ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?

In jos 
+22
gabi-737
VIC
eugen
Mengelaus
Boeing777-300
flaviu
Stefan
Virusu
NATO
arianne
valavia
RwO
demorra
Flanker
bobocell
Voicu
craft737
Eurofighter
RATus
airbusA380
Capt_Vio
andreius
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
demorra
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 196
Varsta : 43
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 19/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyMier 03 Sept 2008, 22:47

Pe 1 septembrie am implinit 6 ani de cand lucrez pentru ROMATSA ca si controlor trafic aerian.
Inainte de 1999 nici nu stiam ca exista acesti cta. In 99 am intrat la Academia Romana de Aviatie dintr o ambitie personala si am terminat in 02 iar de atunci am grija de piloti. La TWR Cluj.
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyJoi 04 Sept 2008, 08:09

Multi ani inainte Demorra si numai avioane fara probleme.. Very Happy
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyJoi 04 Sept 2008, 11:36

B747 a scris:
De mica m-a apasionat aviatia. Mi sa indeplinit visul, terminat scoala de Insotitoare de Bord in Barcelona si dupa cateva saptamani de intervieuri la diverse companii, am inceput prima mea munca ca insotitoare de zbor cu Pullmantur Air; o companie charter cu zboruri regulare in Cancun, Punta Cana si Aruba.
Am vrut sa incerc la cateva companii din tara gen tarom sau carpatair dar imi cereau Licenta cu diferentele din ro. adica sa mai dau odata examen si la alte materii + practica pe avion. Plus de asta banuiam ca nu e atat de usor in ro. sa devii insotitoare de zbor ca in alte tari (o gramada de bani si stres) .. se stie cum e in tara acuma....
Cerintele nu sunt cine stie ce...
-Liceul
-Certif. Med. (CME) clasa 2
-Engleza (se valoreaza si alte limbi)
-Nivel mediu de inot
-Prezenta agreabila.. se valoreaza experienta in domeniul relatii cu publicul;

salutari si zboruri usoare!

exact ca si in spania numai ca cursurile de FA nu sunt platite de companiile de care esti angajat ma refer la Cursurile Initiale de FA. Ca astea de Habilitare pe tip DA sunt platite de catre compania respectiva, eu am abilitarea Boeing 747 (747-300/400). si evident compania a platito. Sunt unele gen Spanair care face cursul initial dar trebuie platita de candidati si nu e sigur 100 ca te iau la munca.
Si intradevar figura unui flight a. sa cam pierdut nu suntm numai pt servit coca cola pe avion dar in caz de emergenta gen ultimul accident de la madrid.. putin au putut face FA.. desi sefa de cabina este inca in viata, comandantul si 2a pilot din pacate au murit. Crying or Very sad

off-topic, sa ma bag si eu in seama, observam ca e grea limba romana si se uita fooooarte usor.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyJoi 04 Sept 2008, 11:57

RwO a scris:


off-topic, sa ma bag si eu in seama, observam ca e grea limba romana si se uita fooooarte usor.

Nu e chiar usoara si crede-ma ca daca nu o vorbesti prea des iti ies din reflex anumite cuvinte.....si daca mai esti si in Spania, fara nici un misto, ajungi sa vorbesti o hispano-romana de mai mare frumusetea. Eu unul am simtit-o pe pielea mea ce inseaman sa vb o perioada semnificativa in opinia mea ( o luna si jumatate) intr-o alta limba decat romana (engleza) si cand am ajuns acasa stalceam cuvintele de numa numa fara intentie si toata lumea imi zicea "Raducioiu" lol!

si eu am fost tot off-topic si imi cer scuze Razz
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyJoi 04 Sept 2008, 14:56

valavia a scris:
RwO a scris:


off-topic, sa ma bag si eu in seama, observam ca e grea limba romana si se uita fooooarte usor.

Nu e chiar usoara si crede-ma ca daca nu o vorbesti prea des iti ies din reflex anumite cuvinte.....si daca mai esti si in Spania, fara nici un misto, ajungi sa vorbesti o hispano-romana de mai mare frumusetea. Eu unul am simtit-o pe pielea mea ce inseaman sa vb o perioada semnificativa in opinia mea ( o luna si jumatate) intr-o alta limba decat romana (engleza) si cand am ajuns acasa stalceam cuvintele de numa numa fara intentie si toata lumea imi zicea "Raducioiu" lol!

si eu am fost tot off-topic si imi cer scuze Razz

Eu cred ca e rusinos sa-ti uiti limba materna indiferent unde in lume locuiesti sau ce limba vorbesti majoritatea timpului. Pritenea mea e nascuta in Canada dar parintii ei sunt din Croatia, deci au invatat-o sa vorbeasca fluent limba. Eu sunt in Canada de 15 ani (aveam 12 ani cind am pleacat) si de asemenea parintii mei au insistat ca eu si sora mea sa vorbim limba romana cit se poate de perfect.

Fiind aici de mic e greu sa-ti dezvolti un vocabular, mai ales cind totul ce invat aici este in limba engleza, dar cu putina straduinta se poate vorbii si scrie corect. Eu personal fac greseli destul de multe si transform multe cuvinte (mai ales de tehnica) din engleza in romana, dar ma straduiesc sa invat cit se poate de mult...

Nu cred ca e corect sa luam oamenii la 11 metri doar ca au gresit un cuvint sau doua... Trebuie totusi sa intelegem...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyJoi 04 Sept 2008, 15:36

Romanul este lupul moralist ..... cati dintre romanii de bastina neemigrati nu fac greseli si sau dezacorduri sau pur si simplu stalcesc cuvintele......... eu unu le stalcesc gramatica am uitat-o de mult asa ca.......... noi sa fim sanatosi ca probleme sunt destule.....
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyMar 09 Sept 2008, 18:22

da! pt mine asta e un plan de viitor!
primul meu zbor a fost la varsta de -2 luni adica atunci cand inca eram la mama in burta Smile)
pt mine aviatia reprezinta un VIS, un hobby si o meserie pt ca reusind sa faci ce iti place de unde se si castiga bine o sa ajungi departe in viata;)
de aceea imi plae foarte mult sa ma uit la acrobatii aeriene pe net, sa ma duc la aerodrom (aici la deva) poate mai apuc un zbor din cand in cand, sa colectionez machete (am 37) si mai ales astept cu nerabdare sa vina tata acasa ca sa am ocazia sa zbor
aaa si apropo pe tata il cheama TOGO cred ca unii dintre voi ati auzit de el. si mama lucreaza tot la deva e controlor de trafic
eu va urez succes la toti mai ales la cei care inca sunt sportivi sa ajunga cat mai departe Very Happy
si il contrazic pe cel care poarta numele de airbusA380 care a spus ca este cel mai mic de pe forum:)) gresit! eu sunt am doar 14 ani si sunt pe cls a 8-a dar am hotarata sa particip la cat mai multe discutii despre aviatie ca sa pot afla mai multe si sa fiu mai bine informat
cam atata:D
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyMar 09 Sept 2008, 20:04

No hai ca o sa completez si eu thread-ul asta. Pai cred ca gustul pentru aviatie mi-a venit o data cu Flight Simulator Laughing , acum vreo 2 ani. Pe 17 incep Ground School PPL(A) ca pana in toamna 2009 sa fac orele de zbor si sa trec examenul. Cam atat, ca orice copilas lol! visez si eu hehe sa devin pilot de linie...

Nici eu nu-s mare! lol

In legatura cu dezbaterea despre limba materna pt emigranti, si eu am plecat de 3 ani din tara si desi m-am intors des in vacante etc sunt de parere ca e ok sa faci mici greseli gen o data/odata sau 'avionul care l-am vazut' dar nu-i normal sa imprumut pur si simplu cuvinte din engleza, indiferent de cat timp esti plecat. Ma refer aici la emergenta si regular alea alea. Da' nici nu trebuie speriati noii membri Rolling Eyes
Sus In jos
NATO
Flight Level 400
Flight Level 400



Numarul mesajelor : 764
Varsta : 57
Localizare : bucuresti-nord
Data de inscriere : 17/12/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptySam 03 Ian 2009, 19:44

si eu pot sa ma laud cu ceva vechime in aviatie.intai,am copilarit in baneasa, cu ochii pe avioane(atunci nu se deschisese inca otp).
am facut liceul de specialitate,tot in baneasa,am iesit mecanic de avion,profesand apoi 8 ani la romaero la proiectul rombac,ani extraordinari pt. mine,apoi din 1994 sunt la tarom.
aviatia e fascinanta.
cei care ati inceput,continuati...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptySam 03 Ian 2009, 22:04

Si eu doresc sa ma fac pilot
Saptamanal merg la aeroport dar nimeni nu te lasa sa faci poze nu,mai de la capatul pistei de unde le-am facut pe cele din topicul cu cluj
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptySam 03 Ian 2009, 22:35

wizz air captain a scris:
Si eu doresc sa ma fac pilot
Saptamanal merg la aeroport dar nimeni nu te lasa sa faci poze nu,mai de la capatul pistei de unde le-am facut pe cele din topicul cu cluj

si ce legatura are facutul de poze doar de dupa gard, cu dorinta de a fi pilot?
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 00:12

virusu, esti rautacios. Smile
Sus In jos
flaviu
Membru activ
flaviu


Numarul mesajelor : 600
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 24/05/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 01:45

Stefan a scris:
virusu, esti rautacios. Smile

mie nu mi se pare rautacioasa afirmatia lui virusu...din contra, titlul topicului e despre cariera in aviatie iar wizz air captain posteaza despre pozatul zburatoarelor study
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 09:49

Baiatul a zis ca e vrea si el sa ajunga pilot. ca sa ne arate cat este de pasionat si cat de mult isi doreste a spus ca merge saptamanal la aeroport sa faca poze si ca se intampla sa nu-l lase aia sa-si vada de treaba lui. nu mi se pare deplasat.
fiti mai condescendenti cu el caci are numai 11 ani.
wizz air captain, iti doresc sa aungi pilot pe 787 dreamliner. daca ai inceput de acum sa stai pe forumuri de aviatie, inseamna ca ai deja acees la informatie ceea ce este f important.
bafta.

p.s. daca tot nu te lasa aia sa faci poze zi-le "a murit ceausescu, comunistilor!". Very Happy
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 10:23

Va rog sa nu poluati topicul!!!! si sa va limitati la ideea in sine .

Acest mesaj va fii sters ceva mai incolo poate impreuna cu altele care nu au legatura Very Happy
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 10:50

Intotdeauna am visat sa zbor, dar au iesit tot felul de piedici in cale, cum ar fi lenea de care povestea si Kkk, sanatatea, matematica(eu sunt "umanist" pana in maduva oaselor : ) .Pana la urma m-am angajat la Operational Sol unde lucrez de 3 ani.Macar aici sunt aproape de avioane tot timpul.Si, in viitor, cine stie, inca sunt tanar Smile
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 11:45

Si eu mi-am dorit sa fiu CTA, am si incercat la Bucuresti, dar n-a fost sa fie. In tinerete am practicat aeromodelismul de performanta si putin planorism, aici la Arad. Acum sunt doar un admirator de pe margine...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 17:08

Pentru ca sunt nou pe site... ar fi probabil cazul sa zic cate ceva despre mine Razz
Ar fi bine sa ma si prezint, nu?! Prietenii imi zic Costi Smile

Deja pot sa incep prin a zice ca nu e neaparat sa fii pilot, stuard sau controlor ca sa faci cariera in aviatie. Probabil ca multi altii de pe site, am terminat Facultatea de Inginerie Aerospatiala, promotia de "ingineri diplomami"

Am lucrat in "proiectare" timp de 3 ani pentru Airbus (firma prestatara de servici) si pot zice cu oarece mandrie, ca cel putin 10 dintre primele aeronave Airbus A380 care s-au si se asambleaza au semnatura si aprobarea mea pe planuri.

Acum am schimbat macazul spre auto. De ce?! Nu pentru ca nu imi mai place aviatia! Doamne Fereste! Pentru ca locul unde am lucrat a devenit o mancatorie pentru "putere" si eu nu ma impac cu stilul asta si, apoi, pentru ca nu existau posturi tentante in aviatie. Da... posturi sunt... dar sunt tanar si vreau o familie si familia nu se intemeiaza si nu se hraneste cu vise, ci cu bani. Iar 1000 de lei la Romaero sau Aerostar... nu sunt bani...

Deci cam asta pe scurt cu... "cariera" mea in aviatie de pana acum.
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 17:17

Mengelaus a scris:
Intotdeauna am visat sa zbor, dar au iesit tot felul de piedici in cale, cum ar fi lenea de care povestea si Kkk, sanatatea, matematica(eu sunt "umanist" pana in maduva oaselor : ) .Pana la urma m-am angajat la Operational Sol unde lucrez de 3 ani.Macar aici sunt aproape de avioane tot timpul.Si, in viitor, cine stie, inca sunt tanar Smile
pfff..matematica asta...lucratura necuratului Evil or Very Mad eu ma multumesc deocamdata cu aviatia sportiva(planorismul),si mai departe as dori sa trec si la motor si atat.Raman la idea ca cea mai faina ramura a aviatiei dintre toate este aviatia sportiva Cool
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 18:58

VIC a scris:
Mengelaus a scris:
Intotdeauna am visat sa zbor, dar au iesit tot felul de piedici in cale, cum ar fi lenea de care povestea si Kkk, sanatatea, matematica(eu sunt "umanist" pana in maduva oaselor : ) .Pana la urma m-am angajat la Operational Sol unde lucrez de 3 ani.Macar aici sunt aproape de avioane tot timpul.Si, in viitor, cine stie, inca sunt tanar Smile
pfff..matematica asta...lucratura necuratului Evil or Very Mad eu ma multumesc deocamdata cu aviatia sportiva(planorismul),si mai departe as dori sa trec si la motor si atat.Raman la idea ca cea mai faina ramura a aviatiei dintre toate este aviatia sportiva Cool

Pe cuvant, nu stiu de ce se pune asa de mare accent pe matematica. Multi din Romania cred ca trebuie sa fi "matematician" si "fizician" (cred ca asa-i zice le "physicist", nu? ... ce taran sunt si eu... nu sunt 100% sigur) sa devii pilot.

Sincer sa va spun, eu cred ca cu matematica de clasa a X-a (Romania) si matematica de clasa a XII-a (Canada), iti ajunge la ce ai nevoie. Inca nu am fost nevoit niciodata sa scot creionul in timpul zborului sa fac ecuatii complicate Wink... Ceva aduneare, scandere, inmultire.... cam atat...

Si totusi se dau examene destul de grele de fizica / mate, etc. Ce cred eu ca trebuie sa fie NEAPARAT si un examen greu, e cel de engleza (si stiu ca este unul). In Vancouver sunt multi elevi din India si China care vin aici sa faca scoala de aviatie, si sunt DEZASTRU cum vorbesc limba engleza. Nu intelegi nimic, si cred ca atunci devine periculoasa treaba.
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 19:05

intradevar Vio chestia asta cu matematica si fizica e cam ciudata...adica pt numele lui Dumnezeu cand iti pica o aripa(exagerez evident Rolling Eyes ) nu te apuci sa pui in aplicare teorema lui pitagora sau stiu io ce...da in fine....sincer din punctul meu de vedere aviatia civila reprezinta doar o satisfactie baneasca,desigur multi dintre voi nu veti fi de acord da asta e parerea mea...
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 19:14

Mda, dar cumva tot trebuie sa faca o departajare intre candidati...
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 19:20

DZR a scris:
Mda, dar cumva tot trebuie sa faca o departajare intre candidati...

da, prima ar fi niste teste psihologice specifice, cum sunt si la controlori de trafic aerian, dupa care s-ar putea lua in considerare si daca, respectivul candidat are ceva experienta anterioara de zbor, si in cazul asta o consultare cu instructorul respectivului legata despre chemarea pentru zbor a candidatului ar fi bine-venita cu o scrisoare de garantie a instrcutorului. si apoi ar mai merge un program de baza de zbor, de veo 10 ore sa zicem, in care sa se poata face o selectie pe baza capacitatii de asimilare a zborului a fiecarui candidat in parte, mai ales ca in 10 ore bagi minim 60 TP. in acelasi timp niste teorie de baza, un examen, si apoi sa se ia o decizie cine prezinta calitati si cine nu.
parerea mea...


Ultima editare efectuata de catre virusu in Dum 04 Ian 2009, 19:22, editata de 1 ori
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 19:22

ar fi fain...dar astea is din pacate vise...altii decid din pacate...anyway good luck celor ce vor sa mearga la academie Wink
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 EmptyDum 04 Ian 2009, 19:31

DZR a scris:
Mda, dar cumva tot trebuie sa faca o departajare intre candidati...

Am cunoscut prea multi "matematicieni" care erau bata la zbor. Nu aveau simtul, puterea sau capacitatea de a face "multi-tasking". Sunt complect de acord cu tine ca trebuie selectati canditatii, dar trebuie alte teste si nu neaparat din matematica si fizica.

Trecand la subiect, eu va urez la toti care vreti sa facei cariera in aviatie (evident, nu doar pilot, steward sau air traffic controller) dar si restul, mult noroc, sanatate, putere de munca si intelegere in familie (si ce importanta e asta... care putina lume pune acent pe ea)...
Sus In jos
Continut sponsorizat





V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cariera RoAF
» O nouă carte de aviaţie! - "Memoriile unui pasionat de aviaţie"
» Frecvente de aviatie
» Umor aviatic
» Un nou site de aviatie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: