ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Air Asia , păreri ?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Air Asia , păreri ? Empty
MesajSubiect: Air Asia , păreri ?   Air Asia , păreri ? EmptyMier 10 Sept 2008, 05:25

În Februarie plec să vizitez Hong Kong şi Macau. Traseul initial includea şi Thailanda/Malaezia dar sunt limitat de numărul de zile. Aşa că am rămas la vizitat un pic din Kuala Lumpur şi Phuket cu insulele de pe lângă.

Biletul până la HKG mă costă cca. 650-700 EUR R/T iar de acolo spre Malaezia/Thailanda cel mai ieftin mod este cu Air Asia.

Gen: 16-23 FEB HKG-KUL R/T

si 17-22 FEB KUL-HKT R/T

Acum vă întreb, ce părere aveţi despre AirAsia ? Poate a călătorit cineva cu ei, nu aş vrea să se anuleze vreo cursă pentru că mi-ar dat peste cap absolut tot programul şi chiar nu pot să risc aşa ceva la o asemenea distanţă de casă...

Poate aţi mai citit pe forumuri sau bloguri păreri. Le aştept cu interes. Biletele de avion aş vrea să le iau foarte curând pentru cele două rute menţionate mai sus, cel din Europa spre Hong Kong nu mă grăbesc, deşi British au o ofertă foarte bună acum dar biletele trebuiesc emise până pe 30.09.2008
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Air Asia , păreri ? Empty
MesajSubiect: Re: Air Asia , păreri ?   Air Asia , păreri ? EmptyMier 10 Sept 2008, 09:45

Nu am zburat niciodata cu ei dar de fiecare data cand zbor cu o companie noua ma uit pe airlinequality.com. Deci citeste reviewurile de aici: http://www.airlinequality.com/Forum/air_asia.htm
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Vizitato
Vizitator




Air Asia , păreri ? Empty
MesajSubiect: Re: Air Asia , păreri ?   Air Asia , păreri ? EmptyMier 10 Sept 2008, 12:54

Da, între timp caut pe airliners.net şi am găsit şi acel site, chiar nu este niciun român pe aici care a zburat cu ei ? Smile
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Air Asia , păreri ? Empty
MesajSubiect: Re: Air Asia , păreri ?   Air Asia , păreri ? EmptyMier 10 Sept 2008, 16:17

xwh a scris:
În Februarie plec să vizitez Hong Kong şi Macau. Traseul initial includea şi Thailanda/Malaezia dar sunt limitat de numărul de zile. Aşa că am rămas la vizitat un pic din Kuala Lumpur şi Phuket cu insulele de pe lângă.

Biletul până la HKG mă costă cca. 650-700 EUR R/T iar de acolo spre Malaezia/Thailanda cel mai ieftin mod este cu Air Asia.

Gen: 16-23 FEB HKG-KUL R/T

si 17-22 FEB KUL-HKT R/T

Acum vă întreb, ce părere aveţi despre AirAsia ? Poate a călătorit cineva cu ei, nu aş vrea să se anuleze vreo cursă pentru că mi-ar dat peste cap absolut tot programul şi chiar nu pot să risc aşa ceva la o asemenea distanţă de casă...

Poate aţi mai citit pe forumuri sau bloguri păreri. Le aştept cu interes. Biletele de avion aş vrea să le iau foarte curând pentru cele două rute menţionate mai sus, cel din Europa spre Hong Kong nu mă grăbesc, deşi British au o ofertă foarte bună acum dar biletele trebuiesc emise până pe 30.09.2008

Un coleg tocmai a facut un tur in Tailanda si a folosit mai multe companii lowcost sau normale de acolo, printre care si Air Asia. Zborul a fost ok nu a avut probleme de niciun fel.

Pentru a ajunge acolo a avut un zbor Frankfurt - Dubai - Bangkok operat de Emirates/Thai. Si acest zbor a fost cat se poate de ok, pretul total fiind de circa 500 de euro.

Deci n-ar trebui sa ai probleme. Cu ceva noroc poti gasi bilete la preturi mai mult decat rezonabile.

Drum bun!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Air Asia , păreri ? Empty
MesajSubiect: Re: Air Asia , păreri ?   Air Asia , păreri ? EmptyJoi 11 Sept 2008, 16:36

Biletul spre HKG l-am găsit rezonabil cu Finnair , OTP-HEL-HKG , la dus e o mică problemă cu timpul dintre cele două zboruri de doar 40 minute , la întors am 2 ore şi ceva layover. O să dau un email la Finnair să mă asigur că îmi pot face rebooking dacă intârzie zborul de la Otopeni la Helsinki , preţ: cca. 720 EUR R/T din Otopeni, ceva mai ieftin dacă plec din Vienna/Budapesta/Munchen dar nu se merită , cheltuiala până acolo e diferenţa dacă plec din Otopeni.
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Air Asia , păreri ? Empty
MesajSubiect: Re: Air Asia , păreri ?   Air Asia , păreri ? EmptyJoi 11 Sept 2008, 23:16

xwh a scris:
Biletul spre HKG l-am găsit rezonabil cu Finnair , OTP-HEL-HKG , la dus e o mică problemă cu timpul dintre cele două zboruri de doar 40 minute , la întors am 2 ore şi ceva layover. O să dau un email la Finnair să mă asigur că îmi pot face rebooking dacă intârzie zborul de la Otopeni la Helsinki , preţ: cca. 720 EUR R/T din Otopeni, ceva mai ieftin dacă plec din Vienna/Budapesta/Munchen dar nu se merită , cheltuiala până acolo e diferenţa dacă plec din Otopeni.

Hei,

Am inteles. Drum bun atunci si daca ai ocazia nu uita de fotografii si alte cele.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Air Asia , păreri ? Empty
MesajSubiect: Re: Air Asia , păreri ?   Air Asia , păreri ? EmptyJoi 06 Noi 2008, 13:31

Salut, eu am zburat cu Air Asia in octombrie.Avioane noi, curate, echipaj de bord super dragut.In rest servicii de low cost.Am citit si eu mult despre ei inainte sa cumpar bilete.A fost votata de cateva ori low cost of the year, si din ce am inteles vor sa devina companie de linie.
Mi-e mi-au anulat zborul de retur dar m-au anuntat cu doua saptamani inainte, si am putut lua alt zbor, deci n-au fost mari probleme.Si acum, zboruri anulate si intarzieri poti sa ai cu orice companie, de linie sau nu.Bafta.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Air Asia , păreri ? Empty
MesajSubiect: Re: Air Asia , păreri ?   Air Asia , păreri ? Empty

Sus In jos
 
Air Asia , păreri ?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Nikon 1 V1 - pareri?
» Asia 2011
» Asia - foarte ieftin
» Un low cost pentru Asia Centrala
» Air Asia (AK / AXM)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Bilete de avion si transport - Airline Route and Ticket Information-
Mergi direct la: