ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII

In jos 
+16
CalinCLJ
Griff
Iulius
Dylan
Miţă_KRP
D13-th_TakeOff
Skylink
Virusu
VIC
mihaiatanasie
Alex_tm
Capt_Vio
Eurofighter
kampfmaschine
silver
adrian deva
20 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
adrian deva
Airport Level
Airport Level
adrian deva


Numarul mesajelor : 30
Varsta : 43
Localizare : Deva
Data de inscriere : 20/09/2009

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyMar 19 Ian 2010, 11:27

Titlu: Aeroportul international a devenit investitie prioritara pentru Consiliul Judetean Maramures
Sursa: http://www.administratie.ro/articol.php?id=29272
Autor: Preluare AgerPress
Data: 19.01.2010

Citat :
"Presedintele Consiliului Judetean Maramures, Mircea Man, a declarat luni ca modernizarea Aeroportului international Baia Mare este una dintre investitiile care trebuie sa tina pasul accelerat ca sa poata intra cat mai repede in exploatare pentru operatorii interni si externi.

"Trebuie sa ne concentram asupra atragerii unui investitor strain, pe langa fondurile disponibile. Avem nevoie in prima faza de aproximativ 6 milioane de euro, pentru derularea intregului program investitional" - a spus Man. Practic, a aratat el, trebuie modernizata aerogara, prelungita pista de aterizare-decolare de la 1.700 la 2.600 de metri si construit un terminal cargo pentru marfuri. De asemenea, este necesara achizitionarea de echipamente de radionavigatie de ultima generatie, precum si a altor utilaje specifice muncii in domeniul aeroportuar.

"Am gandit doua variante probabile: asocierea cu un partener economic care sa suporte o parte din investitie si sa recupereze esalonat - in cel putin 20 de ani - contributia financiara iar o alta varianta ar consta in asocierea cu o companie aeriana romana sau straina interesata sa dezvolte un terminal de marfuri in aceasta regiune a tarii. Oricare dintre variante plus altele care ar putea aparea in orizontul de asteptare vor fi luate in calcul pe criterii strict economice" - a precizat Mircea Man.

Aeroportul international Baia Mare a trecut in ultimii patru ani printr-o serie de cicluri economice menite doar sa-i asigure supravietuirea in conditii limita, prin serviciile prestate. Noul director al aeroportului, Mihai Patrascu, este de parere ca oferta de colaborare care urmeaza a fi lansata pe piata este atragatoare atat pentru firmele romanesti interesate, cat si pentru cele straine cu mai multa experienta in domeniul industriei aeroportuare.

Patrascu a spus ca, potrivit studiului de fezabilitate, pentru a executa intreaga gama de investitii propuse este nevoie de aproape 12 milioane de euro. "Consiliul Judetean Maramures si Ministerul Transporturilor pot asigura doar o parte mica din aceasta suma estimata. Asocierea cu un partener extern institutiei e singura iesire de a finaliza investitia in termeni optimi. Exista intr-adevar posibilitatea construirii unui terminal de marfuri destinat zonei de nord-vest a Romaniei, iar de aici anumiti agenti economici sa transporte mai departe pe calea aerului marfurile spre Ucraina, tarile baltice sau cele din spatiul CSI ori Europa Apuseana" - a explicat el.

Potrivit directorului, pe langa prelungirea pistei destinate aeronavelor medii, este absolut necesara inlocuirea echipamentului de radiodirijare a aeronavelor la sol, trecerea pe un alt tip de echipament specific avionicii de bord. O companie din China care opereaza in industria aeroportuara si-a manifestat deja interesul pentru investitia din Baia Mare. In anul financiar 2009, Aeroportul international Baia Mare a avut venituri in valoare de 673.000 de lei din serviciile prestate companiilor aeriene.
Sus In jos
silver
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 59
Localizare : What`s worse than Baneasa?
Data de inscriere : 02/03/2009

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyVin 12 Feb 2010, 12:52

http://www.catavencu.ro/cod_de_aer_albastru_la_baia_mare-12583.html

Nu pricep ultima fraza din articol; credeam ca s-a incheiat litigiul din JOR si CJ Bacau.
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Baia Mare: Şi-au văzut moartea cu ochii   AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyVin 18 Iun 2010, 13:01

La semnalarea colegului de forum mihail :


Titlu: Baia Mare: Şi-au văzut moartea cu ochii
Sursa: Adevarul
Autor: Anca Miklos
Data: 17.06.2010

Citat :
Pasagerii cursei aeriene Bucureşti-Baia Mare au avut parte de un zbor pe care nu-l vor uita niciodată. Din cauza unor turbulenţe aeriene, zborul cu numărul „RO 619" a fost la un pas de a se încheia în mod tragic. Aeronava avea 39 de oameni.

„Mi-am văzut moartea cu ochii şi filmul vieţii în câteva secunde! În spatele meu, auzeam două femei cum îşi spuneau cu voce tare rugăciunile. A fost terifiant!".

Aceasta este mărturia şocantă a senatorului băimărean Titus Paşca, unul dintre pasagerii zborului Tarom cu numărul 619. Aeronava, un ATR 42, cu o capacitate de 48 locuri, dar cu 39 de pasageri, a decolat miercuri seara de pe Aeroportul „Henri Coandă", din Bucureşti, la ora 21.05, şi ar fi trebuit să aterizeze la Baia Mare, la ora 22.15. „Din cauza unor probleme de zbor, avionul a aterizat la ora 22.35", a declarat Mihai Pătraşcu, comandantul Aeroportului Internaţional din Baia Mare.


La bordul „aeronavei groazei" se aflau aseară 7 din cei 11 parlamentari de Maramureş. „Ne întorceam acasă la fel cum facem în fiecare joi", a declarat, pentru „Adevărul de Seară", Doru Leşe Braşoan, deputat PDL, unul dintre pasageri. În avion s-au mai aflat Gheorghe Zoicaş, deputat independent, Titus Paşca, senator PNL, Vasile Berci, deputat PDL, Gheorghe Bârlea, senator PDL, Ştefan Buciuta, deputat UUR, şi Cătălin Cherecheş, deputat PNL. Pe lângă aceştia, s-au aflat şi numeroşi oameni de afaceri din judeţ.


Zbor de groază


Potrivit martorilor, zborul s-a desfăşurat normal în prima jumătate de oră după decolare, după care au început problemele. „Am auzit la un moment dat cum huruie motoarele, după care aeronava a început să se zgâlţâie. Ne-am înclinat pe o parte şi apoi am căzut în gol", a rememorat, astăzi, Titus Paşca.


În timp ce aparatul pierdea din altitudine, deputatul Braşoan s-a lovit cu capul de suportul pentru bagaje. „Deseori îmi las centura de siguranţă mai lejeră. Din cauza căderii în gol m-am lovit cu cap. Dar la fel au păţit şi alţii", explică Doru Leşe Braşoan. „I-am văzut pe mulţi dintre pasageri albi la faţă. Mulţi se rugau, unora li s-a făcut rău", a continuat parlamentarul. „Zburau prin aeronavă telefoane, bagaje, ziare, toată lumea ţipa, inclusiv stewardesele, cele care ar fi trebuit să facă apel la calm", a explicat deputatul Catălin Cherecheş.


Un final fericit


Aeronava companiei Tarom a aterizat pe Aeroportul din Baia Mare cu bine, dar cu o întârziere de 20 de minute. „După ce avionul s-a oprit pe pista de aterizare, toată lumea a izbucnit în aplauze", povesteşte Titus Paşca. „Sunt sigur că am trecut prin momente dramatice, dar trebuia să ni se dea o explicaţie. Nimeni nu ne-a spus nimic", a continuat acesta. Deşi au trecut printr-o experienţă terifiantă, toţi parlamentarii au spus că vor merge în continuare cu avionul pentru că nu au de ales. De bucurie că a scăpat cu bine din acest incident, Doru Leşe Braşoan şi-a adunat, joi dimineaţa, prietenii pe terasa „Carpaţi", din Baia Mare. „De bucurie că am scăpat, mi-am adunat prietenii la cafea în această dimineaţă", a spus Braşoan.


Explicaţiile de la Tarom

La rândul lor, reprezentanţii companiei Tarom din Maramureş au explicat că a fost vorba despre un front atmosferic rece. „A fost o furtună pe rută pe care piloţii au ocolit-o. Ei au nişte instrucţiuni şi proceduri pe care trebuie să le urmeze în astfel de cazuri", a declarat Liliana Pop, şefa Agenţiei Tarom Baia Mare.

Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyVin 18 Iun 2010, 18:36

hahahahaha Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyVin 18 Iun 2010, 18:44

Eurofighter a scris:
hahahahaha Laughing Laughing Laughing

... stai sa ma adaug si eu ceva...

HAHAHAHAHAHAHHAHA!!!

Am spus-o si o zic inca odata. Centura de sigurana e facuta pentru un motiv... pentru siguranta.... Nu e facuta pentru a bucura pilotii sau stewardezele... El a purtat centura "lejer"... asa merita. "Lejer" cu capul de tavan. No sympathy from me boys!!!

Ziarele trebuie sa se vanda, deci "Avion de Groaza", "La un pas de moarte,etc".... Si azi dimineata eram si eu la "un pas de moarte. Am mancat un mar, si era sansa sa ma inec cu el..." lol!
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyVin 18 Iun 2010, 18:49

SENZATIONAL!!!Au dat in spaima saracii pasageri! SENZATIONAL!!!

Citat :
„filmul vieţii în câteva secunde!"

Poate era high "pax`ul" Razz lol!

Alex
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyVin 18 Iun 2010, 19:32

Daca nu erau caraghiosii aia din parlaminte, nu mai zicea nimeni nimic in ziare. Trebuia sa fi lasat echipajul geamurile deschise, poate scapam de ala cu centura lejera ...
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyVin 18 Iun 2010, 20:30

ce luzari in tara asta....vai.... Rolling Eyes
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyVin 18 Iun 2010, 22:23

ahahahahahhahahahahahahahahah moooor mooooooooor! am fost si eu cu planorul groazei o data cand am dat de minus 11 si am dat cu capu de cabina si am pierdut 300m in 10secunde, metrii castigati in 20min... a fost groaznic... plang numai cand ma gandesc cum am vazut filmul vietii si lumina de la capatul injuraturilor mele urate lol! lol! lol!
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyVin 18 Iun 2010, 23:46

virusu a scris:
si lumina de la capatul injuraturilor mele urate lol! lol! lol!

si poetice in acelasi timp Razz Laughing
Sus In jos
Skylink
Membru activ
Skylink


Numarul mesajelor : 218
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/01/2009

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptySam 19 Iun 2010, 01:13

„Zburau prin aeronavă telefoane, bagaje, ziare, toată lumea ţipa, inclusiv stewardesele, cele care ar fi trebuit să facă apel la calm", a explicat deputatul Catălin Cherecheş.""

Poate tipau la bravii politicienii sa nu mai planga ca babutele maramuresene.....Sunt convins ca aceste cuvinte sunt doar niste aberatii...poate poate li se mai face "mila" alegatorilor si mai sar cu niste voturi. Data viitoare , cel mai proabil toti vor purta centurile de siguranta...pentru siguranta. Articol de 2 bani, in nota in care ne-am obisnuit cheers
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptySam 19 Iun 2010, 01:34

virusu a scris:
plang numai cand ma gandesc cum am vazut filmul vietii si lumina de la capatul injuraturilor mele urate lol! lol! lol!
Trebuia sa inregistrezi filmul, sa-l vedem si noi... fac pariu ca era adult rated Razz Very Happy lol!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptySam 19 Iun 2010, 13:08

Eu zic ca subiectul a deviat destul de mult de la subiect asa ca voi apasa un anume buton, ar trebui sa fim corecti/coerenti decat ei, suntem mai presus decat Radio Sant International!!!
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyJoi 23 Dec 2010, 11:50

Titlu: Traficul pe aeroportul băimărean a scăzut cu 25%
Sursa: adevarul.ro
Autor: Anca Miklos
Data: 21.12.2010

Citat :
Numărul pasagerilor de pe Aeroportul Baia Mare a scăzut comparativ cu anul trecut din cauza cauza eliminării curselor externe. În acest an au fost 18.980 de pasageri faţă de 24.909 în anul trecut.

Criza a fost resimţită din plin şi pe Aeroportul Internaţional Baia Mare. În ultimii doi ani, numărul pasagerilor care au tranzitat aerograra maramureşeană a continuat să scadă din ce în ce mai mult. „În anul 2008 fost 21.116 pasageri, în 2009 alţi 24.909, iar anul acesta am înregistrat doar 18.980 de pasageri“, a declarat Mihai Pătraşcu, comandantul aeroportului.

Trafic bun în condiţiile date

În acest moment, pe aeroportul băimărean sunt cinci curse interne pe săptămână, câte una în fiecare zi lucrătoare a săptămânii. Potrivit evaluărilor făcute de conducerea aerogării, traficul actual este bun, dacă se ţine seama de dimensiunile aeronavei care are 48 de locuri. „Gradul de încărcare al aeronavelor este de 80%. Se vând în medie aproximativ 43 de locuri din cele 48 disponibile“, a explicat Pătraşcu. „Trendul este ascendent. De exemplu Aeroportul Băneasa avea în urmă cu opt ani 20.000 de pasageri anual, iar acum a ajuns la două milioane. Clujul avea în urmă cu patru ani aproximativ 20.000 de pasageri, iar acum a ajuns la un milion“, a mai adăugat comandantul.

Investiţii pentru atragerea pasagerilor

Pentru a atrage cât mai mulţi pasageri, pe Aeroportul Baia Mare ar trebui să fie operabile cursele low-cost (cu preţuri scăzute – n.r.) . Deocamdată acestea „au interzis“ în aerogara băimăreană din cauza pistei care este mai scurtă cu câteva sute de metri faţă de standarde. Până anul trecut, opera pe aeroportul băimărean „Blue Air“, o companie de low cost. În acest moment există un proiect finanţat de Ministerul Transporturilor în valoare de şase milioane de euro, prin care pista va fi extinsă extinsă cu încă 300 de metri, făcând astfel posibilă aterizarea şi la Baia Mare a curselor cu peste 180 de pasageri la bord. Lucrările sunt programate să înceapă după luna iulie 2011.
Sus In jos
Miţă_KRP
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 222
Varsta : 29
Localizare : Timisoara - LRTR - TSR
Data de inscriere : 12/02/2010

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptySam 29 Ian 2011, 23:08

Titlu: Balizajul de pe aeroportul Baia Mare va fi modernizat
Sursa: www.capital.ro
Autor: ***
Data: 15.01.2011

Citat :

Balizajul aeroportului internaţional din Baia Mare va fi modernizat în acest an, astfel încât decolarea şi aterizarea aeronavelor să aibă loc în condiţii de siguranţă sporite.

Balizajul va fi instalat de firma ICCO Systems Braşov, fiind evaluat la 4.649.900 lei, urmând să fie dat în exploatare la sfârşitul lunii septembrie.

”Am semnat contractul de execuţie cu firma ICCO de la Braşov. Balizajul va fi aferent ILS-ului de categoria II. Sistemul va permite aterizarea şi decolarea aeronavelor în condiţii net superioare”, a declarat directorul Aeroportului internaţional Baia Mare, Mihai Pătraşcu.

Firma din Braşov a mai executat lucrări identice în alte şase aeroporturi: Timişoara, Arad, Târgu Mureş, Cluj, Satu Mare şi Tulcea.

”Până la începutul lunii octombrie, odată cu trecere la orarul de iarnă, sper să avem un balizaj şi un ILS corespunzător, încât condiţiile meteorologice dificile să nu mai pună în dificultate echipajele aeronavelor care sosesc la noi”, a precizat directorul aeroportului.

Noul balizaj va permite sistemelor avionice să intre în comunicaţie directă cu sistemul de la sol şi pilotul automat va aduce aeronava la aterizare în condiţii de siguranţă maximă. Luminile vor fi instalate, inclusiv în pistă, pilotul fiind avertizat în acest mod, cu lumini albe şi roşii, despre dimensiunea pistei de rulaj.

Aeroportul internaţional Baia Mare mai întrebuinţează încă un balizaj tip Calvert simplificat, cu becuri galbene de 150 W şi intensitate luminoasă fixă. Pe căile de rulare sunt lumini marginale albastre de mică intensitate.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyDum 30 Ian 2011, 05:55

Fac cei de la Baia Mare o treaba buna cu schimbarea balizajului, dar..... ca intotdeauna reporterii nu se dezmint...
Citat :
Noul balizaj va permite sistemelor avionice să intre în comunicaţie directă cu sistemul de la sol şi pilotul automat va aduce aeronava la aterizare în condiţii de siguranţă maximă. Luminile vor fi instalate, inclusiv în pistă, pilotul fiind avertizat în acest mod, cu lumini albe şi roşii, despre dimensiunea pistei de rulaj.
Voi ati inteles ceva de aici?!? Very Happy
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: AEROPORT BAIA MARE - Negocieri intense pentru zboruri low-cost spre Bratislava   AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptySam 12 Feb 2011, 14:37

Directorul Aeroportului International Baia Mare, Mihai Patrascu, a precizat pe 7 februarie, ca este in tratative cu o companie de transport aerian low-cost pentru initierea unei curse spre Bratislava. Oficialul a explicat ca crearea unei astfel de legaturi ar aduce beneficii importante maramuresenilor, care nu ar mai fi obligati sa mearga la Cluj pentru a lua un avion spre o destinatie internationala indepartata.

“Poate sunt semne de intrebare asupra unei destinatii ca Bratislava, insa vreau sa spun ca acest punct poate fi folosit ca legatura spre alte aeroporturi importante. De acolo se poate merge, la pret de 20 – 50 de euro, in localitati importante de pe harta europei, fara sa se mai impuna un drum la Budapesta sau chiar la Cluj-Napoca”, a spus Patrascu.
Sus In jos
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptySam 12 Feb 2011, 22:52

BravoLima a scris:
Directorul Aeroportului International Baia Mare, Mihai Patrascu, a precizat pe 7 februarie, ca este in tratative cu o companie de transport aerian low-cost pentru initierea unei curse spre Bratislava.
Singura posibilitate e Ryanair.
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyDum 13 Feb 2011, 10:53

Iulius a scris:
BravoLima a scris:
Directorul Aeroportului International Baia Mare, Mihai Patrascu, a precizat pe 7 februarie, ca este in tratative cu o companie de transport aerian low-cost pentru initierea unei curse spre Bratislava.
Singura posibilitate e Ryanair.

RYR opereaza cu B738. B738 este mult prea mare ptr BAY...deci nu e nicio posibilitate.
Sus In jos
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyDum 13 Feb 2011, 22:13

Griff a scris:
Iulius a scris:
BravoLima a scris:
Directorul Aeroportului International Baia Mare, Mihai Patrascu, a precizat pe 7 februarie, ca este in tratative cu o companie de transport aerian low-cost pentru initierea unei curse spre Bratislava.
Singura posibilitate e Ryanair.

RYR opereaza cu B738. B738 este mult prea mare ptr BAY...deci nu e nicio posibilitate.
Nu a zburat Blueair catre Dublin din zona respectiva? Nu era BAY si tot B737? (poate vorbesc prostii)
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyDum 13 Feb 2011, 23:30

Iulius a scris:
Griff a scris:
Iulius a scris:
BravoLima a scris:
Directorul Aeroportului International Baia Mare, Mihai Patrascu, a precizat pe 7 februarie, ca este in tratative cu o companie de transport aerian low-cost pentru initierea unei curse spre Bratislava.
Singura posibilitate e Ryanair.

RYR opereaza cu B738. B738 este mult prea mare ptr BAY...deci nu e nicio posibilitate.
Nu a zburat Blueair catre Dublin din zona respectiva? Nu era BAY si tot B737? (poate vorbesc prostii)

Era doar un zvon , nematerializat niciodata , despre un zbor SUJ - DUB . (deci Satu Mare - SUJ , nu Baia Mare - BAY)
Daca e vorba de BTS , ar fi o solutie Danube Wings (V5) , desi mi-e greu sa cred intr-o asemenea varianta.
Sus In jos
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyLun 14 Feb 2011, 14:12

CalinCLJ a scris:


Era doar un zvon , nematerializat niciodata , despre un zbor SUJ - DUB . (deci Satu Mare - SUJ , nu Baia Mare - BAY)
Daca e vorba de BTS , ar fi o solutie Danube Wings (V5) , desi mi-e greu sa cred intr-o asemenea varianta.
Asa e, am confundat cele doua aeroporturi.
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyMier 09 Noi 2011, 17:42

E "108" de la MAI pe Baia Mare la incendii. Sta si maine. O buna ocazie sa-l vedeti la lucru cu bamby bucket.
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyMier 09 Noi 2011, 18:21

...mersi de info... Very Happy
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   EmptyJoi 10 Noi 2011, 09:09

L-am vazut pe 108 la stiri, stingand incedii pe la Ramnicu-Valcea - Sibiu...
Sus In jos
Continut sponsorizat





AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty
MesajSubiect: Re: AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII    AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII   Empty

Sus In jos
 
AEROPORTUL BAIA MARE - STIRI - DISCUTII
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» AEROPORTUL SATU-MARE - STIRI - DISCUTII
» AEROPORTUL SUCEAVA (STEFAN CEL MARE) - STIRI - DISCUTII
» AEROPORTUL CRAIOVA - STIRI - DISCUTII
» AEROPORTUL IASI - STIRI - DISCUTII
» AEROPORTUL ORADEA - STIRI - DISCUTII

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din Romania - Romanian Airports :: Baia-Mare (BAY / LRBM)-
Mergi direct la: