ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Riscurile spottingului la noi

In jos 
+38
nicu1980
Edi
GYN
Griff
Boeing777-300
Gabinho
vic_atc
horizob
Balki
flaviu
jester
grek
crizatu
Mengelaus
valavia
kill3r999
allex
Raduq
Dylan
felix
Virusu
b707nicolae
Spark
vishzu
metalactual
ovidiu51
RoNIN_731
RwO
Voicu
craft737
Capt_Vio
airbusA380
hayabusa
Cayenne
YR-DNY
Nic
RATus
gabi-737
42 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyMar 29 Dec 2009, 23:41

No offence dar nu cred ca sunt robot ca sa pot citi tot ce se scrie pe acest forum. A fost norocul lui Horia ca am vazut postul lui si am dat un raspuns dar de aici si pana la o asemenea remarca........dar ce sa-i facem, asa suntem noi romanii. In alta ordine de idei, daca se cauta pe forum se gasesc mai multe info legate de acest subiect. Pentru moment Romanian Spotters nu mai ofera sprijin pentru obtinerea autorizatiei de fotografiere la Aeroportul International "Henri Coanda" Bucuresti-Otopeni
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyMier 30 Dec 2009, 01:20

Imi pare rau daca ai considerat o ofensa, chiar nu se vroia decat un coment usor acid facut nu la adresa ta cat a altui personaj.
Oricum, interesanta si informatia cum ca RoSptt nu mai acorda asistenta (sprijin) la obtinerea autorizatiei. O sa o obtinem singuri, timp sa avem.
Oricum mercic de informatii.
Un an nou iti doresc, si poate mai bun
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyMier 30 Dec 2009, 21:21

dan.calita a scris:
Imi pare rau daca ai considerat o ofensa, chiar nu se vroia decat un coment usor acid facut nu la adresa ta cat a altui personaj.
Oricum, interesanta si informatia cum ca RoSptt nu mai acorda asistenta (sprijin) la obtinerea autorizatiei.

Am considerat-o o ofensa in conditiile in care eu sunt cel ce se ocupa de relatia cu Aeroportul "Henri Coanda" si as fi fost in masura sa raspund. Cat despre motivul pentru care nu mai acordam sprijin (decat membrilor cu statut de Fotograf) la obtinerea autorizatiei nu pot spune decat ca, citind prin forum, ne vei da dreptate.

Un An Nou mai bun!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyJoi 31 Dec 2009, 01:40

Te vei supara daca am sa mi-o obtin singurel? Chiar daca nu am titulatura de fotograf.
Iar cand spun asta nu te astepta sa ma duc cu jalba in protzap si sa fac anticamere.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyJoi 31 Dec 2009, 08:37

Nu e nevoie sa te duci asa cum spui tu pentru ca sunt acolo oameni open-minded. Chiar te rog sa ti-o obtii singurel daca ai timpul necesar, in felul acesta poate ii indemni si pe altii sa faca acelasi lucru in loc sa astepte.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyJoi 31 Dec 2009, 08:44

dan.calita a scris:
nu te astepta sa ma duc cu jalba in protzap
Cu jalba in protap?!? Da' pen'ce? Ai de "reclamat" pe cineva sau cum?!?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyJoi 31 Dec 2009, 10:08

dylan a scris:
dan.calita a scris:
nu te astepta sa ma duc cu jalba in protzap
Cu jalba in protap?!? Da' pen'ce? Ai de "reclamat" pe cineva sau cum?!?

Era doar o figura de stil, ce se foloseste in mod frecvent in limba si literatura romana pentru a da culoare sau de a sublinia ceva din interiorul unei fraze.
ca nu am sa polemizez subiectul aia e insa alta problema
Insa cu siguranta ma voi ocupa si imi voi lua cele 2 autorizatii, cand se va termina aceasta scurta vacanta.
Un an nou va doresc la toti
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyJoi 31 Dec 2009, 12:42

E OK! Eu ma refeream doar la sensul "default" din limba si literatura romana, adica "de a cere cu insistenta si zgomotos drepturile"... Wink

Vorba ta, nu tre' sa polemizam pe subiectul asta...Is Sarbatori, Anul Nou...deci si din partea mea La Multi Ani si sanatate ca-i mai buna decat toate!!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyVin 05 Feb 2010, 23:16

Deci,
de azi 05.02.2010 sunt in fericitul posesor al autorizatiei foto pentru aeroportul Henry Coanda.
Cat a durat? fix o sapt (si asta pt ca am fost plecat din tara), 2 mailuri, 3 telefoane si 2 vizite la Otopeni (una la instruire si ce-a de a doua la ridicarea permisului).
Tin sa multumesc tuturor celor de la administratia aeroportului pentru ajutorul acordat.
cu mult respect,
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyMar 23 Feb 2010, 16:47

dan.calita a scris:
Deci,
de azi 05.02.2010 sunt in fericitul posesor al autorizatiei foto pentru aeroportul Henry Coanda.
Cat a durat? fix o sapt (si asta pt ca am fost plecat din tara), 2 mailuri, 3 telefoane si 2 vizite la Otopeni (una la instruire si ce-a de a doua la ridicarea permisului).
Tin sa multumesc tuturor celor de la administratia aeroportului pentru ajutorul acordat.
cu mult respect,

si eu tb sa ma programez la ei.am sunat am cam aflat despre ce e vorba,se da un test.spune-ne si noua ce te intreaba sau la ce fel de intrebari tb sa raspunzi in testul ala.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyMar 23 Feb 2010, 17:06

PHOTTON a scris:
dan.calita a scris:
Deci,
de azi 05.02.2010 sunt in fericitul posesor al autorizatiei foto pentru aeroportul Henry Coanda.
Cat a durat? fix o sapt (si asta pt ca am fost plecat din tara), 2 mailuri, 3 telefoane si 2 vizite la Otopeni (una la instruire si ce-a de a doua la ridicarea permisului).
Tin sa multumesc tuturor celor de la administratia aeroportului pentru ajutorul acordat.
cu mult respect,

si eu tb sa ma programez la ei.am sunat am cam aflat despre ce e vorba,se da un test.spune-ne si noua ce te intreaba sau la ce fel de intrebari tb sa raspunzi in testul ala.

Salut,
nimic dificil, trebuie doar sa fi atent in momentul in care faci pregatirea cu doamna de la securitatea aeroportului, care este extrem de amabila si iti explica absolut totul.
Testul este grila precum cel pentru permisul auto, si contine intrebari din curs despre regulile ce trebuiesc respectate.
totul dureaza ... maxim o ora.
Sus In jos
Fireteanu Horia
Flight Level 100
Flight Level 100
Fireteanu Horia


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/09/2009

Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyDum 28 Mar 2010, 17:25

dan.calita a scris:
PHOTTON a scris:
dan.calita a scris:
Deci,
de azi 05.02.2010 sunt in fericitul posesor al autorizatiei foto pentru aeroportul Henry Coanda.
Cat a durat? fix o sapt (si asta pt ca am fost plecat din tara), 2 mailuri, 3 telefoane si 2 vizite la Otopeni (una la instruire si ce-a de a doua la ridicarea permisului).
Tin sa multumesc tuturor celor de la administratia aeroportului pentru ajutorul acordat.
cu mult respect,

si eu tb sa ma programez la ei.am sunat am cam aflat despre ce e vorba,se da un test.spune-ne si noua ce te intreaba sau la ce fel de intrebari tb sa raspunzi in testul ala.

Salut,
nimic dificil, trebuie doar sa fi atent in momentul in care faci pregatirea cu doamna de la securitatea aeroportului, care este extrem de amabila si iti explica absolut totul.
Testul este grila precum cel pentru permisul auto, si contine intrebari din curs despre regulile ce trebuiesc respectate.
totul dureaza ... maxim o ora.
Deci la ce nr trebuie sa sun pentru aceasta legitimatie.? Ajutor, va rog!Smile
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyDum 28 Mar 2010, 17:40

Fireteanu Horia a scris:


Deci la ce nr trebuie sa sun pentru aceasta legitimatie.? Ajutor, va rog!Smile

uite, extras de pe site-ul aeroportului:

"In vederea obtinerii unui permis de plane spotter, va rugam sa transmiteti o solicitare cu datele dumneavoastra de contact(nume, prenume, telefon) pe adresa d]]planespotters@otp-airport.ro[/b] urmand ca in cel mai scurt timp posibil sa fiti contactat de colegii nostri pentru indeplinirea formalitatilor necesare"

simplu
Sus In jos
Fireteanu Horia
Flight Level 100
Flight Level 100
Fireteanu Horia


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/09/2009

Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyDum 28 Mar 2010, 17:58

dan.calita a scris:
Fireteanu Horia a scris:


Deci la ce nr trebuie sa sun pentru aceasta legitimatie.? Ajutor, va rog!Smile

uite, extras de pe site-ul aeroportului:

"In vederea obtinerii unui permis de plane spotter, va rugam sa transmiteti o solicitare cu datele dumneavoastra de contact(nume, prenume, telefon) pe adresa d]]planespotters@otp-airport.ro[/b] urmand ca in cel mai scurt timp posibil sa fiti contactat de colegii nostri pentru indeplinirea formalitatilor necesare"

simplu
ok! mersi dar sti cumva..eu am 15 ani, pot obtine legitimatia sau pana la 18 ani trebuie sa astept?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyDum 28 Mar 2010, 18:14

Hehe,
aici nu te mai pot ajuta, parerea mea este insa sa te adresezi catre ei si te vor lamuri fara dar si poate.
Mai mult decat un refuz nu se poate intampla nimic, nu?
Sus In jos
Fireteanu Horia
Flight Level 100
Flight Level 100
Fireteanu Horia


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/09/2009

Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyDum 28 Mar 2010, 18:21

dan.calita a scris:
Hehe,
aici nu te mai pot ajuta, parerea mea este insa sa te adresezi catre ei si te vor lamuri fara dar si poate.
Mai mult decat un refuz nu se poate intampla nimic, nu?
Exact..
Totusi sper sa fie cu bine deoarece si la 15 ani iubesc hooby`ul asta ca pe mama.!Smile) dar nu mereu totul e cum vreau eu.
Mersi mult dan.catila!
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyDum 28 Mar 2010, 18:40

Fireteanu Horia a scris:
dan.calita a scris:
Hehe,
aici nu te mai pot ajuta, parerea mea este insa sa te adresezi catre ei si te vor lamuri fara dar si poate.
Mai mult decat un refuz nu se poate intampla nimic, nu?
Exact..
Totusi sper sa fie cu bine deoarece si la 15 ani iubesc hooby`ul asta ca pe mama.!Smile) dar nu mereu totul e cum vreau eu.
Mersi mult dan.catila!

Nu sunt probleme. Eu aveam 17 ani de-abia impliniti cand am luat-o.
Sus In jos
Fireteanu Horia
Flight Level 100
Flight Level 100
Fireteanu Horia


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/09/2009

Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyDum 28 Mar 2010, 18:43

arianne a scris:
Fireteanu Horia a scris:
dan.calita a scris:
Hehe,
aici nu te mai pot ajuta, parerea mea este insa sa te adresezi catre ei si te vor lamuri fara dar si poate.
Mai mult decat un refuz nu se poate intampla nimic, nu?
Exact..
Totusi sper sa fie cu bine deoarece si la 15 ani iubesc hooby`ul asta ca pe mama.!Smile) dar nu mereu totul e cum vreau eu.
Mersi mult dan.catila!

Nu sunt probleme. Eu aveam 17 ani de-abia impliniti cand am luat-o.
tocmai mi`ai luat o piatra de pe inima..Very Happy..le`am trimis email`ul iar acuma astept raspunsul. Totusi ce trebuie sa fac mai de parte ca sa fac in adevaratul sens al cuvantului rost de ea.?am inteles ca ma vor supune unui test.. true?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyDum 28 Mar 2010, 18:48

Fireteanu Horia a scris:


tocmai mi`ai luat o piatra de pe inima..Very Happy..le`am trimis email`ul iar acuma astept raspunsul. Totusi ce trebuie sa fac mai de parte ca sa fac in adevaratul sens al cuvantului rost de ea.?am inteles ca ma vor supune unui test.. true?

citeste posturile mele de mai sus.
nu este nimic iesit din comun.
Sus In jos
Fireteanu Horia
Flight Level 100
Flight Level 100
Fireteanu Horia


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/09/2009

Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyDum 28 Mar 2010, 18:54

dan.calita a scris:
Fireteanu Horia a scris:


tocmai mi`ai luat o piatra de pe inima..Very Happy..le`am trimis email`ul iar acuma astept raspunsul. Totusi ce trebuie sa fac mai de parte ca sa fac in adevaratul sens al cuvantului rost de ea.?am inteles ca ma vor supune unui test.. true?

citeste posturile mele de mai sus.
nu este nimic iesit din comun.
probabil la email nu o sa imi raspunda sau nu o sa ma sune asa cum zic ei pe site. In cazul acesta la ce numar pot suna , la ala cu informatii.?
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyLun 29 Mar 2010, 00:46

Fireteanu Horia a scris:
[probabil la email nu o sa imi raspunda sau nu o sa ma sune asa cum zic ei pe site. In cazul acesta la ce numar pot suna , la ala cu informatii.?

Stai linistit, iti vor raspunde in 1 sau max 2 zile lucratoare.

Va trebui sa te prezinti cu dosarul la ei pentru sesiunea de instruire de securitate aeronautică. La dosar trebuie sa ai :

• cerere tipizată, pusă la dispoziţie de administraţia aeroportuară, completată de către fiecare utilizator (primesti pe mail),
• curriculum vitae;
• copie după actul de identitate valabil;
• notă cu regulile ce trebuie respectate pe perioada desfăşurării activităţilor de plane spotting în Aeroportul Internaţional Henri Coandă Bucureşti semnată de solicitant pentru luare la cunoştinţă. (primesti pe mail)

Dupa ce ai toate astea :
Citez : "Pentru planificarea sesiunii de instruire va fi contactată d-na Muscălescu Clara (tel. 0212041973) sau d-ra Bejenaru Adriana (tel. 0212041328)."
Sus In jos
Fireteanu Horia
Flight Level 100
Flight Level 100
Fireteanu Horia


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/09/2009

Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyLun 29 Mar 2010, 11:21

kampfmaschine a scris:
Fireteanu Horia a scris:
[probabil la email nu o sa imi raspunda sau nu o sa ma sune asa cum zic ei pe site. In cazul acesta la ce numar pot suna , la ala cu informatii.?

Stai linistit, iti vor raspunde in 1 sau max 2 zile lucratoare.

Va trebui sa te prezinti cu dosarul la ei pentru sesiunea de instruire de securitate aeronautică. La dosar trebuie sa ai :

• cerere tipizată, pusă la dispoziţie de administraţia aeroportuară, completată de către fiecare utilizator (primesti pe mail),
• curriculum vitae;
• copie după actul de identitate valabil;
• notă cu regulile ce trebuie respectate pe perioada desfăşurării activităţilor de plane spotting în Aeroportul Internaţional Henri Coandă Bucureşti semnată de solicitant pentru luare la cunoştinţă. (primesti pe mail)

Dupa ce ai toate astea :
Citez : "Pentru planificarea sesiunii de instruire va fi contactată d-na Muscălescu Clara (tel. 0212041973) sau d-ra Bejenaru Adriana (tel. 0212041328)."
am inteles.!Very Happy dar sorry la 14 ani ce cv pot face eu?Smile
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyLun 29 Mar 2010, 12:28

Fireteanu Horia a scris:
am inteles.!Very Happy dar sorry la 14 ani ce cv pot face eu?Smile

Absolvit clasele I-IV la scoala cutare si ce ai mai facut. Oricum e doar de fatada.

Nu te mai impacienta, merge totul ca uns!
Sus In jos
Fireteanu Horia
Flight Level 100
Flight Level 100
Fireteanu Horia


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/09/2009

Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyMar 30 Mar 2010, 15:25

arianne a scris:
Fireteanu Horia a scris:
am inteles.!Very Happy dar sorry la 14 ani ce cv pot face eu?Smile

Absolvit clasele I-IV la scoala cutare si ce ai mai facut. Oricum e doar de fatada.

Nu te mai impacienta, merge totul ca uns!
inca o intrebare.! eu inca nu am apucat sa`mi fac buletinul desi am implinit varsta de 14 ani de luni bune. aici imi cere seria si nr. pot sa le dau seria si nr de la pasaport.?
Sus In jos
Fireteanu Horia
Flight Level 100
Flight Level 100
Fireteanu Horia


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/09/2009

Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 EmptyVin 02 Apr 2010, 15:46

Tocmai mi`am luat legitimatia!!!Very Happy.. sunt fericit ca un copil mic.Smile)..cand primeste un lego.!Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Riscurile spottingului la noi   Riscurile spottingului la noi - Pagina 6 Empty

Sus In jos
 
Riscurile spottingului la noi
Sus 
Pagina 6 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ajutor in alegerea unui aparat

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: