ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Emblema Romanian Spotters

In jos 
+69
nicolaemarcu@ymail.com
codrutz
gaudi
bonsai
schumi
DouglasMD11
YR-197
claudiu i
alinteanu
kampfmaschine
Balki
GAC
N3o
Fireteanu Horia
lucian21
Skylink
lrbc
YO4NAT
mouseinhouse
Flori
xpino
duron
Alex_tm
lozlo
ALMI
DIESEL
eugen
Voicu
shouriken
puma330
Griff
RATus
horizob
Messerschmitt
Nic
llobregat
Geo
NATO
Vlad Iosif
V.I.D.
GYN
mihaiatanasie
flaviu
Red13
felix
cipi_TM
YR-DNY
arianne
kill3r999
dragosh54321
YR-SND
46Pilot
Dylan
ela_crux
RoNIN_731
gabi-737
andreos18
vishzu
Capt_Vio
Raduq
Virusu
valavia
Stefan
VIC
Mengelaus
Edi
hayabusa
Lucian
allex
73 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyLun 29 Aug 2011, 12:09

1 aniversara. Multumesc.
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyLun 29 Aug 2011, 12:33

4 aniversare
Sus In jos
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyLun 29 Aug 2011, 14:25

Hop cu 2 aniversare, spor la desenat!
Sus In jos
nicolaemarcu@ymail.com
Flight Level 200
Flight Level 200
nicolaemarcu@ymail.com


Numarul mesajelor : 256
Varsta : 66
Localizare : CLUJ
Data de inscriere : 15/09/2008

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: embleme   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyLun 29 Aug 2011, 16:29

eu doua aniversare.
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyMar 30 Aug 2011, 14:43

Salutare....ma bag si eu ! 3 + 3 !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyMar 30 Aug 2011, 21:56

Am avut azi placerea de a primi de la Lucian prima varianta a emblemei aniversare pe care v-o prezint mai jos.

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 63325111

Va atrag atentia ca este doar varianta de inceput si va invit sa va spuneti parerile cu privire la aceasta si eventual sugestiile.

Ii multumesc lui Lucian si pe aceasta cale cu privire la promptitudinea cu care a executat designul emblemei aniversare. Meritul principal cu privire la acest nou proiect ii revine lui , ca si pana acum. Dupa definitivarea variantei emblemei aniversare vom cauta cea mai buna borderie astfel incat calitatea sa fie una de invidiat.

Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyMier 31 Aug 2011, 14:59

+1 aniversare!

ALecsu`
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyMier 31 Aug 2011, 15:03

1 + 1, multimim Octavian!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyMier 31 Aug 2011, 18:06

arianne a scris:
1 + 1, multimim Octavian!

Lucian are meritele eu sunt doar un master of ceremony.
Sus In jos
YR-SND
Flight Level 300
Flight Level 300
YR-SND


Numarul mesajelor : 321
Varsta : 32
Localizare : Tmisoara
Data de inscriere : 13/12/2008

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyMier 31 Aug 2011, 18:38

O idee pt emblema, ar fi ca acel om sa fie "transformat" intr-un 5 Very Happy
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyJoi 01 Sept 2011, 07:34

YR-SND a scris:
O idee pt emblema, ar fi ca acel om sa fie "transformat" intr-un 5 Very Happy

Ideea e ca la o emblema trebuie sa se ajunga la un echilibru intre estetica si posibilitati tehnice. Adevarul e ca micul spotter si avionul sunt putin cam greu de facut. Una e cum arata intr-un fisier si alta cand se afla pe emblema intrucat detaliile de finete nu prea pot fi redate corect.

Astept idei asa ca nu va sfiiti.
Sus In jos
bonsai
Airport Level
Airport Level
bonsai


Numarul mesajelor : 64
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/06/2008

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyJoi 01 Sept 2011, 09:44


Mie imi place, nu e rau, ma gandeam dara cifra cinci nu e putin cam mare fata de
restul ansamblului si poate daca fundalul pe care este avionul si spotterul sa fie albastru,
cifra 5 mai mica putin asa cum spuneam si aurie.
E o parere.
In rest compozitia e buna, imi place.

Aurel
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyJoi 01 Sept 2011, 09:52

bonsai a scris:

Mie imi place, nu e rau, ma gandeam dara cifra cinci nu e putin cam mare fata de
restul ansamblului si poate daca fundalul pe care este avionul si spotterul sa fie albastru,
cifra 5 mai mica putin asa cum spuneam si aurie.
E o parere.
In rest compozitia e buna, imi place.

Aurel

corect, cifra "5" parca e putin cam mare fata de rest.
o idee...daca am inlocui "5" cu 5 stele aurii? Mai e oricum "5th anniversary" in partea de sus asa ca se intelege despre ce e vorba.

ziceam
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyJoi 01 Sept 2011, 10:07

Parerea mea:
- 5-ul parca e umpic prea mare + nu-mi place ca iese din conturul embelmei
- partea de jos a panglicii mi-ar place sa urmareasca conturul emblemei
- nu-mi place pozitia avionului...as vrea sa-l vad deasupra spotterului.
- albul din mijloc...e prea mult. Ar trebui umplut cu ceva (sa puna Lucian niste nori...un soare)

Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyJoi 01 Sept 2011, 10:41

Am citit cu bucurie propunerile voastre. Acum hai sa le luam pe rand:
bonsai a scris:

Mie imi place, nu e rau, ma gandeam dara cifra cinci nu e putin cam mare fata de restul ansamblului si poate daca fundalul pe care este avionul si spotterul sa fie albastru, cifra 5 mai mica putin asa cum spuneam si aurie.
In rest compozitia e buna, imi place.
Aurel
Intradevar m-am gandit si la faptul ca fiind ceva aniversar sa adaugam o nota de festivism in designul emblemei. Culoarea aurie ma gandesc ca s-ar potrivi foarte bine la aniversarea de 10 ani iar de data asta sa folosim argintiul.
Probabil ca 5 ul e cam marisor dar ma gandeam ca trebuie sa fie vizibil , sa dea greutate cumva aniversarii.
Acum daca inlocuim albastrul din 5 cu auriu sau argintiu si modificam marimea cifrei nu se va supara nimeni.
Ideea e ca trebuie folosite toate cele 3 culori ale steagului national. Unde mutam albastrul ?
alexcoman a scris:
corect, cifra "5" parca e putin cam mare fata de rest.
o idee...daca am inlocui "5" cu 5 stele aurii? Mai e oricum "5th anniversary" in partea de sus asa ca se intelege despre ce e vorba.
Si la stele m-am gandit dar sa fie de aceeasi culoare ca si 5-ul. Ideea cu stelele e buna dar stelutele trebuie aranjate astfel incat sa fie si ele destul de mari si poate in partea superioara a emblemei. Eventual o constelatie si spotterul sa le fotografieze.Asa am trasnmite si faptul ca suntem si contrail sppotteri.Daca e asa Albul din foto sa il inlocuim cu un albastru deschis si am rezolvat problema albastrului de mai sus.
vishzu a scris:
Parerea mea:
- 5-ul parca e un pic prea mare + nu-mi place ca iese din conturul embelmei
- partea de jos a panglicii mi-ar place sa urmareasca conturul emblemei
- nu-mi place pozitia avionului...as vrea sa-l vad deasupra spotterului.
- albul din mijloc...e prea mult. Ar trebui umplut cu ceva (sa puna Lucian niste nori...un soare)
Aici se poate discuta. Mie imi place sa existe elemente care sa iasa din conturul de cerc al emblemei. Ideea e ca la brodat exista posibilitatea ca acele arii iesite din contur sa determine ca acel cerc rosu sa nu mai fie cerc ci oval sau alte forme nedorite intrucat partea iesita din contur poate trage materialul pe care se brodeaza intr-un sens sau altul. Am intalnit aceeasi problema cand s-a brodat avionul pe prima emblema Rospotters. Ca sa iasa cat mai bine culorile trebuie sa fie concentrice iar elementele in plus sa fie cat mai mici. Compromisuri trebuie facute astfel incat emblema sa arate bine. Chestiunea depinde de executie nu de design dar trebuie avuta in vedere. Eu as risca sa merg pe formele iesite din conturul concentric.
Referitor la pozitia avionului. Deja se stie ca suntem fotografi de aviatie. Avionul nu cred ca ar putea fi facut mai mare. Eu l-as inlocui cu stelele si sa renuntam complet la el.In locul lui as pune accent pe spotter (de data asta sa punem accent pe oameni nu pe avioane) si pe stelutele din fata si de deasupra lui.
Localizarea stelutelor depinde doar de maiestria lui Lucian.
In opinia mea textul 2007-2012 si cifra 5 la mijloc e destul ca sa se inteleaga ca e vorba de o aniversare. Asa ca textul "anniversary" l-as elimina astfel incat textul Romanian Spotters sa fie mai aerisit.

Vad ca am scris cam mult asa ca observatiile mele pe scurt ar fi urmatoarele :

1. 5-ul mai mic si de culoare aurie sau argintie (personal prefer argintiul)
2. Renuntarea la avion si in locul lui dispunerea stelutelorin locul acestuia. (aici poate ating un subiect tabu)
3. Dispunerea stelutelor una langa alta in semicerc deasupra spotterului.
4. Marirea spotterului.
5. Fondul alb sa devina albastru deschis. (stelutele cred ca ar arata foarte bine pe fond albastru)
6. Renuntarea la cuvantul anniversary. (oricum se intelege ca e vorba de o aniversare)
7. Textul Romanian Spotters sa ocupe toata aria ramasa libera.

Sa nu luati opinia mea drept lege. Asteptam in continuare sugestii.

P.S.

Intre timp m-am jucat un pic , am pastrat deocamdata avionul si uite ce a iesit. Evident nu sunt profi in domeniu. Wink

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 63325112

In varianta ca se pastreaza avionul acesta ar trebui facut mai mare , se castiga un pic din scaderea 5-ului , spotterul cu trepiedul sau sa fie si el mai mare si trepiedul sa fie negru si putin mai gros. (din motive tehnice mai gros)
Sus In jos
rallyzone
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 23
Varsta : 39
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 23/08/2010

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyJoi 01 Sept 2011, 14:34

si eu vreau, tricou, sapca sau ceva Razz
eu as incerca o sigla in forma de avion si scris pe el, ar fii mai interesant, sau ovala
Sus In jos
http://www.rallyzone.ro
Vizitato
Vizitator




Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyJoi 01 Sept 2011, 14:40

Ultima varianta primita de la Lucian (in mai putin de 3 ore de la postarea cu sugestiile mele) este urmatoarea :

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 65200211
Sus In jos
alinteanu
Airport Level
Airport Level
alinteanu


Numarul mesajelor : 29
Varsta : 46
Localizare : Harghita
Data de inscriere : 26/06/2010

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyJoi 01 Sept 2011, 15:31

Place ultima, tare de tot Wink
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyJoi 01 Sept 2011, 15:33

La cifra 5 nu i se poate scoate motul ala pe care se sprijina spotterul? Mi se pare in plus...
Sus In jos
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptySam 03 Sept 2011, 20:52

Parerea mea este ca ar trebui ales intre spotter si avion... mi se pare cam incarcata varianta cu spotter, avion si stelute.
Si o propunere din partea mea..
Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Pgtu1904

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Pgtu1904

PS: Imi cer scuze lui Lucian pentru ca am modificat varianta lui. Daca se considera necesar am sa imi sterg postul.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptySam 03 Sept 2011, 21:22

Mie imi place ultima varianta a lui Lucian, dar cu 5-ul mai mic( sa nu se incalece cu spotterul) si fara stelute, alea parca sunt in plus.
Sus In jos
babacu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 90
Varsta : 47
Localizare : Tîrgovişte
Data de inscriere : 29/07/2008

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyVin 09 Sept 2011, 19:39

Părerea mea: aș scoate și spotter-ul și avionul și aș pune doar un aparat foto (în fond este unealta spotter-ului), așa cum e acum mi se pare cam încărcată și fără o prea mare coerență.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyVin 09 Sept 2011, 22:23

babacu a scris:
Părerea mea: aș scoate și spotter-ul și avionul și aș pune doar un aparat foto (în fond este unealta spotter-ului), așa cum e acum mi se pare cam încărcată și fără o prea mare coerență.

Un aparat foto poate fi folosit de orcine, nu induce neaparat ideea de spotting...
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyDum 18 Sept 2011, 20:08

Salutare....ca sa zic si eu pe-aici ceva.... Very Happy
Varianta lui Lucian cu cifra 5 putzin mai mica si fara ,,stelutze'' ca doar nu-i .....coniac ....parerea mea !
Felicitari pentru initiativa Octavian ! Ma bag si eu la 4-5 bucati !
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 EmptyLun 19 Sept 2011, 09:10

fularU a scris:
Salutare....ca sa zic si eu pe-aici ceva.... Very Happy
Varianta lui Lucian cu cifra 5 putzin mai mica si fara ,,stelutze'' ca doar nu-i .....coniac ....parerea mea !
Felicitari pentru initiativa Octavian ! Ma bag si eu la 4-5 bucati !

Ha ha, buna asta cu coniacul ...! lol!
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Continut sponsorizat





Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Emblema Romanian Spotters   Emblema Romanian Spotters - Pagina 12 Empty

Sus In jos
 
Emblema Romanian Spotters
Sus 
Pagina 12 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» EMBLEMA RoAF SPOTTERS
» Embleme Romanian Air Force Spotters - COMENZI
» Intalnire anuala Romanian Spotters
» Calendar Romanian Spotters 2010
» LA MULTI ANI Romanian Spotters!!!!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: FORUM :: Organizare si functionare - Forum Organisation & Management :: Proiecte-
Mergi direct la: