ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Asia 2011

In jos 
+4
fly_emirates
alinteanu
Mengelaus
strainu
8 participanți
AutorMesaj
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 333
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/04/2010

Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Asia 2011   Asia 2011 EmptyLun 01 Noi 2010, 18:10

Inspirat de experiența lui flyemirates și a altor oameni de pe aici care ne-au prezentat imagini de vis prin Asia, aș vrea să mă duc și eu o repriză pe acolo și aș avea nevoie de ajutor cu planificarea. Țin să spun că sunt încă la început cu planningul, deci multe chestii scrise mai jos se pot schimba.

Am următoarele constrângeri:
1. timp - 2 săptămâni (+/- 2 zile dacă așa sunt zborurile mai ieftine)
2. perioadă - oricând între aprilie și octombrie 2011
3. locație - nu am foarte mari limitări aici, că ai ce vedea cam oriunde Very Happy. Vreau să vizitez măcar 2 țări, cât de cât apropiate, în așa fel încât să mă pot întoarce la aeroportul inițial la întoarcere - chestie de buget. Eu mă gândisem la China (Beijing sau Hong Kong) + Peninsula Malacca (Singapore, Kuala Lumpur sau Bangkok, că nu cred că am bani de mai multe), dar orice idei alternative sunt binevenite.
4. buget - cât mai mic Smile Chiar nu am decât o idee vagă de cât ar costa celelalte în afară de transport, dar puteți presupune că sunt ceea ce se numește "budget traveller"

Și acum întrebările:
1. Ce companii low-cost acționeză în Asia de SE? Eu știu de AirAsia și Jetstar. Unde pot afla informații despre gradul de siguranță/probleme financiare gen Blue Air/alte info practice despre ele?
2. Care e perioada optimă de vizitare pentru zona respectivă? Văd că din decembrie în martie e musonul local. în restul anului cum este?
3. Cam cât m-ar costa o asemenea excurise? Cam cu cât timp înainte ar trebui să iau biletele lung-curier ca să obțin cele mai bune prețuri?
4. Ce situri îmi recomandați pentru planning (nu neapărat cu prețuri). Eu știu de:
https://flightavailability.bcdtravel.com/
http://ro.skyscanner.com
http://www.amadeus.net
+ siturile low-costurilor.

Cred că orice alte informații ar fi utile atât pentru mine, cât și pentru restul oamenilor interesați, așa că vă mulțumesc în avans.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Asia 2011   Asia 2011 EmptyLun 01 Noi 2010, 18:19

Iti pot recomanda Air Asia cu mana pe inima, am avut pana acum 8 zboruri cu ei si nu m-au dezamagit niciodata. Cea mai ieftina tara in care am fost mi s-a parut Thailanda. Malaysia e acceptabila la preturi( cam ca la noi) iar Singapore e scump dar daca mananci la Hawker Center-e si nu te duci acolo la cumparaturi te descuri. Singapore e de vis, Bangkok e genul de oras "love it or hate it" ( mie mi-a placut la nebunie). In schimb Kuala Lumpur nu mi-a placut asa mult. Mi s-a parut destul de sec asa si nici oamenii nu mi-au placut.
Sus In jos
alinteanu
Airport Level
Airport Level
alinteanu


Numarul mesajelor : 29
Varsta : 46
Localizare : Harghita
Data de inscriere : 26/06/2010

Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Asia 2011   Asia 2011 EmptyLun 01 Noi 2010, 19:33

Si Cebu Pacific este un low-cost destul de ieftin si bun. Ti-as recomanda Filipine, e destul de ieftin, si cel mai perfect ar fi in perioada februarie-martie
Sus In jos
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 333
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/04/2010

Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Asia 2011   Asia 2011 EmptyDum 21 Noi 2010, 14:03

La sugestia lui yelp, am început să iau la puricat ekobilet.com și am găsit câteva chestii interesante:

* București-Beijing 440 EUR în aprilie cu Aeroflot
* București-Dubai 350 EUR în martie cu Aerosvit (ăsta se mai găsește și prin alte locuri)
* Milano-Kuala Lumpur 463 EUR în martie cu Egyptair (dacă vă plac avioanele vechi Razz)
Sus In jos
fly_emirates
Flight Level 100
Flight Level 100
fly_emirates


Numarul mesajelor : 170
Varsta : 42
Localizare : Bucharest
Data de inscriere : 28/12/2007

Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Asia 2011   Asia 2011 EmptyLun 22 Noi 2010, 16:28

Airasia.com ruleaza incepand de astazi promotie pt noua ruta paris orly - kuala lumpur 350 euro return (valabil la rezervari pana in noi 2011). daca vrei sfatul meu... trebuie doar sa urmaresti companiile si poti ajunge la un pret bun si cu o companie de top. e totusi prea mult de zburat ca sa alegi Air Asia .... si nici pretul nu e chiar avantajos (daca mai pui la socoteala si biletul pana la paris)... e decizia ta.
perioada optima de vizitare e oct-martie (cel putin pt thailanda, malaysia si tarile din jur...).nu se aplica la indonezia (vreme buna in general).
ca sa obtii un pret bun la rezervari ar tb sa faci cam asa...
stabileste in linii mari un itinerariu (adica ce vrei sa vezi si cam cat sa stai prin zona)
cerceteaza companiile care zboara pe "acolo" (intri pe site-ul aeroportului respectiv si vezi cam ce zboara si pe unde).
la companiile de linie tre sa cercetezi cu atentie site-ul... de multe ori ruleaza promotii exclusiv pt anumite tari. daca tu accesezi pagina in engleza (pt UK, sa zicem) nu ai sa vezi nicicum oferta pt turcia (ea ruleaza doar pe pagina dedicata turciei, de regula tot in engleza).
pt transport in zona... cerceteaza atent airasia, jetstar (permanent ofera hot si sales fares (trebuie doar sa te sincronizezi cu ei...)si toate low cost-urile din zona (uneori si la companiile de linie poti gasi tarife avantajoase
nu cumpara totul in aceeasi zi... important e sa ai banii pe card, ofertele tot or sa fie. tu trebuie doar sa ai rabdare. le cumperi frumos atunci cand le vezi la un pret bun (daca totusi astepti un pret PREA bun,,,s-ar putea sa il tot astepti).
vezi cam ce are fiecare oras in parte si cam ce ti se potriveste (depinde si cum vrei sa fie specificul vacantei)...
Ideea de baza.. RABDARE si SPOR LA CAUTAT (nu tine de noroc)...
calatorie placuta (cand va fi gata)

Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 146
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/09/2009

Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Asia 2011   Asia 2011 EmptyLun 22 Noi 2010, 17:31

Fly emirates nici ca putea sa spuna mai bine.

Air Asia din Paris nu merita in nici un caz. Numai trambalarea de la Beauvais la Orly costa de sparge si ia vreo cateva ore bune. Plus ca marea majoritate a curselor pleaca la 10 dimineata, ceea ce implica automat o noapte in Paris, care e f. tricky dpdv al costului. Din Londra aceiasi treaba, nu zboara nimic de la noi pe Stansted si transferul intre Luton si Stansted costa de rupe. Plus ca preturile nu fac sa merite tot balamucul si riscul asta.

La capitolul vreme e cam cum a spus fly_emirates, cu mentiunea ca oct-martie e in general valabil pt coasta vestica a peninsulei malaeziene (inclusiv Thailanda, etc), pt coasta estica sezonul este martie-octombrie. In Indonezia variaza destul de mult, e o tara enorm de intinsa, in general gasesti vreme frumoasa.

Spor la treaba!
Sus In jos
andreius
Airport Level
Airport Level
andreius


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2008

Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Asia 2011   Asia 2011 EmptyMar 23 Noi 2010, 10:18

Air Asia nu mi se pare nici mie ca merita. Super Oferta din Paris in Iunie era 387 EUR de persoana la care se adauga 56 EUR (masa, kit confort si loc ales) => 443 EUR. La pretul asta, mai pui un pic si zbori cu Egyptair sau Qatar din Istanbul in aceeasi perioada fara prea multe batai de cap (schimbat aeroport Beauvais sau CDG cu Orly).

Erau niste oferte prin Istanbul in Martie-Aprilie cu Malaysian sau Turkish catre Kuala Lumpur. De acolo, prin Air Asia ai acces peste tot, Bali spre exemplu de la 60 EUR dus intors.


Wed 30 Mar - Sat 16 Apr
IST - KUL
KUL - IST cu Turkish (475 EUR) iar cu Malaysian (489 EUR)


Sus In jos
alexxxxx
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 146
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/09/2009

Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Asia 2011   Asia 2011 EmptyMar 23 Noi 2010, 10:48

Zborurile THY si MAS sunt in codeshare operate de MAS. Desi sunt afisate ca zboruri distincte, te asigur ca e acelasi (nr. la Turkish sunt 8000 si 8001, deci coduri de code-share). Dealtfel Kuala Lumpur nici nu apare ca destinatie pe site la THY, iar ca aeronava afisata e pus A320 Smile. Probabil e o greseala.
Sus In jos
andreius
Airport Level
Airport Level
andreius


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2008

Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Asia 2011   Asia 2011 EmptyMar 23 Noi 2010, 13:41

@alexxxxx

Cu atat mai bine ... iei pret de Turkish dar zbori cu MAS. Ce-i drept mi s-a parut si mie ciudat sa fie 2 zboruri paralele, dar cand am vazut ca sunt prezentate aeronave diferite m-am gandit ca nenumarate sunt caile Domnului.
Sus In jos
yelp
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 39
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 12/01/2010

Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Asia 2011   Asia 2011 EmptyMar 23 Noi 2010, 16:51

Si eu sunt fan al aeroportului din Istanbul Very Happy
Sus In jos
TheAce
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 17/02/2009

Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Asia 2011   Asia 2011 EmptySam 27 Noi 2010, 12:46

Pentru zboruri vezi si http://www.kayak.com/flights, cand caut ceva eu aici ma uit prima oara

Sus In jos
yelp
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 39
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 12/01/2010

Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Asia 2011   Asia 2011 EmptySam 27 Noi 2010, 13:28

Pe Kayak nu prea bat preturile de multe ori dupa ce esti redirectionat catre site-ul care vinde efectiv biletul...
Sus In jos
TheAce
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 17/02/2009

Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Asia 2011   Asia 2011 EmptyDum 28 Noi 2010, 00:27

Eu n-am remarcat sa nu bata pretul, se mai intampla ca pe kayak pretul sa fie intr-o moneda iar pe celalalt site in alta moneda!
Sus In jos
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 333
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/04/2010

Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Asia 2011   Asia 2011 EmptyVin 03 Iun 2011, 17:42

In sfarsit au inceput si pregatirile mele (cu o intarziere apreciabila datorita unor factori externi). Pana la urma voi merge in Malaezia si Hong Kong la inceput de octombrie. Mai am insa cateva intrebari:

- stiu din experienta ca un ghid turistic e util si de obicei merg cu LonelyPlanet. Care l-ati recomanda pentru zona aceea?
- cu tot ghidul turistic, GPSul de pe telefon face toti banii in anumite momente. Ce ziceti, sa ma bazez pe Ovi sau sa imi downloadez toata zone in Google maps?
- daca din HK ma hotarasc sa "sar" în China, pot sa iau viza si de acolo sau trebuie s-o am de la Bucuresti? De pe net nu m-am lamurit, iar la telefonul ambasadei chineze nu dau decat de un robotel prost programat Very Happy
Sus In jos
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 333
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/04/2010

Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Asia 2011   Asia 2011 EmptySam 04 Iun 2011, 23:36

Întrebare suplimentară: dacă nu ies din aeroport, am nevoie de viză de tranzit în Rusia?
Sus In jos
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 333
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/04/2010

Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Asia 2011   Asia 2011 EmptyMier 22 Iun 2011, 10:44

Pentru cei care vor căuta mai târziu această informație: tocmai am primit un răspuns de la Ambasada Rusiei în care scrie "nu aveti nevoie de viza F.R.".

Informația că nu ai nevoie de viză de tranzit pentru durata șederii mai mică de 24 de ore poate fi găsită și la http://www.ruscon.org/visa_dep_ENG.html (consulatul Rusiei în SUA), dar din păcate nu și pe site-ul ambasadei Rusiei în România.

Ce văzusem eu de viză de tranzit pe site-ul Aeroflot nu mai găsesc, deci probabil că am citit greșit la momentul respectiv.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Asia 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Asia 2011   Asia 2011 Empty

Sus In jos
 
Asia 2011
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Air Asia (AK / AXM)
» Air Asia , păreri ?
» Asia - foarte ieftin
» Un low cost pentru Asia Centrala
» Air Asia lanseaza Londra - Kuala Lumpur

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Bilete de avion si transport - Airline Route and Ticket Information-
Mergi direct la: