ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 EMBLEMA RoAF SPOTTERS

In jos 
+5
eugen
RoNIN_731
Samyr444
VIC
puma330
9 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
puma330
Fotograf
puma330


Numarul mesajelor : 279
Varsta : 45
Localizare : STR/EDDS
Data de inscriere : 03/05/2009

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyVin 08 Mai 2009, 22:25

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Roafspotters600
Pentru spotterii RoAF (si nu numai) propun acest model general ce poate suferi, desigur, alte modificari.( stiu ca sunt si avionari militari si elicopteristi si de aceea am ales simbolul standard de pilot militar.)
astept sugestii ... chiar si reclamatii.
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyVin 08 Mai 2009, 22:49

foarte tare!!!!merita!!! Very Happy
Sus In jos
Samyr444
Airport Level
Airport Level
Samyr444


Numarul mesajelor : 90
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/02/2008

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptySam 09 Mai 2009, 07:46

E idee binevenita, chiar geniala cheers
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptySam 09 Mai 2009, 15:39

Subscriu cu entuziasm!
Ura! cheers
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptySam 09 Mai 2009, 15:50

Faina si ideea si emblema. Cum ar arata daca s-ar vedea si vulturul (poate chiar si semitransparent)?
Sus In jos
puma330
Fotograf
puma330


Numarul mesajelor : 279
Varsta : 45
Localizare : STR/EDDS
Data de inscriere : 03/05/2009

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptySam 09 Mai 2009, 16:42

stiu la ce te referi...dar vreau sa o fac brodata. o sa incerc
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyLun 11 Mai 2009, 09:23

Nu vad decat cu entuziasm noua emblema pentru RoAF Spotters. Chiar ma gandeam la un asemenea proiect doar ca ma simt obligat sa fac cateva observatii :

Numele de RoAF Spotters nu va fi un avantaj deoarece chiar si Romanian Spotters este un brand in devenire si s-ar face confuzie cu privire la acest fapt.

Initial ma gandeam ca un MiG-21 e mult mai bine venit in emblema asta dar acu imi dau seama ca vulturul din imagine e adecvat intrucat e prezent pe toate uniformele de aviatie si e imprimat pe retina oricarui militar RoAF.

Aceasta emblema trebuie prelucrata cu atentie de un designer care sa aiba un pic habar de posibilitatile tehnice ale broderiei. Vulturul e foarte pretentios la brodare si trebuie lucrat mult la el.

Pe insigna vulturul are penaj destul de bogat care tre sa se regaseasca si in emblema. Se poate realiza acest penaj si ca o ilustrare despre aceea ce va vorbesc uitati-va la penajul vuturului din emblema Hawks Of Romania.

Neaparat trebuie sa aiba si cocarda tricolora pe el (din motivele legate de asemanarea cu insigna pe care doreste sa o copieze).

Marginea trebuie sa fie inscriptionata cu Romanian Spotters pe o singura culoare.
Totusi partea cu RoAF Spotters nu este caduca. Ea poate fi adaugata in partea de jos a emblemei, pe 2 randuri care sa iasa din conturul circular al emblemei. Si aceasta inscriptionare tre sa fie intr-o culoare pentru ca ca fie citita mai repede.

Asa ca am schimbat total designul emblemei ?
Sus In jos
puma330
Fotograf
puma330


Numarul mesajelor : 279
Varsta : 45
Localizare : STR/EDDS
Data de inscriere : 03/05/2009

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyLun 11 Mai 2009, 20:30

EMBLEMA RoAF SPOTTERS V1600
REVIN CU MICI CORECTII LA EMBLEMA "ROAF SPOTTERS"
DPDV AL BRODERIEI MAI MULTE DETALII PE VULTUR AR FI INEFICIENTE (PREA MULTE CUSATURI PE O SUPRAFATA PREA MICA).
DE ACORD CU MENTINEREA CULORILOR DE ALB PE NEGRU (ROMANIAN SPOTTERS AIR FORCE).
"ROAF SPOTTERS" NU SE DORESTE A FI DECAT VARIANTA MILITARA A "ROMANIAN SPOTTERS" FARA A CONCURA CU LOGO-UL OFICIAL.(SA SPERAM CA VA DEVENI UN BRAND ADEVARAT CAT MAI CURAND).
DIAMETRUL ESTE DE 8 cm. (cu / fara arici )
(deoarece deja colaborez cu o firma care se ocupa si de broderii o sa fac un model - cand acesta va deveni final- mai mult de atat, eu nu platesc mostra si nici digitizarea (vectorizare, conversia programului folosit---astea le fac personal).
mai astept propuneri si multumesc celor care si-au exprimat deja opinia.
obs: "1" vine de la pilot militar clasa I


Ultima editare efectuata de catre puma330 in Lun 11 Mai 2009, 20:41, editata de 1 ori
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyLun 11 Mai 2009, 20:35

mie imi place la nebunie! daca firma face si calitate, si se strang comenzi de un tiraj minim eu zic ca e ok sa-i dai drumul Smile super idee!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyLun 11 Mai 2009, 20:35

Ca sa fiu gigi contra 8 cm nu e prea mica avand in vedere ca sunt multe detalii pe vultur ?

Nu ar fi mai bine sa fie de 9 ?

In rest mi se pare foarte reusita.

O sa iau 10!
Sus In jos
puma330
Fotograf
puma330


Numarul mesajelor : 279
Varsta : 45
Localizare : STR/EDDS
Data de inscriere : 03/05/2009

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyLun 11 Mai 2009, 21:20

ok putem merge pe 9 cm
si am uitat sa mentionez NU ESTE NEVOIE DE TIRAJ MINIM (principiul de baza e ca pretul scade la comenzi mai mari)
inca ceva: nu vreau sa ne grabim, poate mai vine vreo super idee pe la cineva si ar fi pacat sa nu fie un produs al nostru al majoritatii de pe acest forum.
MAI VORBIM
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyLun 11 Mai 2009, 22:27

O sugestie care nu merita luata in considerare, dar o mentionez totusi...de ce in locul pasaricii nu punem un "Spotter" cu aparatul...o silueta neagra careia sa i se dezluseasca obiectivul aparatului aflat in erectie maxima la un unghi de 40-45 gr. cyclops
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyLun 11 Mai 2009, 22:57

Puma, emblemele care le ai u pe uniforma ce dimensiuni au? Nu poate fi identica la dimensiuni si asta?

Sper ca macar asta sa aibe velcro pe ea!

Edit: Inca ceva, la civili nu cred ca este permis sa poarte inscriptii militare pe uniforme ori alta imbracaminte, intr-un spatiu public. Ma refer aici la inscriptia RoAF, daca este legala si nu se trezeste un burtos cu camasa albastra pe strada sa se lege de tine ca si-a scuipat in cafea cand te-a vazut pe strada si a tresarit in masina, atunci ok.


Ultima editare efectuata de catre hayabusa in Lun 11 Mai 2009, 23:01, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyLun 11 Mai 2009, 22:59

Cayenne a scris:
O sugestie care nu merita luata in considerare, dar o mentionez totusi...de ce in locul pasaricii nu punem un "Spotter" cu aparatul...o silueta neagra careia sa i se dezluseasca obiectivul aparatului aflat in erectie maxima la un unghi de 40-45 gr. cyclops

Nu putem face ceea ce ai zis pentru ca se vrea o emblema cu specific MILITAR iar insigna militarilor din aviatie e vulturul acela cu cocarda tricolora. Pasarea aia ii da specificul militar si e inteleasa de personalul aeronautic militar.

Sigur ca sugestia ta e una buna si poate se va concretiza dar nu pentru emblema militara.
Sus In jos
puma330
Fotograf
puma330


Numarul mesajelor : 279
Varsta : 45
Localizare : STR/EDDS
Data de inscriere : 03/05/2009

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyMar 12 Mai 2009, 14:56

raspunsuri:
1. in general emblemele noastre au 8-9 cm(la 9cm vor fi, logic, mai multe cusaturi deci pret mai mare)
2. asta nu va fi o emblema militara oficiala si nu interzice nimeni sa porti embleme care au ca reprezentare pajura aviatiei militare;(asa cum US AIR FORCE si logourile sale au devenit un brand asa si RoAF poate deveni un brand )
3. nu as renunta la ideea cu pajura si cocarda dar, daca gasim un consens la un alt design,cu ceeamai mare placere.
4. asteptam proiecte, schite.

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Roafspotters

am modificat srisul.
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyMar 12 Mai 2009, 23:13

Te poti interesa de niste costuri pt emblema de 8cm si cu velcro pe spate?

Citat :
au devenit un brand asa si RoAF poate deveni un brand

lol! Sa iti dau un exemplu specific tarii in care ne e sortit sa traim. Noua Romanian Spotters ne-a trebuit 2ani de zile sa ii convingem pe cei de la securitatea aeroporturilor ca nu suntem o amenintare terorista pt ei si tara Very Happy

Cat crezi u ca imi va lua mie, o singura persoana, sa il conving pe burtos ca nu incalc legea cu emblema inscriptionata RoAF? Razz

Eu oricum imi voi lua si modelul asta, dar doream sa stiu daca este legal purtarea insemnului RoAF pe o uniforma sau haina civila, la civili.
Sus In jos
puma330
Fotograf
puma330


Numarul mesajelor : 279
Varsta : 45
Localizare : STR/EDDS
Data de inscriere : 03/05/2009

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyMier 13 Mai 2009, 18:30

estimez un pret de cel mult 20 ron (cu sau fara velcro, daca sunt mai multe e si mai mic )
nu cred ca ar fi probleme in ceea ce priveste portul acestui simbol.(nici nu cred ca e inregistrat la osim).
mie unul mi-ar face mare placere sa vad pasionatii de aviatie purtand pajura de pilot militar roman.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyJoi 21 Mai 2009, 12:21

puma330 a scris:
ok putem merge pe 9 cm
si am uitat sa mentionez NU ESTE NEVOIE DE TIRAJ MINIM (principiul de baza e ca pretul scade la comenzi mai mari)
inca ceva: nu vreau sa ne grabim, poate mai vine vreo super idee pe la cineva si ar fi pacat sa nu fie un produs al nostru al majoritatii de pe acest forum.
MAI VORBIM


Salut!
Fiind prima mea interventie pe acest forum pe care l-am descoperit recent, vreau sa vin direct cu o propunere constructiva.
V-as propune sa facem aceasta sigla imprimata serigrafic. Eu am un atelier de serigrafie. Serigrafic se pot pune mult mai multe detalii in sigla. Imprimarea o pot face cu o vopsea care garantez ca nu se va spala. Chiar acuma lucrez la 2-3 propuneri de sigle.
Vreau sa mentionez ca nu vreau sa fac nici un bussines pe acest site, ma bucur doar ca am gasit pe cineva pasionat de aceleasi lucruri ca si mine:) Deci daca vreti sa le facem asa, eu le pot face si vi le pot trimite, trebuie doar sa va platiti transportul.
Numai bine!!!
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyJoi 21 Mai 2009, 12:27

salut cata, pe ce suport te-ai ganit sa faci serigrafia? ma refer la emblema in sine, care trebuie sa fie pe ceva textil probabil si care sa aiba si o anumita duritate, vezi emblemele standard. adica e nevoie de ceva sa stea drept, si pe care sa fie prins materialul serigrafiat... parerea mea Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyJoi 21 Mai 2009, 12:34

virusu a scris:
salut cata, pe ce suport te-ai ganit sa faci serigrafia? ma refer la emblema in sine, care trebuie sa fie pe ceva textil probabil si care sa aiba si o anumita duritate, vezi emblemele standard. adica e nevoie de ceva sa stea drept, si pe care sa fie prins materialul serigrafiat... parerea mea Smile

Cel mai bine ar arata pe un material textil mai gros( am mai facut). Se poate imprima direct pe el si apoi fiecare sa il aplice unde vrea:) Am eu materiale de acest tip nu-i problema. Cel mai important aspect dupa mine e grafica. Am sa postez cateva variante sa va dati cu parerea.
PS Mie imi place f mult sigla acestui site....de ce nu o vreti asa? Evident prelucrata pentru emblema rotunda. Va pot face o varianta sa vedeti cum arata dar am nevoie de poza de pe site dar la rezolutie mai mare.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyJoi 21 Mai 2009, 12:56

cataHMN a scris:
virusu a scris:
salut cata, pe ce suport te-ai ganit sa faci serigrafia? ma refer la emblema in sine, care trebuie sa fie pe ceva textil probabil si care sa aiba si o anumita duritate, vezi emblemele standard. adica e nevoie de ceva sa stea drept, si pe care sa fie prins materialul serigrafiat... parerea mea Smile

Cel mai bine ar arata pe un material textil mai gros( am mai facut). Se poate imprima direct pe el si apoi fiecare sa il aplice unde vrea:) Am eu materiale de acest tip nu-i problema. Cel mai important aspect dupa mine e grafica. Am sa postez cateva variante sa va dati cu parerea.
PS Mie imi place f mult sigla acestui site....de ce nu o vreti asa? Evident prelucrata pentru emblema rotunda. Va pot face o varianta sa vedeti cum arata dar am nevoie de poza de pe site dar la rezolutie mai mare.

ca sa fiu carcotas, nu e greu de facut sita la atata policromie?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyJoi 21 Mai 2009, 13:00

ca sa fiu carcotas, nu e greu de facut sita la atata policromie?[/quote]

Eu lucrez numai pt firme ce fac haine, deci serigrafie in serii f mari(500 imprimari pe ora). Asa ca, sa pun niste filme pe 2-3 site e nimic pt mine.
Te-am lamurit?Smile
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyJoi 21 Mai 2009, 13:03

cataHMN a scris:
ca sa fiu carcotas, nu e greu de facut sita la atata policromie?

Eu lucrez numai pt firme ce fac haine, deci serigrafie in serii f mari(500 imprimari pe ora). Asa ca, sa pun niste filme pe 2-3 site e nimic pt mine.
Te-am lamurit?Smile[/quote]

crystal clear Smile atunci da-ne niste exemple, ca ideea nu suna rau pt viitor Very Happy
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyJoi 21 Mai 2009, 13:08

crystal clear Smile atunci da-ne niste exemple, ca ideea nu suna rau pt viitor Very Happy[/quote]

La ce exemple te referi? Clientii mei is firme care fac haine aici si le vand doar prin europa.


Ultima editare efectuata de catre cataHMN in Joi 21 Mai 2009, 17:41, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS EmptyJoi 21 Mai 2009, 15:43

virusu a scris:
cataHMN a scris:
ca sa fiu carcotas, nu e greu de facut sita la atata policromie?

Eu lucrez numai pt firme ce fac haine, deci serigrafie in serii f mari(500 imprimari pe ora). Asa ca, sa pun niste filme pe 2-3 site e nimic pt mine.
Te-am lamurit?Smile

crystal clear Smile atunci da-ne niste exemple, ca ideea nu suna rau pt viitor Very Happy[/quote]

EMBLEMA RoAF SPOTTERS 75456997
Sus In jos
Continut sponsorizat





EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty
MesajSubiect: Re: EMBLEMA RoAF SPOTTERS   EMBLEMA RoAF SPOTTERS Empty

Sus In jos
 
EMBLEMA RoAF SPOTTERS
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Embleme Romanian Air Force Spotters - COMENZI
» Emblema Romanian Spotters
» Aeroportul Bacau - Iunie 2009
» Embleme de aviatie
» Cariera RoAF

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: