ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)

In jos 
+20
alexandrumih
iulianfly
Griff
propellerdream
llobregat
VIC
mihaiatanasie
DrakulaBV
Raduq
Capt_Vio
Messerschmitt
andreos18
Madone
Balaurul
Eurofighter
coropijnita
Stefan
demorra
Dylan
craft737
24 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 06 Apr 2009, 18:32

Sal,
Sunt incepator pe acest forum. Sunt cls a 12-a si vroiam sa ma informez cat mai mult de Academia de Aviatie. Vreau sa aflu cat mai multe despre cum pot sa ajung pilot de avion (nu militar, vreau la civil). Stiam ca trebuie facuta scoala de pilotaj ca sa ajungi pe Boeing Very Happy (sper), sau pe alte tipuri de avioane. Unchimiu' a iesit la pensie de la Tarom, iar varmiu e pilot la Tarom. El mi-a spus ca nu e neaparat nevoie de scoala de pilotaj, ca exista si 'Academie' (nu stia exact, pt ca el a facut scoala de pilotaj). Am inceput sa ma informez pe net si pe unde am putu, abai am reusit sa scot numele complet... Academia Romana de Aviatie Baneasa. Zilele care vin vreau sa ma duc la Bucuresti la aceasta academie, sa ma informez cum e. Daca zice Baneasa, e in Baneasa, dar stie cineva sa imi dea mai multe informatii(adresa/zona, cum se intra, cate locuri sunt, sau site-ul lor daca au)
Nu cunosc multe in domeniu, doar vreau sa am informez, sunt incepator, dar toti am fost incepatori...nu? Very Happy
Sus In jos
craft737
Airport Level
Airport Level
craft737


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/04/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 06 Apr 2009, 19:08

Bun venit pe forum!

Te las sa studiezi... http://www.aviationacademy.ro/ Wink

Ca si locatie, Academia este "lipita" de aeroportul Baneasa, langa Autoritatea Aeronautica, capatul tramvaiului 5, in spatele restaurantului Cocosatul (unde-s cei mai buni mici.. Razz ). Daca ajungi in Baneasa si intrebi de unul din aceste puncte de reper, ajungi la sigur Wink

Succes!
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 06 Apr 2009, 19:34

Bine ai venit printre noi Geo!
Nu arata exceptional "crop-ul" asta de pe GoogleEarth si in plus e cam veche imaginea.
Deci in sus e Nordul! Smile Cladirea triunghiulara e Autoritatea Aeronautica iar "Cocosatul" e cam in dreptul inscriptiei "Google", in dreapta jos.
Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Cipa
Sus In jos
demorra
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 196
Varsta : 43
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 19/03/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 06 Apr 2009, 19:43

Acum ii spune Scoala Superioara de Aviatie Civila. Succes
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 06 Apr 2009, 20:17

demorra a scris:
Acum ii spune Scoala Superioara de Aviatie Civila. Succes
Daaaa! Pai eu cand "am ajuns" pe aeroport am fost trimis intai si intai la C.I.P.A. la cursuri, dupa care imediat (tot in 1993) au schimbat in C.P.P.A.C., dupa aia i-au spus Academia de Aviatie, Academia Romana de Aviatie si Scoala Superioara de Aviatie Civila.....fac baietii colectie de denumiri.

LE: Daca incepe Ovidiu51 sa povesteasca....se lungeste treaba! Razz
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 06 Apr 2009, 21:33

WoW! imediat am primit raspunsuri Very Happy
merci mult pt informatii. S-ar putea sa ma vedeti mai mult pe aci, ca doar avem acelasi 'microb' (yo inca ma infectez cu el Very Happy ).
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyMar 07 Apr 2009, 07:33

geo2073abuse a scris:
S-ar putea sa ma vedeti mai mult pe aci, ca doar avem acelasi 'microb' (yo inca ma infectez cu el Very Happy ).
Vezi ca-i periculos!! ramai infectat pe viata! Smile BAFTA MULTA !!!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 25 Mai 2009, 16:19

Salut,

Si eu sunt nou pe forum. Vroiam sa va intreb ce stiti despre conditiile de admitere? Trebuie ceva teste fizice/psihologice etc.? sau se poate inscrie oricine in academie?

Multa bafta, geo! (s-ar putea sa fim colegi)
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 25 Mai 2009, 18:04

filip=3.14laf a scris:
Salut,

Si eu sunt nou pe forum. Vroiam sa va intreb ce stiti despre conditiile de admitere? Trebuie ceva teste fizice/psihologice etc.? sau se poate inscrie oricine in academie?

Multa bafta, geo! (s-ar putea sa fim colegi)

Pentru admitere ai nevoie de vizita medicala CLASA I. Vizita care se face la INMAS (initiala) cum ai tu nevoie, sau mai exista un cabinet particular in incinta aeroportului Baneasa, unde doar o poti prelungi. Acest examen medical, foarte amanuntit, este alcatuit din : analiza sange+urina, oftalmologie, medicina interna, chirurgie, ORL, audiometrie, psihologie, psihiatrie, EKG, radiografie, giroscaun, si un test de reflexe; daca esti fata, test ginecologic. Dupa ce obtineti clasa I va puteti duce cu cartonul la scoala pentru inscriere la examen. Succes.

L.E. Anul acesta nu cred ca vor mai exista locuri subventionate de stat.
Sus In jos
coropijnita
Flight Level 100
Flight Level 100
coropijnita


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti/Craiova
Data de inscriere : 16/09/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 25 Mai 2009, 20:18

Nu dezinforma poporul! Anul acesta nu s-a hotarat nimic legat de bursele acordate de Ministerul Transporturilor. Deocamdata este devreme sa facem afirmatii dar e drept ca situatia de criza si numarul (relativ) mare de absolventi din ultimii ani a mai redus cererea in acest sector. Inca TAROM functioneaza cu un numar semnificativ de oameni pe care guvernul nostru i-ar vrea pensionari... asa ca nu se stie.
Sus In jos
http://www.n-am.ro
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 25 Mai 2009, 20:38

Nu am incercat sa dezinformez pe nimeni, stiu ca nu s-a luat nicio hotarare... si anul trecut s-a facut pe ultima suta totul. Mi-am exprimat doar parerea.
Sus In jos
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 25 Mai 2009, 22:24

ba da!
pe langa psihologic si psihiatric, ai uitat neurologicul!
lol!
Sus In jos
Balaurul
Flight Level 100
Flight Level 100
Balaurul


Numarul mesajelor : 107
Varsta : 44
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 03/06/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Salut   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyMar 26 Mai 2009, 09:51

Salut !

Aici vei afla aproape totul:
http://aviatia.freeforums.org/scoli-cursuri-pt-piloti-f24.html

Pe acest forum scriu cei care doresc sa dea admitere la SSAvC, scriu actuali studenti, fosti studenti Very Happy si chiar si personal din cadrul mai sus numitei institutii.
E vorba despre examene, locuri, subiecte,etc,etc,etc.

Mult succes !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyMar 26 Mai 2009, 13:05

Multumesc mult pentru toate informatiile.

Ar fi un pic nasol sa nu fie subventionari de la stat ca totusi 60.000 de euro ii un pic cam mult Smile... Cam care ii subventionarea de la stat? (%)
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyMar 26 Mai 2009, 15:21

filip=3.14laf a scris:
Multumesc mult pentru toate informatiile.

Ar fi un pic nasol sa nu fie subventionari de la stat ca totusi 60.000 de euro ii un pic cam mult Smile... Cam care ii subventionarea de la stat? (%)

Mai exista varianta sa-l faci modular, care te duce undeva la 45.000 +/- Eur.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Putin ajutor referitor la academia de aviatie!   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 07 Sept 2009, 23:35

Buna seara!
Sunt in clasa a 12a si m-am hotarat sa dau la academia de aviatie , fiind de mic pasionat de zburatoare.
As dori si eu sa stiu ce am de invatat , ce tematica e , dupa ce carti sa invat, si mai multe detalii despre academie.
Multumiri anticipate!
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 07 Sept 2009, 23:42

Salut si bine ai venit printre noi! Incepe in primul rand cu link-ul ASTA. In rest iti mai raspund baietii de pe forum la intrebari.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 07 Sept 2009, 23:48

Merci!
Sus In jos
Madone
Flight Level 400
Flight Level 400



Numarul mesajelor : 426
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/08/2009

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 14 Sept 2009, 10:31

sa explicam ce inseamna si varianta modulara daca tot vorbim de ea.
iaca aici cateva informatii utile. Very Happy

"Pentru a ajunge la ATPL exista doua mari directii: Varianta integrata sau varianta modulara. Varianta integrata presupune urmarea unui curs integrat, organizat de un FTO (Flight Training Organization) acreditat de Autoritatea Aeronautica Civila din statul membu JAA unde urmati cursul si deobicei dureaza aproximativ 3 ani. Dupa finalizarea cursului integrat veti detine o licenta fATPL (frozen ATPL), care va putea fi unfreezed dupa 1500 de ore de zbor. Pina atunci, veti beneficia de calitatile unei licente CPL.



Varianta modulara reprezinta o varianta mai ieftina in general decit cea integrate (aprox. 35-40.000 EUR fata de 60-80.000 in varianta integrata), iar licentele obtiunte sint identice. Modular, practic, inseamna sa faci fiecare curs in parte, pentru fiecare licenta, nu neaparat la aceasi scoala".

apud yankeeromeo.ro Razz
Sus In jos
http://magdalenarasnoveanu.blogspot.com
andreos18
Flight Level 100
Flight Level 100
andreos18


Numarul mesajelor : 126
Data de inscriere : 19/02/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 14 Sept 2009, 14:41

Pentru insotitori de zbor, nu stiti ce probe sunt la admitere pentru certificatul medical?
Sus In jos
Madone
Flight Level 400
Flight Level 400



Numarul mesajelor : 426
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/08/2009

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyVin 02 Oct 2009, 21:26

intrebare intrebatoare: cunoaste careva data examenului medical pentru sesiunea de admitere la S.S.av.C.?
Sus In jos
http://magdalenarasnoveanu.blogspot.com
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptySam 03 Oct 2009, 19:34

Madone a scris:
intrebare intrebatoare: cunoaste careva data examenului medical pentru sesiunea de admitere la S.S.av.C.?

Examenul medical il poti face oricand.
Sus In jos
Messerschmitt
Flight Level 100
Flight Level 100
Messerschmitt


Numarul mesajelor : 141
Varsta : 29
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 20/12/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptySam 03 Oct 2009, 20:42

Si in cazul aviatiei militare cum se pune problema?
Sus In jos
http://www.bolbarazvan.blogspot.com
coropijnita
Flight Level 100
Flight Level 100
coropijnita


Numarul mesajelor : 109
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti/Craiova
Data de inscriere : 16/09/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Admitere SSAvC 2009   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptySam 10 Oct 2009, 18:42

Pe site-ul SSAvC au aparut informatiile legate de admiterea din acest an. Vor fi 20 de locuri la avion si 10 la elicopter.
http://www.aviationacademy.ro/eng/

Bafta celor interesati de acest concurs!
Sus In jos
http://www.n-am.ro
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Scoala Superioara de Aviatie Civila - Intrebare ATPL modular si intrebari despre Bucuresti   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) EmptyLun 22 Mar 2010, 18:00

Salut,

Uite incerc sa ma uit pe site la ei, dar nu merge:
http://www.aviationacademy.ro/
In fine, am cateva intrebari, poate cineva ma ajuta. Am vazut acum cateva zile ca ofera cursuri ATPL (A) Modular pentru cei care detin un ICAO CPL + IFR rating Ei zic ca costa €2250 si tine circa 300 de ore de cursuri teoretice.

Intrebari:
1. Cand se tine acest curs?
2. Cat dureaza (saptamani)?
3. Cele 14 examene JAA sunt incluse in pret?
4. Cum pot sa ma inscriu la acel curs?
5. Ofera SSaC cazare? (camin, etc, evident contra cost) Cat ar costa asta?

Alte intrebari:
1. Cat e chiria in Bucuresti / luna (pe langa Baneasa)? Ceva extrem de modest, temporar pentru 3 - 4 luni.
2. Cat ar lua sa merg cu autobuzul de la Piata Moghioros pana la Baneasa? (in zona, am familie si as putea sta cu ei)
Sus In jos
Continut sponsorizat





Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) Empty

Sus In jos
 
Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 'Scoala superioara de aviatie civila' R-22's
» Burse de studiu - Scoala Superioara de Aviatie Civila
» Romanian Aviation Academy orders Mechtronix Ascent(R) XJ Trainer(TM) [EN]
» Filme cu subiect de aviatie civila sau militara
» Embleme de aviatie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: