ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Accidente aviatice din istorie...

In jos 
+21
mariusoctavian1
mihaiatanasie
Daniel
Kruger
arianne
gabi-737
Balaurul
eugen
Griff
RATus
YR-BGP
Virusu
geno
dan guina
Boeing777-300
claudiup
Vreauinaer
tm89sky
Mengelaus
ovidiu51
propellerdream
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyMier 06 Mai 2009, 08:43

MogaViorel din cate stiu eu acel perimat din punctul tau de vedere TU 144 este defapt originalul pentru ca a fost primul care a bantuit cerul ....... Ce nu inteleg eu din mesajul tau este cum se face ca TU144 este vinovat de retragerea lui Concorde...... Cu ce se face vinovat ? Daca ii sa punema asa problema nici macar concurenta nu i-a facut rusnacul mai ales ca a fost retras din serviciu prin 1978 DC cu aproximativ 23 de ani inainte de incheierea carierei stimabilului Concorde......
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyMier 06 Mai 2009, 09:03

@MogaViorel
Subscriu la ce au postat Virusu si kkk. Se stie clar ca a fost vorba de spionaj la Paris. Se banuieste ca avionul care fotografia Tupolevul a determinat intr-un fel prabusirea acestuia. Oricat ar semana Tu 144 si Concorde, rusnacul parca era mai tare Very Happy
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyMier 06 Mai 2009, 09:10

Diferente lamuritoare intre cele doua supersonice aici:

https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/muzee-de-aviatie-f10/auto-und-technikmuseum-sinsheim-germania-t1596.htm

Vezi burta si "canard wings" (scuze dar nu stiu denumirea in romana a aripioarelor de deasupra cockpit-ului)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyMier 06 Mai 2009, 09:13

claudiup a scris:
@MogaViorel
Subscriu la ce au postat Virusu si kkk. Se stie clar ca a fost vorba de spionaj la Paris. Se banuieste ca avionul care fotografia Tupolevul a determinat intr-un fel prabusirea acestuia. Oricat ar semana Tu 144 si Concorde, rusnacul parca era mai tare Very Happy

Sau pur si simplu atat Rusi cat si Francezii au decis ca doar Concorde trebuie sa zboare ....

Mai multe despre TU144 : http://www.nasa.gov/centers/dryden/news/FactSheets/FS-062-DFRC.html

http://www.moninoaviation.com/tu144sn.html

http://www.tupolev.ru/English/Show.asp?SectionID=148&Page=1
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyMier 06 Mai 2009, 14:02

Indiscutabil campionul la busituri al KB Tupolev a fost Tu 134 urmat de Tu 104.
In ceea ce priveste Tu 144 marea lui problema a fost consumul enorm de combustibil care il impiedica sa-si atinga destinatzia si anume legatura cu orasele siberiene ( Irkutsk,Vladivostok etc).Din motive de prestigiu a fost totusi introdus pe ruta Moskova - Alma Ata,zboruri saptamanale,pentru o perioada relativ scurta de timp.S-a incercat o remotorizare care s-a soldat cu prabusirea aparatului (incendiu la turbine ) in primul zbor de incercare.
In ceea ce priveste accidentul de la Paris,intradevar nu exista certitudini,actualmente in presa de specialitate rusa se vehiculeaza 2 variante.Gresala de pilotaj a comandantului Kozlov ( parca) aflat sub puternice presiuni politice ( tot prestigiul ) si /sau siajul unui vanator aflat deasupra Tupolev-ului.
Parca ,totusi pe comandant il chema Kuznetzov.O sa verific.
Sus In jos
YR-BGP
Airport Level
Airport Level
YR-BGP


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 46
Localizare : Maneciu Prahova
Data de inscriere : 30/01/2009

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyMier 06 Mai 2009, 14:07

"Kuznetzov" nu este motorul? confused
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyMier 06 Mai 2009, 14:45

cam prea generala discutia asta, nu e mai bine sa formam un subiect nou pentru fiecare incident despre care se doreste o discutie?
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyMier 06 Mai 2009, 14:54

Prima data memoria nu m-a inselat,pe comandant il chema Kozlov.KB Kuznetzov este,intradevar, unul din principalii cpnstructori de motoare si aparatul era echipat cu turbinele lui atat in prima varianta cat si dupa remotorizare (Tu 144 D-dalny-long range ).Pe de alta parte Kuznetzov este un nume comun in Rusia ( fierarul ) si,desigur exista pilotzi cu acest nume.
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyMier 06 Mai 2009, 14:57

cam prea generala discutia asta, nu e mai bine sa formam un subiect nou pentru fiecare incident despre care se doreste o discutie ?

O idee buna !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyMier 06 Mai 2009, 15:53

@ Virusu
Am sa iti trimit ceva informatie care am gasit pe internet si ai sa vezi ca tupolev nu era asa de bun. Cand am putin timp am sa iti trimit acea pagina,
O zi buna tuturor!
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyMier 06 Mai 2009, 17:15

MogaViorel a scris:
@ Virusu
Am sa iti trimit ceva informatie care am gasit pe internet si ai sa vezi ca tupolev nu era asa de bun. Cand am putin timp am sa iti trimit acea pagina,
O zi buna tuturor!

Nu era bun din ce punct de vedere? As vrea sa vad si eu acea pagina. Dar daca e in spaniola, atunci pas.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyMier 06 Mai 2009, 17:18

Griff a scris:

Nu era bun din ce punct de vedere? As vrea sa vad si eu acea pagina. Dar daca e in spaniola, atunci pas.
Stai linistit am sa incerc sa caut pagina pe engleza, dar nu stiu cand pot sa o pun, am multe teme si nu stiu cand pot intra.
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyMier 06 Mai 2009, 17:48

Un punct de vedere este aici
http://www.pilotfriend.com/photo_albums/potty/16.htm

si parerea producatorului,aici

http://www.tupolev.ru/English/Show.asp?SectionID=148
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyMier 06 Mai 2009, 20:47

Stie cineva ceva detalii, legat de prabusirea YR-AMP la Arad? Doar din curiozitate, ca nu stiam nimic de vreo prabusire AN-24 la Arad.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: YR-AMP   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyMier 06 Mai 2009, 22:08

eugen a scris:
Stie cineva ceva detalii, legat de prabusirea YR-AMP la Arad? Doar din curiozitate, ca nu stiam nimic de vreo prabusire AN-24 la Arad.
Catastrofa s-a produs in toamna lui 1978. Comandant era Comandorul Burinaru cu care am zburat de nenumarate ori pe An-24. In fata lui YR-AMP se afla un BAC 1-11 de la tarom care a raportat givraj pe finala la aterizarea pe Arad. Dupa virajul patru, s-a pierdut legatura radio cu echipajul de pe AMP. Toti cei 5 membri ai echipajului au pierit in aceasta catastrofa. Imi aduc aminte ca unul din cei rapusi de catastrofa se afla si navigatorul de bord, care de regula facea fonia si care ne uimea cu dictia lui de lb engleza, se spunea ca era cel mai bun din Flotila. Dumnezeu sa ii ierte. Concluzia anchetei nu a fost prelucrata cu civilii, avionul era militar si basta. Totusi din informatiile culese de la ceilalti piloti de la Flotila, cauza a fost givrajul
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mai 2009, 10:50

Hmmm, pacat... Dumnezeu sa-i odihneasca!

Multam, ovidiu51!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptySam 16 Mai 2009, 02:10

Buna din nou tuturor:
Vreau sa va intreb daca stiti ceva despre incidentul care la avut AirFrance in care dupa cat am inteles au intrat 4 terroristi in avion. Doar atata stiu.
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptySam 16 Mai 2009, 02:20

MogaViorel a scris:
Buna din nou tuturor:
Vreau sa va intreb daca stiti ceva despre incidentul care la avut AirFrance in care dupa cat am inteles au intrat 4 terroristi in avion. Doar atata stiu.

Vezi aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Air_France_Flight_8969
Sus In jos
Balaurul
Flight Level 100
Flight Level 100
Balaurul


Numarul mesajelor : 107
Varsta : 44
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 03/06/2008

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: link!   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyJoi 21 Mai 2009, 14:37

Salutare !

In ton cu titlul topicului, va pun mai jos un link:
http://www.baaa-acro.com/

Accidente in Romania:
http://www.baaa-acro.com/Pays/R/Roumanie.htm

Spre ex. e interesant accidentul cu Tu-134 Malev din 1977, de la Bucuresti (mai precis Urziceni)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyJoi 21 Mai 2009, 14:40

Ce sa intamplat in ultimul accident de la TiriacAir?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyJoi 21 Mai 2009, 17:21

MogaViorel a scris:
Ce sa intamplat in ultimul accident de la TiriacAir?

Un avion de la TiriacAir a aterizat tarziu pe pista in conditii de vizibilitate proste si daca se da o cautare pe forum se gaseste intreaga poveste inclusiv cu pozele aferente.......
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyJoi 21 Mai 2009, 17:23

kkk a scris:
Un avion de la TiriacAir a aterizat tarziu pe pista in conditii de vizibilitate proste si daca se da o cautare pe forum se gaseste intreaga poveste inclusiv cu pozele aferente.......
kkk, cam pe unde pot sa caut? forumul asta e urias
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyJoi 21 Mai 2009, 17:27

Prin forum, este un buton "CAUTARE" si se poate folosi cu incredere.... la Oradea se mai poate cauta ca deh acolo s-a intamplat .... si mai este ......... dar nu o sa ma apuc eu sa caut ......
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptySam 23 Mai 2009, 11:22

Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 EmptyLun 01 Iun 2009, 20:30

Doamnelor si domnilor, din pacate trebuie sa punem un nou accident aicea, zborul Af447 care a avut loc tocmai astarzi.
O noua tragedie in aceasta lume a avioanelor. Din pacate, sa mai intampla si astea. Aicea aveti mai multa informatie: https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/stiri-din-aviatie-f4/avion-air-france-disparut-de-pe-ecranele-radarelor-in-largul-coastelor-braziliei-t2093.htm
Dumnezeu sa-i odihneasca.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Accidente aviatice din istorie...
Sus 
Pagina 3 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Sesiune de referate de istorie - 2011
» CIAS - rapoarte
» Sesiune de comunicari, specialitatea istorie - Alexandria 2010
» Jetran Air (WZ / MDJ)
» Air Force Unu (ROMAVIA/Boeing707-3K1C/YR-ABB)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: