ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa

In jos 
+27
Dylan
fularU
vic_atc
cipi_TM
N3o
Capt_Vio
Virusu
Vreauinaer
Alex_tm
gabi-737
shouriken
eugen
allex
ovidiu51
claudiup
arianne
mario antonio
hayabusa
mckingtom
kampfmaschine
Edi
Flori
Boeing777-300
nicolaemarcu@ymail.com
Griff
Thomas
Mengelaus
31 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptyVin 16 Apr 2010, 23:29

Titlu:Guvernul da asigurari ca norul de cenusa vulcanica nu reprezinta un risc pentru populatie, desi OMS sustine contrariul. Aeroporturile din Cluj, Targu Mures, Suceava, Iasi si Bacau vor fi inchise de la ora 24.00
Link: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7139596-update-guvernul-asigurari-norul-cenusa-vulcanica-nu-reprezinta-risc-pentru-populatie-desi-oms-sustine-contrariul-aeroporturile-din-cluj-targu-mures-suceava-iasi-bacau-vor-inchise-ora-24-00.htm
Autor:D. Galantonu
Data:16.04.2010
Sursa:www.hotnews.ro


Citat :
Spatiul aerian din nord-vestul Romaniei va fi inchis sambata noapte. Astfel, incepand de la ora 24.00, va fi intrerupta activitatea pe aeroporturile din Baia Mare, Satu Mare, Oradea, Targu Mures si Cluj. De la ora 07.00 vor fi inchise si aeroporturile din Iasi, Bacau si Suceava, informeaza ministerul Transporturilor. Premierul Emil Boc a anuntat, la finalul Comitetului pentru situatii de urgenta convocat la Palatul Victoria, ca nu exista riscul ca cenusa vulcanica sa se depuna la solul Romaniei, ceea ce inseamna ca nu exista niciun risc pentru populatie.

Premierul Emil Boc a adaugat ca Guvernul va analiza din nou situatia sambata, la ora 12:00, iar ulterior va anunta daca exista vreun risc.

Primul ministru a explicat ca norul de cenusa va traversa nordul Romaniei la o altitudine de 6-10 mii de metri.

La randul lor, reprezentantii Agentiei Nationale pentru Protectia Mediului au dat asigurari ca nu
au intervenit niciun fel de modificari in calitatea aerului.

Titlu:Traficul pe aeroportul clujean, suspendat 24 de ore
Link: http://www.citynews.ro/cluj/eveniment-29/traficul-pe-aeroportul-clujean-suspendat-24-de-ore-78970/
Sursa: www.citynews.ro
Autor: Alexandra Pacurar
Data: 16-04-2010

Citat :
Conducerea Aeroportului International Cluj-Napoca a informat in urma cu cateva minute ca traficul pe aeroport va fi suspendat pentru 24 de ore, din data de 16 aprilie, incepand cu ora 24, ca urmare a inchiderii spatiului aerian in nord-vestul Romaniei.



"Pasagerii sunt rugati sa contacteze companiile aeriene pentru informatii privind zborurile programate", se arata intr-un comunicat de presa.
Sus In jos
Edi
Membru activ
Edi


Numarul mesajelor : 712
Varsta : 54
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 00:15

Un comunicat de presă de la agenţia Eurocontrol:

Eurocontrol a scris:
16 Apr 2010, 18:12 CET

EUROCONTROL expects around between 10,000 and 11,000 flights to take place today in European airspace. On a normal day, we would expect 28,000. Yesterday, 15 April, there were 20,334 flights.

Airspace is currently not available for operation of civilian aircraft in the following countries/areas: most part of the UK (excluding Scotland), Belgium, the Netherlands, Denmark, southern parts of Sweden and Norway, Finland, Estonia, the north of France including all Paris airports, most parts of Germany, parts of Poland including Warsaw airport and the Czech Republic. Geneva and Vienna will also be closing later on today.

Approximately 600 trans-Atlantic flights take place each day, 300 in each direction. Of the 300 flights that would usually arrive in Europe, today between 100 and 120 arrived in Europe.

Forecasts suggest that the cloud of volcanic ash is continuing to move east and south-east and that the impact will continue for at least the next 24 hours.

The next update will be sent out to the press around 10:00 CET on 17 April.

Şi prognoza în vigoare publicată prin Met Office UK. Se observă în sfârşit o diminuare a mărimii norului, dar atâta timp cât erupţia este clasificată cu "significant eruption continuing" nimic nu este sigur. Informativ, prognozele sunt emise (pentru acest caz) de London VAAC (Volcanic Ash Advisory Centre), parte a grupului IAVWOPSG (International Airways Volcano Watch Operations Group) aparţinând ICAO. O schiţă cu aria de responsabilitate a celor nouă VAAC poate fi vizualizată aici.


Edi
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 01:21

In urma cu cateva ore la OTP :-)

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Img2868i
Sus In jos
mckingtom
Fotograf
mckingtom


Numarul mesajelor : 422
Varsta : 54
Localizare : Bern, Bucharest
Data de inscriere : 27/02/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 01:30

Pe http://otp-airport.ro/index.php?cat=8&article=46 sint anulate toate cursele spre tarile afectate de nor. Datele sint in timp real.
Sus In jos
http://www.crisan.ro
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: nor cenusa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 08:57

Azi dimineata cand am ajuns la serviciu, am vazut o imagine incredibila, tot spatiul aerian al Romaniei fara nici un avion, dezolanta situatie.
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 09:09

...ieri seara pe CNN....!!!
Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 P4160011
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 10:02

Tocmai am primit comunicat din partea MT:

"Sunt inchise aeroporturilr Satu Mare, Baia Mare, Oradea, Cluj, Tg. Mures, Arad, Timisoara, Suceava, Iasi si Bacau. De la 12 se inchide si aeroportul din Sibiu. Pe toate aceste aeroporturi mai sunt permise dopar zborurile umanitare, insa pe raspunderea operatorilor"
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 13:39

Ce nu inteleg eu, de ce sunt inchise aeroporturile, din moment ce norul de cenusa vulcanica este intre 6.000 si 10.000 m atitudine... Inteleg sa fie inchis traficul aerian care zboara la mare altitudine, dar nici un elicopter sau un ultralight nu au permisiune de zbor? Noi ce mai pozam?! Laughing
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 13:42

Cei din aviatia generala au voie sa zboare dar pe propria raspundere sau asa am inteles eu de la Tv.

Ultima ora: Tot spatiul aerian din Romania va fi inchis incepand cu ora 18:00 LT pana maine la ora 12:00LT .
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 13:53

LH va duce azi vreo 10 aeronave (dintre care 5x 747) ferry de la MUC la FRA, operând la joasa altitudine si VFR Shocked

Tre sa fie o splendoare pentru spotteri ... Very Happy
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 15:32

Comunicat Compania Nationala Aeroporturi Bucuresti:

Citat :
COMUNICAT DE PRESA

Sâmbătă, 17 aprilie 2010, ora 15:00

Incepând de sâmbătă, 17.04.2010, ora 18:00 şi până duminică, 18.04.2010, ora 12:00, toate zborurile programate pe Aeroportul Internaţional Henri Coandă Bucureşti şi pe Aeroportul International Bucuresti Baneasa-Aurel Vlaicu sunt anulate.

COMPANIA NAŢIONALĂ AEROPORTURI BUCUREŞTI


Citat :
COMUNICAT DE PRESA
Sâmbătă, 17 aprilie 2010, ora 11:00 a.m.
Situaţia zborurilor anulate din cauza norului de cenuşă generat în urma erupţiei vulcanice din Islanda este următoarea:
Pe Aeroportul Internaţional Henri Coandă Bucureşti sunt anulate 120 de zboruri, iar pe Aeroportul Internaţional Bucureşti Băneasa sunt anulate de 22 de zboruri.
Companiile aeriene care au anunţat până la ora 11:00 anulări de curse aeriene sunt următoarele:
La Aeroportul International Henri Coanda Bucuresti
Tarom: toate zborurile au fost anulate
Air France: inspre si dinspre Paris
British Airways: inspre si dinspre Londra
Lufthansa: inspre si dinspre Frankfurt, Dusseldorf si Munchen
Finnair: inspre si dinspre Helsinki
KLM: inspre si dinspre Amsterdam
Scandinavian Airlines: inspre si dinspre Copenhaga
LOT: inspre si dinspre Varsovia
CSA: inspre si dinspre Praga
Austrian Airlines: inspre si dinspre Viena
Malev: inspre si dinspre Budapesta
Swiss Air: inspre si dinspre Zurich
Alitalia: inspre si dinspre Milano
Vueling: inspre si dinspre Barcelona
Carpatair: inspre si dinspre Timisoara
Air Moldova: inspre si dinspre Chisinau
Easyjet: inspre si dinspre Madrid si Milano
La Aeroportul International Bucuresti Baneasa Aurel Vlaicu
Blue Air: inspre si dinspre Londra, Dublin, Paris, Viena, Bergamo, Valencia, Bruxelles, Florenta, Lisabona; dinspre Timisoara si Cluj;
Wizz Air: inspre si dinspre Londra; Roma, Valencia; spre Forli si Valencia, dinspre Dortmund
German Wings: inspre si dinspre Stuttgart
Precizăm că pe site-urile celor două aeroporturi ale CNAB informaţiile referitoare la zborurile anulate sunt actualizate permanent.

Următorul comunicat de presă va fi transmis la ora 13:00.
COMPANIA NAŢIONALA AEROPORTURI BUCUREŞTI



Comunicat Blue Air:

Citat :
Buna ziua,


In urma unei decizii oficiale, Aeroportul International Baneasa va fi inchis in perioada 17.04.2010, ora 18.00 – 18.04.2010, ora 13.00.

De asemenea, datorita norului de cenusa care traverseaza Europa, au fost anulate urmatoarele curse (lista actualizata pentru sambata, 17 aprilie, ora 14:00):
• 0B 211/2 Bacau – Milano - Bacau
• 0B 331/2 Sibiu – Londra-Luton - Sibiu
• 0B 9691 Timisoara- Bucuresti
• 0B 153/4 Bucuresti - Viena - Bucuresti
• 0B 111/2 Bucuresti - Milano - Bucuresti
• 0B 9491 Cluj - Bucuresti
• 0B 131/2 Bucuresti – Londra-Luton -Bucuresti
• 0B 915/6 Suceava - Roma-Fiumicino - Suceava
• 0B 105/6 Bucuresti – Paris - Bucuresti
• 0B 117/8 Bucuresti - Bologna - Bucuresti
• 0B 215/6 Bacau - Roma-Fiumicino - Bacau
• 0B 217/8 Bacau – Bologna – Bacau
• 0B 129/130 Bucuresti – Stuttgart - Bucuresti
• 0B 329/330 Sibiu – Stuttgart -Sibiu
• 0B 101/2 Bucuresti - Torino-Cuneo - Bucuresti
• 0B511/2 Larnaca - Milano - Larnaca
• 0B 113/4 Bucuresti – Valencia - Bucuresti
• 0B 303/4 Sibiu - Madrid –Sibiu
• JOR 107/8 Bucuresti – Barcelona - Bucuresti
• JOR 1215/6 Bucuresti – Roma - Fiumicino - Bucuresti
• JOR 125/6 Bucuresti – Malaga - Bucuresti
• JOR 103/4 Bucuresti – Madrid - Bucuresti

operate astazi, 17 aprilie 2010, sunt anulate.



Pasagerii sunt rugati sa verifice periodic site-ul companiei Blue Air (http://www.blueairweb.com) pentru mai multe informatii sau sa sune la numarul de telefon 021 208 86 86.

Multumim.


Comunicat Tarom:

Citat :
ZBORURI TAROM ANULATE DIN CAUZA NORULUI DE CENUŞĂ GENERAT DE ERUPŢIA VULCANULUI DIN ISLANDA



BUCUREŞTI/ TAROM/ 17.04.2010: TAROM anunţă anularea următoarelor zboruri de astăzi, 17 aprilie 2010 (program valabil până la ora 15:00, ora locală Bucureşti):

RO 403 / RO 404 Bucureşti – Roma - Bucureşti,

RO 415 / RO 416 Bucureşti – Madrid – Bucureşti,

RO 421 / RO 422 Bucureşti – Barcelona - Bucureşti ,

RO 383 / RO 384 Bucureşti – Paris - Bucureşti ,

RO 413 / RO 414 Bucureşti - Cluj – Madrid – Cluj – Bucureşti,

RO 353 / RO 354 Bucureşti – Zurich - Bucureşti ,

RO 305 / RO 306 București - Cluj - Frankfurt - Cluj - Bucureşti .



Pentru astăzi 17 aprilie au mai fost anulate următoarele zboruri:

RO315/RO316 Bucureşti – Munchen – Bucureşti,

RO371/RO372 Bucureşti - Bruxelles – Bucureşti,

RO301/RO302 Bucureşti - Frankfurt – Bucureşti,

RO381/RO382 Bucureşti - Paris - Bucureşti,

RO391/RO392 Bucureşti – Londra –Bucureşti,

RO361/RO362 Bucureşti - Amsterdam - Bucureşti,

RO341/RO342 Bucureşti - Viena – Bucureşti

şi a zborului charter RO7011/RO7012 Bucureşti - Stuttgart – Bucureşti, din cauza norului de cenuşă vulcanică din atmosferă, generat de erupţia unui vulcan din Islanda.

De asemenea, TAROM a mai anulat următoarele zboruri interne de astăzi 17 aprilie 2010:

RO810 Suceava – Bucureşti

RO710 Iaşi – Bucureşti

RO802 Bacău – Bucureşti

RO650 Cluj – Bucureşti

RO610 Timişoara - Bucureşti
Pasagerii afectaţi de această situaţie sunt rugaţi să contacteze agenţiile emitente şi agenţiile TAROM pentru reprogramarea călătoriei sau rambursarea contravalorii biletului achitat.
Menţionăm că în funcţie de deciziile luate de către autorităţile interne şi internaţionale cu privire la restricţiile spaţiului aerian, programul curselor operate de TAROM va mai putea suferi modificări în scopul asigurării operării zborurilor în deplină siguranţă.

Pentru mai multe informaţii legate de zborurile TAROM, pasagerii sunt rugaţi să contacteze compania TAROM la următoarele numere de telefon: 9361 (apelabil doar din Bucureşti), 021.204.64.64, 021.303.44.00/44.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 16:37

Am si eu o curiozitate, cenusa asta minune (multi se vor sinucide din cauza ei in asteptarea lui 2012) este vizibila sau doar bantuie atmosfera? Intreb asta deoarece mi s-a pus intrebarea asta si mi-o pun si eu la randul meu. La CJ cerul arata partial noros dar nu difera de alte zile in care cerul a fost partial noros.....

Apropo ultima eruptia a tovarasului asta de vulcan a durat doi ani de zile si acuma cica deja erupe de o luna....... Boc ne recomanda barca pentru locomotie daca aceasta eruptie o sa dureze din nou doi ani....
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 16:43

Bai frate nu glumi ca daca tine doi ani euptia asta eu imi pierd locul de munca. Sau ne muta astia la CFR pe toti. Si mai rau e ca trebuie sa dau banii pe un obiectiv wide...pentru train spotting. Shocked
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 17:06

ettyus a scris:
Am si eu o curiozitate, cenusa asta minune (multi se vor sinucide din cauza ei in asteptarea lui 2012) este vizibila sau doar bantuie atmosfera? Intreb asta deoarece mi s-a pus intrebarea asta si mi-o pun si eu la randul meu. La CJ cerul arata partial noros dar nu difera de alte zile in care cerul a fost partial noros.....

Apropo ultima eruptia a tovarasului asta de vulcan a durat doi ani de zile si acuma cica deja erupe de o luna....... Boc ne recomanda barca pentru locomotie daca aceasta eruptie o sa dureze din nou doi ani....

nu, nu e vizibil noru asta de la sol.
depinde de vant unde se duce norul. daca curentii astia duceau norul spre polul nord nu mai aveam probleme.

apropos de nor, Base a plecat in polonia cu masina ptr ca participa la funerariile presedintelui polonez. cu elicopterul pana la Oradea (LE) si de acolo cu masinuta.


Ultima editare efectuata de catre Boeing777-300 in Sam 17 Apr 2010, 17:43, editata de 1 ori
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 17:08

ettyus a scris:
Am si eu o curiozitate, cenusa asta minune (multi se vor sinucide din cauza ei in asteptarea lui 2012) este vizibila sau doar bantuie atmosfera? Intreb asta deoarece mi s-a pus intrebarea asta si mi-o pun si eu la randul meu. La CJ cerul arata partial noros dar nu difera de alte zile in care cerul a fost partial noros.....

Apropo ultima eruptia a tovarasului asta de vulcan a durat doi ani de zile si acuma cica deja erupe de o luna....... Boc ne recomanda barca pentru locomotie daca aceasta eruptie o sa dureze din nou doi ani....

Azi am dat si eu niste telefoane si mi s-a spus ca nu se vede. Voiam sa dam o tura prin vecinatatea norului pt niste poze :-D Din pacate, pleasca e prea sus si oricum, nu e de culoare neagra...

Citat :
apropos de nor, Base a plecat in polonia cu masina ptr ca participa la funerariile presedintelui polonez. cu elicopterul pana la arad si de acolo cu masinuta.

Poate il prind raketii! :-))
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 17:37

Boeing777-300 a scris:
apropos de nor, Base a plecat in polonia cu masina ptr ca participa la funerariile presedintelui polonez. cu elicopterul pana la arad si de acolo cu masinuta.
A zburat cu elicopterul la Oradea si de acolo cu masina in continuare. Asteptam sa vedem ce a prins Gabi-737.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: nor cenusa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 18:02

Am vazut un A320 Aeroflot care zbura Moscova - Madrid via Constantinopole
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 18:09

Noua prognoza de la Met Office UK

Liviu
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 21:52

Restrictia privind spatiul aerian vizeaza si ULM-urile? Ma refer atat la avioane cat si la aerodromuri
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 21:59

Vezi mai sus :
Mengelaus a scris:
Cei din aviatia generala au voie sa zboare dar pe propria raspundere sau asa am inteles eu de la Tv.
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 22:23

Titlu : Restrictiile de zbor aduc companiilor de stat pierderi zilnice de 2 mil. euro
Sursa : Wall Street
Autor : ***
Data : 17/04/2010

Citat :
Restrictiile de zbor impuse din cauza norului de cenusa aduc companiilor romanesti de stat pierderi de pana la 2 mil. de euro zilnic, cele mai importante fiind inregistrate de operatorul de zbor Tarom, care are pierderi de circa 1,1 mil. euro pe zi, a declarat Marin Anton, secretar de stat in Ministerul Transporturilor si Infrastructurii.

"In aceste zile cu restrictii si cu trafic aerian inchis, companiile de stat, printre care aeroporturile, Autoritatea Aeronautica, Tarom si Romatsa inregistreaza pierderi de 1,8-2 milioane euro pe zi", a declarat Marin Anton, citat de NewsIn.

Potrivit acestuia, in ziua de 17 aprilie aeroporturile Baneasa si Otopeni au avut pierderi de 250.000 euro, iar celelalte aeroporturi dn tara au pierdut circa 150.000 euro, dintre care doar aeroportul din Timisoara aproximativ 70-80.000 euro.

De asemenea, pierderile companiei Romatsa se ridica la aproximativ 350.000 euro pe zi.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 32
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 22:27

claudiup a scris:
Restrictia privind spatiul aerian vizeaza si ULM-urile? Ma refer atat la avioane cat si la aerodromuri

Asta difera de la tara la tara. In Belgia este inchis spatiul aerian controlat. Spatiul necontrolat (Class G) este deschis, deci se poate decola de la aerodromuri mici necontrolate, pe raspunderea pilotului.

Sa vedem cum evolueaza situatia maine dimineata. Sper sa fie permis traficul VFR, pentru ca vremea e de-a dreptul excelenta.
Sus In jos
Edi
Membru activ
Edi


Numarul mesajelor : 712
Varsta : 54
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 23:03

Între timp a apărut o altă prognoză, poate fi văzută aici şi nu arată deloc bine pentru România sau oricare din ţările afectate.

claudiup a scris:
Restrictia privind spatiul aerian vizeaza si ULM-urile? Ma refer atat la avioane cat si la aerodromuri
Pe scurt: nu.
Varianta lungă: există un NOTAM (clasă A) emis ieri care precizează că nu se vor emite autorizări (ATC) traficului aerian care penetrează spaţiul aerian contaminat:

161418 LRBBYNYX
(A0713/10 NOTAMN
Q) LRBB/QAFXX/IV/NBO/E/000/999/4557N02559E999
A) LRBB
B) 1004162100 C) 1004172100EST
E) DUE TO SIGNIFICANT VOLCANIC ACTIVITY FROM VOLCANO EYAFJALLAJOKULL, ICELAND, OPERATORS ARE ADVISED TO MONITOR THE RELEVANT ROMANIAN SIGMETS, ASH TAMS, NOTAMS WITH REFERENCE TO VOLCANIC ASH. ACCORDING TO ICAO EUR DOC019 (VOLCANIC ASH CONTINGENCY PLAN EUR REGION) BUCHAREST ACC WILL NOT ISSUE CLEARANCES TO TRAFFIC PENETRATING CONTAMINATED AREAS.
FLOW MEASURES WILL BE APPLIED.)


Apoi mai este un NOTAM, tot clasa A, emis astăzi, care avertizează că zborurile de stat, căutare şi salvare respectiv umanitare pot fi efectuate pe propria răspundere:

170927 LRBBYNYX
(A0723/10 NOTAMN
Q) LRBB/QAFXX/IV/NBO/E/000/350/4557N02559E999
A) LRBB
B) 1004170919 C) 1004181500EST
E) WARNING FOR STATE, SAR AND HUMANITARIUM FLT.
IN BUCURESTI FIR, VOLCANIC ASHES, EXTENDED FROM GND TO FL 350.
ALL FLT DESCRIBED ABOVE COULD BE EXECUTED AT OWN RESPONSABILITY.


Tot astăzi a fost emis un şi un NOTAM (clasă C) care constituie o avertizare pentru zborurile VFR:

170938 EUECYIYN
(C0013/10 NOTAMN
Q) LRBB-QXXXX/IV/NBO/W/000/350/4557N02559E999
A) LRBB
B) 1004171500 C) 1004181500 EST
E) AVERTIZARE PENTRU ZBORURILE VFR
IN BUCURESTI FIR, PARTICULE DE CENUSA VULCANICA, EXTINDERE DE LA SOL PANA LA NIVEL DE ZBOR 350
F) GND G) FL350)


Şi, în sfârşit, un SIGMET care defineşte spaţiul aerian afectat (contaminat):

WVRO31 LROM 171500
LRBB SIGMET 03 VALID 172100/180300 LROM-
LRBB BUCURESTI FIR
VA ERUPTION MT EYJAFJALLAJOKULL LOC N6338 W01937
VA CLD FCST 17/2100Z SFC/FL350 N OF LINE N4340 E02540 - N4440 E03010
MOV SE 10KT
VA CLD FCST 18/0300Z SFC/FL350 ENTIRE FIR STNR=


Precizând că toate informaţiile le-am cules de pe net, nu mai pot spune decât "zbor plăcut"! Cool


Edi
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 23:18

eugen a scris:
Ce nu inteleg eu, de ce sunt inchise aeroporturile, din moment ce norul de cenusa vulcanica este intre 6.000 si 10.000 m atitudine... Inteleg sa fie inchis traficul aerian care zboara la mare altitudine, dar nici un elicopter sau un ultralight nu au permisiune de zbor? Noi ce mai pozam?! Laughing

Sau planul B...decat sa le tina la sol zile intregi (sau mai rau) s-ar putea sa zboare totusi la FL mici pana la FL180-200, cu toate consecintele de rigoare, daca norul de cenusa se hotaraste sa nu coboare sub 6000m.
Si atunci pozam cu spor...sau deocamdata nu pozam nimic. Un adevarat dezastru...
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 32
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 EmptySam 17 Apr 2010, 23:26

gabi-737 a scris:
... daca norul de cenusa se hotaraste sa nu coboare sub 6000m...

Situatia e chiar invers. Uite:

Citat :
A752/2010
Valid from : 17/04/2010 11:26 Until : 18/04/2010 18:00 EST
Text : IN RESPECT TO THE CURRENT SIGMETS FOR BELGIAN AIRSPACE MAASTRICHT UAC WILL ISSUE IFR CLEARANCES FOR FLT IN THEIR AREA OF RESPONSIBILITY. PILOTS ARE REMINDED THAT IN ACCORDANCE WITH CURRENT SIGMETS THE AIRSPACE BELOW FL200 IS CONSIDERED TO BE CONTAMINATED WITH VOLCANIC ASH. IFR FLT HAVE TO BE CONDUCTED AT PILOTS OWN RISK, SHOULD THE NECESSITY OCCUR TO DESCEND BELOW FL200 DUE TO ACFT MALFUNCTIONS.
Lower limit: FL245 Upper limit: UNL

Deci, fratilor, aveti liber la zburat deasupra FL200... dar cum ajungeti acolo? scratch

Si:
Citat :

EBBU SIGMET 8 VALID 171800/172400 EBBR-
EBBU BRUSSELS FIR VA ERUPTION MT EYAFJALLAJOKULL LOC N6338 W01937
VA CLD OBS AT 1800Z SFC/FL200 WHOLE BRUSSELS FIR STNR FCST 172400
VA CLD WHOLE BRUSSELS FIR=
Sus In jos
Continut sponsorizat





Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa   Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Vulcanul din Islanda dă peste cap traficul aerian în Europa
Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Asociatia Aeroporturilor: Traficul aerian va creste cu 10% in 2010, la 10 mil. pasageri
» Traficul aerian din Romania, sub cresterea europeana in 2011
» Traficul aerian de pasageri, spre linia de plutire?
» Traficul aerian va fi perturbat de greva angajatilor British Airways
» Vulcanul Etna a erupt din nou. Aeroportul Catania, închis din cauza fumului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: