ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?

In jos 
+22
gabi-737
VIC
eugen
Mengelaus
Boeing777-300
flaviu
Stefan
Virusu
NATO
arianne
valavia
RwO
demorra
Flanker
bobocell
Voicu
craft737
Eurofighter
RATus
airbusA380
Capt_Vio
andreius
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyDum 04 Ian 2009, 19:33

flight attendand nu steward Razz

pai eu de ce zic de teste specifice? nu conteaza cata matematica mananci pe fizica, ci cum se leaga toate astea in capul tau sa iei actiunile potrivite la timpul lor in zbor...
dar vorba reclamei... na-i cu cine dom'le...
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyDum 04 Ian 2009, 19:58

poate cand o sa fie criza de piloti de 10 ori mai mare cat criza economica...poate atunci scratch ....sau poate nu Razz
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: In fiecare zi   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyMar 06 Ian 2009, 17:22

Mereu. Eu vreau sa devin FA. Nu exista cuvant pentru a imbina vreau, visez, doresc, tip, sufar, ma topesc, vorbesc, asa ca voi folosii expresia "Visez sa devin insotitor de zbor".

Desii nu am fost niciodata in vre-un aeroport, in inima simt o coarda care ma atrage spre cer. Acel albastru...acei nori... acel zgomot...
Vreau sa fiu acolo sus, printre vise, printre nori. Sa fiu cel mai profesional FA, sa fac pasagerii sa se indragosteasca de compania aeriana, de zbor. Sa fac totul in modul cel mai profesional, sa arat lumii spectacolul aviatiei.
Nu vreau sa calatoresc, nu vreau sa intalnesc lume noua, nu vreau hoteluri de 5 stele, nici destinatii exotice. Vreau spectacolul lumii la bordul aeronavei pe care activez. Vreau zamete din suflet, caldura, albastru si lumina. Vreau sunetul motoarelor, vreau sa uitam de calatorie.

Intotdeauna zborul va fi o premiera. Un spectacol grandios ascuns in banal si firesc, spectacol pe care il voi simtii dincolo de material, caruia ii voi simtii esenta; esenta dulce, racoroasa si albastra.
Aviatia, un vis al stramosilor nostri ce si-au dorit sa zboare. Voi fi acolo unde mi-am indreptat mereu privirea fascinata de zbor si insotita de speranta: spre cer. Unde visele tuturor isi au locul.

Asa ca, Stimati pasageri, sunt gata sa va primesc la bord cu un zambet venit din inima, sunt gata sa va conduc la locurile voastre, sa va ajut cu bagajele. Sunt gata sa am placerea de a va face instructajul, sa ne ridicam impreuna la 20000 de metrii, sa va ofer cu cel mai inalt profesionalism cea mai buna prajitura din lume, sa-i invat pe cei ce se tem de zbor ca a avea aripi este o binecuvantare, sa le ofer copiilor vostri, de ziua lor aniversara, o macheta si o felicitare, sa va invelesc atunci cand ati adormit la First Class, sa fac evacuarea de urgenta cu zambetul pe buze -chiar daca avionul sta sa explodeze- sa fug pe camp cu voi si copii vostri in brate, sa admiram cerul impreuna, sa ajungem cu bine la destinatie, sa facem din zbor, unul special, in care sa simtiti spectacolul lumii.

Pentru mine fiecare zbor va fi o premiera.

Cu bine,
BlueLight




Ultima editare efectuata de catre BlueLight in Mar 06 Ian 2009, 17:42, editata de 1 ori
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyMar 06 Ian 2009, 17:40

BlueLight bun venit pe forum Very Happy si bafta in cariera ta de FA Wink
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyMar 06 Ian 2009, 18:31

Bine ai venit pe forum BlueLight! Sper sa-ti indeplinesti visurile!!! Bafta multa.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyMar 06 Ian 2009, 20:23

you gave me goose bumps, BlueLight. Desi nu au trecut nici 10 zile de la ultimul zbor m-ai facut sa imi doresc ca maine sa am sui intr-un avion si sa zbor iar; nu ca nu mi-as dori asta in fiecare zi dar parca acum more then ever. Bine ai venit printre noi si iti doresc sincer sa ajungi FA cum iti doresti si sa ai parte numai de zboruri placute si aterizari line.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyMar 06 Ian 2009, 21:16

Capt_Vio a scris:
Am cunoscut prea multi "matematicieni" care erau bata la zbor. Nu aveau simtul, puterea sau capacitatea de a face "multi-tasking". Sunt complect de acord cu tine ca trebuie selectati canditatii, dar trebuie alte teste si nu neaparat din matematica si fizica. .

Si eu sunt de acord cu tine ca poti sa fii olimpic la mate/vizica, dar sa fii varza la zbor. Numai ca pe langa testele de matematica si fizica se dau si niste examene psihologice, care ar trebui sa arate capacitatea psihica a unui candidat de a face fata la problemele pe care le presupune zborul. Ori daca omul trece si la probele medicale si la examenul psihologic si mai e si tare la fizica, ce mai poti sa-i reprosezi ? O garantie mai buna, ca omul respectiv are potential in aviatie, nu ai cum sa ai..decat daca eventual omul mai are si ceva experienta de zbor, numai cum in Romania nu te intreaba nimeni daca ai mai zburat.... No
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyMar 06 Ian 2009, 21:27

pana la urma nu are rost sa ne mai plangem cum e romania, poate ma contrazic cu ce am zis inainte, dar, astea sunt regulile, dupa astea jucam, riscurile de a nu intra daca nu ai o "cunostinta" sunt si ele, dar nu obligatoriu, si trebuie sa ni le asumam, si pana la urma, cine isi doreste cu adevarat, reuseste, si nu sta sa se mai gandeasca la fizici si matematici. vrei neaparat, faci sacrificii... doar iti doresti si crezi ca ar fi frumos, inseamna ca dormi pe o ureche. si nu vorbesc in necunostinta de cauza.
putem vorbi inca 200 de ani de acum incolo despre ce e aici si ce e altundeva. ce e aici, e aici, aici ne desfasuram viata, o traim dupa cum e aici... trist dar adevarat
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyMar 06 Ian 2009, 21:33

DZR a scris:
Capt_Vio a scris:
Am cunoscut prea multi "matematicieni" care erau bata la zbor. Nu aveau simtul, puterea sau capacitatea de a face "multi-tasking". Sunt complect de acord cu tine ca trebuie selectati canditatii, dar trebuie alte teste si nu neaparat din matematica si fizica. .

Si eu sunt de acord cu tine ca poti sa fii olimpic la mate/vizica, dar sa fii varza la zbor. Numai ca pe langa testele de matematica si fizica se dau si niste examene psihologice, care ar trebui sa arate capacitatea psihica a unui candidat de a face fata la problemele pe care le presupune zborul. Ori daca omul trece si la probele medicale si la examenul psihologic si mai e si tare la fizica, ce mai poti sa-i reprosezi ? O garantie mai buna, ca omul respectiv are potential in aviatie, nu ai cum sa ai..decat daca eventual omul mai are si ceva experienta de zbor, numai cum in Romania nu te intreaba nimeni daca ai mai zburat.... No

Intradevar asa este. Eu as pune o conditie ca sa fi acceptat e sa ai un PPL facuti be banii tai, dar... dupa cum ai zis... in Romania nu se poate asa ceva, si selectia trebuie sa se faca cumva, dar vezi tu, am observat ca multi dintre colegii mei care au "primit" banii pentru scoala de aviatie nu au terminat pentru ca nu si-au dat interesul, dar evident, odaca ce acesti elevi (din Romania de la academie) invata si au trecut testele necesare, au potential bun.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyMar 06 Ian 2009, 23:00

Cand a aparut pasiunea, pe la 23 ani ma gandeam asa, ce frumos ar fi sa ma fac pilot, apoi am facut sapaturi sa aflu ce presupune meseria, si cand am aflat de sume si conditii am zis: "lasa pe alta viata" raman cu pasiunea si spottingul.

Pentru piloti trebuie inceput de mic cand la aeroclub este gratis si daca acolo se dovedeste ca cineva are inclinatie spre meserie si vointa merita urmata scoala superioara de aviatie civila, altfel acuma daca as vrea sa devin pilot presupunand ca trec toate baremurile medicale, psihologice, mi-ar trebui o matusa Tamara in spate Laughing
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyMar 06 Ian 2009, 23:07

PPL in ROmania iti faci pe gratis.... Shocked
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyMar 06 Ian 2009, 23:12

virusu a scris:
pana la urma, cine isi doreste cu adevarat, reuseste, si nu sta sa se mai gandeasca la fizici si matematici. vrei neaparat, faci sacrificii...

de asta aviatia ramane un domeniu al elitelor.... Cool
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyMar 06 Ian 2009, 23:25

VIC a scris:
PPL in ROmania iti faci pe gratis.... Shocked

hai sa nu ne umflam aiurea in pene Wink crede-ma ca e de preferinta sa faci un PPL pe bani... o sa iti explic eu in weekend la cluj si de ce
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyMier 07 Ian 2009, 00:08

virusu a scris:
VIC a scris:
PPL in ROmania iti faci pe gratis.... Shocked

hai sa nu ne umflam aiurea in pene Wink crede-ma ca e de preferinta sa faci un PPL pe bani... o sa iti explic eu in weekend la cluj si de ce

Unde ? La Aeroclub in 3/4 ani ? Sau cat naiba dureaza. Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Multumesc   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyVin 09 Ian 2009, 22:25

Va multumesc tuturor pentru primire!

Nu ma asteptam la asa comentarii. Din contra, credeam ca vor fi postate multe comentarii "rautacioase". Nu e cazul pentru acest forum. Ma bucur sa descopar ca aici utilizatorii se respecta intre ei. Oamenii din aviatie trebuie sa fie speciali, altfel, nu se poate.
Consider ca pe orice forum sau chat, indiferent de subiectul si tema abordata trebuie sa existe intelegere. Fiecare a descoperit lumea intr-un mod diferit si este normal sa existe toleranta si intelegere.

Si eu va urez sa vi-se indeplineasca visele si sa va bucurati de indeplinirea lor. Sau daca traiti visul, sa va bucurati de fiecare zi.

Sper sa activez si eu aici, in ciuda faptului ca nu am prea mult timp liber, si sa incerc sa-mi aduc contributia la forum. Am incredere pe voi ca o veti face.

O zi buna!
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyVin 09 Ian 2009, 23:40

Stefan a scris:
virusu a scris:
VIC a scris:
PPL in ROmania iti faci pe gratis.... Shocked

hai sa nu ne umflam aiurea in pene Wink crede-ma ca e de preferinta sa faci un PPL pe bani... o sa iti explic eu in weekend la cluj si de ce

Unde ? La Aeroclub in 3/4 ani ? Sau cat naiba dureaza. Smile

ii tot acelasi PPL
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptySam 10 Ian 2009, 10:16

Este, nimic de zis... dar depinde ce vrei sa faci cu el mai departe. Daca te opresti la PPL, e ok, daca vrei sa ajungi la un ATPL, mai bine alegi alta varianta. Se pierde prea mult timp asa.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyDum 18 Ian 2009, 01:35

Salut!Sunt nou pe forum si mi-am aruncat un pic privirea la dezbaterea pe forum referitoare la cariera in aviatie.Inca de mic copil mi-au placut avioanele, iar atunci cand treceam cu masina pe langa Otopeni sau Baneasa imi aruncam privirea spre avioanele diverselor companii care operau pe aceste 2 aeroporturi.Vreau neaparat sa ma fac pilot, mai ales ca in familie unchiul meu este pilot.Pot spun chiar ca el mi-a trezit interesul pentru acest domeniu.Deocamdata sunt clasa a 10-a si as dori sa imbratisez o careiera de pilot.Insa vreau sa imi spuneti parerea vostra:-e mai bine sa urmez o scoala de aviatie in Romania sau sa ma duc ori peste ocean ori in alte scoli din Europa?
Ah!Si inca ceva am si eu o curiozitate.Am un prieten care poarta ochelari de vedere si are diptriile cam 3 sau nu stiu cum sa scriu ca daca nu am purtat niciodata ochelari si sper sa nu port ochelari pana la 100 de ani:))...ma rog.Aproape in fiecare zii am dispute cu acest priaten al meu.Eu mereu ii spun ca el nu are cum sa fie pilot deoarece are probleme de vedere, insa el imi spune ca daca face operatie la 20 de ani o sa scpae complet de boala si o sa aiba o vedere de vultur.Parerea mea este ca el nu poate sa fie pilot de linie pentru ca vorba bunicului...ochiu nu se vindeca in totalitate, el isi diminueaza problemele dar nu se vindeca.Va rog frumos spuneti-mi daca el poate deveni pilot de linie.

Aviatia este doar pentru cei puternici!
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyDum 18 Ian 2009, 01:47

Poate fi pilot si fara sa se opereze(mi se pare ca e cam la limita), operatul nu e recomandat dar daca dupa operatie ochiul e la standardele JAR-FCL3 poate lua licenta medicala.
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyDum 18 Ian 2009, 09:59

la civili limitele pt ochi sunt factori de sarcina nu alta..+6-8
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyDum 18 Ian 2009, 12:48

Multumesc mult pentru informatii!sincer eu stiam exact contrariul ca daca are probleme la ochi el indiferent ca se opereaza, el nu poate face cariera.Eu stiam ca poate lua licenta doar pentru avioane usoare.Multumesc mult pentru infotmatii!

Aviatia este doar pentru cei puternici!
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyDum 18 Ian 2009, 13:29

pai depinde unde vrea sa mearga...civili sau militari
aviatia e pt cei puternici...puternici in ce?
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyDum 18 Ian 2009, 13:30

Cu placere, e cam urat sa descurajezi oamenii cand nu stii despre ce vorbesti.
@vic: "de linie"
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyDum 18 Ian 2009, 13:31

vladonne a scris:

Aviatia este doar pentru cei puternici!

halterele sunt pentru cei puternici... aviatia e pentru cei calculati...
cat despre prietenul tau, ii urez bafta si tie la fel, si ca un sfat asa de inceput, nu te lua dupa ce ai auzit, verifica informatia de doua ori inainte...
numa bine
Sus In jos
coropijnita
Flight Level 100
Flight Level 100
coropijnita


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti/Craiova
Data de inscriere : 16/09/2008

V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 EmptyDum 18 Ian 2009, 13:33

vladonne a scris:
Salut!Sunt nou pe forum si mi-am aruncat un pic privirea la dezbaterea pe forum referitoare la cariera in aviatie.Inca de mic copil mi-au placut avioanele, iar atunci cand treceam cu masina pe langa Otopeni sau Baneasa imi aruncam privirea spre avioanele diverselor companii care operau pe aceste 2 aeroporturi.Vreau neaparat sa ma fac pilot, mai ales ca in familie unchiul meu este pilot.Pot spun chiar ca el mi-a trezit interesul pentru acest domeniu.Deocamdata sunt clasa a 10-a si as dori sa imbratisez o careiera de pilot.Insa vreau sa imi spuneti parerea vostra:-e mai bine sa urmez o scoala de aviatie in Romania sau sa ma duc ori peste ocean ori in alte scoli din Europa?
Ah!Si inca ceva am si eu o curiozitate.Am un prieten care poarta ochelari de vedere si are diptriile cam 3 sau nu stiu cum sa scriu ca daca nu am purtat niciodata ochelari si sper sa nu port ochelari pana la 100 de ani:))...ma rog.Aproape in fiecare zii am dispute cu acest priaten al meu.Eu mereu ii spun ca el nu are cum sa fie pilot deoarece are probleme de vedere, insa el imi spune ca daca face operatie la 20 de ani o sa scpae complet de boala si o sa aiba o vedere de vultur.Parerea mea este ca el nu poate sa fie pilot de linie pentru ca vorba bunicului...ochiu nu se vindeca in totalitate, el isi diminueaza problemele dar nu se vindeca.Va rog frumos spuneti-mi daca el poate deveni pilot de linie.

Aviatia este doar pentru cei puternici!

Daca vrei sa faci o scoala de aviatie cel mai bine e sa o faci in Europa, pentru ca una facuta in US nu iti da o licenta JAA (trebuie diferente).
Despre problema cu ochelarii, ai exprimat un punct de vedere ...copilaresc. Poate ai vazut topicul despre Airbus-ul aterizat in apa la NY. Capitanul care a aterizat atat de bine avionul este un om pe la 50 ani+, poate poarta si ochelari. Lucrurile s-au schimbat destul de mult in aviatie iar replica aia din Top Gun, "if you stop to think you're dead" nu se aplica deloc in aviatia comerciala din zilele noastre. Astazi este mult mai important sa fii "iute la minte" decat "iute la mana". Ce trebuie sa faca un pilot in cockpit-ul unui airliner din zilele noastre, este sa supravegheze computerele care opereaza aproape toate sistemele de la bord. Iar cand ceva nu merge bine sa poata intelege rapid despre ce e vorba si sa ia o decizie corecta intr-o situatie deobicei noua, daca este ceva cunoscut, sanse sunt ca deja sa fi fost programate raspunsuri adecvate in computere, sau sa existe proceduri standard pentru rezolvarea situatiei respective. Asa ca sfatul meu este sa inveti bine fizica pentru ca este materia de baza care iti permite sa intelegi ce se intampla intr-un avion, cum ii functioneaza sistemele. Deasemenea limba engleza este o necesitate pentru ca se foloseste in comunicatii. Nu trebuie sa fii urmatorul dupa Shakespeare, dar neintelegerea sau nestapanirea prea bine a limbii engleze poate duce la rezultate tragice (vezi Tenerife). Probabil in ceva ani datele de navigatie si autorizarile vor incepe sa fie transmise prin datalink, dar pana asta va deveni standard, or sa mai treaca ani buni.
Sus In jos
http://www.n-am.ro
Continut sponsorizat





V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?   V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie? - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
V-ati dorit vreodata sa faceti cariera in aviatie?
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cariera RoAF
» O nouă carte de aviaţie! - "Memoriile unui pasionat de aviaţie"
» Frecvente de aviatie
» Umor aviatic
» Un nou site de aviatie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: