ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB)

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) Empty
MesajSubiect: Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB)   Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) EmptyLun 23 Feb 2009, 23:30

Aeroportul este situat la 18 km de Berlin. Schonefeld este fostul aeroport al Berlinului de Est/ cel mai mare aeroport din fosta RDG.

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) Schonefeld07

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) Schonefeld06

Berlin Schonefeld are 4 terminale - 3 terminale "normale" operationale (A - main terminal, terminalul B folosit in principal de EasyJet, terminalul D - folosit in principal de Germanwings) si terminalul C un mic terminal cu un design interior mai futurist dedicat in exclusivitate evenimentelor speciale si zborurilor de agreement.

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) Schonefeld08

In momentul acesta se lucreaza intens la Berlin Brandenburg International Airport (BBI) - un aeroport total nou ce se construieste paralel cu Schonefeld de partea cealalta a celor 2 piste. Brandenburg airport va deveni dupa deschidere aeroportul principal al Berlinului. (Tempelhof Airport (THF/ EDDI) s-a inchis deja anul trecut pe 30 octombrie). In momentul aceste Berlin este deservit doar de Tegel Airport (TXL/ EDDT) si Schonefeld. Din 2011, cand va fi gata Berlin Brandenburg International Airport, se va inchide si Tegel Airport.

Berlinul are o intrega industrie dedicata zborurilor de agrement si cateva muzee cu sectiuni dedicate aviatiei. Deutsche Technikmuseum Berlin este un muzeu incredibil si contine pe cateva etaje o intreaga sectie dedicata numai aviatiei, cu cateva exemplare unice in lume... (despre asta insa in curand in topicul "Muzee de aviatie").

De pe Berlin Shoenefield (terminalul C de care va spuneam) puteti zbura cu ultimul Douglas DC 3 (Raisinbomber) operational din Europa. Cel mai mic pret este de 179 euro/persoana, dar in functie de programul ales, pretul poate urca si pana la 246 euro/persoana.

Tot din terminalul C sau chiar direct din Berlin de pe raul Spree puteti face zboruri de agrement cu elicopterul sau cu hidroavionul. Preturile sunt insa destul de maricele.

Si ca tot veni vorba de atractii aviatice in Berlin:

Puteti pilota un Boeing 737-700 intr-un simulator de ultima generatie pentru "doar" 159 EUR sau puteti sa va inaltati la 150 de metri altitudine cu unul dintre cele mai mari baloane cu helium din lume in apropierea de Potsdamer Platz, cu numai 19 euro. Am fost tentat sa fac asta... dar am prins o vreme cu lapovita/ninsoare ceata si vizibilitate foarte mica incat practic sansele sa zboare cred ca erau minime. Am renuntat sa mai merg pana acolo. Balonul este captiv si in nacela incap 30 de pasageri.

La Berlin Shonefeld din 2 in 2 ani are loc cel mai mare show & expozitie aviatica din Germania ILA Berlin Air Show. Urmatorul eveniment este programat intre 8-13 iunie 2010. Poze de la evenimentul de anul trecut gasiti de exemplu pe Flickr...

Berlin Schonefeld are si o terasa pentru spotting la nivelul 2 al terminalului A. Intrarea este 2 euro, terasa este deschisa de la 10 a.m. la 6 p.m. Din pacate eu am avut zborurile in asa fel incat nu am putut merge acolo.

Deja am devenit mult offtopic... incep prezentarea cu cateva poze cu dotarile aeroportului...

Utilaj de degivrare

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) Schonefeld01

Tab politie

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) Schonefeld02

Masina "Follow me"

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) Schonefeld03

Cisterna alimentare

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) Schonefeld04

Utilaj tractare

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) Schonefeld05

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) 121i

Promit sa revin foarte repede cu avioanele pe care le-am prins pe platforma... nu au fost insa prea variate Sad
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) Empty
MesajSubiect: Re: Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB)   Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) EmptyMar 24 Feb 2009, 01:03

si continuarea promisa...

Airbus A319-132, Germanwings D-AGWD

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) 34937706

Airbus A319-112, Germanwings D-AKNN

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) 79062058

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) 98510868

Airbus A319-112, Germanwings D-AKNP

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) 32232178

Airbus A319-111, easyJet Airline, G-EZBY

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) 27271751

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) 88397965

Bombardier BD-700-1A10 Global Express XRS, Comlux Aviation HB-JEY

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) 12293864

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) 30015069

Boeing 737-86Q, El Al Israel Airlines 4X-EKO

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) 37307551

Airbus A320, Aeroflot

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) 21246079

Airbus A319, easyJet Airline

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) 28924990

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) 27770844

Airbus A320-214, Aer Lingus EI-DEJ - "Cillian"

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) 67348449

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) 47579765
Sus In jos
byteworks
Flight Level 100
Flight Level 100
byteworks


Numarul mesajelor : 164
Data de inscriere : 23/12/2008

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) Empty
MesajSubiect: Re: Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB)   Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) EmptyVin 27 Mar 2009, 12:08

Am avut ieri norocul sa vin de la Schonefeld la Baneasa cu A319 D-AKNO Bear. Nenorocul - n-am avut la mine decat un telefon cu o prastie de camera:

Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) Bearbus

Noroc cu altii!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) Empty
MesajSubiect: Re: Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB)   Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB) Empty

Sus In jos
 
Berlin - Schonefeld (SXF / EDDB)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Berlin - Berlin Brandenburg Airport (BER / EDDB) - in constructie
» Berlin Air Show (8-13 iunie 2010 - Aeroportul Berlin Schönefeld)
» Bucharest-Baneasa (BBU) - Berlin-Schonefeld (SXF) dus-intors cu Germanwings
» Air Berlin (AB / BER)
» Berlin by night

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din strainatate - Airports outside Romania :: Europa de Vest-
Mergi direct la: