ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Nikon 1 V1 - pareri?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Messerschmitt
Flight Level 100
Flight Level 100
Messerschmitt


Numarul mesajelor : 141
Varsta : 29
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 20/12/2008

Nikon 1 V1 - pareri? Empty
MesajSubiect: Nikon 1 V1 - pareri?   Nikon 1 V1 - pareri? EmptyDum 06 Mai 2012, 22:38

Buna tuturor,

Am mai dat un ochi pe net zilele astea si am descoperit "veriga lipsa" dintre complacte si DSLR-uri, adica aparatele foto mirror-less. Cel care mi-a captat interesul cel mai mult a fost cel mentionat in titlu, Nikon 1 V1, si chiar pot sa spun ca m-ar tenta.

Ca performante dupa mine e multumitor, am tot citit in review-uri lume care stramba din nas referitor la dimensiunea senzorului dar si review-uri in care era ridicat in slavi. Mie sincer mi-a placut ce am vazut ca stie face chiar si cu obiectivul din kit, desi nu tare inteleg treaba asta cu senzorul si cum un 10-30 din asta echivaleaza cu un 70-300 in termeni de 35mm. Desi din obiectiv poti controla doar zoom-ul iti poti baga des`tele si in celelalte reglaje. De asemenea imi place ca are destule variante de obiective si unde mai pui si inelul convertor pentru obiective DSLR, is chiar o gramada de posibilitati.
Singurele dezavantaje mi se par faptul ca nu poate fi full-manual ca si un DSLR, si faptul ca pretul nu e destul de competitiv stabilit; la banii aia iti iei un DSLR second, cu tot cu un obiectiv mai sanatos.
As vrea sa aud si parerile voastre referitor la el, in special daca l-a incercat cineva.
Sus In jos
http://www.bolbarazvan.blogspot.com
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Nikon 1 V1 - pareri? Empty
MesajSubiect: Re: Nikon 1 V1 - pareri?   Nikon 1 V1 - pareri? EmptyDum 06 Mai 2012, 22:56

10-30mm din Nikon CX echivaleaza cu 27-81mm in formatul 35 mm adica un fel de 18-56 pentru dlsr-urile normale( factor de crop 1.6)
Sus In jos
Messerschmitt
Flight Level 100
Flight Level 100
Messerschmitt


Numarul mesajelor : 141
Varsta : 29
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 20/12/2008

Nikon 1 V1 - pareri? Empty
MesajSubiect: Re: Nikon 1 V1 - pareri?   Nikon 1 V1 - pareri? EmptyLun 07 Mai 2012, 16:01

Mengelaus a scris:
10-30mm din Nikon CX echivaleaza cu 27-81mm in formatul 35 mm adica un fel de 18-56 pentru dlsr-urile normale( factor de crop 1.6)
Imi poti spune si mie te rog cum ai transformat? Nu ma tare pricep, si mi se pare enorma diferenta intre ce ai zis tu si ce am gasit pe net.
Sus In jos
http://www.bolbarazvan.blogspot.com
petrudimoff
Fotograf



Numarul mesajelor : 1677
Varsta : 51
Localizare : Cluj-Napoca, Romania
Data de inscriere : 05/04/2010

Nikon 1 V1 - pareri? Empty
MesajSubiect: Re: Nikon 1 V1 - pareri?   Nikon 1 V1 - pareri? EmptyLun 07 Mai 2012, 16:17

Messerschmitt a scris:
Mengelaus a scris:
10-30mm din Nikon CX echivaleaza cu 27-81mm in formatul 35 mm adica un fel de 18-56 pentru dlsr-urile normale( factor de crop 1.6)
Imi poti spune si mie te rog cum ai transformat? Nu ma tare pricep, si mi se pare enorma diferenta intre ce ai zis tu si ce am gasit pe net.

Salut !

AICI vei gasi raspunsul la intrebarile tale ; senzorul de tip V1 (13.2mm x 8.8mm), oferă un crop de 2.7x, deci Kit ul V1 cu 10-30mm ofera 27-81mm echivalenta raportata la un aparat cu senzor de 36 mm x 24 mm; toate multiplicarile se compara cu formatul full frame de la mai vechile filme negative; sper sa intelegi ce am vrut sa-ti explic.

Mult succes si o zi faina.

L.E. Nikon COOLPIX L22, la fel cu ce folosesti tu acum, are obiectivul 6.7-24mm (37-134mm echivalent in 35 mm) cu un senzor mai mic decat V1

Eu iti recomand un DSLR , in primul rand si ca si buget vei iesi mai bine si cu certitudine si ca si performante. Mie Nikon V1 imi pare gadget.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Nikon 1 V1 - pareri? Empty
MesajSubiect: Re: Nikon 1 V1 - pareri?   Nikon 1 V1 - pareri? EmptyLun 07 Mai 2012, 17:12

Asa cum a zis Petru. Pentru spotting si eu recomand Dslr. Pentru fotografie in general, ia ce-ti place. Diferenta(la calitate) intre senzori nu cred ca o vezi cu ochiul liber.
Sus In jos
Messerschmitt
Flight Level 100
Flight Level 100
Messerschmitt


Numarul mesajelor : 141
Varsta : 29
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 20/12/2008

Nikon 1 V1 - pareri? Empty
MesajSubiect: Re: Nikon 1 V1 - pareri?   Nikon 1 V1 - pareri? EmptyMar 08 Mai 2012, 20:54

petrudimoff a scris:
sper sa intelegi ce am vrut sa-ti explic.

Eu iti recomand un DSLR , in primul rand si ca si buget vei iesi mai bine si cu certitudine si ca si performante. Mie Nikon V1 imi pare gadget.

Da, in cele din urma am inteles.
Si eu as merge mai degraba pe DSLR, insa imi parea si asta o alternativa, si intr-un fel mi-e putin "frica" de DSLR, dar nu cred ca e ceva care nu trece dupa 50 de cadre Laughing .
Sus In jos
http://www.bolbarazvan.blogspot.com
Continut sponsorizat





Nikon 1 V1 - pareri? Empty
MesajSubiect: Re: Nikon 1 V1 - pareri?   Nikon 1 V1 - pareri? Empty

Sus In jos
 
Nikon 1 V1 - pareri?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Nikon P510
» nikon d90 vs d300s
» Ajutor in alegerea unui aparat
» Recomandare tele Nikon buget
» Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: