ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine Empty
MesajSubiect: Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine   Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine EmptyDum 10 Oct 2010, 04:13

Pareri despre autenticitatea unei fotografii, presupus facuta de la mare altitudine

Care ar fi sansele ca fotografia (a) presupus facuta de la o altitudine foarte mare dar sub 40 km, sa fie reala, autentica?

Poza (a)

Aceeasi intrebare despre imaginea (b ) cu precizarea ca aceasta a fost realizata in jurul a 12 mii metri.

Poza (b )

Sursa cadre: http://picasaweb.google.com/arcaorbital/Misiunea4b#

Exista unele speculatii pe net cu privire la veridicitatea celor doua instantanee.

Nota: Am postat intrebarea pe forumul de fata deoarece din titlul sau rezulta ca cei care il frecventeaza se pricep la fotografie.
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine   Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine EmptyDum 10 Oct 2010, 04:26

cupcea a scris:
Pareri despre autenticitatea unei fotografii, presupus facuta de la mare altitudine

Care ar fi sansele ca fotografia (a) presupus facuta de la o altitudine foarte mare dar sub 40 km, sa fie reala, autentica?

Poza (a)

Aceeasi intrebare despre imaginea (b ) cu precizarea ca aceasta a fost realizata in jurul a 12 mii metri.

Poza (b )

Sursa cadre: http://picasaweb.google.com/arcaorbital/Misiunea4b#

Exista unele speculatii pe net cu privire la veridicitatea celor doua instantanee.

Nota: Am postat intrebarea pe forumul de fata deoarece din titlul sau rezulta ca cei care il frecventeaza se pricep la fotografie.

Speri sa nu te superi foarte tare dar,

Problemele peope(some) vs. ARCA nu cred ca fac obiectul forumului si daca e cineva sa conteste sau sa aprobe atunci Google sa-i ramana numele.

Stiu ca aceasta asociatie a primit o finantare guvernamentala (ceva in apropiere de 1 mil euro) dar cum au primit-o si de ce este problema unor institutii ale statului roman, restul discutiilor le vad sub spectrul invidiei.

Si mai stiu ceva invatat din propria-mi experienta: cercetarea stiintifica poate sa aiba rezultate sau nu.

Speculatiile despre reusita sau esecul acestui proiect nu cred ca intereseaza pe nimeni. Asteptam si vom vedea. Daca nu am condamna orice actiune pozitiva poate ca am mai avansa putin afara din mizeria in care suntem.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine   Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine EmptyDum 10 Oct 2010, 04:35

Se doreste scrierea in Stiinta si Tehnica a unui articol despre zborul rachetei Helen-2.
Eu as dori ca pozele sa fie perfect autentice. Materialul ar fi excelent pentru citeva pagini.
Sus In jos
crokodilu
Membru activ



Numarul mesajelor : 625
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2008

Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine   Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine EmptyLun 11 Oct 2010, 14:57

cupcea a scris:
Se doreste scrierea in Stiinta si Tehnica a unui articol despre zborul rachetei Helen-2.
Eu as dori ca pozele sa fie perfect autentice. Materialul ar fi excelent pentru citeva pagini.
Puteti lua legatura direct cu ei. Pe langa poze am vazut ca au si masuratori care pot sustine imaginile. E posibil sa aiba si alte imagini in afara celor postate.
Sus In jos
http://valistoica.blogspot.com
Continut sponsorizat





Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine   Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine Empty

Sus In jos
 
Pareri despre autenticitatea unei fotografii facute de la mare altitudine
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» inceput de pasiune
» pareri ascensiune blue air
» AEROPORTUL CLUJ - STIRI - DISCUTII
» Nikon 1 V1 - pareri?
» Air Asia , păreri ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: