ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"

In jos 
+40
Balki
Alex_tm
airliftpilot
eugen
k0b3
claudiup
Radu_is
YR-197
Karaya 1
Madone
fularU
xpino
valavia
alexconu
mihaiatanasie
Voicu
crokodilu
lrbc
mouseinhouse
pilotanda
Boeing777-300
DrakulaBV
Antoniu
Mengelaus
byteworks
Skywalker
llobregat
neagu_laurentiu
gabi-737
Virusu
hayabusa
electric
mack
Eurofighter
YR-DNY
Capt_Vio
RATus
VIC
airbusA380
Dylan
44 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyVin 09 Oct 2009, 20:09

Nu stiu daca e facuta de mine sau de altii dar am mai multe la gramada trebuie sa le tot selectez dar ti-am mai zis ... nu prea am timp .. si zilele astea promit sa pun o poza cu un personaj foarte drag tie Smile)
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyVin 09 Oct 2009, 20:16

Deci fii atent la fotografia de mai jos si daca-ti spune ceva...sa nu se mai intample! Iti spune ceva banda bleu din partea de jos a fotografiei?!?
Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 3480c

Cum poti sa iei o fotografie de pe net si s-a o expui spunand ca-i a ta.....Ai citit REGULAMENTUL cand te-ai inscris pe forumul asta?!?

Citat :


3. Publicarea imaginilor

3.1. Imaginile publicate pe forum trebuie sa fie personale.
3.2. Nu se vor incarca imagini sub Copyright, preluate de pe alte site-uri sau forumuri. Se pot insa posta doar link-uri catre acele imagini.

Am mai avut colegi pe aici care au fost dati afara de pe forum pentru furt de fotografie! Grija mare!
Sus In jos
lrbc
Fotograf
lrbc


Numarul mesajelor : 1823
Varsta : 110
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyVin 09 Oct 2009, 20:20

Sindromul capitanului face victime si la Suceava! Pacat. Cred ca trebuie aplicat antidotul...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyVin 09 Oct 2009, 20:26

"Nu stiu daca e facuta de mine sau de altii dar am mai multe la gramada" am mai multe nu am de unde sti si nu am zis ca e a mea ci is gasite in calculator Smile sunt facute de mine de altii nu stiu Smile deci .. repet NU ESTE NICI UNA DIN ELE FACUTA DE MINE ... trebuia sa pun de la bun inceput asta da sorry my fault Smile
Sus In jos
byteworks
Flight Level 100
Flight Level 100
byteworks


Numarul mesajelor : 164
Data de inscriere : 23/12/2008

Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyVin 09 Oct 2009, 20:43

Hai mai Dylane vorbeste pe direct cu el ca-i zburator de-al nostru, mustruluieste-l pe privat (tare), fa-i scoala si educa un nou spotter!
Sus In jos
byteworks
Flight Level 100
Flight Level 100
byteworks


Numarul mesajelor : 164
Data de inscriere : 23/12/2008

Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyVin 09 Oct 2009, 20:48

A luat foc si-i da cu apa?

Citat :

Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Dscf0029
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptySam 10 Oct 2009, 10:15

byteworks a scris:
A luat foc si-i da cu apa?
Proaspat venit cu el de la depasare de la c`u de argin 50 KM hehe Smile nu a luat foc nimic faceam noi ... pregateam termica Very Happy pe ziua respectiva ca in zona la noi cam slabut cu termica
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyVin 20 Noi 2009, 17:21

Apollo Fox, YR-5057
Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Img5661
Sus In jos
lrbc
Fotograf
lrbc


Numarul mesajelor : 1823
Varsta : 110
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyVin 20 Noi 2009, 17:25

Frumos (almost)panning-ul Cataline. cyclops
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyVin 20 Noi 2009, 17:34

lrbc a scris:
Frumos (almost)panning-ul Cataline.
Esti baiat fin.... Razz E blurrat mai ales la deriva....dar imi place cum a iesit lumina!
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 57
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptySam 21 Noi 2009, 12:02

Mai da ce tari sunteti ... amandoi...he,he .... Laughing da o perie de haine???? Wink
Sus In jos
lrbc
Fotograf
lrbc


Numarul mesajelor : 1823
Varsta : 110
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptySam 21 Noi 2009, 13:23

fularU a scris:
.... da o perie de haine???? Wink

Poate de sârmă... Very Happy
Sus In jos
byteworks
Flight Level 100
Flight Level 100
byteworks


Numarul mesajelor : 164
Data de inscriere : 23/12/2008

Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyVin 05 Feb 2010, 09:09

Nu stiu unde sa pun astea - avioanele fiind aici, aici pun si pozele.

Am facut o excursie de inspectie a noii partii de schi de la Gura Humorului, denumita Soimul. Pun aici numai 3 poze, mai multe in album.

Orasul Gura Humorului si partia Soimul, vedere de la S la N.
Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 A_P1100569

Facilitatile de jos.
Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 A_P1100592

Colegul de drum, Flight Design CTLS YR-5230.
Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 A_P1100619

Iata si un filmulet, link direct la YouTube sau :

Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyVin 05 Feb 2010, 09:30

byteworks superbe imaginile si videoclipul ... Very Happy is curios daca ai facut poze si la pista inierbata Smile) e cam plina de zapada Very Happy dar e frumoasa si asa Very Happy
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyVin 05 Feb 2010, 09:38

Frumos byteworks! Chiar nu stiam ca ati fost amandoi atunci. L-am "auzit" doar pe 5230 cand a spus ceva de ..."poze" si atat! Ati avut lumina faina in dupa-amiaza aia!

Trebuie sa trag si eu o tura zilele astea pe acolo sa mai vedem ce s-a mai intamplat de cand n-am mai fost!


Ultima editare efectuata de catre dylan in Vin 03 Sept 2010, 23:59, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyDum 11 Apr 2010, 01:01

Buna ziua
Urmaresc de catva timp forumul dumneavoastra pe care il gasesc foarte animat si interesant.
As dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu cateva raspunsuri:
1. Exista posibilitatea de a obtine brevetul de pilot de avioane usoare la Suceava? Este acest brevet recunoscut in UE?
2. Stiti cam cat ar costa?
3. Cu un avion usor inmatriculat in Romania as avea dreptul sa circul liber in spatiul aerian al oricarui stat din UE? As putea sa fac calatorii de 1500 km fara probleme?

Va multumesc
T.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyDum 11 Apr 2010, 11:45

Da il poti obtine sunt cativa instructori particulari la suceava daca te uiti mai bine vezi cateva ulm`uri te interesezi ai cui is si gasesti un instructor ... Smile iar la restu nu sunt asa avizat sa spun dar dupa parerea mea e ca poti Smile bani sa fie Smile)
Sus In jos
byteworks
Flight Level 100
Flight Level 100
byteworks


Numarul mesajelor : 164
Data de inscriere : 23/12/2008

Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyDum 11 Apr 2010, 17:46

trueblue a scris:
Buna ziua
Urmaresc de catva timp forumul dumneavoastra pe care il gasesc foarte animat si interesant.
As dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu cateva raspunsuri:
1. Exista posibilitatea de a obtine brevetul de pilot de avioane usoare la Suceava? Este acest brevet recunoscut in UE?
2. Stiti cam cat ar costa?
3. Cu un avion usor inmatriculat in Romania as avea dreptul sa circul liber in spatiul aerian al oricarui stat din UE? As putea sa fac calatorii de 1500 km fara probleme?

Va multumesc
T.

1. Da, da.
2. Undeva pe la 3 - 4.000 euro.
3. Poti zbura oriunde daca avionul e echipat corespunzator, statie radio si transponder. Cat despre zboruri de 1500 km, se poate, tocmai acum 2 avioane sunt plecate la Friedrichshafen in Germania, e drept ca-s din cele mai scumpe, Flight Design CTLS. Dar trebuie sa tii cont ca nu poti lua bagaje, depinzi prea mult de lumina zilei si conditiile meteo astfel incat aceste zboruri se pot considera aventuri de vacanta.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyLun 12 Apr 2010, 00:48

Va multumesc foarte mult, alexkinder si byteworks.
Am intrat in contact pentru foarte putin timp cu niste cunostinte care poseda o licenta de pilot si care mi-au indus un pic acest microb.
Dorinta de a avea posibilitatea de a pilota un avion usor vine mai ales dintr-o chestiune practica, si anume, sa pot calatori cat de des pot spre Suceava, in weekenduri. Problema e ca ma aflu la 2000 km de Suceava (pe rute terestre), si uitandu-ma pe Internet dupa avioane cu asemenea perimetre de zbor, aceastea sunt destul de scumpe, departe de posibilitatile mele financiare actuale...
Stiti ce ULM uri au o raza de actiune de 2000Km, si cat ar costa?
Va multumesc inca o data pentru raspunsurile voastre,
T.
Sus In jos
byteworks
Flight Level 100
Flight Level 100
byteworks


Numarul mesajelor : 164
Data de inscriere : 23/12/2008

Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyLun 12 Apr 2010, 06:52

Niciunele, si nici macar altele mai mari gen Cessna 182, pentru care trebuie minim licenta PPL, nu bat atat.
Si chiar de-ar zbura atat, cursele regulate low-cost sunt de departe mult mai avantajoase.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyLun 12 Apr 2010, 15:23

Pentru distractie se merita sincer Smile dar mnah .. cu un plin la ctls`u faci cel putin jumatate din 1500 de km Smile acuma depinde de fiecare cum ii este mai comod:D
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyLun 12 Apr 2010, 21:06

Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Am vazut ca un VIRUS 912 SW 80 Pipistrel are o autonomie de 1650 km. Cum as calatori singur, fara bagage, ma intreb daca as putea pune niste rezervoare mai mari... O sa incerc sa contactez fabricantul.
Oricum, ar fi si pentru distractie, dar in primul rand as dori un ULM pentru a putea sa ma deplasez din Belgia pana la Suceava, cand am timp liber, si mai ales cand e timp frumos...
Pentru un avion cumparat in kit, as gasi un inginer in Romania care sa poata monta avionul, evident contra cost?
Numai bine,
T.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyMar 13 Apr 2010, 00:05

In legatura cu rezervoare nu prea cred eu .. doar daca face fabricantul in rest ... nu cred trebuie omologate musai! iar sa ti`l montezi eu iti recomand caduros sa`l ei gata montat gata vopsit ca daca te apuci tu sa`l faci o sa ai cateva belele cu astia de la bucuresti ca daca nu le place ceva ... fac urat cel putin asa am auzit acuma nu stiu cat de adevarat o fi dar mna vezi tu te descurci:P
Sus In jos
byteworks
Flight Level 100
Flight Level 100
byteworks


Numarul mesajelor : 164
Data de inscriere : 23/12/2008

Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyMar 13 Apr 2010, 11:04

trueblue a scris:
Pentru un avion cumparat in kit, as gasi un inginer in Romania care sa poata monta avionul, evident contra cost?

Gasesti, insa parerea mea e ca vrei neaparat sa-ti complici viata. Daca totusi insisti vei fi primul lung curier cu ULM-ul!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 EmptyMar 13 Apr 2010, 11:06

o sa aibe mult de furca al naibi dar poate la om ii place sa monteze ulm`u .. ceea ce eu unu nu m-as complica deloc e prea multa bataie de cap
Sus In jos
Continut sponsorizat





Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"   Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan" - Pagina 7 Empty

Sus In jos
 
Suceava, Salcea - Aeroclubul "Grigore Bastan"
Sus 
Pagina 7 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Memorial Grigore Bastan
» Suceava, Salcea - "Bucovina Fly Club"
» Targu Mures - Aerodromul "Elie Carafoli" (LRMS)
» Aeroclubul Ro., nelamurire
» Cluj Napoca - Aeroclubul "Traian Darjan"

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aerodromuri din Romania - Romanian Aerodromes-
Mergi direct la: