ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Riscurile spottingului la noi

In jos 
+38
nicu1980
Edi
GYN
Griff
Boeing777-300
Gabinho
vic_atc
horizob
Balki
flaviu
jester
grek
crizatu
Mengelaus
valavia
kill3r999
allex
Raduq
Dylan
felix
Virusu
b707nicolae
Spark
vishzu
metalactual
ovidiu51
RoNIN_731
RwO
Voicu
craft737
Capt_Vio
airbusA380
hayabusa
Cayenne
YR-DNY
Nic
RATus
gabi-737
42 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyMar 24 Iun 2008, 11:32

airbusA380 a scris:
Sa plecam naibii din tara asta de rahat... Mad
airbus, nu e o solutie! de plecat putem pleca toti, solutia e sa incercam sa facem CEVA! am initiat noi o discutie pentru o asociatie, dar cum spuneam unui coleg de pe forum, cred ca, trebuie sa mai asteptam putin sa ne maturizam ca si comunitate...
Sus In jos
airbusA380
Flight Level 200
Flight Level 200
airbusA380


Numarul mesajelor : 215
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/03/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyMar 24 Iun 2008, 11:54

Stiu Laughing e doar o vorba pe care o mai spun cateodata cand vad ce se intampla aici si cat de greu e sa schimbi ceva.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyVin 04 Iul 2008, 13:54

Azi am avut parte de o "sedinta" de pozat iesita din tiparele cu care suntem noi obisnuiti, la aterizare se pot fotografia orice avion fara nici o restrctie iar cand m-am dus langa ghereta paznicului si i-am zis ca vreau sa ma duc la gard sa fac poze a zis ca " du-te, nu e nici o problema doar e domeniu public", zis si facut, m-am dus la gard, am si stat cam 15 minute pana au urcat pasagerii, si cand avionul s-a pus in miscare am pus aparatul foto lipit de gard si am facut pozele.

Adevarul e ca acel paznic care era de servici ma stia deja, la prima "intalnire" am avut niste schimburi de replici mai dure, apoi ne-am calmat si acuma suntem ok.

Nu s-a scandalizat nimeni ca am stat un sfert de ora langa gard, desi erau destui angajati pe platforma, si eram imbracat cu un tricou galben vizibil de departe, ca o paranteza cursa avea un LF de aprox 100%, ma si mir unde au incaput atatia intr-un obosit de ATR...

Sper ca incet incep sa se obisnuiasca cu fenomenul de "spotting" si sa nu se mai agite inutil. Bravo lor.
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyVin 04 Iul 2008, 16:25

Gabi acum duminica vreau sa merg din nou cu u la aeroport, dar mi-as aduce o scara de 1.40m cam atat cred ca are sa pot poza peste gard de la distanta, oare se vor criza pe acolo? Iar peste 2 sapt o combin pe o prietena sa vina si ea la poze si posibil pe inca un prieten la fel cu 70-300mm amandoi Very Happy
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyMar 09 Sept 2008, 16:30

Citat :
Gabi acum duminica vreau sa merg din nou cu u la aeroport
M-as baga si eu cu voi daca ma luati Wink
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyMar 09 Sept 2008, 18:04

Esti in Oradea vishzule ? Trafic la noi nu prea este dar bere si suc este din plin. Very Happy
Sus In jos
felix
Fotograf
felix


Numarul mesajelor : 1009
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyMier 26 Noi 2008, 19:59

KKK nu e o idee rea eu o sa imi fac un tricou cand ma duc la spotting pe care o sa scrie"STAU PE DOMENIUL PUBLIC". Twisted Evil Cred ca si atunci vor comenta Evil or Very Mad
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyMier 26 Noi 2008, 20:08

e o situatie din seria bancului cu ursul, iepurasul si basca.... Razz
bre dar v-ati gandit sa ii ignorati pur si simplu? sa va uitati dupa pasari cand vorbesc ei... just ignore them
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyMier 26 Noi 2008, 20:09

@kkk, la cate ai patit cu "superfortosii" ar trebui sa devii imun la prostie, eu in locul lor le-as spune doar povestea cu DOMENIUL PUBLIC si apoi da-le "ignore" ca nu au ce sa iti faca.
Sus In jos
felix
Fotograf
felix


Numarul mesajelor : 1009
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyMier 26 Noi 2008, 20:12

virusu a scris:
e o situatie din seria bancului cu ursul, iepurasul si basca.... Razz
bre dar v-ati gandit sa ii ignorati pur si simplu? sa va uitati dupa pasari cand vorbesc ei... just ignore them
Pai asta facem dar tricoul tot ar trebui sa il purtam ca sa stie gardianu(superfricosii)pe ce domeniu ne aflam Twisted Evil
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyMier 26 Noi 2008, 20:13

eventual da-le un "CTRL Alt Delete" si spune-le sa mearga inapoi de unde au venit sa intrebe ce inseamna asta, iar cand afla sa vina sa-ti spuna! tu pana atunci iti faci treaba Very Happy
Sus In jos
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyMier 26 Noi 2008, 20:15

Scuzati-ma ca intervin dar cred ca discutia ar trebui continuata pe un chat deoarece se aglomereaza topicul inutil.
Sus In jos
felix
Fotograf
felix


Numarul mesajelor : 1009
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyMier 26 Noi 2008, 20:17

Si tu crezi ca vor afla sau vor stii sa fim seriosi!! Very Happy nici daca se duc la sefu' mare nici ala nu va stiu pe ce domeniu stam noi. ca mai sunt si baietii de treaba la"superfricosii"e alta mancare de peste Razz
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyMier 26 Noi 2008, 20:46

ikarus a scris:
Si tu crezi ca vor afla sau vor stii sa fim seriosi!! Very Happy nici daca se duc la sefu' mare nici ala nu va stiu pe ce domeniu stam noi. ca mai sunt si baietii de treaba la"superfricosii"e alta mancare de peste Razz


Pentru asta ai nevoie de un statut oficial,sa fi recunoscut ca spotter, chiar in colaborare cu aeroporturile sa-ti ofere un anume loc unde sa stai zile intregi daca vrei, legitimat frumos cu acte in regula .Eu cred ca sar putea...si aeroportul ar fi in extaz fata de pozele superbe pe care le facem...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyMier 26 Noi 2008, 21:04

virusu a scris:
e o situatie din seria bancului cu ursul, iepurasul si basca.... Razz
bre dar v-ati gandit sa ii ignorati pur si simplu? sa va uitati dupa pasari cand vorbesc ei... just ignore them

Oricum 10 minute s-au uitat ca la urs la mine care ma plimbam agale pe langa gard ascuns in haina si cu cipica trasa bine pe cap uitandu-ma sa vad ce se intampla cu avioanele si oricum am decis sa ii sacai doar ca sa le fie si lor frig si nu doar mie Razz si de aia eram asa agale pe langa gard Very Happy ..... Ce sa facem la toti ne greu si oricum maine este acelasi paznic deci ...... daca vremea este buna ....... si nu apar situatii neprevazute ........ ghiciti unde voi fii ...... cu o singura mentiune voi purta caciula ca deja cu cipica mi frig la cap Rolling Eyes

@Raduq : Sunt alte topicuri care sunt 60% doar povesti fara poze si desi intradevar incarcam topicul trebuie sa tinem cont ca suntem foarte putin care mai facem spotting zilele astea asa ca pentru munca noastra si pentru frigul care il rabdam meritam sa ne plangem si sa primim compasiune ( ce morbid suna ) pentru ceea ce induram .... Si oricum statistic vorbind din 25 de pagini doar pagian 9 nu contine poze ...... ( Sper ca il citez bine pe al nostru Dylan )

Daca as avea nevoie de statut oficial sa stau pe domeniul public atunci as emigra automat in Cuba.

De ignorat ii ignori dar si ignoranta are o limita cand vezi ca un "doua clase dezacord" se trage de bracinari cu tine de parca ar fii frate cu tata parca nu te mai lasa inima sa nu ii zici cateva sa inteleaga ca totusi comunismul s-a incheiat de 20 de ani maine poimaine si nu mai promoveaza nimeni egaliateta maselor ..... Sunt egal cu cine vreau cand vreau si cum vreau. De fiecare data ii salut pe cei de la aeroport care bantuie sa verifice pista sau fugaresc ciorile sau pur si simplu se invart pe acolo si ei nu comenteaza niciodata ca sunt acolo pur si simplu sunt acolo si asta in conditiile in care am fost remarcat si de sefi si nici ei nu au comentat si atunci.......

@ Dylan multumesc de aprecieri.

@ Octavian s-au legat de mine inainte de a venii tu si mi-au comunicat numarul masinii ( asa isi bele-au ochii la el inact mi s-a facut mila de ei si li l-am dictat eu la fel si marca masinii ) cuiva prin telefon sau statie ......


P.S. : Cu acest mesaj nu vreau sa jignesc pe absolut nimeni de pe forum dar absolut pe nimeni si daca cineva se simte il rog sa nu se simta pentru ca nu are motive.
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyJoi 27 Noi 2008, 10:08

Nu ma refeream la domeniul public cu ststutul oficial ci chiar la poze de pe aeroport dintr-o zona amenajata cu legitimatie de spotter.De altfel precizarile tale sant corecte.Referitor la Bacau acolo intra in joc militarii cu care nu ai cum sa e pui,la fel la TM. aceiasi poveste cu baza miliara cu toate ca este in conservare....stai ca trag !! Very Happy
Sus In jos
kill3r999
Flight Level 100
Flight Level 100
kill3r999


Numarul mesajelor : 144
Varsta : 44
Localizare : Constanta - LRCK(CND), Romania
Data de inscriere : 28/03/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyJoi 27 Noi 2008, 10:12

Un pic de off-topic. Referitor la bazele aeriene militare, dar si la Mihail Kogalniceanu se pune problema la fel. Trebuie sa stai in camp, la mama cu carti, cu frica in san (nu prea exagerat), de abia vezi pista, drumul de acces (spre Sibioara, pentru cunoscatori) este in pur sensul cuvantului, PRAF, si am putea continua pana maine.

Cer senin, every1!
Sus In jos
http://simairline.net/
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyJoi 27 Noi 2008, 10:31

blackhawk a scris:
Ciudatii aia isi fac treaba, atat cat este ea de importanta, asa cum au fost instruiti.B

Sorry ma frend ca ma bag ca musca-n lapte dar aici nu ai dreptate.....acei "doua clase dezacord" (sintagma introdusa de mine) chiar nu isi fac treaba lor ci fac exces de zel de cate ori au ocazia. In ceea ce priveste aeroportul din Cluj, atata timp cat nu exista un insemn clar care sa interzica fotografierea pistei aeroportului, acei "doua clase dezacord" nu ar trebui sa faca altceva decat sa se asigure ca ceea ce tii tu in mana nu este un obiect care ar putea periclita siguranta zborului pentru ca esti pe domeniu public, chiar si la un milimetru de gard) si nu au nici un drept sa nu iti permita stationarea acolo. In ceea ce priveste LROP, eu nu am mai avut de mult greturi cu ei, pozand chiar si de langa gard. A trebuit sa am discutii la gard cu doi sefi de la LROP dupa ce a fluierat unul din paznici (ii spun paznic pt ca omul a fost foarte de treaba, a inteles ce fac acolo dar a spus ca trebuie sa vb cu superiorii lui pt ca nu tine de el sa imi permita sa stau sau nu acolo). De atunci evit orice problema prin simplul fapt ca nu imi indrept, inca, obiectivul catre incinta aeroportului iar oamenii de la gard inteleg ca sunt pe Domeniul Public si nu imi zic nimic.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyJoi 27 Noi 2008, 11:34

Apropo astazi am fost din nou la aeroport si ghici ciuperca la un moment dat eram supravegheat de o considerabila haita de 4 superfortosi speriati de bombe si de mine care ma apropiam de gard....... Ca cica ma vede pe camera "dispeceru " si se crizeaza ..... da si ce daca se crizeaza ce-mi pasa mie ..... auzi sa umblu mai incolo de gard sa nu ma prinda camerele ..... de ce sunt infractor sau ce sunt sa ma ascund .... ba n u voi sta la vedere sa ma vada dispeceru cat mai bine sa inteleaga ca parcela de dupa gard se cheama DOMENIU PUBLIC si nu ii plateste nimeni sa il pazeasca ..... Au niste moace roase de alcol rat(h)atii astia de la Superforta de te doare mintea si cred ca in log de creere au ori rumegus ori un neuron stingher care bantuie [printr-o mare de alcol .....


Intrebare : Cine imi face un A4 infoliat sau chiar mai mare pe care sa apara mesajul "STAU PE DOMENIUL PUBLIC " sau ceva de genu ca jur ca mi-l leg de un bat si ori unde ma misc mi-l pun in fata sa il vada si parazitii de la superforta la fel de utili ca un sut in boase ...... Oricum in seara asta o sa citesc constiotutia si o sa imbunatatesc nesajul pe care o sa lil dedic .......
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyJoi 27 Noi 2008, 12:49

ca sa terminam sa batem campii, cel mai bine ar fi sa vorbim cu un jurist si sa mergem profi pe directia asta
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyJoi 27 Noi 2008, 14:44

Ca sa nu mai existe motiv de batut apa in piua la un aeroport sunt 3 feluri de muncitori ( putin impropriu spus ) :

1 Angajatii aeroportului -
2. Politia de Frontiera :

3. Firmele private de paza: Ei cu astia povestea devine complicata sau mai bine zis cu unii dintre ei, si nu nu ma iau in gura cu ei.
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyJoi 27 Noi 2008, 18:03

kkk a scris:
Ca sa nu mai existe motiv de batut apa in piua la un aeroport sunt 3 feluri de muncitori ( putin impropriu spus ) :

1 Angajatii aeroportului -
2. Politia de Frontiera :

3. Firmele private de paza: Ei cu astia povestea devine complicata sau mai bine zis cu unii dintre ei, si nu nu ma iau in gura cu ei.

mai vin si eu cu inca o categorie de " muncitori ".......cei de la Romatsa ( TWR , Tehnic-PNA , METEO ).... Very Happy
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyJoi 27 Noi 2008, 18:51

Sunt mai multe categorii pe acolo;amintesc doar de companii aeriene si politia, pe restul le las.

@kkk, sincer eu cred ca acei oameni nu au nimic personal cu tine, ci doar au primit ordine de sus sa nu lase pe nimeni pe acolo.In schimb daca sunt unii mai zelosi din fire si in loc sa pazeasca perimetrul aeroportului se leaga de oamenii care stau pe strada, de ce nu incerci sa vorbesti cu un sef de al lor?
Dupa cum bine ati spus si voi locul de unde faceti poze este un domeniu public.Asta inseamna ca aveti trei posibilitati:
1. Ii ignorati si va vedeti de treaba voastra.
2. Incercati sa luati legatura cu sefii lor, le explicati ca e perfect legal ce faceti si ii rugati sa inceteze.
3. Cu prima ocazie cand se leaga de voi, ii filmati, pozati etc(aveti cu ce), chemati politia si ii reclamati pentru hartuire.

La punctul 3 in cel mai rau caz primesc interdictie de apropiere fata de voi si or sa-si tipe nemultumirile de la vreo suta de metri Very Happy
Bafta.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyJoi 27 Noi 2008, 21:47

@Mengelaus crede-ma in timp ce sefu explica ca sunt pe domeniul public unu dintre ei ma aburea pe mine cu camerele si dispeceru...... pe cei d ela Romatsa i-am inclus la punctul 1 Razz
Sus In jos
crizatu
Airport Level
Airport Level
crizatu


Numarul mesajelor : 47
Localizare : LRCL
Data de inscriere : 20/03/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 EmptyMier 03 Dec 2008, 13:41

airbusA380 a scris:

El: "Muta`te acolo."

Muta-te acolo? Muta-te acolo?????? Da' muta-te tu! Si eu sunt cetatean UE!

Vorba cuiva care a mai spus asta inainte... de ce trebuie sa ma duc in Ungaria, Italia, etc ca sa pot face spotting? Si Romania e in UE! Pun pariu ca daca merg in Polonia (care a fost si ea tara comunista) nu e asa de rau ca la noi!
Sus In jos
http://crizatu.wordpress.com
Continut sponsorizat





Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Riscurile spottingului la noi
Sus 
Pagina 3 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ajutor in alegerea unui aparat

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: