ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Intrebari - raspunsuri despre forum

In jos 
+64
neobluenet
gabi-737
Flori
Catalin80
the_whizzkid
fularU
allex
mihai
eugen
MRares
shouriken
bogdan81
gaudi
mariusoctavian1
Dumitru Fabian
Tryby
strainu
CalinCLJ
alinteanu
Thomas
CDA
vishzu
danutz
Cosmin_C
YR-197
YR-SND
loplo
mihaiatanasie
codrutz
petrudimoff
kampfmaschine
mihail
flysebi
crokodilu
flightfear
DrakulaBV
Stefan
Madone
Vreauinaer
Raduq
RoNIN_731
valavia
lrbc
Messerschmitt
Balki
Griff
Capt_Vio
wizzair7
Boeing777-300
bobocell
Voicu
Alex_tm
arianne
claudiup
nrares
Mengelaus
ALMI
hayabusa
Virusu
Dylan
Nic
Cayenne
RATus
Edi
68 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14
AutorMesaj
MRares
Fotograf
MRares


Numarul mesajelor : 758
Varsta : 45
Localizare : Hell
Data de inscriere : 27/08/2011

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 EmptyMar 29 Iul 2014, 18:13

Mircea, nu ai inteles nimic, nu este vorba de limitarile forumului..... Nu are astfel de limitari. Si da, pe vremea cand inca eram KKK am anuntat ca toate pozele mele au fost sterse.... Mai sunt alte sit-uri de hosting care iti pun limita de trafic...... Alegerea hostingului pentru poze si cunoasterea T&C a respectivului sit este treaba fiecaruia...... Ar fi ok SA VA OBLIGAM SA FOLOSITI DOAR FLICR? Si sa stergem tot ce nu e postat acolo? eu cred ca e mai corect sa va lasam pe fiecare sa decideti.....si sa cititi T&C ..... Cum sa pot eu stopadisparitia pozelor tale in conditiile in care eu nu am pozele tale, nu stiu unde le-ai postat (hosting) si nu am acces nici la contul tau de pe respectivul sit..... Cum sa fac? Logic gandind... O sa propun obligativitate de flicr.., ai 1tb spatiu de depozitare.... Oare o sa fie fericita lumea.... Am decis dar am carpit democratia si transparenta!



Greselile sunt date de degete mari si doar 4.7
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 EmptyMar 29 Iul 2014, 18:41

MRares a scris:
Mircea, nu ai inteles nimic..................,..

O sa propun obligativitate de flicr.., ai 1tb spatiu de depozitare.... Oare o sa fie fericita lumea.... Am decis dar am carpit democratia

Eh na! Tu chiar crezi ca eu nu am inteles nimic............? E cazul sa-ti zic ca te inseli?

....................
Referitor la flickr. Ce zici de postul urmator? :

"Dragi membrii,

Va informam ca daca postati pozele utilizand platforma flickr aveti la dispozitie 1tb spatiu de depozitare. Avand in vedere dimensiunile cerute de forum, inseamna ca puteti posta ..... numar de poze fara ca acestea sa dispara. Alte platforme de ex imageshack ofera un spatiu limita si in consecinta pozele postate pe forum nu mai sunt vizibile dupa o anumita perioada de timp. Va multumim!

Echipa Rospotters"


Ti se pare benefic un asttel de mesaj? Ar fi prevenit disparitia unor poze?
In complatare, fiind un forum de poze s-a gandit careva la un back-up. E tehnic posibil asa ceva?


Ultima editare efectuata de catre Boeing777-300 in Mar 29 Iul 2014, 18:46, editata de 2 ori
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 EmptyMar 29 Iul 2014, 18:43

Boeing777-300 a scris:

Zici ca din cate stii s-a atras atentia pe forum ca pozele vor disparea la un moment dat. Eu unul nu am vazut un astfel de mesaj! Daca exista imi cer scuze. Exista un astfel de mesaj din partea adminilor/moderatorilor? Ca toti membrii sa fi stiut de la inceput?

Epistola? Hai, nu exagera. Tot ce am cerut era sa fi fost postat un mesaj. "Dragi membrii, situatia e asta......... Nu putem stopa disparitia pozele. Ne pare rau, astea sunt limtariile formului acesta. Va multumim ptr faptul ca ati postat poze si speram sa contribuiti in continuare. Echipa care administreaza forumul cauta solutii ca pozele sa nu se piarda pe viitor"


Tu incerci sa atribui o vina! De ce?

S-a atras atentia pe forum in clipa in care ne-am dat seama ca Photobucket si Imageshack au aceasta politica a stergerii pozelor stocate la ei. Nu a fost un anunt pe banda mergatoare dar au existat mesaje pe acest subiect in momentul in care au inceput pozele sa dispara.

Zici de mine ca incerc sa atribui o vina cuiva dar tu faci exact la fel prin exemplul de mesaj de mai sus. Da, stiu, este DOAR un exemplu.

Chiar nu am cui sa ii atribui o vina deoarece fiecare membru in parte e responsabil de pozele sale iar admninistratorii forumului nu au ce solutii sa caute decat sa mute forumul, moment in care tot ce e aici se pierde pentru ca forumer nu doreste sa dea acces la baza de date.

Mai scriu o data ca poate asa intelege toata lumea:

Nici o poza sau fotografie postata de vre-unul din membrii nu este stocata pe acest forum si nu constituie responsabilitatea Administratorilor sau Moderatorilor acestui forum. Fotografia este stocata pe siteul de hosting ales de fiecare membru in parte iar disparitia sa nu poate fi imputata sub nici o forma administratorilor acestui forum. Singurul responsabil de pozele postate pe acest foprum este userul care le-a postat intr-u cat pozele sunt de fapt un link catre un site strain forumului Romanian Spotters

Singurul lucru pe care il putea face conducerea acestui forum, si la si facut de altfel, a fost sa evidentieze lacunele diferitelor spatii de stocare imagini.
Sus In jos
MRares
Fotograf
MRares


Numarul mesajelor : 758
Varsta : 45
Localizare : Hell
Data de inscriere : 27/08/2011

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 EmptyMar 29 Iul 2014, 18:51

Boeing777-300 a scris:
MRares a scris:
Mircea, nu ai inteles nimic..................,..

O sa propun obligativitate de flicr.., ai 1tb spatiu de depozitare.... Oare o sa fie fericita lumea.... Am decis dar am carpit democratia

Eh na! Tu chiar crezi ca eu nu am inteles nimic............? E cazul sa-ti zic ca te inseli?

....................
Referitor la flickr. Ce zici de postul urmator? :

"Dragi membrii,

Va informam ca daca postati pozele utilizand platforma flickr aveti la dispozitie 1tb spatiu de depozitare. Avand in vedere dimensiunile cerute de forum, inseamna ca puteti posta ..... numar de poze fara ca acestea sa dispara. Alte platforme de ex imageshack ofera un spatiu limita si in consecinta pozele postate pe forum nu mai sunt vizibile dupa o anumita perioada de timp. Va multumim!

Echipa Rospotters"

Ti se pare benefic un asttel de mesaj? Ar fi prevenit disparitia unor poze?
In complatare, fiind un forum de poze s-a gandit careva la un back-up. E tehnic posibil asa ceva?

Imi psui ca ai inteles dar o dai inainte cu aceasi perseverenta...... Ce trebuie sa inteleg eu din asta!

Ok, ai facut tu anuntul pentru noi.... dar ce te faci daca maine modifica si Flicr T&C si incep si ei sa stearga...... Atata vreme cat fiecare hosting FREE isi rezerva dreptul sa faca ce si cum vrea cu spatiul lor nu putem sa impunem nimic! Eu am spus ca Photobucket sterge poze de acu 4 ani daca nu 5, de cand am ramas fara toate pozele postate sub nick-ul KKK.....

Da, au fost facute unele greseli, au fost anuntate in public cand au fost gasite, cand se greseste nu se pune problema de lipsa de transparenta, cand sunt chestii care tin de entitati separate sau chiar de USERi..... noi nu putem sa facem nimic!

Pana acuma eu m-am tot repetat ca o moara stricata, cine vrea sa inteleaga o sa inteleaga cine nu.....
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 EmptyMar 29 Iul 2014, 18:54

valavia a scris:
Boeing777-300 a scris:

Zici ca din cate stii s-a atras atentia pe forum ca pozele vor disparea la un moment dat. Eu unul nu am vazut un astfel de mesaj! Daca exista imi cer scuze. Exista un astfel de mesaj din partea adminilor/moderatorilor? Ca toti membrii sa fi stiut de la inceput?

Epistola? Hai, nu exagera. Tot ce am cerut era sa fi fost postat un mesaj. "Dragi membrii, situatia e asta......... Nu putem stopa disparitia pozele. Ne pare rau, astea sunt limtariile formului acesta. Va multumim ptr faptul ca ati postat poze si speram sa contribuiti in continuare. Echipa care administreaza forumul cauta solutii ca pozele sa nu se piarda pe viitor"


Tu incerci sa atribui o vina! De ce?

S-a atras atentia pe forum in clipa in care ne-am dat seama ca Photobucket si Imageshack au aceasta politica a stergerii pozelor stocate la ei. Nu a fost un anunt pe banda mergatoare dar au existat mesaje pe acest subiect in momentul in care au inceput pozele sa dispara.

Zici de mine ca incerc sa atribui o vina cuiva dar tu faci exact la fel prin exemplul de mesaj de mai sus. Da, stiu, este DOAR un exemplu.

Chiar nu am cui sa ii atribui o vina deoarece fiecare membru in parte e responsabil de pozele sale iar admninistratorii forumului nu au ce solutii sa caute decat sa mute forumul, moment in care tot ce e aici se pierde pentru ca forumer nu doreste sa dea acces la baza de date.

Mai scriu o data ca poate asa intelege toata lumea:

Nici o poza sau fotografie postata de vre-unul din membrii nu este stocata pe acest forum si nu constituie responsabilitatea Administratorilor sau Moderatorilor acestui forum. Fotografia este stocata pe siteul de hosting ales de fiecare membru in parte iar disparitia sa nu poate fi imputata sub nici o forma administratorilor acestui forum. Singurul responsabil de pozele postate pe acest foprum este userul care le-a postat intr-u cat pozele sunt de fapt un link catre un site strain forumului Romanian Spotters

Singurul lucru pe care il putea face conducerea acestui forum, si la si facut de altfel, a fost sa evidentieze lacunele diferitelor spatii de stocare imagini.

Stii vorba aia "dupa lupta multi viteji apar". Matale postezi un mesaj care trebuia sa fie facut clar de la inceputul forumului. Iar acum, matale postezi din calitatea unui simplu membru, acest mesaj trebuie sa vina intr-un mod cat de cat "oficial". Un fel de disclaimer, ca membrii sa fie informati. Cand ai fost admin nu ti-a dat prin cap sa o faci.
In completare, trebuia sa fie oferita o solutie la problema asta in beneficiul formului, repet. Tie iti convine situatia asta? Un forum de fotografie fara poze? E hilar.

Cred ca am spus destule iar lucrurile vorbesc de la sine. Forumul merge inainte prin prisma faptului ca azi e marti si maine e miercuri.....iar dupa iulie urmeaza august....... In sensul asta da, sunt de acord, merge inainte.
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 EmptyMar 29 Iul 2014, 19:01

Despre faptul ca imageshack urma sa stearga poze s-a discutat in februarie 2012: https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/t6452-imageshack

Consider inchisa disputa ca s-a anuntat/nu s-a anuntat. De altfel nu cred ca cineva dintre admini/moderatori avea vreo obligatie sa anunte ca "furnizorul de gazduire gratuita de poze" isi va schimba politica de pe o zi pe alta.

Pe de alta parte, un cont platit pe imageshack este 4dolari~=15lei/luna adica 1 pachet de tigari sau 2 beri la restaurant, etc... adica nimica toata.

LE. imageshack 1an: 38dolari~=11,1 lei/luna


Ultima editare efectuata de catre shouriken in Mar 29 Iul 2014, 19:08, editata de 1 ori
Sus In jos
MRares
Fotograf
MRares


Numarul mesajelor : 758
Varsta : 45
Localizare : Hell
Data de inscriere : 27/08/2011

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 EmptyMar 29 Iul 2014, 19:03

Mircea, eu nu iteleg ceva, tu vrei sa demonstrezi ceva sau doar ai chef de cearta? Asa cum ti-am zis in mesajele anterioare, hai si cu solutii pe langa semnalatul de probleme..... Care a vrut sa stie a stiut c asa se va intampla cu pozele dar poate nu au mai avut solutii! Tu de ce nu repostezi pozele tale care au disparut, poti sa o faci pe Flicr este simplu, urci tot pachetul odata si le postezi pe fiecare pe rand!
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 EmptyMar 29 Iul 2014, 19:06

Eu am fost informat de imageshack ca pentru cont free imi vor fi sterse poze, asa ca, studiind piata am ales sa pastrez ce aveam pe unul din conturi si sa platesc 2$/ luna pt nelimitat. Imi convine ca uploadez la gramada si obtin link-urile la gramada. Daca as fi obligat sa folosesc un host free la care sa iau pentru fiecare poza in parte link pt forum, nu stiu daca as mai avea chef/timp de postat in forum.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 EmptyMar 29 Iul 2014, 19:12

Boeing777-300 a scris:
Matale postezi un mesaj care trebuia sa fie facut clar de la inceputul forumului. Iar acum, matale postezi din calitatea unui simplu membru, acest mesaj trebuie sa vina intr-un mod cat de cat "oficial". Un fel de disclaimer, ca membrii sa fie informati. Cand ai fost admin nu ti-a dat prin cap sa o faci.

Hai ca asta e de ras cu lacrimi. Adica dupa spusele matale conducerea forumului ar trebui sa ii instiinteze pe membrii cand li se schimba T&C la creditul de la banca, cand le expira abonamentul la telefonul mobil, cand se apropie scadenta la facturi etc. Hai sa fim seriosi ca nici un forum nu te va anunta cand ceva ce nu tine de puterea lui de decize se schimba.

Dispar poze, ne pare rau tuturor dar nu e ca si cum ar fi vina administratiei pt asta, ca nu cred ca s-au apucat sa dea cu X la poze sau ar putea sa faca ceva sa stopeze acest fenomen.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 EmptyMar 29 Iul 2014, 23:51

Nu am citit tot ce ati scris mai sus din motive strict obiective... inmormantare... Promit ca le voi citi in scurta vreme!

Totusi, de ce mie nu-mi "lipseste" nicio poza din cele urcate? Nu va suparati, dar am poze urcate aici din 2008!!!
Aaaah, ca in loc de 800 le-am gasit dupa cateva luni la 600 sau in loc de 1024 le-am gasit la 800 latime!?! Nu am considerat niciun motiv de poliloghie! Cata vreme nu am platit si am folosit ca romanu' totul moca nu pot sa am nicio pretentie! Daca va uitati pe ultimele mele posturi, toate pozele sunt la locul lor. De ce? Pentru ca, dupa ce am vazut ca sunt probleme cu pozele postate ori am platit ori mi-am gasit hosting-uri free care nu fac nazuri!
"Servimg.com" nu a sters poze! "ImagShack-ul" nu a avut de la inceput limitari, dupa care a anuntat ca e gata cu mocangeala. A anuntat fireste, pe cei care aveau cont la ei. Cei care foloseau totul gratis sau cei care nu se uita prin Inbox sau prin Spam-uri, nu au nicio justificare. Dupa cate stiu si 777 urca intr-un timp pe ImageShack...
Dubai - International (DXB / OMDB)    Sam 23 Apr - 20:35:15 Sa nu spui Mircea ca ai dat cu lozu' si ti-au sters astia pozele, ca eu iti angajez avocat si-l si platesc!
BTW! Vezi ca nici link-urile spre JP de pe pagina de mai sus nu mai "merg"! O fi si acolo o conspiratie?!?


Va promit ca dupa ce-mi rezolv necazurile din familie, o sa-mi dau cu parerea pe aici.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 EmptyMier 30 Iul 2014, 00:11

Dylan, sincere condoleante.
Ce discutam noi aici sunt copilarii pe langa probleme de familie, inmormantari.....


De ce am zis ca ca forumul a involuat si e de izbeliste? Simplu. Ptr ca daca intri pe multe topicuri, nu mai e nici o poza, sunt doar comentarii. Ok am inteles, nu tine de forum ca aceste poze sa nu dispara. Insa de ce nu face cineva macar curatenie? Ptr ca arata urat si lasat de izbeliste. Moderatorii pot reorganiza acele topicuri, sa stearga macar mesajele goale.

In acelasi timp, ca solutie la problema asta, puneti niste recomandari pe forum sa se foloseasca flickr sau conturi platite. Multi nu stiu aspectele astea.
Trimiteti un email general la fiecare membru, in care sa informati despre situatia asta si care sunt recomandarile. Astea sunt in beneficiul forumului. Va dati seama ca eu nu am nimic de castigat sau de pierdut din treaba asta. Va spun o parere obiectiva si cum puteti sa reparati problema. De ce o fac!? Ptr ca am pierdut mult timp cu pusul pozelor pe forum si daca forumul vrea sa beneficieze si sa pastreze aceste poze, trebuie sa informeze membrii care nu stiu despre cum functioneaza aceste site-uri host.



Sus In jos
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400
GAC


Numarul mesajelor : 967
Varsta : 47
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 EmptyMier 30 Iul 2014, 02:03

Avand in vedere ca in viitorul apropiat majoritatea pozelor urcate aici vor disparea (din cauza politicii photobucket si imageshack), un restart si o revitalizare ale forumului pe o platforma noua este inevitabila . Cu cat mai repede, cu atat mai bine. Un nou look, features noi ar fi benefice si dpdv al postarilor si al urcatului de poze (de pe flikr sau alte hosturi de poze in afara celor doua mentionate mai devreme). Forumul vechi ar ramane de arhiva si cel nou s-ar putea baza pe o platforma moderna, stabila si controlabila.
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 EmptyMier 30 Iul 2014, 08:59

Pozele au fost postate pe site-uri de sharing, platforma forumului e gratis, nu poti salva baza de date. Totul va disparea incet...
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 EmptyJoi 31 Iul 2014, 01:57

intreb si eu ca prostu... cand treci strada te uiti in stanga si in dreapta, sau astept sa iti zica o voce in casti sa faci asta?
imi aminteste de bancu cu blonda care a murit cand nu a mai avut baterie la MP3 playerul care ii zicea in casti sa inspire si sa expire
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari - raspunsuri despre forum   Intrebari - raspunsuri despre forum - Pagina 14 Empty

Sus In jos
 
Intrebari - raspunsuri despre forum
Sus 
Pagina 14 din 14Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14
 Subiecte similare
-
» Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)
» Un nou forum despre zbor
» BAC, RomBAC
» Romavia (WQ / RMV)
» Blue Air (0B / JOR)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: FORUM :: Organizare si functionare - Forum Organisation & Management :: Diverse-
Mergi direct la: