ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?

In jos 
+22
gabi-737
VIC
eugen
Mengelaus
Boeing777-300
flaviu
Stefan
Virusu
NATO
arianne
valavia
RwO
demorra
Flanker
bobocell
Voicu
craft737
Eurofighter
RATus
airbusA380
Capt_Vio
andreius
26 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
andreius
Airport Level
Airport Level
andreius


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptySam 31 Mai 2008, 21:01

Ma intrebam cati dintre cei care posteaza pe forum lucreaza in aviatie ca pilot, controlor de trafic, in mentenanta sau poate ca steward.

Daca nu, v-ati dorit vreodata? Ce v-a oprit? Si cu ce va ocupati in prezent ...

Personal, mi-am dorit sa fiu pilot, dar ai mei au incercat sa ma convinga ca nu e o meserie pentru cei singuri la parinti scratch ... putin egoista explicatia stiu, dar am ajuns singur mai tarziu la concluzia ca nu e totusi ideal, in momentul respectiv neexistand prea multe posibilitati de a face cariera + ca singura scoala gratuita era cea militara si nu-mi doream acolo, asa ca am luat decizia sa ma axez pe inginerie si acum lucrez pe telecomunicatii. Consider ca decizia luata a fost corecta si-mi place mult ce fac in prezent, in schimb dragostea pentru aviatie a ramas. Am cochetat la un moment dat cu ideea de a lucra pe telecom la Romatsa sau Tarom, avand posibilitatea sa-mi fac in timpul facultatii proiectul de diploma la una din companii, in schimb nu mi-a placut ce am vazut acolo, in special la Tarom, dar poate ca nu am vazut totul, asa ca scuze celor care lucreaza la Tarom sau Romatsa in momentul de fata si sunt multumiti de mediul de lucru Very Happy
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptySam 31 Mai 2008, 21:37

Eu am terminat toata scoala de aviatie (mai putin un examen), si pe la sfarsitul verii o sa lucrez ca pilot instructor in Vancouver. Pe linga asta, o sa merg in Romania in vara asta sa aplic la mai multe companii aeriene, si poate am norocul sa ajung pe un Saab 2000 sau ATR. Cine stie...
Sus In jos
airbusA380
Flight Level 200
Flight Level 200
airbusA380


Numarul mesajelor : 215
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptySam 31 Mai 2008, 21:57

Inca de mic copil fiind inrebat ce vreau sa ma fac am raspuns: "pilot". Cu fiecare vizita la aeroport (sa iau sau sa conduc pe cineva) mi s`a accentuat dorinta iar cand l`am asteptat pe tata la aeroport dintr`o vizita de lucru in Amsterdam si a trecut pe langa mine un pilot francez cu o statura impresionanta, mirosind a parfum scump si fiind inconjurat de 2 stewardese "bune" mi`am zis ca asta trebuie sa fac(nu doar din p.d.v al stewardeselor sau al parfumului Laughing , fiind atras de mic de zbor si de aceasta meserie cu tot ceea ce tine de ea). Fiind clasa a11a(da, sunt mai mic decat majoritatea celor de pe forum Rolling Eyes ) ar fi ideala SSAvC mai ales ca am inteles ca ar fi fost redusa la 1 an jumate sau doi(deci la 21-22 ani as fi iesit deja in campul muncii). Stiind ca am probleme de vedere (purtand ochelari de cand ma stiu) am zis sa fac un control oftalmologic la INMAS dar din pacate refractia oculara a fost cu 0.5 mai mare decat limita maxima admisa.("curat" ghinion pale ) Singura sansa deci, e operatia. bounce
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptySam 31 Mai 2008, 22:44

Si la mine pasiunea pentru aviatie e in sange de mic copil.. de la primul miting aviatic la care m-a dus tata cand aveam 6 ani. Tot timpul m-a dus la aviatie si tot timpul a avut rabdare cu mine oricat intrebam ( nu era pilot, dar ii placeau si lui ), asa mi-a cultivat pasiunea .. care s-a tot dezvoltat pana la 16 ani cand m-am inscris la planorism ( dupa multe certuri intre mama si tata, cu privire la siguranta zborului Smile) )

Intre timp am vrut sa dau si la aviatie, dar atunci (99-2000 ) inca era greu sa intri daca nu aveai conexiuni, si asta mi s-a confirmat la telefon chiar de catre cei de acolo.. detalii mai multe nu merita zise.. doar stiti romania...

oricum, am ramas cu planorismul, care s-a dovedit a fii mult mai mult decat un hobby sau inlocuitor de aviatie "adevarata"... acuma dupa ce am luat licenta si pe motor si dupa ce am luat in calcul toate elementele ecuatiei, am ajuns la concluzia ca sunt intr-o situatie foarte buna. Adica zbor pe ceva ce-mi place f mult, cu toate astea am si locul meu acasa, nu sunt pe drumuri, si zbor cand vreau eu , nu cand imi zic altii...

Totusi.. de fiecare data cand vad un avion pe fianala, ma gandesc sa ma apuc de CPL... pe moment relatia in care sunt implicat, + familia si situatia cu munca mea curenta (graphic designer, care e de asemenea o pasiune ) ma opresc tot timpul sa merg sa ma inscriu.. si imi place asta.. dar si la CPL visez Smile...

nu poti sa ai si capra si varza Very Happy si asta face interesant totul Smile
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptySam 31 Mai 2008, 23:19

@Capt_Vio: la ce nevoie de piloti e in Romania nu iti trebuie noroc
@RATus: vezi ca mai nou nu poti zbura la companie decat cu ATPL; nu mai merge cu CPL-IR
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptySam 31 Mai 2008, 23:27

Eurofighter a scris:
@Capt_Vio: la ce nevoie de piloti e in Romania nu iti trebuie noroc
@RATus: vezi ca mai nou nu poti zbura la companie decat cu ATPL; nu mai merge cu CPL-IR

Eu n-am decit CPL. N-am inca ATPL... Si oricum problema la mine e ca e eliberat de Transport Canada si nu JAA.

Cerintele la Carpatair:

For First Officers:

- JAA CPL IR (A) multi-engine, multi-crew license
- Minimum total hours 300 (if type rated - minimum 200 hours on type)
- Valid first class medical
- Good knowledge of English language.

Full references will be required and carefully assessed.

If you want to apply for a job as a pilot at Carpatair, please forward the completed application form, benefits expectation form, a recent photo, copy of your license and copy of your medical certificate to Recruitment Flight Staff Manager (office: +40256308851, cel: +40722403584, fax: +40256308879) Timisoara International Airport , 307210 , Timisoara , Romania


Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptySam 31 Mai 2008, 23:51

au cerinte cam mari din punctul meu de vedere
adica de ce 300 de ore?
de la licenta canadiana la cea JAA nu stiu ce diferente sunt, dar mare lucru nu are cum sa fie
numai sa iei IR-ul
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptySam 31 Mai 2008, 23:52

Eurofighter a scris:
au cerinte cam mari din punctul meu de vedere
adica de ce 300 de ore?
de la licenta canadiana la cea JAA nu stiu ce diferente sunt, dar mare lucru nu are cum sa fie
numai sa iei IR-ul

Nu mi se pare deloc mult 300 de ore. Sunt aproape oricum. Pina la vara voi avea 300 sigur, si voi avea si IR-ul.

Tu esti pilot Eurofighter?

edit: sunt cam 75% gata cu IR-ul... (vorba de experienta, etc) Am ore de simulator necesare, ore practice si bineinteles am cele 50 de ore cross country (cerinte minime)... defapt am vreo 90 de ore cross country...
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptySam 31 Mai 2008, 23:58

de ce te-ai duce la Carpat care cere 300 cand Tarom, Jettran si Blue se multumesc cu cele 195 din scoala?
eu sunt in pregatire pentru ATPL(H)
termin pe la sfarsitul anului
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptyDum 01 Iun 2008, 00:13

Eurofighter a scris:
de ce te-ai duce la Carpat care cere 300 cand Tarom, Jettran si Blue se multumesc cu cele 195 din scoala?
eu sunt in pregatire pentru ATPL(H)
termin pe la sfarsitul anului

Si cum exact aplic eu la Tarom? Nicaieri nu au un site care spune despre cariere, etc. Pe site la Tarom n-am gasit nimic. Asta e motivul principal care vreau sa vin in Romania in vara asta, sa vad exact ce si cum.
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptyDum 01 Iun 2008, 00:20

cred ca cel mai simplu e sa mergi la ei daca tot vii
Sus In jos
craft737
Airport Level
Airport Level
craft737


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/04/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptyMier 04 Iun 2008, 01:11

Vio, la United Nations, pe Dash 8, te tenteaza?

Stiu ca sunt mereu in cautare de piloti... si am o informatie sigura, ca au angajat de curand ca F/O pe cineva care abia terminase scoala.

Din cate stiu eu cerintele sunt destul de mici, iar la HR este o romanca, deci cred ca ai un avantaj. Smile

Stai 2-3 ani si acumulezi ore pe Dash si dupaia te duci la Austrian Arrows si ne vedem la o bere pe TSR sau SBZ Smile

Compania este DAC Aviation (poate ai auzit de ei.. sunt din Quebec-Canada.) si zboara pt. UN prin mai multe tari..
In caz ca vrei sa incerci, da un mail la rodica [at] dacaviation.com
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptyMier 04 Iun 2008, 01:20

craft737 a scris:
Vio, la United Nations, pe Dash 8, te tenteaza?

Stiu ca sunt mereu in cautare de piloti... si am o informatie sigura, ca au angajat de curand ca F/O pe cineva care abia terminase scoala.

Din cate stiu eu cerintele sunt destul de mici, iar la HR este o romanca, deci cred ca ai un avantaj. Smile

Stai 2-3 ani si acumulezi ore pe Dash si dupaia te duci la Austrian Arrows si ne vedem la o bere pe TSR sau SBZ Smile

Compania este DAC Aviation (poate ai auzit de ei.. sunt din Quebec-Canada.) si zboara pt. UN prin mai multe tari..
In caz ca vrei sa incerci, da un mail la rodica [at] dacaviation.com

Normal ca ma tenteaza, mai ales ca e firma Canadiana, care inseamna ca nu trebuie sa-mi convert licenta la JAA. Gindul asta ma seaca rau de tot. E destul de greu sa-ti convertesti licenta ca tre sa fac un curs de 6 luni in Florida, sa-mi iau JAA Class 1 Medical etc... Tipa e in Canada, sau Romania, sau unde e?

Mersi mult de informatii!
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptyMier 04 Iun 2008, 01:22

Uite cerintele la DAC Air.... wow.. mai mari ca la Air Canada Jazz

DASH-8 Flight Crew
POSITION DESCRIPTION:
Operates Dash-8 100/300 aircraft
Rotations: three months on, one month off
Travel, meals, accommodation, health insurance provided
Excellent remuneration
REQUIREMENTS:
- Must be current on Dash-8 100/300 aircraft
- ATPL required

Captain
- have min. 3000 total hrs
- have min. 1700 hrs pilot in command
- have min. 1000 hrs on type

First Officer
- have min. 1500 total hrs
- have min. 500 hrs pilot in command
- have min. 200 hrs on type
Sus In jos
craft737
Airport Level
Airport Level
craft737


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/04/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptyMier 04 Iun 2008, 11:15

Stiu ca "pe hartie" ca sa zic asa, cer multe.. dar ti-am zis, au angajat de curand un F/O care abia terminase scoala. Motivul principal fiind faptul ca era grec, ca si un comandant de la ei.. Smile

Tu esti roman, la HR e o romanca... you never know.. Smile

Rodica lucreaza la sediul companiei, in Canada... problema e insa ca o sa zbori in Africa.. Smile deci s-ar putea sa ai iar probleme cu licenta, dar cum am zis... you never know!
Eu unul zic ca merita sa incerci, au conditii foarte bune, 3 luni lucrezi si 1 luna esti liber. iti platesc cazare, masa, bilete de avion dus-intors spre casa, etc. Iar salariul cu siguranta e mai mare ca la tarom.
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptyJoi 17 Iul 2008, 01:42

Anul acesta la 1 Iunie...am implinit ...25 ani de cind lucrez in aviatie ... in mentenanta , la tot ceea ce inseamna partea tehnica de la sol care concura la siguranta traficului aerian . Din 1983 , cind m-am angajat , pina in 1993 am fost angajatul aeroportului Arad , si din 1993 si in prezent angajat ROMATSA DR Arad , locatie PNA-Terminal aeroport .
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptyJoi 17 Iul 2008, 11:15

felicitari Voicu. queen

Inca 25 de ani de lucru in aviatie iti doresc. Smile
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptyJoi 17 Iul 2008, 13:58

bobocell a scris:
felicitari Voicu. queen

Inca 25 de ani de lucru in aviatie iti doresc. Smile

multumesc....dar nu cred sa ma mai tina astia atita ..... Wink
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptySam 19 Iul 2008, 16:19

Si pe mine ma teta acu multi ani dar pe urma din cauza vremilor si a lenii criminale care o am de cand ma stiu am renuntat la idee dar mai nou asa ma bantuie o parere de rau pentru ca nu mi-am urmat visul indus de aeromodelism si pur si simplu sunt cam ofilit sa ma mai apuc acum de asa ceva....dar oricum caut cat mai multe ocazii sa zbor cu avionul si sa ma bucur de calatorie.

Bafta celor care pot si vreau sa zboare ca zburatori sefi.
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptySam 19 Iul 2008, 19:10

Hermbir a scris:
Da,imi doresc cariera in domeniul aviatiei.Ori macar 5-6 ani sa imi satisfac pasiunea pentru acest domeniu,dar ca si Insotitor de Bord.Una din optiuni ar fi cursurile din cadrul Scolii Superioare de Aviatie,insa sunt cam costisitoare si majoritatea companiilor oricum iti asigura aceste cursuri daca e sa te angajeze.Evident,ar insemna un plus fata de potentialii concurenti,dar mizez pe alte chestii care pot conta mult si cu ajutorul carora pot "fermeca" echipa de recrutare a companiilor. Laughing

Citesc mult despre cum sta treaba in domeniu,diverse forumuri de specialitate si am invatat diverse chestii care imi vor fi de folos.

Ca si pregatire,incerc sa acumulez cat mai multa experienta in tot ce inseamna relatii cu clientii,lucrez de 1 an in domeniul serviciilor IT care imi asigura contact doar cu clienti corporativi pe partea de comunicare,reclamatii,surveys etc. si odata cu mutarea din orasul natal,care sper sa se materializeze in aceasta toamna,vreau sa dau la Comunicare si Relatii Publice si sa imi caut un job care sa presupuna si contact cu clienti "consumers",nu doar "business".Si o data cu facultatea,vreau sa ma inscriu la cursuri de limba germana si portugheza pentru atestat(nu vorbesc foarte bine decat engleza si spaniola),intrucat "trag" mult balanta in avantajul tau la recrutare/selectie.Cu cat mai multe limbi vorbite macar la nivel intermediar,cu atat mai bine.Plus ca sunt companii care te si platesc in plus pentru asta. Smile

Din cate am inteles,2-3 ani de experienta de acest gen si studii in curs/finalizate de genul sociologie,psihologie,PR etc. reprezinta o rampa buna in cazul aplicatiilor in cadrul companiilor low-cost/regionale,in prima instanta,intrucat "greii" cer experienta mai complexa si diversificata.Insa,toate au un inceput,asa ca nu m-ar deranja sa incep cu Wizz,Easy,urmand sa ajung in cativa ani la Virgin(asta e un fel de apogeu pe care vreau sa il realizez).



Aa,si ar mai fi o mica interventie chirugicala pe care trebuie sa fac,ca am un mic defect "tehnic" dentar care poate reprezenta un impediment.Nu e evident,dar vizibil.

No,bafta multa tuturor si sa ne "vedem" cu bine in aer! Very Happy

Iti doresc bafta multa si sper sa-ti indeplinesti visul. E foarte ciudat ca cerintele sunt asa de mari in Europa sa fi insotitor de bord:

- facultate
- trei sau patru limbi straine
- scoala de insotitor de bord

e cam "overkill" nu?

In Canada ai doar nevoie de liceu si sa sti limba Franceza (daca lucrezi la Air Canada). Atita timp cit ai o atitudine buna, experienta cu publicul si vb. ambele limbi te vor angaja. Cu tot respectul, nu cred ca este o meserie la care sa-ti trebuiasca studii superioare. Cursurile de F/A sunt platite de companie dupa ce esti angajat.

Cu toate astea zise, este o meserie extrem de importata (nu din motivul de "customer service" dar de siguranta).

Din pacate majoritatea oamenilor cred ca Flight Attendants sunt acolo doar sa serveasca mincare, cafea si alune, dar sa nu uitam rolul lor #1 "Siguranta". Cind s-a prabusit Air France-ul la Toronto, toti au scapat pentru ca flight attendants si-au facut treaba cum trebuie.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptyMar 26 Aug 2008, 20:28

De mica m-a apasionat aviatia. Mi sa indeplinit visul, terminat scoala de Insotitoare de Bord in Barcelona si dupa cateva saptamani de intervieuri la diverse companii, am inceput prima mea munca ca insotitoare de zbor cu Pullmantur Air; o companie charter cu zboruri regulare in Cancun, Punta Cana si Aruba.
Am vrut sa incerc la cateva companii din tara gen tarom sau carpatair dar imi cereau Licenta cu diferentele din ro. adica sa mai dau odata examen si la alte materii + practica pe avion. Plus de asta banuiam ca nu e atat de usor in ro. sa devii insotitoare de zbor ca in alte tari (o gramada de bani si stres) .. se stie cum e in tara acuma....
Cerintele nu sunt cine stie ce...
-Liceul
-Certif. Med. (CME) clasa 2
-Engleza (se valoreaza si alte limbi)
-Nivel mediu de inot
-Prezenta agreabila.. se valoreaza experienta in domeniul relatii cu publicul;

salutari si zboruri usoare!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptyMar 26 Aug 2008, 20:35

[/quote]

Iti doresc bafta multa si sper sa-ti indeplinesti visul. E foarte ciudat ca cerintele sunt asa de mari in Europa sa fi insotitor de bord:

- facultate
- trei sau patru limbi straine
- scoala de insotitor de bord

e cam "overkill" nu?

In Canada ai doar nevoie de liceu si sa sti limba Franceza (daca lucrezi la Air Canada). Atita timp cit ai o atitudine buna, experienta cu publicul si vb. ambele limbi te vor angaja. Cu tot respectul, nu cred ca este o meserie la care sa-ti trebuiasca studii superioare. Cursurile de F/A sunt platite de companie dupa ce esti angajat.

Cu toate astea zise, este o meserie extrem de importata (nu din motivul de "customer service" dar de siguranta).

[/quote]

exact ca si in spania numai ca cursurile de FA nu sunt platite de companiile de care esti angajat ma refer la Cursurile Initiale de FA. Ca astea de Habilitare pe tip DA sunt platite de catre compania respectiva, eu am abilitarea Boeing 747 (747-300/400). si evident compania a platito. Sunt unele gen Spanair care face cursul initial dar trebuie platita de candidati si nu e sigur 100 ca te iau la munca.
Si intradevar figura unui flight a. sa cam pierdut nu suntm numai pt servit coca cola pe avion dar in caz de emergenta gen ultimul accident de la madrid.. putin au putut face FA.. desi sefa de cabina este inca in viata, comandantul si 2a pilot din pacate au murit. Crying or Very sad
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptyMar 26 Aug 2008, 21:56

Dar oare cum a scapat sefa de cabina?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptyMar 26 Aug 2008, 21:58

bobocell a scris:
Dar oare cum a scapat sefa de cabina?

am auz ca e in spital destul de grav.. asta ia fost norocu lool
Sus In jos
Flanker
Airport Level
Airport Level
Flanker


Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 13/08/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? EmptyMar 02 Sept 2008, 23:24

De mic copil am fost atras de misterele aviatiei,tatal meu fiind pilot,ma mai ducea la Borcea sa vad avioanele,vremuri frumoase cand aveam aviatie bogata,acum nu-i prea impresionant.. Rolling Eyes
Sper sa devin pilot si de asemenea sper ca si visele voastre se vor indeplini Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? Empty

Sus In jos
 
V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cariera RoAF
» O nouă carte de aviaţie! - "Memoriile unui pasionat de aviaţie"
» Frecvente de aviatie
» Umor aviatic
» Un nou site de aviatie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: