ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Riscurile spottingului la noi

In jos 
+38
nicu1980
Edi
GYN
Griff
Boeing777-300
Gabinho
vic_atc
horizob
Balki
flaviu
jester
grek
crizatu
Mengelaus
valavia
kill3r999
allex
Raduq
Dylan
felix
Virusu
b707nicolae
Spark
vishzu
metalactual
ovidiu51
RoNIN_731
RwO
Voicu
craft737
Capt_Vio
airbusA380
hayabusa
Cayenne
YR-DNY
Nic
RATus
gabi-737
42 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
airbusA380
Flight Level 200
Flight Level 200
airbusA380


Numarul mesajelor : 215
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/03/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptySam 13 Dec 2008, 22:45

crizatu a scris:


Muta-te acolo? Muta-te acolo?????? Da' muta-te tu! Si eu sunt cetatean UE!

Vorba cuiva care a mai spus asta inainte... de ce trebuie sa ma duc in Ungaria, Italia, etc ca sa pot face spotting? Si Romania e in UE! Pun pariu ca daca merg in Polonia (care a fost si ea tara comunista) nu e asa de rau ca la noi!

Cum obisnuiesc mereu sa spun: "N`ai cu cine ma, niste tarani!" Laughing
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyLun 15 Dec 2008, 10:12

povestea unui italian mers la pozat, dar si un citat de-al lui de la o intamplare in Bristol, unde, politia cere spotterilor sa fie atenti in caz ca vad lucruri suspicioase in jurul aeroportului...
merita citit Smile

http://cencio4.wordpress.com/2007/11/02/airport-security-and-spotters/
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyLun 15 Dec 2008, 11:10

virusu a scris:
povestea unui italian mers la pozat, dar si un citat de-al lui de la o intamplare in Bristol, unde, politia cere spotterilor sa fie atenti in caz ca vad lucruri suspicioase in jurul aeroportului...
merita citit Smile

http://cencio4.wordpress.com/2007/11/02/airport-security-and-spotters/

Eu am stiut despre chestia dintre ghilimele pe fond albastru, cea legata de spotting si terorism in Anglia unde 2 noi veniti au fost instant legitimati amprentati si condusi la locul de spootting ( nu au ales cea mai buna locatie din cate imi amintesc ) si s-a discutat si cu ei despre terorism si despre " indatoririle" lor civice, a doua zii cand au venit baietii din nou la spotting au fost salutati de catre organele de ordine si au devenit de-ai casei.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyDum 11 Ian 2009, 23:01

Cum dracu au strainii first class treatment in RoAF si mana libera la pozat iar noi nimic ?
Sus In jos
grek
Flight Level 100
Flight Level 100
grek


Numarul mesajelor : 122
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/08/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyMar 13 Ian 2009, 09:50

Probabil ca ei cotizeaza corespunzator............de asta au acces peste tot.
Am gasit inclusiv poze facute in hangarul SRI de la Otopeni, pe blog-ul unui tip din afara. Sa incerce numai unul dintre noi sa faca poze acolo, ca se trezeste legat si eventual acuzat de spionaj Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyMar 13 Ian 2009, 12:37

Stai prientene usor ca nici la gard nu poti face poze ca te acuza astia dar sa mai intri si in incinta.........te halesc astia de viu ca esti un mic nu mai zic ce
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyMar 13 Ian 2009, 15:26

In curand se vor remedia problemele...
Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyMar 13 Ian 2009, 20:05

Citat :
Am gasit inclusiv poze facute in hangarul SRI de la Otopeni, pe blog-ul unui tip din afara. Sa incerce numai unul dintre noi sa faca poze acolo, ca se trezeste legat si eventual acuzat de spionaj

Eu am facut cateva foto Pumei 109 cand era scoasa afara din hangar si spalata si imediat au sarit baietii ca arsi: "N-aveti voie sa faceti poze aici! De unde sunteti?" "Pai... sunt angajat MAp!" "A, da?! Pai atunci inseamna ca aveti voie sa pozati aparate ale armatei! Aici e alta structura..."

Logic, nu?!... scratch
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
jester
Flight Level 100
Flight Level 100
jester


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : caransebes
Data de inscriere : 10/06/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyMier 14 Ian 2009, 15:42

na, daca tot e deviat subiectul si e pe tema asta, am patit si eu o faza...i-a venit un canon sx 110 nou si in ziua aia de bucurie am fost sa fac poze prin oars, si-mi doream demult sa fac poze la poarta fostei unitati de aviatie de la noi, care acum e dezactivata. langa ea insa, e un ciub de viespi..o unitate depozit in care nici nu stiu ce mai tin prin ea ca e mai mult goala si e pe cale de desfiintare. m-au vazut baietii ca eram prin preajma..s-au si aprins.... mi-au confiscat initial aparatul, proces verbal, alea alea..in final am recuperat aparatul dar mi-au retinut cardul, au zis ca nu-l mai vad si ca va fi trimis la SRI si la protectia informatiilor clasificate sa-l verifice. risc amenda intre 50-5000 ron si imi vor verifica si rudele...asta mi-au spus..si acum astept cu morcovu sa-mi vina amenda acasa..partea prosta e ca fara sa-mi dau seama am prins si unitatea lor in 2 poze si se pot lega de alea. am formatat eu cardul dar sunt programe care pot recupera poze daca au ai facut altele peste.

deci....tara .......
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyJoi 15 Ian 2009, 18:42

Cam sensibil subiectul cu zonele militare, era cumva vreun semn de interdictie a fotografiatului?
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyJoi 15 Ian 2009, 21:00

jester a scris:
.... mi-au confiscat initial aparatul, proces verbal, alea alea..in final am recuperat aparatul dar mi-au retinut cardul, au zis ca nu-l mai vad si ca va fi trimis la SRI si la protectia informatiilor clasificate sa-l verifice. risc amenda intre 50-5000 ron si imi vor verifica si rudele...asta mi-au spus..si acum astept cu morcovu sa-mi vina amenda acasa..partea prosta e ca fara sa-mi dau seama am prins si unitatea lor in 2 poze si se pot lega de alea. am formatat eu cardul dar sunt programe care pot recupera poze daca au ai facut altele peste.
deci....tara .......
nasol, chiar sa te caute de rude, probabil vor sa afle originea sanatoasa/nesanatoasa a inpricinatilor (pe vremea comunistilor conta f mult originea sanatoasa) Parerea mea e sa stai pe capu lor sa iti returneze cardul, nu-i lasa sa te intimideze cu chestii numai de ei stiute.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyJoi 15 Ian 2009, 23:03

Niste inculti nesimtiti de 2 bani
Sus In jos
jester
Flight Level 100
Flight Level 100
jester


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : caransebes
Data de inscriere : 10/06/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyVin 16 Ian 2009, 09:27

era in fata portii unitatii lor, dar eu nu aveam cum sa-l vad din locul in care eram eu. oricum, a doua zi au mai pus unu care cu era cand s-a intampalt treaba, na, oricum n-am cum sa dovedesc asta.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyVin 16 Ian 2009, 13:03

Deci au mai plantat un indicator ulterior??? Question ....Asta suna cam ciudat, apar peste noapte semne noi, se muta trecerile de pietoni rapid cu 2 m mai incolo, in cazul accidentelor de circulatie...doar pentru a scoate vinovat pe cineva anume.

Oricum, un sfat pentru toata lumea as avea: unde e zona militara abtineti-va sa pozati, e mai bine pentru toata lumea, iar la aeroporturile civile discutia e alta.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyVin 16 Ian 2009, 14:25

trebuie vorbit cu un jurist.. nu sta asa , pentru ca o sa te ia de fraier.. adevarul e ca ei stiu la fel de putin ca tine despre legea din domeniu, si si daca ar stii si-ar da seama ca-i foarte neclar tot in textul legii... deci da pe ei cu insistente, dau fa ceva, da nu sta ... ca o sa te ia de fraier
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyJoi 22 Ian 2009, 20:52

http://planepictures.net/netshow.php?id=811835

like civilized people in civilized countries do
Sus In jos
flaviu
Membru activ
flaviu


Numarul mesajelor : 600
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 24/05/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyJoi 22 Ian 2009, 23:00

virusu a scris:
http://planepictures.net/netshow.php?id=811835

like civilized people in civilized countries do


eh, asa ceva sa vezi la noi pare greu de realizat, daca este sa ne raportam la mentalitatea noastra de "balcanici" Razz
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyJoi 22 Ian 2009, 23:04

lol! SPOTTER lol!
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyVin 23 Ian 2009, 00:12

Hai sa facem cateva veste de genu ,si sa aparem cu ele la spotting.....!
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyLun 16 Feb 2009, 15:54

mie tot mi se par absurde legile astea. au unitatile in mijlocul orasului inconjurate de blocuri, centre comerciale, mall-uri si hoteluri(otopeni/baneasa), langa un drum national foarte circulat, cu un gard de sarma prin care vezi tot si vin cu pretentii ca nu ai voie sa faci poze. pai sa fim seriosi, daca cineva vrea sa faca rau, nu vine ca doitocu la gard cu ditai aparatul in vazul tuturor si pozeaza. are la dispozitie wikimapia, google earth, isi inchiriaza un apartament la ultimul etaj in blocul de vis-a-vis, trece cu autocar etajat incetisor si trage sute de cadre, isi ia o cursa low cost si face poze de sus..etc etc etc.
am vazut un documentar despre vanatorii de "OZN-uri" in celebra zona "Area 51", zona are zeci de km de camp(desert) in jur in care nu ai voie sa intrii, dar poti sa stai langa placutele cu "do not enter" si sa pozezi linistit...asta daca te tine aparatul, dar nu se ia nimeni de ei cu "stai la x metri de placuta" sau cu "ce te uiti".
la noi cred ca e frica de "daca se intampla ceva nu se poate musamaliza ca are spotterul inregistrat tot".

asta e parerea mea.


P.s sper ca am scris pe inteles. devin nervos cand vad prostia la ea acasa cum isi face de cap.
Sus In jos
horizob
Fotograf
horizob


Numarul mesajelor : 829
Varsta : 36
Localizare : Hamburg
Data de inscriere : 05/06/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyDum 01 Mar 2009, 00:38

Şi pe mine au încercat vineri nişte domni de pe terasa unei clădiri de la şosea să mă îndepărteze de la locul de spotting, care era la vreo 50m de şosea şi la vreo 40m de balizaj. Mi-au strigat ceva de genu ce caut acolo, că e locaţie strategică, că cheamă poliţia. M-am enervat şi m-am dus în spatele parcului acvatic. Am stat comod pe iarbă, la soare, vedeam avioanele pe aproach de la mare distanţă şi chiar activitatea de la BBU. Eu zic că n-are rost să ne punem mintea cu ei, ami ales cu tipii de jos. Trebuie, în cel mai fericit caz, vorbit cu cineva mai sus în lanţul de comandă, să ne explice clar care e perimetrul de securitate unde n-ai voie să stai, să parchezi, să fotografiezi, să priveşti sau să strănuţi. Până atunci, voie bună, zile cu soare şi răbdare să avem!
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyDum 01 Mar 2009, 01:39

@vic_atc: deci voi erati cei ce au creat valva mare acolo si m-a luat si pe mine politia la intrebari. Se vede ca esti incepator si nu ai citit ce am mai scris eu aici legat de pragul 26L de la OTP. Zona unde ai stat tu este interzisa pt stationare datorita multor sisteme de siguranta aeronautica de acolo, prin urmare nu ai ce cauta acolo decat scandal si desfasurari de forte (erau la un moment dat vreo 7 masini acolo) eu am stat, cum priveai tu la aeroport, undeva in stanga pe langa gardul aeroportului. Am vorbit frumos cu baietii, mi-au luat datele si nr de la masina si am stat linistit....pana a venit politia care era destinata voua Razz. Ideea este ca in capatul 26 trebuie sa te duci frumos la gard si sa vorbesti, sa stabilesti o pozitie cu care sunt si ei de acord si eventual sa te poata vedea si cred ca e ok. Daca e sa ne luam strict dupa regulile celor de acolo si tinand cont si de existenta bazei aeriene acolo aproape ar fi bine sa ii contactam pt ceva aprobari formale si pt stabilirea catorva puncet de spotting in jurul aeroportului. Cu tipul la costum am vorbit cred vre-o jumatate de ora dupa ce ati plecat voi si m-a luat pe 'sus" politia si mi s-a parut un om cu care ai ce discuta si pana la urma ii dau dreptate cand a spus , citez "e mai bine sa fim colaboratori decat sa ne haituim in jurul aeroportului"....cu alte cuvinte vor sa stie cine esti inainte de a ajunge acolo sa faci poze, mi se pare ok asta.

horizob a scris:
Şi pe mine au încercat vineri nişte domni de pe terasa unei clădiri de la şosea să mă îndepărteze de la locul de spotting, care era la vreo 50m de şosea şi la vreo 40m de balizaj. Mi-au strigat ceva de genu ce caut acolo, că e locaţie strategică, că cheamă poliţia.

acea cladire de care spui tu etse obiectiv strategic, acolo fiind cazati persoanele apatride sau persoanele retinute pe aeroport din varii motive, din cate stiu eu asa ca daca va zice cineva ceva, gasiti alta pozitie. Vad ca usor usor ne epropiem de gard tinerilor Razz

Sfat pt spotteri....cand mai mergeti la OTP la pragul 26 al pistei, NU STATI PE BALIZAJ SAU IN DREPTUL FIRULUI DIRECTOR dar totusi stauti la vedere
Sus In jos
vic_atc
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 175
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/06/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyDum 01 Mar 2009, 02:36

valavia a scris:

citez "e mai bine sa fim colaboratori decat sa ne haituim in jurul aeroportului"

Ce ti-a spus tie domnul in costum (Mircea Zamfir am citit pe ecusonul dumnealui) este foarte firesc si de bun-simt. Inteleg faptul ca tu ai putut discuta omeneste cu el dar nu la fel au stat lucrurile si in cazul meu. Eu cand am vazut acea masina venind spre mine m-am si gandit la un deznodamant fericit: acela de a pleca acasa cu ceva informatii referitoare la cum sa ne desfasuram activitatea de spotting in jurul LROP fara sa fim deranjati de autoritati.
Iti garantez ca am vorbit cat se poate de calm, supus si fara a face pe desteptul cu dl Zamfir. Tot ceea ce spuneam... se facea ca nu aude. Raspunsurile pe care mi le-a dat la diversele intrebari (de bun-simt) nu aveau nici o legatura cu ceea ce am intrebat. Nu stiu exact ce l-a deranjat la noi. Am inteles faptul ca nu avem voie sa stam chiar pe firul director (aici a fost intr-adevar o greseala de incepator) dar aceasta informatie ne-a fost data abea de cel de la politie. In toate afirmatiile pe care le-a facut domnul Zamfir (inainte sa vina cei de la politie) in nici un caz nu a reiesit acest lucru. Ca si cum singurul lucru care-l deranja era faptul ca noi ne simteam bine facand niste poze iar el era la servici. In momentul in care cei de la politie ne-au dat actele inapoi si ne-au zis sa plecam de-acolo eu i-am rugat respectuos sa mai ramana putin ca sa imi dea ceva informatii despre ce trebuie sa fac ca sa fim lasati sa ne desfasuram activitatea. Dl Zamfir a luat cuvantul: a inceput sa tipe la noi cum ca n-avem voie, ca cica sa mergem sa facem poze la muzee si etc. Intr-un final, atunci cand l-am rugat sa se calmeze si sa ne dea totusi o solutie, ne-a zis sa intram pe site-ul aeroportului si sa cautam acolo cum se poate obtine o aprobare sau sa trimtem un fax. Din acel moment n-am mai zis nimic, m-am suit in masina si am plecat.
Felul in care s-a incheiat discutia intre mine si autoritati ma face sa cred ca eu nu prea mai am ce cauta acolo Sad Pe firul director e de inteles dar sunt convins ca eu voi fi gonit indiferent unde voi sta atata timp cat sunt in raza lor de actiune. Poate doar sa dau de alt schimb care va fi mai intelegator.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyDum 01 Mar 2009, 11:11

Vic-atc, iti spun eu care a fost problema cu tine pt ca am vazut tot ce s-a intamplat. Cand te-au vazut acolo m-au intrebat daca esti cu mine (cu care deja lamurisera lucrurile si eram la o anumita distanta si sub supravegherea lor). Eu nestiind ca mai vine cineva am zis ca nu...apoi probabil ca au incercat sa tipe la voi (crede-ma ca asa fac) ca sa plecati de acolo si voi ori nu i-ati auzit ori nu i-ati bagat in seama (voi stiti).....au mai venit inca 4-5 masini (deci s-a creat o oarece stare de urgenta acolo) si la un moment dat, nestiind ce faceti voi acolo si vazand ca nu ii bagati in seama au deschis poarta si au iesit cu una din masini, apoi cu a doua.

Sunt convins ca ati vazut ca la gardul aeroportului se aduna multa securitate si asta trebuia sa va dea de gandit si sa va duceti macar la gard sa vb cu ei inainte sa iasa ei (daca ies nu mai e de bine) si sa stati de vorba sa stabiliti un loc de unde si voi sa puteti fotografia dar si ei sa stea linistiti. Eu zic ca asta a fost greseala voastra, ca i-ati ignorat desi stiati ca sunteti "in curtea lor" ca sa zic asa. Dar cat traim invatam, asa ca sunt convins ca data viitoare nu vei mai tulbura apele pe acolo si o sa faci poze linistit, eventual te vei folosi (eu unul voi incerca) de sfatul domnului Zamfir.
Sus In jos
vic_atc
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 175
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/06/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 EmptyDum 01 Mar 2009, 18:52

valavia a scris:

Sunt convins ca ati vazut ca la gardul aeroportului se aduna multa securitate si asta trebuia sa va dea de gandit si sa va duceti macar la gard sa vb cu ei inainte sa iasa ei (daca ies nu mai e de bine) si sa stati de vorba sa stabiliti un loc de unde si voi sa puteti fotografia dar si ei sa stea linistiti. Eu zic ca asta a fost greseala voastra, ca i-ati ignorat desi stiati ca sunteti "in curtea lor" ca sa zic asa. Dar cat traim invatam, asa ca sunt convins ca data viitoare nu vei mai tulbura apele pe acolo si o sa faci poze linistit, eventual te vei folosi (eu unul voi incerca) de sfatul domnului Zamfir.

Sunt foarte constient de faptul ca am gresit si in mod sigur nu voi mai tulbura apele pe acolo Smile Promit! Acum: legat de mica adunare ce s-a format acolo langa poarta: noi ne aflam la 400 m de acel loc (deci distanta destul de mare) si am vazut vreo 2-3 oameni acolo (ii vedeam foarte mici din cauza distantei). Am vazut si masinile. Motivul pentru care nu ne-am alarmat a fost o mica confuzie. In momentul cand am ajuns deja era o masina acolo la poarta. Am distins chiar si un om (iesit din masina). In plus, noi am nimerit tocmai cand era o pauza de aterizari/decolari. Momentul in care au mai aparut inca 2-3 oameni + a doua masina a coincis cu aterizarea AUA 791. Am crezut ca din acest motiv erau cele 2 masini acolo. Pentru a supraveghea aterizarea unui avion. In nici un caz nu am banuit ca acea adunare se formase din cauza noastra tocmai din cauza faptului ca ne aflam la mare distanta de ei: nu am banuit in nici un moment cum ca am putea sa ii deranjam stand acolo.
Oricum, data viitoare cand mai merg o sa incerc sa iau legatura cu tine si poate mergem impreuna, daca nu ai nimic impotriva. Mai ma inveti una alta si-mi arati cum se procedeaza cu autoritatile Smile
Numai bine! Multumesc pt sfaturi!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 4 Empty

Sus In jos
 
Riscurile spottingului la noi
Sus 
Pagina 4 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ajutor in alegerea unui aparat

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: