ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Air Berlin (AB / BER)

In jos 
+10
Edi
kampfmaschine
cipi_TM
laurus
mihairosioru
hayabusa
Thomas
RATus
Nic
gabi-737
14 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyVin 21 Mar 2008, 16:55

Pun cateva poze facute vara trecuta la OMR.
Air Berlin (AB / BER) D-adic16
Umezeala...
Air Berlin (AB / BER) D-adic17
Eu priveam de jos,pasarea de sus Very Happy
Air Berlin (AB / BER) D-adic18
Frumoase vartejuri...

Air Berlin (AB / BER) D-adic10
D-ADIC imbarcarea bagajelor,
Air Berlin (AB / BER) D-adic11
Close-up la APU,
Air Berlin (AB / BER) D-adic13
O vedere de mai departe,
Air Berlin (AB / BER) D-adic14
Gata de decolare,
Air Berlin (AB / BER) D-adic15
In drum spre Berlin-Tegel,decolare spre N,
Air Berlin (AB / BER) D-adif11
D-ADIF
Air Berlin (AB / BER) D-adif12
Trecand pe langa un mic Cessna 525,
Air Berlin (AB / BER) D-adif13
Decolare spre S,
Air Berlin (AB / BER) D-adij10
D-ADIJ,desi la ora 9 era destula umezeala in aer,vartejurile nu is asa spectaculoase...Era si plafon jos de nori.
Air Berlin (AB / BER) D-adij11
Spre pista,
Air Berlin (AB / BER) D-adij12
Trecand pe langa "prezidentialul"pazit de jandarmi,
Air Berlin (AB / BER) D-adij13
Ultimele verificari,
Air Berlin (AB / BER) D-adij14
Decolare pe dir.N.
Air Berlin (AB / BER) Ab_1010
D-AGEA,coada la imbarcare,imi aduce aminte de niste vremuri Laughing
Air Berlin (AB / BER) Ab_1110
Air Berlin (AB / BER) Myavia10
Am prins si un A320,D-ABDB,
Air Berlin (AB / BER) Myavia11
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyMar 25 Mar 2008, 09:17

Poza cu pasarea e cea mai tare.. clown

Gabi, anul asta se mai aude ceva de chartere Air Berlin la OMR?
Macar acolo se le mai vedem in Romania, ca la Bucuresti nimic inca... Desi cred ca daca AB intra la noi, o sa intre tot undeva prin vest, la SBZ, TGM sau CLJ.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyMar 25 Mar 2008, 10:56

te doare mintea ce faine is..

uite ca se poate si cu compact ! totusi trebuie sa fii hotarat.. numa cativa stiu sa stea atata la gard pana ies pozele asa Very Happy
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyMar 25 Mar 2008, 11:43

Inca nu am auzit nimic de charterele nemtesti, dar cu siguranta daca vor veni, o sa fiu la "datorie" Basketball

Cu statu la gard: pai eu stau la gard maxim un minut,cat sa fac cateva poze, apoi sa o sterg de acolo...Totusi traim in Romania si asta...ne ocupa aproape tot timpul Very Happy
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyDum 30 Mar 2008, 13:27

gabi-737 a scris:
Inca nu am auzit nimic de charterele nemtesti, dar cu siguranta daca vor veni, o sa fiu la "datorie" Basketball

Cu statu la gard: pai eu stau la gard maxim un minut,cat sa fac cateva poze, apoi sa o sterg de acolo...Totusi traim in Romania si asta...ne ocupa aproape tot timpul Very Happy

Astazi a fost primul charter de la TXL la OMR, operat ca si anul trecut sub codul EW (Eurowings) cu F100, banuiesc ca tot AB, dar nu stiu sigur, ca EW este si charter-broker, si oricum, ei nu au F100:

Flight details
Flightno EW 5502 Flight date 30.03.2008
from Tegel to Oradea
Plan 7:25 am expected
Term./Gate A12 Term./Counter A12
Aircraft type: Fokker 100 Flight state: departed
Airline: Eurowings AG

Deci Gabi, sâmbata viitoare te poti uita aici sa vezi daca duminica se va opera si cu ce anume, am înteles ca de anul acesta se vor opera saptamânal cursele.
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 41
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyDum 30 Mar 2008, 13:58

Confirm cele spuse de Thomas, azi la 9:56 a trecut un F100 in schema Air Berlin, si la 10:30 s-a intors de la decolare.
Asta inseamna ca la 10:00 a avut aterizarea si la 10:25 decolarea de pe OMR. Razz
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyLun 31 Mar 2008, 00:14

Bun venit pe forum hayabusa, in sfarsit mai e cineva de aici, ca ma simteam singur in orasul asta Very Happy
Thomas, mersi de sfat, asa faceam si anul trecut ca sa aflu ce vine.
Nu stii cumva daca JOR mai baga escala la OMR pt cursa de Berlin? Zvonurile spuneau ca de la vara...poate stii mai multe.
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyLun 31 Mar 2008, 10:00

Se pare ca a cazut varianta cu stop la Oradea, dar Kusadasi sustine ca tot va veni JOR:

Orarul Zborurilor cu plecare din ORADEA
Duminica 01.06-28.09
JOR 7195 Oradea - Antalya
JOR 7196 Antalya - Oradea

Orele înca nu sunt trecute ...
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 41
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyLun 31 Mar 2008, 17:02

Noi Gabi ne stim de pa flightsim.ro, asa ca nu sunt chiar nou pe aici Laughing cont pe forum mi-am facut la inceput cand mi-a dat Nic adresa, dar vad ca nu ma puteam loga si mi-am facut altul.
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyVin 25 Apr 2008, 10:28

Deci, ca info general, contrar celor spuse de mine, zborurile charter de la TXL sunt programate ca si anul trecut bisaptamânal, dar în total mai multe, sezonul a fost lungit considerabil.

Acu 2 saptamâni însa zborul EW 5500 a operat la DEB si nu la OMR, probabil de acolo turistii au fost adusi cu autocare la Felix. Nu am însa nici o idee de ce s-a operat asa si daca asa va ramâne sau a fost o exceptie.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyVin 25 Apr 2008, 14:53

Am observat si eu treaba cu DEB la EW5500, eu chiar credeam ca e o gresala , ca au mai facut ei greseli, au scris ca vine A319 si a venit 733 sau 738, venind tot 733...M-am dus in dimineata aceea sa vad, si intradevar nu a venit nimic.
Nu cred ca le-ar conveni sa bata drumul din Debrecen pana la Felix, ar fi cam 2-3 ore cu drumul, imbarcare-debarcare...pe cand de la OMR pana la Felix sunt cam 14-15 km.
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 41
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyVin 25 Apr 2008, 15:22

Si daca e sa vina, vine tot cu F100 sau vor veni cu unul mai mare 737, 318 ?
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 41
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptySam 26 Apr 2008, 13:47

Asta trebuia sa fie la noi, EW 5502 Tegel-Debrecen A01 7:25 am ?
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptySam 26 Apr 2008, 14:56

Da, aceea este cursa în mod normal.

Nu stiu de ce nu se opereaza la voi. O explicatie ar putea fi ca firma care ofera aceste cure are în oferta si statiunea ungara Hajduszoboszlo (în apropiere de DEB) si poate ca vânzarile pentru Felix sunt prea slabe si mai bune pentru Hajduszoboszlo si de aceea se opereaza zborul astfel. Rolling Eyes

Dar poate vorbiti voi de acolo cu cineva ... nu de la aeroport, ca aia probabil o sa va spuna ceva povesti Smile dar poate cineva care are treaba cu turistii la Felix, ca aia stiu sigur care-i treaba Wink
Sus In jos
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 266
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/12/2007

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyLun 12 Oct 2009, 23:33

Pe pagina de net AirBerlin au fost incarcate zborurile din Germania si Austria catre Bucuresti cu incepere din 1 februarie 2010.
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyLun 12 Oct 2009, 23:53

mihairosioru a scris:
Pe pagina de net AirBerlin au fost incarcate zborurile din Germania si Austria catre Bucuresti cu incepere din 1 februarie 2010.

Cred ca e defapt vorba de zborul Niki. De la Viena, Air Berlin asigura zboruri catre alte destinatii.
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Air Berlin va opera MUC-CND   Air Berlin (AB / BER) EmptyVin 30 Oct 2009, 20:23

În perioada 18.05.-21.09.2010 Air Berlin va opera un charter regulat în fiecare marti pe ruta MUC-CND cu 73G:

AB 2834 MUC 12.30 - 15.35 CND
AB 2385 CND 16.35 - 17.40 MUC

Bilete se pot cumpara pe http://www.airberlin.com incluzând posibilitatea de conexiune via MUC catre/de la TXL, CGN, DUS, FMO, HAJ, HAM.
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ
cipi_TM


Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyJoi 04 Mar 2010, 08:43

Titlu: Air Berlin va opera o cursa directa Constanta - Munchen
Sursa: http://www.wall-street.ro/articol/Turism/81310/Air-Berlin-va-opera-o-cursa-directa-Constanta-Munchen.html
Autor: ***
Data: 04.03.2010

Citat :
Air Berlin va opera o cursa directa Constanta - Munchen

Compania Air Berlin va introduce, incepand cu 18 mai, o cursa directa intre Aeroportul International Mihail Kogalniceanu, judetul Constanta (AIMK), si Munchen, potrivit unui comunicat.
Potrivit purtatorului de cuvant al Consiliului Judetean Constanta, Cristian Moldovanu, cursa va fi introdusa in data de 18 mai. Decolarea de pe Kogalniceau se va face in fiecare zi de marti, la ora 16.35, iar cursa retur va fi tot marti, de la ora locala 12.30.
De asemenea, AIMK trece, din aceasta luna, la programul de vara. Astfel, incepand din data de luni 29 martie 2010, cursele Constanta – Pisa operate de Ryanair vor opera in zilele de luni si vineri.
Incepand de duminica, 28 martie 2010, se reiau cursele pe ruta Constanta – Bologna operate tot de Ryanair, in zilele de miercuri si duminica.
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyLun 04 Oct 2010, 14:46

In vara 2011 Air Berlin va lansa ruta Berlin New York zbor direct.

Cel mai ieftin bilet (one way) va fi 219 euro (cu toate taxele incluse)

Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyLun 28 Noi 2011, 22:00

Titlu: Air Berlin Looking For Strong Partner - Report
Sursa: http://news.airwise.com/story/view/1322173309.html
Autor: Reuters
Data: 24.11.2011

Citat :
Air Berlin, Germany's second largest airline behind Lufthansa is looking for a partner, with its new chief executive holding talks with several potential interested parties, a German daily said on Thursday, citing sources.

United Arab Emirates' Etihad Airways and China's HNA Group were among those chief executive Hartmut Mehdorn has approached for discussions, Sueddeutsche Zeitung said in its Friday edition.

A sale of a substantial stake in Air Berlin cannot be ruled out, it added.

Air Berlin declined to comment.

Air Berlin had already pre-released third quarter results at the end of October, showing a 44 percent drop in operating profit to EUR€96.8 million ($130.97 million), hurt by an air travel tax in Germany and high fuel prices. The airline made a EUR€9.3 million operating loss in 2010.
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyLun 19 Dec 2011, 21:15

Titlu: Etihad Airways increases Air Berlin stake
Sursa: businesstraveller.com
Autor: Dominic Ellis
Data: 19.12.2011

Citat :
Etihad Airways has increased its stake in Air Berlin from 2.99 per cent to 29.21 per cent, becoming the German airline's largest single shareholder.

As a key part of the deal, Air Berlin will shift its Middle East operation from Dubai, where it flies four times a week, to Abu Dhabi, and Etihad will have two seats on the Board of Directors of the German carrier.

Etihad will also provide five-year financing facilities of up to $255 million to support Air Berlin's fleet development and network growth.

The two companies will seek anti-trust immunity, which would allow greater co-ordination of route networks and sales and marketing activities.

Air Berlin CEO Hartmut Mehdorn said one of the key components of the new partnership is the launch of its services to Abu Dhabi, which will become its "new gateway to Asia and Australia".

From January 15, Air Berlin will operate direct flights from Berlin to Abu Dhabi four days a week with an A330-200. Bookings go live on Wednesday.

Mehdorn added it will "dramatically improve" global connectivity for its passengers in Germany, Switzerland, Austria, and throughout the GCC and Middle East.

European travellers will have immediate access to a total of 29 flights a week to and through Abu Dhabi from four German hubs, with a plan to increase to 42 flights from mid-April. The airlines' combined network spans 239 destinations across 77 countries.

Etihad will codeshare on 36 of Air Berlin's 171 destinations and Air Berlin codeshare on 24 of Etihad's 82 destinations and both airlines plan to further expand the codeshare pool. Etihad's codeshare involvement also extends to the Air Berlin group for all European activities including Austraian airline NIKI, and Swiss airline, Belair.

Etihad Guest and topbonus, the airlines' frequent flyer programmes, will be integrated, enabling passengers to 'earn and burn' on each other’s flights and offering reciprocal benefits, including status earning, to top tier members.

Etihad Airways CEO James Hogan said it has 34 airline partners, but this is its first equity investment in another airline.

"It is a sign of our confidence in Air Berlin's management and in the carrier's potential to grow with us. We expect such growth will also offer a host of additional employment opportunities, both in Europe and the UAE."

He estimated each airline could achieve incremental revenues of between €35-40 million in the first year. "We believe the partnership has enormous potential to unlock a range of efficiencies," he said.

Alte info
Sus In jos
Edi
Membru activ
Edi


Numarul mesajelor : 712
Varsta : 54
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyMier 23 Mai 2012, 14:23

Titlu: Air Berlin most affected and most unhappy by new March 17, 2013 BER opening date
Sursa: ch-aviation
Autor: ***
Data: 21 mai 2012

Citat :
Air Berlin (AB/BER) CEO Hartmut Mehdorn has called the new plan to only open Berlin Brandenburg International (BER) on March 17, 2013 "unacceptable" voicing strong concerns that Berlin Tegel (TXL) will be able to handle all of the additional traffic and connecting passengers by both Air Berlin (AB/BER) and Lufthansa (LH/DLH). A lot of additional services were scheduled by both carriers based on the planned opening date of June 3, 2012 and Air Berlin had started to sell much more connections via the new airport than it had offered at Tegel before.
Sus In jos
cristi_avb
Flight Level 200
Flight Level 200
cristi_avb


Numarul mesajelor : 292
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2009

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptySam 24 Noi 2012, 23:21

Air Berlin incepe operarea de la Berlin (TXL) spre OTP incepand cu data de 02.04.2013, preluand astfel locul FlyNiki prin retragerea cursei la VIE .
Sus In jos
http://www.expedia.com
robert24
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 123
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/10/2010

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyLun 26 Noi 2012, 11:20

Am verificat acum pentru mai-iunie 2013, si se pare ca raman si cursele OTP-VIE operate de Niki, si in plus intra o cursa AirBerlin TXL-OTP-TXL.
Sus In jos
cristi_avb
Flight Level 200
Flight Level 200
cristi_avb


Numarul mesajelor : 292
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 24/09/2009

Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) EmptyLun 26 Noi 2012, 11:57

Salut robert24. Nu stiu unde ai observat continuarea curselor la VIE, dar ultimul zbor operat de FlyNiki are loc in data de 01.04.2013.
Probabil te-a indus in eroare orarul curselor, dar fara afisarea tarifului final.
Sus In jos
http://www.expedia.com
Continut sponsorizat





Air Berlin (AB / BER) Empty
MesajSubiect: Re: Air Berlin (AB / BER)   Air Berlin (AB / BER) Empty

Sus In jos
 
Air Berlin (AB / BER)
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Berlin Air Show (8-13 iunie 2010 - Aeroportul Berlin Schönefeld)
» Berlin - Berlin Brandenburg Airport (BER / EDDB) - in constructie
» Unde veti zbura in urmatoarea perioada
» ILA-Berlin 2012
» AEROPORTUL MIHAIL KOGALNICEANU/CONSTANTA - STIRI - DISCUTII

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: