ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG)

In jos 
+13
metalactual
Capt_Vio
mihaiatanasie
Virusu
Balki
TheAce
ALMI
kampfmaschine
Lery
mihail
bumbutza
gabi-737
dutzu88
17 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Gripen
Flight Level 200
Flight Level 200
Gripen


Numarul mesajelor : 252
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 06/01/2011

AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG)   AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG) - Pagina 2 EmptySam 26 Feb 2011, 15:44

dutzu88 a scris:
Oamenii in general acolo trăiesc din fondurile de la stat și din exploatarea minelor cvasi-localnice...de exemplu: mina Raglan http://en.wikipedia.org/wiki/Raglan_Mine Au dreptul natural de-a vâna cam orice se mișcă... înafară de oameni Laughing Vremea blănurilor și a grăsimii de focă sau de balenă nu a trecut.. deși începe a trece... tineretul inuit preferă să se ducă direct la Northern (lanț de magazine nordice) decât să vâneze propria mâncare. Știu că au dreptul la anumite alocații de la guvernul federal și provincial. Rata de școlaritate este foarte scăzută de aceea și mulți elevi sunt plătiți ca să se întoarcă la școală... nu-i rău 8$ pe oră ca să stai pe scaun cu nasu-n cărți în timp ce afară sunt -60 de grade celsius...șamd... voi înerca să mai răscolesc ceva poze... Smile Până atunci.. numai bine și un sfârșit de săptămână cât mai plăcut... TUTUROR!
Cand am spus ca vremea blanurilor si a grasimilor de foca a cam trecut m-am referit la posibilitatea inuitilor de a da 'nebastinasilor' chestii la schimb pentru produsele lor, care am inteles ca oricum sunt foarte scumpe. Dar m-am lamurit ca traiesc mai mult din subventiile statului. Mi se pare insa foarte interesant ca guvernul ii subventioneaza sa duca o viata care nici lor nu le mai place. As fi inteles daca vroiau sa continuie sa traiasca in stilul traditional.

Ce ne poti spune despre alfabetul lor? Am remarcat ca atat pe aeronava, cat si pe cladirile aeroporturilor apare transcrierea numelor intr-un alfabet necunoscut.
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG)   AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG) - Pagina 2 EmptySam 26 Feb 2011, 18:17

Gripen a scris:
Cand am spus ca vremea blanurilor si a grasimilor de foca a cam trecut m-am referit la posibilitatea inuitilor de a da 'nebastinasilor' chestii la schimb pentru produsele lor, care am inteles ca oricum sunt foarte scumpe. Dar m-am lamurit ca traiesc mai mult din subventiile statului. Mi se pare insa foarte interesant ca guvernul ii subventioneaza sa duca o viata care nici lor nu le mai place. As fi inteles daca vroiau sa continuie sa traiasca in stilul traditional.

Ce ne poti spune despre alfabetul lor? Am remarcat ca atat pe aeronava, cat si pe cladirile aeroporturilor apare transcrierea numelor intr-un alfabet necunoscut.

Din pacate pentru Inuiti, vremurile in care faceau comert cu europenii si altii a trecut. Acum multi dintre ei s-au integrat cat de cat in societate, dar toate comunitatile sunt subventionate de guvernul Canadian. Cu toate ca nu este ieftin, numarul localnicilor din teritorile Northwest, Yukon si Nunavut este relativ mic, deci nu se chieltuieste asa de mult pe cat cred unii si altii. Canada este o tara mare iar nordul nu prea e populat. Resursele naturale sunt multe iar guvernul Canadei se lupta din greu sa pastreze suveranitatea teritorilor nordice. Rusii, Danezii, Norvegienii, Americanii se "lupta" pentru a avea control articului. Asta e primul motiv care sunt incurajati sa stea acolo. Este o viata grea si destul de monotona, mai ales ca "viata traditionala" s-a schimbat.


Totul este extrem de scump acolo, nefiind conectii terestre gen drum / cale ferata. Mancarea trebuie dusa cu avionl, iar materiale mari / utilaje mari, sunt duse vara cu vaporul. Iti dau un exemplu. In mod normal, costa intre $6 - $10 pentru a trimite un kg in nord. Sa spunem ca vrei sa-ti cumperi mancare pentru 2 saptamani la o familie de 6 persoane (in mod normal o familie de Inuiti au cel putin 4 copii). Iti imaginezi cat costa asta. Transportul costa de 2 - 3 ori mai mult decat produsele.

Guvernul Canadian ofera programe de a cumpara mancare la pret "normal" si transporat pe banii statului, dar trebuie sa cumperi mancare sanatoasa, gen legume, fructe, etc. Din pacate in nord, se consuma enorm de multa cola si nenumarate "junk food", gen chips, dulciuri si alte prostii care contribuie la obezitate. Din pacate, un procentaj mare de localnici din nordul Canadei sufera de obezitate si boli asociate cu obezitatea, gen diabet, probleme cu inima, etc.

Pe langa asta, majoritatea localitatilor din Nunavut au interdictie pe alcol. De exemplu Sanikiluaq, un satuc pe o insula din Hudson Bay, sunt multe controale efectuate de Jandarmeria Canadiana si cei care sunt prinsi cu alcol sunt pedepsiti ca traficantii de droguri. Alcolul a creat multe probleme sociale in comunitatiile din nord, iar guvernele locale au trebuit sa ia masuri drastice.

Cat despre limba lor Inuktitut, este o limba care se vorbeste in nordul Canadei, Alaska si Siberia. Scrisul lor este numit "Inuktitut Sylabics" si fiecare simbol este o silaba. Vocabularul lor nu este asa de bogat precum alte limbi. Multe dintre localitatiile din nord au nume englezesti si nume traditionale. De exemplu Repulse Bay, plasat chiar pe Cercul Polar, ai spune si "Naujaat" tradus "Seagul's Nesting Place" si scris ᓇᐅᔮᑦ ... = nu = u = ju = t
Sus In jos
Gripen
Flight Level 200
Flight Level 200
Gripen


Numarul mesajelor : 252
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 06/01/2011

AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG)   AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG) - Pagina 2 EmptySam 26 Feb 2011, 19:22

Interesante detalii, multumesc. Banuiam ca la baza atentiei guvernului canadian fata de populatia indigena din nord stau niste motive pragmatice, mai ales in conditiile goanei dupa resurse a lumii moderne.

Problema alcoolismului nu este o noutate in tarile cu nopti lungi si viata monotona Wink , asa ca nu ma mira ca alcoolul este sub control strict. Sunt curios daca peste motivele ce tin de vreme nu se suprapune si o problema genetica. Imi amintesc ca atunci cand am fost in Australia am citit sau mi s-a spus ca populatia aborigena are o mutatie in gena ce controleaza producerea enzimei ADH si de aceea incidenta alcoolismului este mult mai mare decat in populatia caucaziana.

Orice alte detalii despre viata in locurile in care se ajunge greu, gen tinuturile inuitilor dar nu numai, vor fi foarte apreciate.
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG)   AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG) - Pagina 2 EmptySam 26 Feb 2011, 19:51

Foarte interesante detaliile despre viata acestei comunitati putin cunoscute.
Din partea mea, un mare MULTUMESC!!!

Liviu
Sus In jos
Tummelisa
Flight Level 100
Flight Level 100
Tummelisa


Numarul mesajelor : 148
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 04/01/2011

AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG)   AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG) - Pagina 2 EmptyDum 27 Feb 2011, 00:13

Foarte interesant, intr-adevar. Multumesc Dutzu si Vio pentru ca impartasiti cu noi experienta si cunostintele voastre despre inuiti.

Sunt curioasa, populatia inuita e stabila? Intreb asta pentru ca populatia lapona din nordul Suediei, desi foarte prospera de pe urma cresterii turmelor de reni, e inca nomada.
Sus In jos
dutzu88
Airport Level
Airport Level
dutzu88


Numarul mesajelor : 27
Varsta : 36
Localizare : Chicoutimi, Canada
Data de inscriere : 12/10/2010

AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG)   AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG) - Pagina 2 EmptyDum 27 Feb 2011, 00:43

Capt_Vio a scris:
Gripen a scris:
Cand am spus ca vremea blanurilor si a grasimilor de foca a cam trecut m-am referit la posibilitatea inuitilor de a da 'nebastinasilor' chestii la schimb pentru produsele lor, care am inteles ca oricum sunt foarte scumpe. Dar m-am lamurit ca traiesc mai mult din subventiile statului. Mi se pare insa foarte interesant ca guvernul ii subventioneaza sa duca o viata care nici lor nu le mai place. As fi inteles daca vroiau sa continuie sa traiasca in stilul traditional.

Ce ne poti spune despre alfabetul lor? Am remarcat ca atat pe aeronava, cat si pe cladirile aeroporturilor apare transcrierea numelor intr-un alfabet necunoscut.

Din pacate pentru Inuiti, vremurile in care faceau comert cu europenii si altii a trecut. Acum multi dintre ei s-au integrat cat de cat in societate, dar toate comunitatile sunt subventionate de guvernul Canadian. Cu toate ca nu este ieftin, numarul localnicilor din teritorile Northwest, Yukon si Nunavut este relativ mic, deci nu se chieltuieste asa de mult pe cat cred unii si altii. Canada este o tara mare iar nordul nu prea e populat. Resursele naturale sunt multe iar guvernul Canadei se lupta din greu sa pastreze suveranitatea teritorilor nordice. Rusii, Danezii, Norvegienii, Americanii se "lupta" pentru a avea control articului. Asta e primul motiv care sunt incurajati sa stea acolo. Este o viata grea si destul de monotona, mai ales ca "viata traditionala" s-a schimbat.


Totul este extrem de scump acolo, nefiind conectii terestre gen drum / cale ferata. Mancarea trebuie dusa cu avionl, iar materiale mari / utilaje mari, sunt duse vara cu vaporul. Iti dau un exemplu. In mod normal, costa intre $6 - $10 pentru a trimite un kg in nord. Sa spunem ca vrei sa-ti cumperi mancare pentru 2 saptamani la o familie de 6 persoane (in mod normal o familie de Inuiti au cel putin 4 copii). Iti imaginezi cat costa asta. Transportul costa de 2 - 3 ori mai mult decat produsele.

Guvernul Canadian ofera programe de a cumpara mancare la pret "normal" si transporat pe banii statului, dar trebuie sa cumperi mancare sanatoasa, gen legume, fructe, etc. Din pacate in nord, se consuma enorm de multa cola si nenumarate "junk food", gen chips, dulciuri si alte prostii care contribuie la obezitate. Din pacate, un procentaj mare de localnici din nordul Canadei sufera de obezitate si boli asociate cu obezitatea, gen diabet, probleme cu inima, etc.

Pe langa asta, majoritatea localitatilor din Nunavut au interdictie pe alcol. De exemplu Sanikiluaq, un satuc pe o insula din Hudson Bay, sunt multe controale efectuate de Jandarmeria Canadiana si cei care sunt prinsi cu alcol sunt pedepsiti ca traficantii de droguri. Alcolul a creat multe probleme sociale in comunitatiile din nord, iar guvernele locale au trebuit sa ia masuri drastice.

Cat despre limba lor Inuktitut, este o limba care se vorbeste in nordul Canadei, Alaska si Siberia. Scrisul lor este numit "Inuktitut Sylabics" si fiecare simbol este o silaba. Vocabularul lor nu este asa de bogat precum alte limbi. Multe dintre localitatiile din nord au nume englezesti si nume traditionale. De exemplu Repulse Bay, plasat chiar pe Cercul Polar, ai spune si "Naujaat" tradus "Seagul's Nesting Place" si scris ᓇᐅᔮᑦ ... = nu = u = ju = t

Multumesc Vio! Mai bine decat asa nici nu se putea explica ! Smile
Sus In jos
http://aripioare.wordpress.com
Continut sponsorizat





AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG)   AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG) - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
AIR INUIT MONTRÉAL (CYUL) - PUVIRNITUQ (CYPX) - SALLUIT (CYZG)
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Retur Video + Foto Trip Report #2 CYZG-CYIK-CYLA-CYPX-CYGL-CYUL
» Montreal - Pierre Elliott Trudeau (YUL / CYUL)
» Poze din aeronave in zbor
» Lufthansa: München (MUC) - Montréal (YUL) / tur-retur / MegaTR
» Vancouver - Montreal (cu Air Canada Boeing 767-300ER)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: