreptul cerculetului
http://jetphotos.net/viewphoto.php?id=6924390&nseq=0


P.S. nice pic Mengelaus
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyMier 15 Sept 2010, 13:41

balki a scris:
de ceva vreme ma tot intreb ce inseamna acel semn care seamana cu "2". am vazut multe avioane inscriptionate cu acel semn.
e cumva un indicator pt legare in vederea ridicarii cu o macara ceva...

exemplu:
langa priza de aer in dreptul cerculetului
http://jetphotos.net/viewphoto.php?id=6924390&nseq=0


ai dreptate, e un punct de unde se poate ridica avionul cu o macara, sau un punct de ancorare. de asemenea o sa mai vezi niste semne pe unele avioane pentru locuri de cric, tot pentru ridicare.
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyMier 15 Sept 2010, 15:06

aha, multam viruse!


sunny
Sus In jos
nicu1980
Flight Level 100
Flight Level 100
nicu1980


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 44
Localizare : ARGES
Data de inscriere : 22/12/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptySam 18 Sept 2010, 14:20

Ma puteti ajuta cu ceva info despre Eagles Airlines?Am vazut pe site-ul lor (eaglesairlines.com) ca ar avea curse intre Oopeni si Venetia,dar nu am gasit si in ce zile opereaza zboruri.Multumesc
Sus In jos
DouglasMD11
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 72
Varsta : 30
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 20/03/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptySam 18 Sept 2010, 14:46

pai ei arata pe harta ca opereaza dar de fapt nu o fac:)) ca la rubrica destinatii sunt trecute numai destinatiile interne:D
daca vrei un zbor de pe relatia bucuresti venezia poti alega wizzair
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 45
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyDum 19 Sept 2010, 00:43

nicu1980 a scris:
Ma puteti ajuta cu ceva info despre Eagles Airlines?Am vazut pe site-ul lor (eaglesairlines.com) ca ar avea curse intre Oopeni si Venetia,dar nu am gasit si in ce zile opereaza zboruri.Multumesc

Ciao Nicu,

Eagles s-a nascut pentru a lua locul Aplieagles, folosesc parte din oamenii care lucrau acolo, si ca aparat de zbor acelasi tip de masina. Au primit AOC de curand, si deocamdata se concetreaza pe zborurile nationale. Insa vor deschide si operarea pe international, din ce au declarat. Deocamdata insa nu sunt "incarcate" zborurile. Daca te intereseaza cel mai simplu e sa continui sa le verifici site-ul din cand in cand.

Pentru Venetia poti oricum alege si Tarom sau Wizzair (care zboara la Treviso).

Bye!
Sus In jos
JAMS
Airport Level
Airport Level
JAMS


Numarul mesajelor : 45
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/09/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyMar 21 Sept 2010, 02:56

Urmatoarele 2 poze sunt etichetate "ROMANIA air force", desi e clar ca avioanele apartin Rusiei:

http://www.myaviation.net/search/photo_search.php?id=01856317
http://www.myaviation.net/search/photo_search.php?id=01858744

Cum se poate semnala (si indrepta) greseala?
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyMar 21 Sept 2010, 07:18

Cam nasol! Astia care se ocupa de baza de date de pe MyAviation nu prea reactioneaza la "stimuli externi"!!! Le-am cerut si eu sa-mi modifice ceva la pozele mele de acolo dar n-am niciun raspuns de la ei.

Pana una, alta las' asa! Nu ne strica un Yak-130 si noua... Razz
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptySam 25 Sept 2010, 13:04

Buna, sunt Catalina din Cluj, si iubesc avioanele..Am auzit ca voi petreceti mult timp prin Aeroport. Ce as putea face ca sa particip si eu?
Sus In jos
petrudimoff
Fotograf



Numarul mesajelor : 1677
Varsta : 51
Localizare : Cluj-Napoca, Romania
Data de inscriere : 05/04/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Salut   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptySam 25 Sept 2010, 23:31

sigur ca poti, nu trebuie sa faci decat sa ajungi pe Str. Prieteniei colt cu Str. Elicei , te asteptam , maine in jur de ora 13.00 vom fi pe acolo.
, o seara placuta
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyMar 05 Oct 2010, 16:12

Eram curios de ce acrobatii aerieni de pe avioane cu elice nu poarta casca... Nu stiu daca in caza de accident ar schimba mare lucru, dar totusi o preacutie in plus nu strica
Sus In jos
Noel
Airport Level
Airport Level
Noel


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2010

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyMar 05 Oct 2010, 17:33

atr_42_500 a scris:
Eram curios de ce acrobatii aerieni de pe avioane cu elice nu poarta casca... Nu stiu daca in caza de accident ar schimba mare lucru, dar totusi o preacutie in plus nu strica

...... comoditate, sa invarti mai usor din cap la G-euri mari Wink
I think so....
Sus In jos
http://craciun.deviantart.com/
ionut.vasile
Flight Level 300
Flight Level 300
ionut.vasile


Numarul mesajelor : 379
Varsta : 43
Localizare : London, UK
Data de inscriere : 06/10/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 EmptyMar 05 Oct 2010, 20:03

atr_42_500 a scris:
Eram curios de ce acrobatii aerieni de pe avioane cu elice nu poarta casca... Nu stiu daca in caza de accident ar schimba mare lucru, dar totusi o preacutie in plus nu strica

nu poarta casca din anumite morive
1. o sarcina in + ce nu il ajuta in cazul manevrelor solicitamte
2. in caz de accident.... nu te ajuta mai cu nimic... fortele sunt prea mari ptr a influenta ceva
3. nu ei scaune catapultare sa ai nevoie de casca
Sus In jos
Continut sponsorizat





Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 16 Empty

Sus In jos
 
Blue Air (0B / JOR)
Sus 
Pagina 16 din 42Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 29 ... 42  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Blue Air (0B / JOR)
» Air Blue ED/ABQ
» Filmulete aviatice
» BBU-NAP-BBU cu Blue Air
» Aeroportul Arad - 2008

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: