ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?

In jos 
+22
gabi-737
VIC
eugen
Mengelaus
Boeing777-300
flaviu
Stefan
Virusu
NATO
arianne
valavia
RwO
demorra
Flanker
bobocell
Voicu
craft737
Eurofighter
RATus
airbusA380
Capt_Vio
andreius
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyDum 18 Ian 2009, 13:44

Limita din cate stiu eu la dioptrii este +/-5 sau 6, evident cu corectie (ochelari/lentile). Il sfatuiesc pe prietenul tau sa nu incerce operatia decat in cazul in care are cu adevarat nevoie, deoarece e o interventie riscanta, si atunci sa fie sigur ca si-a ales un chirurg bun. Au fost cazuri in care miopia a crescut de la 4 la 8 dupa operatie si s-au compromis visele unora...

Inainte de a da vreun cent pe pilot training, faceti-va testele medicale class I.

In Europa este intr-adevar cel mai bine fiindca in US vei avea nevoie de conversie FAA-JAA la intoarcerea in Europa.

@coropijnita: datalink? Suspect
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyDum 18 Ian 2009, 14:01

@arianne read here http://en.wikipedia.org/wiki/Future_Air_Navigation_System
Ironia sortii pentru prima oara am citit despre chestia asta intr-o carte de beletristica, despre o tanti care era ATC la Narita International Smile)


Ultima editare efectuata de catre llobregat in Dum 18 Ian 2009, 14:05, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyDum 18 Ian 2009, 14:03

llobregat a scris:
@arianne read here http://en.wikipedia.org/wiki/Future_Air_Navigation_System

Interesant, nu stiam, grazie!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyDum 18 Ian 2009, 15:58

Multumesc frumos Virus si eu iti urez multa sanatate si bafta in viata !Doamne Ajuta sa ni se indeplineasca visele.Prin propozitia ,,Aviatia este doar pentru cei puternici!" am vrut sa zic ca daca imbratiseszi o cariera fie de pilot militar fie de pilot civil trebuie sa faci compromisuri, sa fi calm si lucid in situatii de criza.Asta am vrut sa spun.

Coropijnita ai foarte mare dreptate referitor la studiul fizicii si la cunostintele de limba engleza(mai ales ca fara limba engleza nu ai cum sa te descurci in lume , dat fiind ca si sefii de trib cunosc aceasta limba:)) ).
Sincer si eu eram de aceeasi parere:pilotul trebuie sa supravegheze computerele si in caz de urgenta sa isi foloseasca experienta si sa reuseasca sa iasa cu bine din situatie.
Am vazut stirile cu privire la miraculoasa manevra a magicianului Michael Bloomberg.Despre el pot sa spun ca este un pilot puternic, deoarece in momente de criza a gasit cea mai buna manevra si a amerziat fara ca avionul sa se rupa in bucati.Cati piloti ar fi facut asta?Sincer sunt uimit de varsta lui 67 de ani(experienta de peste 40 de ani).Cand el zboara alti oameni de varsta lui asteapta postasul cu pensia.
Deci pot sa spun ca m-am pripit referitor la problema cu ochelarii si prietenul meu poate fi un bun pilot.


Ultima editare efectuata de catre dylan in Dum 18 Ian 2009, 16:23, editata de 1 ori (Motiv : unit doua posturi consecutive)
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyDum 18 Ian 2009, 16:13

Vezi ca Michael Bloomberg e primarul New York-ului, pilotul care a facut amerizarea e Chesley Sullenberger.
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyDum 18 Ian 2009, 16:28

Aoleu ma scuzati ca am facut aceasta eroare.Citeam in ziar declaratia lui Bloomberg si am scris din greseala numele sau.Rectific Chesley Sullenberg.Ma scuzati! Smile Smile
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyDum 18 Ian 2009, 17:01

vladonne a scris:

Am vazut stirile cu privire la miraculoasa manevra a magicianului Michael Bloomberg.Despre el pot sa spun ca este un pilot puternic, deoarece in momente de criza a gasit cea mai buna manevra si a amerziat fara ca avionul sa se rupa in bucati.Cati piloti ar fi facut asta?Sincer sunt uimit de varsta lui 67 de ani(experienta de peste 40 de ani).Cand el zboara alti oameni de varsta lui asteapta postasul cu pensia.
Deci pot sa spun ca m-am pripit referitor la problema cu ochelarii si prietenul meu poate fi un bun pilot.

de fapt avea 57 de ani, si dintre 100 de piloti 100 ar fi facut aceeasi chestie Wink rezultatul final ar fi depins de situatie. intr-adevar e admirabil ce a facut, dar te asigur (in cunostina de cauza) ca, in momente dificile mintea ti se axeaza pe un lucru, si ala e sa scoti totul cat mai curat si in siguranta.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyDum 18 Ian 2009, 18:17

in ziar zice ca are 67 de ani.Si mie mi sa parut cam mult 67 de ani Smile
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyDum 18 Ian 2009, 18:32

coropijnita a scris:

Ce trebuie sa faca un pilot in cockpit-ul unui airliner din zilele noastre, este sa supravegheze computerele care opereaza aproape toate sistemele de la bord. Iar cand ceva nu merge bine sa poata intelege rapid despre ce e vorba si sa ia o decizie corecta intr-o situatie deobicei noua, daca este ceva cunoscut, sanse sunt ca deja sa fi fost programate raspunsuri adecvate in computere, sau sa existe proceduri standard pentru rezolvarea situatiei respective.

pilotul trebuie sa p-i-l-o-t-e-z-e nu sa supravegheze calculatoare Suspect hai sariti va rog sariti pe mine Laughing Rolling Eyes

DA II TRUE!!!!!!!!

L.E. asa ii bine? Razz


Ultima editare efectuata de catre VIC in Dum 18 Ian 2009, 18:39, editata de 2 ori
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyDum 18 Ian 2009, 18:34

VIC a scris:


pilotul trebuie sa p-i-l-o-t-e-z-e nu sa supravegheze calculatoare Suspect hai sariti va rog sariti pe mine Laughing Rolling Eyes

DA II TRUE!!!!!!!!

auzi ma tinere, in ziua de azi, la avioanele astea, nu esti mai mult decat un operator de sistem din nefericire... s-a dus vremea lui Li-2, Il-14 sau JU-52
si nu mai cita cu 3 pagini dupa tine ca-ti dau ban Razz
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyDum 18 Ian 2009, 18:37

aulai Razz okok respecte...da faza cu pilotatu ramane Cool
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyDum 18 Ian 2009, 18:42

virusu a scris:
...s-a dus vremea lui Li-2, Il-14 sau JU-52...
sau cu alte cuvinte azi la avion nu se mai foloseste mana, ci capul! Smile
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyDum 18 Ian 2009, 18:48

dylan a scris:
virusu a scris:
...s-a dus vremea lui Li-2, Il-14 sau JU-52...
sau cu alte cuvinte azi la avion nu se mai foloseste mana, ci capul! Smile

in concluzie...nu mai e mult si pilotii pot sa nici nu mai urce in avion, il "piloteaza" cu capul, de acasa... Rolling Eyes
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyDum 18 Ian 2009, 19:04

tre sa zic si io iara cv Razz degeaba ai cap daca nu ai mana si degeaba ai mana daca nu ai cap...ce ziceti? nu se cam leaga?
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyDum 18 Ian 2009, 19:12

hai, ca sa nu dam prilejul unui "scandal" pe tema asta, reformulez: nu se foloseste numai mana ci si capul! Razz
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyJoi 22 Ian 2009, 00:22

VIC a scris:
coropijnita a scris:

Ce trebuie sa faca un pilot in cockpit-ul unui airliner din zilele noastre, este sa supravegheze computerele care opereaza aproape toate sistemele de la bord. Iar cand ceva nu merge bine sa poata intelege rapid despre ce e vorba si sa ia o decizie corecta intr-o situatie deobicei noua, daca este ceva cunoscut, sanse sunt ca deja sa fi fost programate raspunsuri adecvate in computere, sau sa existe proceduri standard pentru rezolvarea situatiei respective.

pilotul trebuie sa p-i-l-o-t-e-z-e nu sa supravegheze calculatoare Suspect hai sariti va rog sariti pe mine Laughing Rolling Eyes

DA II TRUE!!!!!!!!

L.E. asa ii bine? Razz

VIC, aici ai dau dreptate lui Virusu. Aviatia din ziua de astazi a devenit extrem de complexa. In primul rand numarul avioanelor si curselor aeriene nici nu se pot compara cu ce a fost si acum 20 de ani. La congestia care exista pe majoritatate aeroporturilor internationale din lume, cred ca si curentul sistem este inapoiat. Navigatie pe airways si folosind VOR, NDB, etc trebuie eliminata cat de curand. Avem nevoie de GPS / alte systeme mai avansate care lasa avioanele sa zboare de la A la B in linie dreapta, si in acelas timp sa mentina siguranta.

Sa nu uitam ca aviatia exista pentru comercializare si aparare nationala, nu pentru distractia pilotilor. Sincer sa-ti spun, daca se poate intr-o zi (si se va ajunge), sper sa nu mai fie nevoie de piloti si sa faca computerul tot, sau fiecare om poate sa conduca "masina lui zburatoare" unde vrea el... Asta o zic din punctul de vedere a omenirii si nu punctul meu. Evident, eu as avea de a pierde la faza asta.

Deci sa trec iarasi la subiect. Daca avioanele de azi gen A320, B777 nu ar fi avunt syteme avanstate de control (ex. Autopilot / Autot-thorottle, FMC, TCAS, etc, nu am putea ajunge la precizia, performanta, eficienta si siguranta de astazi.

Daca ca pilot vrei sa te "distrezi", iti cumperi un ultra-light, planor sau un single-engine.. si o bagi de capul tau... Daca vrei sa fi platit si sa lucrezi in aviatie, antunci trebuie sa-ti schimbi parerea despre ce si cum ar trebuii sa fie un pilot in lumea moderna.... Sa nu uitam o chestie... 87% din accidentele de aviatie sunt din cauza urmatoare: "Human Error"


Ultima editare efectuata de catre Capt_Vio in Joi 22 Ian 2009, 07:58, editata de 1 ori
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyJoi 22 Ian 2009, 07:56

de acord
Sus In jos
gogu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 13/02/2009

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyLun 16 Feb 2009, 12:01

Un clip facut de Karol Staryszak numarul 19 in rankingul mondial. http://www.fai.org/gliding/rankings/



Neil Amstrong a zis "Daca vrei sa mergi la o alta stea te urci intr-o racheta, daca vrei sa vizitezi un alt oras iei un avion, daca vrei sa zbori te urci intr-un planor" "Gliders, sail planes, they're wonderful flying machines. It's the closest you can come to being a bird."
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyLun 16 Feb 2009, 16:13

adevar a grait!!!! Smile Wink
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyVin 29 Mai 2009, 13:27

Eu îmi doresc să ajung FA. Nu e un vis din copilărie(aveam opţiuni mult mai pestriţe: Barbie, balerină Embarassed ). Am ajuns la concluzia că este meseria potrivită pt mine acum vreo 2 ani. A rămas la stadiul de vis întrucât am fost ocupată cu facultatea, însă anul ăsta am terminat şi asta e prima mea opţiune de carieră. Acum am început să încerc să aplic pt cât mai multe joburi. Din păcate în Ro nu prea sunt oferte, sau dacă există se cere "licenţă de zbor" şi experienţă. Dacă licenţa e tangibilă, experienţa nu ştiu cum s-ar presupune să o ai. Am hotărât să aplic pt companiile din Orient(de fapt momentan doar pt una) şi să văd cum decurg lucrurile. Oare consideră un avantaj faptul că am terminat medicina???? Suspect
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyLun 01 Iun 2009, 20:24

Eu deja ma pregatesc sa fac cursul de ATPL aicea la Madrid. Sper sa ajung vreodata pilot, si va doresc noroc la toti care vreti sa lucrati in domeniu!
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 EmptyLun 01 Iun 2009, 21:20

silvia00 a scris:
Eu îmi doresc să ajung FA. ... Oare consideră un avantaj faptul că am terminat medicina???? Suspect

Wow! E socant sa vad ca cineva care a facut medicina vrea sa fie stewardeza. Draga mea, a fi stewardeza e sa fi o chelnerita la 10 mii de metri care are antrenament si instruire in caz de incidente. Sunt primul care voi zice ca meseria unui insotitor de boder e in PRIMUL RAND pentru siguranta pasagerilor, dar 99.9% e "customer service". Adica servesti pasagerii.

In America ai nevoie doar de liceu sa fi stewardeza, si nu vad de ce este diferit in Romania. Cer la fete sa aiba faculate, etc. Eu zic ca:

1. Trebuie sa arati prezentabil (nu ma refer la fotomodel)
2. Trebuie sa ai un caracter placut
3. Sa fi capabila sa inveti SOP (Standard Operating Procedures) pentru compania respectiva.

Eu zic asa... daca vrei sa zbori, etc. Incearca sa faci ceva gen "Air Ambulance" sau zbori de placere. Dupa parerea mea, cineva care a facut medicina sa ajung stewardez... e strigator la cer. Pot sa intreb ce medicina (profil) ai facut?

Mult noroc cu tot ce vrei sa faci.

Vio
Sus In jos
Continut sponsorizat





V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 4 Empty

Sus In jos
 
V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?
Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
 Subiecte similare
-
» Cariera RoAF
» O nouă carte de aviaţie! - "Memoriile unui pasionat de aviaţie"
» Frecvente de aviatie
» Umor aviatic
» Un nou site de aviatie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: