ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Accidente aviatice din istorie...

In jos 
+21
mariusoctavian1
mihaiatanasie
Daniel
Kruger
arianne
gabi-737
Balaurul
eugen
Griff
RATus
YR-BGP
Virusu
geno
dan guina
Boeing777-300
claudiup
Vreauinaer
tm89sky
Mengelaus
ovidiu51
propellerdream
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5
AutorMesaj
Karaya 1
Airport Level
Airport Level
Karaya 1


Numarul mesajelor : 61
Varsta : 42
Localizare : Alba Iulia
Data de inscriere : 24/02/2010

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 EmptyJoi 15 Apr 2010, 17:36

are cineva detalii legate de accidentul Maiorului Tarnaveanu Oliviu?? ( 3 dec 1958, MiG-15, Regimentul 172 Vanatoare, cu baza la MK) as fi pe veci indatorat.....pilotul respectiv era prieten cu bunicul meu si imi amitesc doar ca, in copilarie mi-a povestit ca avionul pilotat de Tarnaveanu a explodat in aer (informatie vaga avand in vedere cenzura din perioada comunista) trupul nu a fost gasit , in locul de veci fiind doar un sicriu de plumb.

Multumesc anticipat
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: YR-AMF   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 EmptyJoi 15 Apr 2010, 22:58

abrazivu a scris:
"Primul" i-a zis ca pilotul fusese baut, si ca de fapt nici macar nu trebuia sa zboare el. Cica, se intorsese dintr-un zbor de la Iasi, (in incinta aeroportului, la bar, servise ceva dupa aterizare) si cel care trebuia sa fie pe cursa de CJ a fost indisponibil. L-au intrebat daca face si cursa aceea, iar el a acceptat fara sa zica nimic de alcool. (probabil de aici si suflatul in basica ulerior.
Autopsia a gasit 1,07/1000
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 EmptyLun 17 Mai 2010, 16:56

are cineva detalii legate de cauza accidentului din 29 decembrie 1974 sin zona sibiului
este adevarat ca avionul avea initial ruta oradea- bucuresti si i s-a solicitat aterizarea la sibiu pentru preluarea unor pasageri ?
multumesc
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: AMD   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 EmptyMar 18 Mai 2010, 23:08

irina a scris:
are cineva detalii legate de cauza accidentului din 29 decembrie 1974 sin zona sibiului
este adevarat ca avionul avea initial ruta oradea- bucuresti si i s-a solicitat aterizarea la sibiu pentru preluarea unor pasageri ?
multumesc
am auzit si eu despre aceasta situatie, se zicea ca sunt vipuri , comunisti cu trei bilutze din aparatul local.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 EmptyMier 19 Mai 2010, 18:54

ai cumva si alte detalii legate de acest accident ? - ti-as fi recunoscatoare..

multumesc
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: YR-AMD   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 EmptyJoi 20 Mai 2010, 10:29

irina a scris:
ai cumva si alte detalii legate de acest accident ? - ti-as fi recunoscatoare..
multumesc
Aterizarea pe Sibiu necesita o procedura care trebuia strict respectata la coborare din cauza muntilor din apropiere. Conform hartilor procedura se executa numai pe partea de nord. Echipajul a luat decizia sa simplifice procedura si au intrat pe partea sudica, plina de cote inalte. Urmarea a fost impactul cu muntele. In avion se aflau 33 de oameni, nu au fost supravetuitori. Mentionez ca zborul s-a efectuat instrumental, in plafon de nori fara contact vizual al solului. Cu pilotii care au murit tocmai zburasem in cabina cu o zi inainte la Bacau...
Sus In jos
danutztgv16
Airport Level
Airport Level
danutztgv16


Numarul mesajelor : 33
Varsta : 36
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 27/03/2009

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: accident 1977 dambovita   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 EmptyVin 04 Iun 2010, 01:45

Am si eu o intrebare...are cineva date despre un accident din 1977, care s-a petrecut in judetul dambovita( sat mircea voda)? au murit toti cei 4 ocupanti ai avionului....era un IAR din cate stiu eu...satenii mi-au spus ca pilotii supravietuisera impactului dar au ars de vii intrucat nu putea nimeni sa se atinga de ei din cauza flacarilor si unor liniii de curent pe care le rupsese avionul.. daca aveti detalii v-as fi recunoscator
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 EmptyVin 04 Iun 2010, 18:05

ce stiti despre aceast accident?

sursa: dalimunthe.com

Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 26875
Sus In jos
Continut sponsorizat





Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Accidente aviatice din istorie...   Accidente aviatice din istorie... - Pagina 5 Empty

Sus In jos
 
Accidente aviatice din istorie...
Sus 
Pagina 5 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5
 Subiecte similare
-
» Sesiune de referate de istorie - 2011
» CIAS - rapoarte
» Sesiune de comunicari, specialitatea istorie - Alexandria 2010
» Jetran Air (WZ / MDJ)
» Air Force Unu (ROMAVIA/Boeing707-3K1C/YR-ABB)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: