ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Berlin by night

In jos 
+6
gaudi
Alex_tm
YR-197
atr_42_500
fularU
Gripen
10 participanți
AutorMesaj
Gripen
Flight Level 200
Flight Level 200
Gripen


Numarul mesajelor : 252
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 06/01/2011

Berlin by night Empty
MesajSubiect: Berlin by night   Berlin by night EmptyDum 15 Ian 2012, 09:51

Inainte de sarbatori am avut putina treaba la Berlin. Din pacate munca mi-a mancat cea mai mare parte a timpului si nu am avut decat serile pentru sightseeing, asa ca impresiile mele sunt doar despre „Berlin by night”.

Calatoria a fost intrutotul sub semnul Berlinului, chiar si zborul fiind cu Air Berlin. La plecare am zburat cu D-ABGQ (A319-112).

Berlin by night Img0785rz

La ceas de seara am lasat in urma Terminalul 2 de la Arlanda ...

Berlin by night Img0789d

... si am plecat spre Berlin Tegel.

Berlin by night Img0797x

Unul dintre lucrurile pe care vroiam sa le fac la Berlin era sa trec prin Poarta Brandenburg din Berlinul de Est in cel de Vest, o pasire simbolica peste Zidul Berlinului - dovada cea mai palpabila a Cortinei de Fier care separa Estul de Vestul Europei in timpul Razboiului Rece. Zidul a dainuit doar 28 de ani (1961-1989), dar probabil multi din generatia mea sunt marcati intr-o masura mai mica sau mai mare, constient sau inconstient, de divizarea pe care a reprezentat-o. Ironia face ca de data asta am trecut dinspre Vest inspre Est.

Privind „de pe zid” inspre Berlinul de Est.

Berlin by night Img0800gx

Calatoria in Berlinul de Est a inceput in Pariser Platz, multa vreme „no man’s land” in fata zidului. Poarta Brandenburg si Hotel Adlon, o cladire emblematica a pietii, au fost refacute. Chiar si statele care aveau ambasadele in piata sau in jurul ei (Statele Unite, Franta si Marea Britanie) si-au reconstruit reprezentantele lor pe vechile locuri de pana la razboi.

Poarta Brandenburg...

Berlin by night Img0815k

... si cvadriga care o incununeaza.

Berlin by night Img1044iz

Nu doar Pariser Platz, ci intreaga zona de-a lungul bulevardului Unter den Linden pare sa fi intrat intr-un plan de restaurare intensa menit sa ii readuca stralucirea de odinioara. Friedrichstraße, strada comerciala traditionala a Berlinului, a fost reconstruita si ocupata de magazinele unor firme faimoase.

Berlin by night Img0821g

Berlin by night Img0825sa

Galeriile Lafayette

Berlin by night Img0827a

Bugatti Veyron

Berlin by night Img0823rs

Mercedes Benz SS 27/140/200 (1930)

Berlin by night Img0922ly

Berlin by night Img0918n

Mai departe am dat peste Universitatea Humboldt.

Berlin by night Img0833p

Vis-a-vis este cladirea fostei Biblioteci Nationale, actualmente cladirea Facultatii de Drept.

Berlin by night Img0996uo

In fata ei, in Piata Bebel, a avut loc ceremonia arderii cartilor incomode regimului nazist. Pe locul rugului de odinioara a fost construit un memorial cat se poate de sugestiv: rafturi goale de biblioteca, scufundate sub nivelul pietei.

Berlin by night Img0995k

In apropiere este si Neue Wache, care adapostea monumentul eroilor germani cazuti in razboaie. Monumentul a suferit mai multe transformari care au reflectat schimbarile de regim din Germania, iar acum este Memorialul victimelor razboiului si tiraniei.

Berlin by night Img0993r

Capatul estic al bulevardului Unter den Linden este reprezentat de podul peste raul Spree, dincolo de care este Piata Palatului. Odinioara, pe locul ei era palatul regilor Prusiei. Deteriorat partial in razboi, palatul a fost demolat de autoritatile comuniste din pricina simbolisticii sale. Pe locul sau a fost construit Palatul Republicii care la randul sau a fost demolat dupa caderea comunismului. Pe locul atat de incercat de soarta autoritatile germane planuiesc acum reconstructia fatadelor vechiului palat ce va adaposti in viitor Humboldt-Forum, un forum pentru cultura, arta si stiinte. Pana atunci locul sau este ocupat de Humboldt-Box, o structura temporara al carei rol e sa prezinte publicului viitorul forum.

Berlin by night Img0837ax

Alaturi este Berliner Dom, catedrala protestanta a orasului. Ca multe alte cladiri din capitala Germaniei si aceasta a fost deteriorata tare in timpul razboiului si renovata cu minuozitate dupa aceea, mai ales dupa caderea comunismului si reunificarea Germaniei.

Berlin by night Img0841s

Interior

Berlin by night Img0974yp

Altarul

Berlin by night Img0970w

Cupola

Berlin by night Img0969ln

Imaginile din Berliner Dom sunt reprezentative pentru tenacitatea cu care germanii isi (re)construiesc capitala si ii redau faima si stralucirea de altadata.

La o aruncatura de bat de Berliner Dom este o alta structura reprezentativa a Berlinului, Turnul de Televiziune ...

Berlin by night Img0847jy

... la poalele caruia era un Weihnachtsmarkt, Targ de Craciun, ce abia incepuse.

Berlin by night Img0862c

Turnul are o platforma de observatie la cca 200 m care ofera o perspectiva de invidiat asupra Berlinului.

Unter den Linden

Berlin by night Img0867ac

Weihnachtsmarkt

Berlin by night Img0870ds

Alexanderplatz

Berlin by night Img0874sx

Parc de distractii

Berlin by night Img0882xt

Vizita in turn mi-a oferit inca un prilej de reflectie asupra divizarii Est/Vest si a transformarilor care au avut loc in ultimele decenii. Cunostintele care au vizitat turnul in timpul perioadei comuniste comentau ca noaptea Berlinul de Est era luminat cam anemic fata de Berlinul de Vest care dadea impresia ca pulsa de viata de noapte. De data asta insa Berlinul de Est era cel puternic luminat. Chiar si „de la sol” mi s-a parut ca Berlinul de Vest e mai putin impresionant, dar ma opresc cu generalizarile aici intrucat nu am vazut suficient nici din Vest si nici din Est.

Ultima vizita in Berlin a fost la Reichstag, un alt loc cu o istorie tumultuoasa. Cladirea a ars in 1933 in circumstante neclare, evenimentul oferind un pretext nazistilor ce tocmai ajunsesera la putere sa suspende majoritatea drepturilor civile ce decurgeau din constitutia vremii. Cladirea a fost afectata si mai tare in timpul bombardamentelor din timpul razboiului si a asaltului sovietic asupra capitalei germane din 1945 (va amintiti poate fotografia ce suprinde arborarea steagului sovietic pe cladire) si nu a fost renovata definitiv pana in anii '90 cand arhitectul britanic Norman Foster i-a dat forma actuala.

Berlin by night Img1056g

Si ca peste tot in capitala Germana, vechiul sta alaturi de nou.

Berlin by night Img1060g

Vizita la Reichstag mi-a oferit inca un prilej sa trec „zidul” a carui urma a fost marcata cu pietre in asfaltul strazilor.

Berlin by night Img1052rc

Am aruncat o ultima privire Portii Brandenburg dinspre Est ...

Berlin by night Img1032h

... si apoi am plecat la aeroport unde am facut putin spotting de noapte.

Avioane pe platforma (unul dintre ele urma sa ma duca la ARN)

Berlin by night Img1069hr

Niki OE-IHC Bossanova (Embraer 190LR)

Berlin by night Img1071g

Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi povestea pana la capat. Impresiile din aceasta calatorie sunt bineinteles subiective si poate nu redau intreaga imagine a Berlinului. Ma indoiesc ca locurile isi pastreaza farmecul la lumina zilei, mai ales ca partea centrala a Berlinului este acum un santier foarte activ.
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 57
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

Berlin by night Empty
MesajSubiect: Re: Berlin by night   Berlin by night EmptyDum 15 Ian 2012, 10:40

Frumos , inedit pentru ,, actiunea de noapte '' Very Happy .
Multumim ! cheers
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Berlin by night Empty
MesajSubiect: Re: Berlin by night   Berlin by night EmptyLun 16 Ian 2012, 10:38

Superbe poze! Mult
Sus In jos
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400
YR-197


Numarul mesajelor : 799
Varsta : 62
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

Berlin by night Empty
MesajSubiect: Re: Berlin by night   Berlin by night EmptyLun 16 Ian 2012, 10:46

Frumos structurat TR,multzam fain!
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 35
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

Berlin by night Empty
MesajSubiect: Re: Berlin by night   Berlin by night EmptyLun 16 Ian 2012, 13:20

Foarte fain!! Berlinul este un oras pe care mi`l doresc sa`l vad cat mai curand!!

Multumesc!! Smile

ALecsu`
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Berlin by night Empty
MesajSubiect: Re: Berlin by night   Berlin by night EmptyLun 16 Ian 2012, 16:08

Foarte frumoase pozele. Am revazut locuri cunoscute. Felicitari! In Reichstag Dome puteai sa urci si noaptea, ultima intrare era parca la ora 22.00. - gratuit daca nu ma insel. Tot un obiectiv foarte apropiat de Poarta Brandenburg ce poate fii atins si noaptea este Holocaust Memorial.
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Berlin by night Empty
MesajSubiect: Re: Berlin by night   Berlin by night EmptyLun 16 Ian 2012, 17:36

Frumos!!!
Sus In jos
Gripen
Flight Level 200
Flight Level 200
Gripen


Numarul mesajelor : 252
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 06/01/2011

Berlin by night Empty
MesajSubiect: Re: Berlin by night   Berlin by night EmptyMar 17 Ian 2012, 12:53

Multumesc pentru aprecieri, ma bucur ca v-a placut TR-ul.

gaudi a scris:
Foarte frumoase pozele. Am revazut locuri cunoscute. Felicitari! In Reichstag Dome puteai sa urci si noaptea, ultima intrare era parca la ora 22.00. - gratuit daca nu ma insel. Tot un obiectiv foarte apropiat de Poarta Brandenburg ce poate fii atins si noaptea este Holocaust Memorial.
La Reichstag am ajuns chiar in seara plecarii (cu rucsac etc.) si nu am vrut sa ma complic cu coada si controlul de la intrare. Oricum, am avut doar 2 seri la dispozitie si mi-au ramas multe chestii nefacute (de exemplu muzeele de pe Museumsinsel). Dar multumesc pentru sfaturi, o sa le tin minte pentru data viitoare.
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

Berlin by night Empty
MesajSubiect: Re: Berlin by night   Berlin by night EmptyMar 17 Ian 2012, 13:50

Superb! Am vazut esentialul! Felicitari! cat
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Berlin by night Empty
MesajSubiect: Re: Berlin by night   Berlin by night EmptyMar 17 Ian 2012, 14:39

Gripen a scris:

... am avut doar 2 seri la dispozitie si mi-au ramas multe chestii nefacute (de exemplu muzeele de pe Museumsinsel).

Daca mai ajungi, neaparat sa faci o vizita la Deutsches Technikmuseum Berlin - este un muzeu senzational cu o bogata parte de aviatie info aici pe forum. De asemeni Muzeul Pergamon nu trebuie ratat.
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Berlin by night Empty
MesajSubiect: Re: Berlin by night   Berlin by night EmptyMar 17 Ian 2012, 21:04

Frumos punct de vedere in acest TR.
Eu nu prea ajung sa fac poze noaptea din cauza sculei Very Happy. Adica senzor mic si zgomot mare + nu car trepied.
Vazand aceste poze frumoase din Berlin, imi doresc sa ajung acolo, abia astept sa trag si eu ceva cadre in orase seara/noapte...metal a primit de la mosul un d5100...cu care a tras 20 poze in aproape 2 luni, adica sunt deja un pro.
Poate o calatorie sa ma indemne a utiliza acest senzor ceva mai generos.
Multumesc @Gripen pentru TR, bine tu esti obisnuit cu ziua scurta si noaptea lunga, pe timp de iarna.
Poti sa imi spui cat era de mare piata de craciun si care era atmosfera...eventual ceva poze extra. Thx !
Sus In jos
Gripen
Flight Level 200
Flight Level 200
Gripen


Numarul mesajelor : 252
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 06/01/2011

Berlin by night Empty
MesajSubiect: Re: Berlin by night   Berlin by night EmptyMier 18 Ian 2012, 02:27

metalactual a scris:
Frumos punct de vedere in acest TR. ...
Poti sa imi spui cat era de mare piata de craciun si care era atmosfera...eventual ceva poze extra. Thx !
Targul de Craciun era cat toata piata de la baza turnului de televiziune - uite o imagine de ansamblu, inclusiv cu imaginea subsemnatul plutind deasupra.

Berlin by night Img0870mh

In plus, nu era singurul. Am dat peste altul in jurul Operei, pe Unter den Linden.

Berlin by night Img0982f

Atmosfera ar fi fost si mai placuta daca era zapada, dar temperaturile erau suficient de scazute sa apreciezi caldura unui Glühwein.

Berlin by night Img0854nsx

Absalon a scris:
E prima oara cand postez, sper sa iasa ceva. Super ai prezentat Berlinul! Mai c-as mai trage o fuga... de-un week-end.
Uite si Checkpoint Charlie. Impresionant pentru alde noi
...
Dar mai bine vin si eu c-un Berlin by day... c-am avut cam acelasi itinerariu, tot cu Unterdenlinden, Berliner Fernsehturm...
Mersi pentru completare si bine ai venit pe forum. Chiar te rog sa pui si „Berlin by day” fiindca deh ... mi-ar fi placut sa ma plimb si ziua, dar nu a fost timp de data asta.
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Berlin by night Empty
MesajSubiect: Re: Berlin by night   Berlin by night EmptyMier 18 Ian 2012, 12:03

Multumesc @Gripen !
Ma bate gandul sa ajung anul asta in Berlin, cu noua cursa introdusa de LH. As vrea in perioada Craciunului, de asta am intrebat. Am vrut si in 2011 sa ajung intr-o piata de Craciun dar zeii au fost impotriva.
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

Berlin by night Empty
MesajSubiect: Re: Berlin by night   Berlin by night EmptyMar 31 Ian 2012, 21:38

Absolut superb ! Am batut si eu,in septembrie, 5 zile Berlinul si am fost totalmente cucerit de el,asa ca pozele tale mi-au facut o deosebita placere.Apropo,la hotelul Adlon isi petreceau permisiile asii vanatorii germane in primul razboi mondial.Cu sampanie,fetite,in fine,tot tacimul. Cineva a amintit de Pergamon,l-am revazut,interesant,dar punctul lui forte,colectia Schliman ( comorile din Troia ) a "luat" drumul URSS si sunt ,si acuma acolo.
Poate o sa ma invrednicesc sa pun un TR cu pozele facute in toamna.
Sus In jos
Gripen
Flight Level 200
Flight Level 200
Gripen


Numarul mesajelor : 252
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 06/01/2011

Berlin by night Empty
MesajSubiect: Re: Berlin by night   Berlin by night EmptyMar 31 Ian 2012, 22:53

dan guina a scris:
Absolut superb ! Am batut si eu,in septembrie, 5 zile Berlinul si am fost totalmente cucerit de el,asa ca pozele tale mi-au facut o deosebita placere.Apropo,la hotelul Adlon isi petreceau permisiile asii vanatorii germane in primul razboi mondial.Cu sampanie,fetite,in fine,tot tacimul. Cineva a amintit de Pergamon,l-am revazut,interesant,dar punctul lui forte,colectia Schliman ( comorile din Troia ) a "luat" drumul URSS si sunt ,si acuma acolo.
Poate o sa ma invrednicesc sa pun un TR cu pozele facute in toamna.
Ma bucur ca ti-au placut pozele mele. Astept cu multa curiozitate TR-ul tau si pe cel al lui Absalon. Wink
Sus In jos
Continut sponsorizat





Berlin by night Empty
MesajSubiect: Re: Berlin by night   Berlin by night Empty

Sus In jos
 
Berlin by night
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Berlin Air Show (8-13 iunie 2010 - Aeroportul Berlin Schönefeld)
» Copenhaga (CPH) - Berlin (TXL)
» Aeroportul Arad - 2008
» CGN-PMI-MJV-PMI-CGN, Air Berlin & Fly NIKI
» OTP Spotting Night - 08 Noiembrie 2012

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: